KUSH E NJEHE KTE BIME :TARTUFI

Diskutime tek 'Trupi dhe Shëndeti' filluar nga Qielli, 7 Jan 2005.

 1. Qielli

  Qielli Primus registratum

  KUSH E NJEHE KTE BIME :TARTUFI

  Pershendetje forumist,

  Jam kurioz te mesoje nga ata qe e din se cka esHte tartufi...sjam shum i sigurt nese dhe ne gjuhen shqipe i thone po me kte emer TARTUF.

  kam pak info ,,ne lidhje me kte bime ,nje gje e dije vetem se eshte shum e rralle,dhe kushton shum shrenjte.Perdoret neper restorante sepse ka nje shije specifike dhe te vecant..une jam kurioz te mare info nga ju ..
   
  gramoz gramozi likes this.
 2. xhoni

  xhoni Primus registratum

  Re: KUSH E NJEHE KTE BIME :TARTUFI

  tartufi rritet ne zonen e albes ,ketu ne piemonte te italise.eshte nje bime shume e shtrenjte,bile ka qen te stervitur enkas per ta gjetur ne toke.
  ka nje shije te vecante dhe preferohet shume
   
 3. Code-Cracker

  Code-Cracker Primus registratum

  Re: KUSH E NJEHE KTE BIME :TARTUFI

  Mbaj mend qe im ate ne vitet 1994-5 shkoi ne Itali kastile per kete punen e "Tartufit".

  Bime e "shume e rralle" sidomos ne Shqiperi, dhe biles ne ate kohe shkoi bashke me nje shokun e vet fshatrat e Pogradecit, thelle...

  Atje mundi te gjej vetem 2 cope ne gati 2-3 dite.
  Nuk e di mbase ka kerkuar ne vend te gabuar, por...
   
 4. Qielli

  Qielli Primus registratum

  Re: KUSH E NJEHE KTE BIME :TARTUFI

  Eshte per tu habitur dhe per tu cuditur, se, asnje informate ne gjuhen shqipe s'kam mundur ta gjeje ne internet..ne gjuhet tjera si: anglisht,frengjisht,italisht, serbokroatisht ka, ndersa ne shqip s'ka ..mos din dikush ndonje web faqe ?
   
 5. Deev

  Deev Primus registratum

  Re: KUSH E NJEHE KTE BIME :TARTUFI

  http://www.truffel.com/

  Eshte nje bime shume e rralle, sidomos tartufi i bardhe. Eshte nje nder bimet me te shijshme e te shtrenjta. Nuk ma merr mendja te ekzistoje nje bime e tille ne Shqiperi ndaj nuk flitet per te, pasi eshte nje bime tipike piemontese dhe rritet vetem neper disa kodra te vecanta te asaj zone. Gjithashtu kam degjuar se dheu duhet te jete i vecante per tu rritur kjo bime.
   
 6. FUNLOVINCRIMINAL

  FUNLOVINCRIMINAL Primus registratum

  Re: KUSH E NJEHE KTE BIME :TARTUFI

  tarufi rritet veten ne toscane dhe eshte e ndaluar mbledhja e saj pa leje,vetem ata qe jane te licensuar mund ta (vjelin ne shqip) dhe mblidhet vetm mbas shiut me qen te posacem pak a shume si qente e gjuetise ....... po te doni me shume info shikoni toscana ne italy se kam jetuar ne ato zona ku mbidhej il tartufo. zonat jane siena arrezo firenze dhe mos gaboj nje pjese e grosetos,p.s is very risky to try to do some thing stupid like doit your self.
   
 7. Presidenti

  Presidenti Forumium maestatis

  Re: KUSH E NJEHE KTE BIME :TARTUFI

  o lloj kerpurdhe osht!!!

  kta italjant e kan qejf fort po ene aq i shtrenjte sa e bojn s'ja vle er ti! I ka pas bo kilja te bardhit (tartufit thom) permi 400 euro.


  Osht veshtir me e gjet. Rrisin qen te veçant per te qen tartufi u thon /pf/images/graemlins/tongue.gif

  perveç toskanerave piemonterave e ku di une nje nder tregtite me te vyera qe fqinjet tane bujar bejne me ne eshte tartufi teper i vyer i Bjeshkeve te namuna te veriut te shqiprise.


  Italiani mbushte kamione duke vene ti mblidhnin fshataret dhe duke ja blere me 400lek kilen. Bojini hesap vete kur ai lir lir fare mudn ta shes me 100 euro kilen! /pf/images/graemlins/smile.gif
   
 8. true confidental

  true confidental Forumium maestatis

  Re: KUSH E NJEHE KTE BIME :TARTUFI

  Akullorja me tartuf .....yummy ....
   
 9. MLK

  MLK Primus registratum

  Re: KUSH E NJEHE KTE BIME :TARTUFI

  Truffe eshte nje "bime" qe hyn ne familjen e kerpudhave, rriten nen toke keshtu qe pa ndihmen e qeneve apo derrkucave qe jane te dresuar per ate pune nuk gjehen dot ndryshe. Truffe ndryshe nga çkruhet me lart e ndryshe nga kerpudhat e tjera nuk mblidhet pas shihut pasi nuk ka lidhje me te, por ka vetem 2 periudha ku mund ta mbledhesh dhe ta perdoresh per guzhine te fresket qe ka dhe periudhen e maturitetit (pjekjes) ne mes te dhjetorit dhe ne mes te marsit. Ne pjesen tjeter te vitit dhe po te hani ta keni te sigurte qe nuk jane te fresketa po te konserves apo te thata. Nje pjese ku mund te gjehet eshte Italia e veriut por dhe ne Tricastin ne France dhe eshte tregeti teper e kontrolluar pasi eshte nje kerpudhe teper e rralle e mos gaboj me e shtrenjta. 9mimi vertitet diçka te 1500 euro Kg mos gaboj. Per me teper info duhet bere kerkime si zakonisht me google pasi eshte nje teme teper e rrahur si dhe egziston ne shume forume te pasionuarish dhe per guzhinen.
   
 10. EB

  EB Primus registratum

  Re: KUSH E NJEHE KTE BIME :TARTUFI

  Nje korrigjim te vogel, tartufi nuk mund te konsiderohet si bime, eshte kerpudhe, dhe kerpudhat kane familjen e tyre dhe nuk jane nen-familje e bimeve sic mendojne shume njerez.
   
 11. MLK

  MLK Primus registratum

  Re: KUSH E NJEHE KTE BIME :TARTUFI

  Fjala "bime" eshte vene me kete qellim ne thonjeza e natyrisht qe nuk quhet bime pasi eshte kerpudhe e kerpudhat jane familje me vete.
   
 12. Hamleti

  Hamleti Primus registratum

  Re: KUSH E NJEHE KTE BIME :TARTUFI

  Tartufi eshte nje kerpurdhe qe nuk gjendet kollaj; biles ajo gjehet me ane te qenit ose derrit qe jane te stervitur per ate pune.Gjendet shum ne pyjet e Frances;ka te zeza dhe te kafta
   
 13. Indulgence

  Indulgence Primus registratum

  Re: KUSH E NJEHE KTE BIME :TARTUFI

  Dy miq te mi Italiane erdhen me gjithe qen ne 94-95-en ne Tirane dhe i rane gjithe pyjeve te zones rrotull kryq e terthor... Gjeten shume pak... Pjesen me te madhe e gjeten ne zonen e Qafe Kerrabes... Kam ngrene makarona me tartuf ato kohe, qe c'te te them...
   
 14. Kordelja

  Kordelja Valoris scriptorum

  Re: KUSH E NJEHE KTE BIME :TARTUFI

  Tartufi mbetet i shtrenjte sepse eshte nje kerpudhe qe s'mund te kultivohet ne kushte artificiale sic ia ka arrit njeriu me kultivu neper sera te tjerat. Eshte kjo e vetmja arsye qe e ben te shtrenjte. Po tani me klonimin si risi e koherave moderne, ku i dihet :devil: mbase do hame tartuf te gjithe.

  E vecanta e tij e dyte eshte qe eshte ushqimi i klasifikuar i pari ne listen e afrodiziakeve, me ka thone Allende. :devil:
   
 15. MLK

  MLK Primus registratum

  Re: KUSH E NJEHE KTE BIME :TARTUFI

  Tartufi apo truiffe nuk ka lidhje fare me afrodiziaket, eshte thjesht aromatik dhe eshte me te vertete i mrekullueshem. Kam pas rast te provoj disa here e receta te ndryshme te bera me truiffe hmmmm.
   
 16. Qielli

  Qielli Primus registratum

  Re: KUSH E NJEHE KTE BIME :TARTUFI

  Te nderuar anetare,

  Ju faliminderoj per kontributin dhe per pegjegjen tuaj qe e keni bere ne lidhje me TARTUFIN.
  A mund te me thote dikush ,sidomos ata qe jetojne ne shtetin Ame-Shqiperi, se, a gjindet ndonje liber ne gjuhen shqipe rreth TARTUFIT, dhe bimeve tjera.
  JU faliminderit

  me respekt

  Qielli
   
 17. Teni

  Teni Guest

  Tartufi i perket familjes se kerpudhave, ajo rritet ne vend me lageshtir.
  Ka disa te dhene per zonat ku mund te rritet....p.sh.......xxx metra mbi nivelin e detit, pyje me dyshk, aty ku nuk e kap dielli si vend, duhet vend i lagesht, mund te gjendet gjate 1 ose 2 muaji te vitit, mundesisht mbas diteve me shi pasi leshon 1 arom qe eshte me e lehte per qenin ose derrin ta gjej, rritet nen tok, nuk leshon gjethe siper tokes qe te dallohet, dhe e vetja menyre per ta gjetur eshte me qen ose me derr te stervitur duke i ushqyer me tartuf, pasi qeni mesohet me te e kerkon gjithnje e me shume per ta gjetur.....
  1 menyr tjeter per ta gjeter eshte duke dal ne vendin e duhur ne sezonin e duhur , mbas shiut ajo leshon 1 arom karakteristike, po ta "perkedhelesh" barin lehtas me 1 thuper te holle, gje qe ve ne levizje cdo gje aty rrotull teje, do dallosh 1 lloj mize qe ushqehet me aromen e tartufit, dhe ndiqe me sy atje ku do ulet perseri, pak a shume ne kte moment ke pikasur vendin ku ka tartuf ne tok, germo lehtas vendin dhe ups ups e gjete , ose me troc sapo gjete 2 - 3 mij euro...........
   
  gramoz gramozi and Sweety el like this.
 18. Sweety el

  Sweety el Locus omnem

 19. anxelo

  anxelo Guest

   
 20. anxelo

  anxelo Guest

  jo nuk eshte ne ate gjendje po ne ate forme po rrin deri ne 5cm ne tok kerkohet me qen dhe mudta gjesh nepuyje dhe ne mal
   
  North1 likes this.

Shpërndajeni këtë faqe