KUSH DI SESI BEHET BYREKU

Diskutime tek 'Kuzhina dhe receta gatimi' filluar nga KATALLANI, 8 Nov 2002.

 1. KATALLANI

  KATALLANI Primus registratum

  KUSH DI SESI BEHET BYREKU

  UNE PER VETE MUK E DI PO NEQOFTESE ME NDIHMONI....KUR TA BEJ VETE DO T'JU THERRAS PER NJE COPE OSE EDHE PER DREKE.
   
 2. Ema

  Ema Goddes

  Re: KUSH DI SESI BEHET BYREKU

  Byrek:

  Per brumin:

  Merr:1 kg miell
  150-200 ml uje

  hidh miellin me pak sode ne nje tepsi hde ne mes bej nje grope.Hidh nga pak ujin te gropa duke e perzier me miell.Vazhdo keshtu derisa brumi te behet uniform dhe i forte.
  Ndaje brumin ne topa te veckel me diameter 4-5 cm.
  Pastaj mbuloje me nje pece te lagur dhe leji te pushojne ne vend te ngrohte per 1 ore.
  Me pas ne nje tavoline prej druri perhap niseshte dhe fillo te hapesh petet me okllai.nese je fillestar atehere ben mire qe ti hapesh pak pete e pastaj duke i lyer me vaj ti hapesh nga kater.
  shtro pete hidh c'te duash brenda,perime te ziera,djathe,veze e qumesht,mish te grire me qepe,spinaq,kungull te grire....sipas deshires...
  Puno me pak gjalp tepsine dhe piqe ne furre per 30 min me 150 grade.

  Me thuaj me ca e do byrekun edhe te shpjegoj tamam!
   
 3. Sarah the Angel

  Sarah the Angel Primus registratum

  Re: KUSH DI SESI BEHET BYREKU

  Varet se me cfare e do byrekun.
  Une po te mesoj si behet byreku me spinaq.

  Doza : 6 - 8 persona

  3 1/2 kg. spinaq
  1/2 kg. qepe te njoma, majdanoz, koper...etj...
  1/2 kg. vaj
  2 - 3 qepe mesatare
  Kripe , piper etj...

  Menyra e pergatitjes:
  Bejme brumin jo shume te shtrenguar, e leme pak menjane te mbuluar me nje picete, dhe pastaj hapim me te petet qe na nevoiten.
  Qerojme dhe lajme mire spinaqin dhe barishtet e tjera, i grijme ato holle, i veme ne nje ene, u hedhim kripen dhe i leme 15-20 min.Pastaj i shtypim pak me te dy duart,i shtrydhim fort, qe tu dali uji i tepert,dhe i veme ne nja canak te madh.Atehere veme vajin ne zjarr,kuqim ne te qepet te grira shume holle dhe i hudhim mbi barishtet duke hedhur edhe pak piper e kripe.I trazojme lakrat me perseritje, ne menyre qe ti zere kudo njesoj vaji,dhe i shtrojme keto ne tepsi,ne te cilen me pare kemi shtruar e sperkatur me vaj petat qe keni pergatitur me pare me brumin.I veme disa peta siper e tani byreku eshte gati per ty pjekur.
  Pjekja behet per 40 min ne nje nxehtesi mesatare.
  Gjithashtu ketij byreku mund ti shtoni , perpara se ta shtroni ne tepsi,ne procesin e perzierjes, edhe 4-5 kokrra veze e 2-3 duar djathe te grire. Po ashtu mund ta gatuani me gjalpe ne vend te vajit(kujdes kolesterolin..lol)

  Te bofte mire.
   
 4. KATALLANI

  KATALLANI Primus registratum

  Re: KUSH DI SESI BEHET BYREKU

  po mire po ai byreku me qepe si bohet se me ka shku menja keq me thone. :smash: [/LIST]
   
 5. Never Alone

  Never Alone Primus registratum

  Re: KUSH DI SESI BEHET BYREKU

  Be brumin edhe hollo petat, nqs nuk do ble ato te gatshmet. /pf/images/graemlins/laugh.gif Persa i perket kimes te byrekut merr 4-5 qepe te medhaja, gjysem kile mish te grire, ereza sipas deshires, kripe, edhe nqs don salce domatesh pak. Skuq qepet edhe pastaj hell mishin,, erezat, piper, kripe edhe i skuq mire. I le pak te ftohet, shtron kimen edhe ven petat e siperme edhe piqe.....ose digje. /pf/images/graemlins/tongue.gif
   
 6. mi corazon

  mi corazon Forumium praecox

  Re: KUSH DI SESI BEHET BYREKU

  Ah moj çupka, kur te vdes une kush do t'ju mesoje juve me korba?
  Mos harroni ta zini brumnë me uje te ngrohte, sepse me uje frigoriferi...obobobobo.... bënet si hallvasi.......nga ato te kohes se "rrahmetxhiut".
   
 7. KATALLANI

  KATALLANI Primus registratum

  Re: KUSH DI SESI BEHET BYREKU

  hey NEVER ALONE THANK YOU QE MA TREGOVE SESI BOHET BYREKU ME QEPE. 1 JAVE VETEM ATE DO BOJ.
  RROFSH O MOTRE. /pf/images/graemlins/smile.gif /pf/images/graemlins/smile.gif /pf/images/graemlins/smile.gif /pf/images/graemlins/smile.gif /pf/images/graemlins/laugh.gif
   
 8. tirona

  tirona Primus registratum

  Re: KUSH DI SESI BEHET BYREKU

  Byrek me qep !!!

  Brumi:
  1 kg mjell
  200 gramm uje (te vaket)
  200 gramm gjalpe per petet e byrekut

  Harxhi ( ose pregatitja e qepes):
  2 kg qepe
  piper te zi
  krip
  edhe 4-5 luge vaj

  Mjelli edhe uji ngjeshet me duar, deri sa brumi
  behet me nje mase jo shum te forte po as te but.
  Do ngjeshet rreth 15 min!!!
  Masanej do ta lesh brumin gati 15 min edhe do
  ta mbullosh me nje pecete!!!

  NDERKOHE PREGATITJA E QEPES:
  Grihen qepet te gjata, te holla edhe kavardisen
  me vaj, deri sa qepa te filloj te skuqet edhe
  te tretet mire, pastaj hidhet kripa edhe nderkoh do ti hedhesh dy gota uj qe te tretet qepa me mire.Mbasi te ket mbaruar do ti hedhesh piper te zi.

  petat do ti besh 15 fije lart edhe 15 fije posht

  Te befte mire
   
 9. tirona

  tirona Primus registratum

  Re: KUSH DI SESI BEHET BYREKU

  ky bureku qe po thua t nuk quet byrek me qep po byrek me mish!!!
   
 10. Belinea

  Belinea Primus registratum

  Re: KUSH DI SESI BEHET BYREKU

  Une byrek di te bej poRRRR sdi te beje pete /pf/images/graemlins/laugh.gif
   
 11. ElenaTrojes

  ElenaTrojes Primus registratum

  Re: KUSH DI SESI BEHET BYREKU

  Byrek me mish e me veze :

  1/2 kile miell
  6 veze
  100 gr gjalpe
  1 kile mish qengji ose dhe me pak varet nga personat
  Kripe dhe ereza te tjera ...

  Ne nje tenxhere me volum mesatar vendoset mishi me ujin te zieje. Pasi ka marre valen e pare i hidhet kripe, dhe pak piper i zi kokerr per te marre shije. Pasi mishi esht zierre, do verehet se lengu i mishit esht pakesuar /pf/images/graemlins/wink.gif Shume mire deri ketu...merret lengu i mishit dhe lihet te ftohet ne nje ene tjeter. Kur lengu esht ftohur, ngaterrohet me 6 vezet qe tham me lart, dhe me nje rrahese vezesh fillon e trazon deri sa behet nje mase paksa e trashe....

  Ne nje tigan me volum te vogel, shkrihet gjalpi mbi sobe...

  Vendoset mielli mbi tepsi...i hedh siper dy filxhane caji uje dhe pak fare kripe. Ngaterohen, dhe nqs esht e nevojshme te hidhet me shume uje, atehere hidhi (lol). Pasi e punon miellim me duar, formohet nje mase brumi. E ndan brumin ne toptha te vegjel, dhe me nje pets fillon i hap pak ne pete te madhesise me diameter 20 cm. Keto mini-pete vendosen mbi njera tjetren duke i sperkatur ne fillim me gjalpe. Pasi jan bashkuar keto 6-8 pete, i shtyp (qe te sheshohen) me petes dhe duke e pudrosur me niseshte fillon e hap nje pete te madhe. Peta duhet te jete pak me e madhe tepsia....
  Merret tepsia dhe sperkatet me gjalpe. Siper vendoset peta jone (keni parasysh qe peta mos jete e holle /pf/images/graemlins/wink.gif ) duke ja lene jashte buzeve te tepsise, anet. Siper petes vendosen me kujdes copat e mishit, dhe siper ju hidhet perzierja e lengut te mishit me vezet /pf/images/graemlins/wink.gif Gjithashtu sperkatet pak fare me gjalpe dhe anet e teperta te petes qe dalin nga tepsia palosen siper ...

  Stofa (soba) vihet te ngrohet ne 375 grade (me te amerikanit) dhe vendos brenda byrekun tone. Pas disa minutash kontrollo nqs duhet kthyer nga nje cik tepsia qe te gjitha anet te piqen njesoj. Kur byreku te kete marre gjyren e deshiruar (zakonisht golden brown /pf/images/graemlins/smile.gif ) hiqet nga soba dhe serviret i ngrohte direkt nga tepsia ose dhe neper pjata.
  Ky lloj byreku mund te shoqerohet me vere te bardhe, ose dhalle dhe sallate marule ose sallatra te tjera te lehta....

  Ju befte mire ! :wink:
   
 12. helibak mucogllava

  helibak mucogllava Primus registratum

  Re: KUSH DI SESI BEHET BYREKU

  mortja kuish di te bej byrek une petoja ta lexoja po nejse sma ha mendja te jet i sakt :smash:
   
 13. ElenaTrojes

  ElenaTrojes Primus registratum

  Re: KUSH DI SESI BEHET BYREKU

  Zeqo un thash shoqerohet me dhalle, ose vere te bardhe, ti ja paske futur me raki nga ajo me sheqer /pf/images/graemlins/laugh.gif /pf/images/graemlins/laugh.gif
   
 14. helibak mucogllava

  helibak mucogllava Primus registratum

  Re: KUSH DI SESI BEHET BYREKU

  Belindaaaaaaaaaaaaaaaaaa :angel:
   

Shpërndajeni këtë faqe