Kush e urdheron njeriun, zemra apo truri?

Diskutime tek 'Psikologjia' filluar nga Edi21, 25 Nov 2002.

 1. Edi21

  Edi21 Primus registratum

  Kush e urdheron njeriun, zemra apo truri?

  Pershendetje!
  Kush e urdheron njeriun mendja apo zemra? E bera kete pyetje se ca here na mundon, zemra na thote te veprojem ndryshe ne ca raste, situata, por mendja edhe logjika ta do ndryshe. Ca here njerezit thone " e bera ashtu sic ma donte zemra" a eshte kjo se zemera e urdhoje, i dha trejtim se cfare te bente apo eshte truri ai, qe vendose se cfare bejem ne ne jeten e perditeshme. Ka raste ne jete qe zemra na thote ndryshe e mendja dryshe, pershembull: nje dite te bukur pranvere, zemra na i do te dalim shetije, e mos te shkojem ne pune, por ne anen tjeter truri nuk te le te veprosh ne kete menyre, se na thote qe duhet te shkojem ne pune. A esthe ndoje here qe cfare do zemra, nuk e pranon truri? ose ne dashuri per shembull, e shikon qe djali apo vajza qe do jan genjeshtare ose jan hajdut, llogjika (truri) te thote mos u shoqero, lere nuk eshte ky apo jo per ty, por zemra thot jo, se ajo ndjen dashuri, eshte ne kundershtim me cfare truri(llogjika) na ndjenje. Pra zemra me trurin a mendonje te njeten gje ne te njeten kohe? E kush na shtyn ne te bejme, te veprojme, sic veprojem ne jete, nga kush stimulonhet veprimi yne nga zemra apo truri? Pse ca njerez benje sic ju do zemra, por pedikonje sic e do llogjika (truri)? bile nga kjo ka dal edhe fjala e urete popullore " beje sic them une, e mos beje sic beje une" a eshte kjo beje sic predikoje une, emos beje se cbje une (se une beje c'me do zemra, e jo si e do predikimi)? Shumicen e rasteve njerzit nuk benje sic ju do zemra por sic e do llogjika, por kush eshte me e fort truri apo zemra?
  zemra ka bernda ndjenjat, ndersa truri ka brenda cfare eshte e llogjikeshme,e arsyeshme, per aty situat apo ceshtje. Pershembull: dikush vjen me vrap e ta rremben canten, ti po e kape, zemra te thote ta rahesh, por truri (llogjika) ta do mos ta rrahesh por tu lesh ne dore te policeve. Ne kete rast ke do te digjjonit cfare zemra thote apo cfare truri thote? zemra na qe stimulohet nga ndjenjat ca here te bene gjake nxeht, por eshte truri ai qe nuk te le ne disa raste te besh cfare zemra te do. Por prap lind pyetja pse njerzit kur te urojne thone "tu befte si ta doje zemra" a thua ku urim ka dalur se shume veta mendojen ose duan te veprojne sic ju do zemra, e jo si ua do truri(llogjika)? A jan njerzit ca here te frenuar te vepronje sic ju do zemra? A mendoni se nje tru i dobet, mund te ndikohet nga zemra? Po kur njerezit lozin bixhoze, e kan fituar nje shume te madhe parash, edhe eshte nje rast o i humbin te gjitha ose i benje ato dyfishin, zemra thote jepi, ndera truri thote jo maj cfare ke se ka mundi mund te humbesh, ne kete rast, kush mund ta stimuloje veprimin e njeriut truri apo zemra? Ca here ne vijemi ne pozite, se nuk dim si te verpojem, ca here ne duam te urejm, te mbajem inate,etj por zemra na thote jo.
   
 2. Guest

  Re: Kush e urdheron njeriun, zemra apo truri?

  Edhe "truri" edhe "zemra". Varet nga karakteri i njeriut, situata qe kerkon reagimin e tij, qellimi perfundimtar qe synohet si dhe forca me te cilen synohet drejt ketij objektivi.
   
 3. lolita

  lolita Primus registratum

  Re: Kush e urdheron njeriun, zemra apo truri?

  Zemra ka arsye qe arsyeja nuk njeh '|Re: Kush e urdheron njeriun, zemra apo truri?|lolita|moi lolita|Sun Dec 8 09:49:00 2002|195.22.199.172|1|0|0|0
  0059000004000003|0059000004000000|59|189|
  hajt te jemi dakort ndonjehere, ashtu mendoj dhe une.
   
 4. Guest

  Re: Kush e urdheron njeriun, zemra apo truri?

  Paskemi qene ne lufte dhe une s'e paskeshem dit?!! :confused: /pf/images/graemlins/smile.gif /pf/images/graemlins/wink.gif /pf/images/graemlins/smile.gif
   
 5. Kordelja

  Kordelja Valoris scriptorum

  Re: Kush e urdheron njeriun, zemra apo truri?

  Ju luetm permbajuni temes, per te tjerat perdorni PM.

  Faleminderit!

  Kordelja
   
 6. oneo

  oneo Forumium praecox

  Re: Kush e urdheron njeriun, zemra apo truri?

  te jemi dakort me anetaret e forumit, jo pikerisht me ty barishte.

  permbajuni temes....cfare ishte tema????

  zemra pra
   
 7. Anasykaltra

  Anasykaltra Primus registratum

  Re: Kush e urdheron njeriun, zemra apo truri?

  A s'themi ndonje here qe cfare do zemra, nuk e pranon truri? ose ne dashuri per shembull, e shikon qe djali apo vajza qe do jane genjeshtare dhe ti nuk ben dot pa te ...pra zemra...urdheron zemra...truri shume pak por se njeri pa tjetrin nuk bejne dot... /pf/images/graemlins/frown.gif
   
 8. romeo

  romeo Forumium maestatis

  Re: Kush e urdheron njeriun, zemra apo truri?

  zemra urdheron ndersa truri kerkon te justifikoje. /pf/images/graemlins/smile.gif
   
 9. Le_Routard

  Le_Routard Forumium maestatis

  Re: Kush e urdheron njeriun, zemra apo truri?

  Zemra deshiron, truri kundershton.
   
 10. disku

  disku UNI

  Re: Kush e urdheron njeriun, zemra apo truri?

  njeriun e urdheron instinkti
   
 11. olti_9-kobra

  olti_9-kobra Primus registratum

  Re: Kush e urdheron njeriun, zemra apo truri?

  -Edituar-

  Jashte teme.
   
 12. Danae

  Danae Primus registratum

  Re: Kush e urdheron njeriun, zemra apo truri?

  Koha!
   
 13. karamel

  karamel Primus registratum

  Re: Kush e urdheron njeriun, zemra apo truri?

  NEQOFTESE DEGJOJ KOKEN TIME SHUME GJERA I KAM TE NDALUAR TI BEJ DHE VUAJ!
  NE QOFTESE DEGJOJ ZEMREN NE SHUMINCEN E RASTE GABOJ DHE VUAJ PERSERI!
  KONKLUZIONI: SE DI!
   
 14. Guest

  Re: Kush e urdheron njeriun, zemra apo truri?

  Trruri patjeter
   
 15. JORDAN

  JORDAN Primus registratum

  Re: Kush e urdheron njeriun, zemra apo truri?

  Fatekeqsisht, zemra ka tendeca qe te urdheroje ose drejtoje njeriun. Kush duhet ta drejtoje njeriun? Sigurisht truri. Ai eshte ne gjendje te mendoje, arsyetoje, te marri vendime, te zgjedhi etj etj.
  Zemra drejton sepse njeriu eshte i dobet. Instinktivisht njeriu ipet per situata te lehta. Instinktivisht zemra vepron sepse trupi eshte ne nevoje apo deshire. Ketu hyn zgjedhja, ose mundesia per te menduar apo jo. Kafsha shkon per instinktin sepse ai eshte shkalla me e larte e saj. Kurse njeriut i eshte dhene nje shkalle me shume: truri ( arsyetimi).
  Nese truri do vepronte ne shumicen e njerzve, bota do ishte nje vend me i mire.
   
 16. tedushi

  tedushi Primus registratum

  Re: Kush e urdheron njeriun, zemra apo truri?

  varet nga njeriu dhe nga rastet. [​IMG]
   
 17. Juir

  Juir Forumium maestatis

  Re: Kush e urdheron njeriun, zemra apo truri?

  NDIENJA ESHTE AJO QE BEN LIGJIN TEK NJERIU.
   
 18. Mimoza N

  Mimoza N Primus registratum

  Re: Kush e urdheron njeriun, zemra apo truri?

  Truri nuk e komandon kurre zemren por behet partner i saj ne krim...
   
 19. Stake

  Stake Primus registratum

  Re: Kush e urdheron njeriun, zemra apo truri?

  Rracen e gomerve e komandon zemra ne mungese te trurit, te mencurit per fat kane tru dhe kete pune e ben truri. :rockband:
   
 20. durrsakja

  durrsakja Primus registratum

  Re: Kush e urdheron njeriun, zemra apo truri?

  Jeta eshte komedi per ata qe mendojne, dhe tragjedi per ata qe ndjejne
  S'po me kujtohet autori.

  Truri sigurisht. Ndersa zemra eshte me teper nje prani simbolike ne gjuhen e njeriut, vete ky i fundit arrin te vetanalizoje duke eksploruar funksionin e mendjes.
  Eshte ceshtje konfliktesh me veten, e gjithcka gatuhet ne tru.
  Zemren kemi zakon ta fajesojme kur rreshqasim dhe e fusim veten ne batak ngaterresash.
   

Shpërndajeni këtë faqe