Kuriozitete Shkencore

Diskutime tek 'Shkenca' filluar nga harap, 4 Nov 2002.

 1. Aki

  Aki Paint It Black

  ummm, fotoni eshte grimca elementare e rrezeve te drites dhe rrezeve elektromagnetike, dmth ska si 'vdes' , qarkullojne ne hapesire vazhdimisht :)
   
  Ameliè likes this.
 2. Ameliè

  Ameliè Forumium maestatis

  Une nuk eshte se jam shume e interesuar per kete anen shkencore
  por do kerkoj ndonje material dhe do e sjell ne ditet ne vazhdim.
   
 3. kodrapasbregut

  kodrapasbregut Primus registratum

  Aki, desha te pyes per nje informacion shkencor qe sjell ti nje faqe me lart (4gusht) ne lidhje me peshen e njeriut ne mes te tokes; nga e ke marre kete te dhene, si dhe ate kur thua se ai mund te peshoje pak me shume nga ana jugore, pasi korja e tokes eshte ne hemisferen jugore me e trashe. Do te isha kurioz per burimin e kesaj te dhene.
   
 4. Aki

  Aki Paint It Black

  Jane dy faqe qe i frekuentoj sjam e sigurt nga cila e mora por shiko ose Science Explorer ose From quarks to quasars
   
 5. kodrapasbregut

  kodrapasbregut Primus registratum

  Aki, flm per infon e shkurter, por nese do kesh kohe neser, pasneser e me tej, te lutem ma shiko pak me sakte artikullin, mundesisht vetem ate pjesen ku flitet se ky njeri ne mes te tokes mund te peshoje pak me shume nga ana jugore, sepse korja ne kete ane eshte me e trashe.
  Cudi, a jep artikulli nje shpjegim perse korja ne kete ane eshte me e trashe!? Dhe nese e gjen kete pjese, te lutem edhe nr., faqen dhe vitin e kesaj reviste ku gjindet ky artikull. Do me beje nder, se me duhet per referim.
   
 6. Aki

  Aki Paint It Black

  Ok do mundohem ta gjej, arsyeja eshte perberja e Tokes qe eshte poshte me e trashe asgje me shume, por sa per referim do tentoj ta gjej artikullin e sakte
   
 7. gurax

  gurax Pan ignoramus

  Ne qender te Tokes, cdo objekt do te ishte ne gjendjen e mungeses se peshes.
  Ajo per cfare mund te kete ndonje lloj rafinimi te nocioneve ne lidhje me koren e tokes me te trashe ne hemisferen jugore, do te duhet te jemi te vetedijshem ne kete rast qe qendra gjeometrike objektit Toke, nuk eshte ne te njejtin vend me qendren gravitacionale te objektit Toke, sic do te ishte nese korja e Tokes do te ishte kudo njesoj. Do te duhet te theksonim se per mungesen e peshes flitet per qendren e gravitetit.
   
  Universal and Aki like this.
 8. kodrapasbregut

  kodrapasbregut Primus registratum

  Po shume llogjik ky shpjegim i gurax-it! Vetem se tani pyetja eshte: pse eshte korja e tokes ne hemisferen jugore me e trashe, (gje qe e permendi Aki nje faqe me lart). Dhe ajo qe mua me intereson me shume eshte referimi i saj, pra nga kush burim e ka marre kete te dhene shkencore, mundesisht me emer dhe date, cfare shkruhet konkretisht, qe ta verifikoj dhe vete, sepse me duhet per dicka tjeter.
   
 9. gurax

  gurax Pan ignoramus

  Now now... pa as edhe nje "te lutem" apo "faleminderit" apo "nese eshte e mundur" te vetme, duket sikur ka ndonje lloj detyrimi ne permbushjen e ketyre kerkesave.
  Ti vete nderkohe, kodrapasbregut, gjate ketyre 2 diteve te fundit, nuk arrite te gjesh fare kohe per google-fu ku hipoteza se korja e Tokes eshte me e trashe ne hemisferen jugore sesa veriore, te sherbeje si ide orientuese?

  http://earthquake.usgs.gov/data/crust/
  http://education.nationalgeographic.com/encyclopedia/crust/
  http://www.setterfield.org/NHCS/earth_crust/Earth_crust.html
   
  Qika_Ks likes this.
 10. kodrapasbregut

  kodrapasbregut Primus registratum

  Ah, nuk i kisha pare keto linket nga guraxi, apo si quhen keto qe hapen. Ishin mjaft informacion-dhenese. Flm. Nderkohe une kisha kerkuar ne internet, por keto te gjuhes angleze ishin me me shume informacion. Ndoshta ndonje informacion i ri nga Aki del i tepert, por s.d.q. flm dhe nga ajo.
   
 11. Aki

  Aki Paint It Black

  Te dish dendesine e lengjeve te ndryshme dhe si te hedhesh te gjitha ne nje ene pa u perzier me njera tjetren.....because science :)

  FB_IMG_1443551630330.jpg
   
  Dreamer, Qika_Ks, gurax and 1 other person like this.
 12. gurax

  gurax Pan ignoramus

  "The abstract concept of death is less dense than maple syrup but more dense than milk."

  Kjo eshte per t'u bere meme! Vertetesia e kesaj garantohet me eksperiment, si me lart. Madheshtore. :)
   
  Qika_Ks likes this.
 13. Aki

  Aki Paint It Black

  Te paltosh nje flete 8 here, kaq eshte mundesia maksimale thote legjenda :p, ne fakt nje flete mund te paltohet 12 here me se shumti, por..... nese do mundeshim te mendojme ne menyre eksponenciale do imagjinonim dot nje flete qe mund te paltohet aq here sa te arrije Henen, po sa here do duhej te paltohet ajo fleta? 42 here. Po per te arritur gjeresine e Universit? 103 here (kjo eshte e pamundur normal :D ), ja nje video ku shpjegohen keto.

  https://www.youtube.com/watch?time_continue=154&v=AAwabyyqWK0
   
  gurax likes this.
 14. Aki

  Aki Paint It Black

  Gjej qendren e gravitetit e pastaj manipulo me te e bej mrekullira, si ky artisti ne video per shembull :)

   
  joetisti_ likes this.
 15. Aki

  Aki Paint It Black

  Nese gjerat shikohen permes nje MRI...

   
 16. Aki

  Aki Paint It Black

  Nje simulim i dy planeteve qe perplasen me njera tjetren

   
  Al-Punk and gurax like this.
 17. joetisti_

  joetisti_ Locus omnem

  Une pashe nje video para ca ditesh kur pas nje gote me uje po te vije nje leter me te shkruar psh. 108, pasqyrimi e kthente mbapsh "801". E bera disa here... asgje me mua, sic ishte mbetej :)
   
 18. Aki

  Aki Paint It Black

  [​IMG]
   
  gurax likes this.
 19. gurax

  gurax Pan ignoramus

  Kripa merr flake? Duhet ta provoj dhe t'a shoh vertet ate flaken e verdhe! Por per cfare temperaturash behet fjale? Mos do me duhet ta provoj me ndonje nga ato pajisjet e saldimit me oksigjen...
   
 20. Aki

  Aki Paint It Black

  Ke pajisje saldimi me oksigjen? Se une do thoja provo me dinamit :p
   

Shpërndajeni këtë faqe