Kuriozitete Shkencore

Diskutime tek 'Shkenca' filluar nga harap, 4 Nov 2002.

 1. kris[t]i

  kris[t]i Primus registratum

  Re: Kuriozitete Shkencore

  P.S Une e dija se po ti bashkosh mund te gjysmen e rruges deri ne hene /pf/images/graemlins/wink.gif
  Shnet
   
 2. Wii

  Wii Grupi i të moçmëve!

  Re: Kuriozitete Shkencore

  cdo sekonde trupi i njeriut prodhon rreth 2000 qeliza te kuqe gjaku.
   
 3. Wii

  Wii Grupi i të moçmëve!

  Re: Kuriozitete Shkencore

  sonda kasini qe ka mberritur ne fillim te korrikut ne saturn ka ndjekur nje rruge qe e ka ndihmuar te kurseje edhe energji.ne fillim eshte drejtuar drejt venusit(ne drejtim te kundert nga objektivi i saj) ku eshte futur ne zonen gravitazionale te planetit per te fituar shpejtesi.ne fakt shpejtesia e saj kaloi nga 140.000 km/ore ne 270.000 km ne oreaty e ka ndjekur kete trajektore ne te njejten menyre si satelitet rreth tokes deri sa pas nje fare kohe eshte shkeputur.me pas trajektoret e saj jane modifikuar duke kaluar ne kampin gravitazional te tokes dhe jupiterit deri sa me 1 korrik mberriti ne saturn ku u ndesh me nje furi pluhuri qe e godiste anijen me nje shpejtesi rreth 640 grimca ne sekond nese nuk gabohem nderkohe qe ajo po kalonte me nje shpejtesi rreth 60.000 km/ore.
   
 4. Raptor

  Raptor Primus registratum

  Re: Kuriozitete Shkencore

  1 vit drite eshte largesia qe pershkon fotoni per nje vit. Dmth nqs fotoni ecen me 300,000 km/sec (ose me sakte 299,792,458 m / s ) shumezoje me 20304000 sekonda qe ka nje vit dhe del largesia.
  Pra nje vit drite i takon afersisht:6086986067232km!!
  Per te mos shtrydhur trurin shume shkencetaret kane shpikur kete NJESI MATJEJE!!!.

  Shendet e pare tanve!
  Sh10
   
 5. teab

  teab Primus registratum

  Re: Kuriozitete Shkencore

  I vetmi ushqim/product qe nuk prishet kurre eshte mjalti!
   
 6. jack owar II

  jack owar II Primus registratum

  Re: Kuriozitete Shkencore

  e krypa?
   
 7. Wii

  Wii Grupi i të moçmëve!

  Re: Kuriozitete Shkencore

  me falni se kisha ngaterruar shifren.ishte 2 milion qeliza te kuqe per sekond.
   
 8. teab

  teab Primus registratum

  Re: Kuriozitete Shkencore

  Ky eshte definicioni i kripes:
  "white crystalline form of especially sodium chloride used to season and preserve food", ndersa une me siper e kisha fjalen per ushqim (food)...se per ate pune ke edhe sheqerin, limontosin, etj...
   
 9. khour

  khour Forumium praecox

  Re: Kuriozitete Shkencore

  Me ka bere pershtypje uji i Zemzemit i marre ne Meke ne Arabine Saudite .Ndryshe nga cdo uje tjeter ai nuk prishet kurre.
   
 10. jack owar II

  jack owar II Primus registratum

  Re: Kuriozitete Shkencore

  t'lutem, perkufizo tash se shka asht ushqim (food)...
   
 11. receli

  receli Primus registratum

  Re: Kuriozitete Shkencore

  IBM po nxjerr nje tip te ri kompjuteri qe do te jete shpetim per ata qe duhen e jane larg.
  Ky kompjuter ka aftesi te transmetoje te koduar aromen e njeriut.
  Sipas eksperteve ne se ne linje cfaqet personi qe deshiron mundesh me ane te nje kodi te ndjesh aromen e atij personi.
  Ky lloj kompjuteri qe eshte akoma ne faz eksperimentale ka ngjallur shum interes tek njerzit kudo ne bote.
   
 12. Artemis

  Artemis Primus registratum

  Re: Kuriozitete Shkencore

  shpetim ky?? e ca ti bej aromes une, ta var ne hunde si mustaqe??? ehhh :wink:
   
 13. teab

  teab Primus registratum

  Re: Kuriozitete Shkencore

   
 14. jack owar II

  jack owar II Primus registratum

  Re: Kuriozitete Shkencore

   
 15. teab

  teab Primus registratum

  Re: Kuriozitete Shkencore

  What is salt? It is a compound and has a cubic crystalline form when seen under a scanning electron microscope. Its chemical formula is NaCl, or sodium (Na) chloride (Cl). The chlorine part (ion) accounts for 55% of the dissolved solids in sea water, while the sodium accounts for 30%.
  Qe krypa eshte nje pjese e rendesishme e dietes se perditshme kjo eshte e vertete, por qe nuk eshte ushqim , edhe kjo eshte shume e vertete. Tash me thuaj ti nese eshte apo jo food! Provoje i here te ushqehesh vetem me krype per ca kohe edhe pastaj hajde folim prape.
   
 16. jack owar II

  jack owar II Primus registratum

  Re: Kuriozitete Shkencore

  paj, edhe mjalte me hanger tane diten e lume t'za barku e t'kap shkula ** ilaç syn i gjon vetit...
   
 17. gjekec

  gjekec Primus registratum

  Re: Kuriozitete Shkencore

  Pak porno ka interneti, edhe kjo duhet edhe virtual sex becomes almost reality. Duhet bler stoku i playboy dhe hustler para se te ket shkuar ne qiell.
   
 18. gjekec

  gjekec Primus registratum

  Re: Kuriozitete Shkencore

  A e dini se cdo vit Amazona qethet me 5%. Imagine there's no heaven... - john lennon :eek:
   
 19. erdha-edhe-une

  erdha-edhe-une Primus registratum

  Re: Kuriozitete Shkencore

  ..tung tung...ja nje kuriozitet medicinal(per ata qe nuk jane ne medicine!).
  Doni te dini rendesin e peshtymes ne goje?!
  (po llogaris se thoni PO)
  Ja perbihuni 3 here rradhazi pa pushim dhe ai qe mundet te perbihet heren e katert!
  TAKE FIVE ! :idea: /pf/images/graemlins/wink.gif
   
 20. teab

  teab Primus registratum

  Re: Kuriozitete Shkencore

  Bretkocat nuk e pijne ujin nga goja sepse e marrin ate nepermjet lekures.
   

Shpërndajeni këtë faqe