kUSH ESHTE KULMI I KULMEVE!/?

Diskutime tek 'Blogosfera Shqiptare' filluar nga lutficoka1, 10 Jun 2018.

 1. lutficoka1

  lutficoka1 Primus registratum

  vKu qёndron kulmi i kёtyre koncepteve?
  I ligёsisё:


  v-Tё çosh njё tё verbёr pёr tё parё njё film pa zё.

  = I mirёsjelljes:


  v-Tё ngrihesh nё mes natёs ,per t’i thёnё mirёseardhjen ditёs tjetёr.
  v= I astronautit:

  v-T’i ketё sytё jashtё orbite.

  = I Xhelatit :


  v-Tё mos arrijё tё vras apo pres kohёn nё dispozicion.

  = I kёpucёtarit:


  v-Tё gjej njё konkurent pёr t’i bёrё kёpucёt e tij.

  v= I detarit:

  v-Tё lundёrojё nё njё det me halle.
  -Ai nё det moralin nё tokё.
  -Ta harroj fati nё mes tё detit.

  = I muzikantit:


  v-Tё hapi derёn e shtёpisё me çelsin “sol”.

  = I okulistit :


  v-Tё dashurojё verbёrishtё.
  -Tё mos ketё veshё tё vej syzet e diellit.

  = I udhёtarit:


  v-T’i ik treni kur ka hyrё nё bar pёr tё marrё ekspress.

  = I llafazanit:


  v-Tё gjej mёnyrёn pёr tё qep gojёn.

  = I varfёri:


  v-Kur mushkonjat e pickojnё e nuk i del gjak.
  -Kur hajduti futet pёr tё vjedhur e i len diçka pёr sevap.


  v-Kur ai blen kёpucёt njё nga njё.
  -Kur i bijen nё dorё njё sasi parash dhe ka njёmijё halle pёr t’i shpenzuar,e mendon sa tё tilla i duhen pёr tё pirё raki.
  -Kulmi i tё gjithё kulmeve ёshtё:
  -Tё hypёsh nё ҫati tё shtёpisё e tё bijesh pa u mbajtur.
  -I thot njё memeci njё shurdhi:-“Njё qorr po na sheh”.
  v-Tё hypёsh nё mercedez kur nuk ke shtёpi.
  -Pasi ke porositur ҫajё,tё kёrkosh kikirik kur nuk ke dhёmbё.
  -Tё kёrkosh ujkun nga gjurmёt ,kur atё e ke pranё.
  -Tё humbasish besimin e ҫdokujt.
  -Tё flasish gjuhё tё huaja e tё mos dishё gjuhёn e nёnёs.
  v= I shpejtёsisё:

  v-Tё pёshtysh nё katin e 10 e tё bijesh nё tokё para se tё bjer pёshtyma.
  -Tё rrotullosh kokёn aq shpejtё sa tё kapёsh veshin me dhёmbё.
  -Tё vraposh rreth pallatit e tё shohesh shtёpinё tёnde duke i rёnё qoshja.

  = I humbjes:


  v-Kur shikon njё idiot qё ka sukses kur nё atё bisnes ka dёshtuar vetё.  v= I gёnjeshtarit:

  - Kur ai gёnjen dhe askush nuk e beson.
  -Kur thot njё gёnjeshtёr nga ai vetё ,dhe pastaj ai e beson si tё vёrtetё.

  = I optimistit:


  v-Kur mendon se fiton llotarinё kur ai akoma nuk ka marrё biletёn.
  -Kur martohet njё 85 vjeҫar dhe blen njё shtёpi afёr
  vshkollёs pёr ta patur mё afёr fёmijt e tij pёr tё mёsuar.
  -Kur ujku tё kafshon kёmbёn e ti thua jam nё endёrr.
  Njё grua 95 vjeҫare debilon kёmbёt.

  = I tё hutuarit


  v--Kur qёndron para pasqyrёs dhe thot me vete, ku e kam pa kёtё fёtyrё.  v= I tё ftohtit:

  v-Kur fut kёmbёt nё frigorifer pёr tu ngrohur.
  -Kur termometri nuk orjetohet.

  = Era :


  v-Kur vllezёrit kёrkojnё njёri tjetrin

  = I gёnjeshtres:


  v-Me gezim po shkoj nё punё.
  -Kam bёrё qef nё sherbimin ushtarak.  vKam marrё grua tё ndershme.

  = I indiferentizmit:


  v-Ç’mё duhet mua se ç’bёj unё?

  = I shikimit:


  v-Tё shohёsh njё natё tё errёt me zyza dielli nё vrimёn e ҫelsit mizёn nё njё pjatё tё zezё.
  -  v-Nga vrima e ҫelsit nё njё natё tё errёt tё shohesh njё njollё tё zezё nё kaqurelat e njё zezaku.

  = I pastёrtisё:


  v-Kur peshku bёn dush.
  -Kur afrohet miza e tё merr erё e largohet duke thёnё se kam frikё t’i ngjitem pleshtit.

  = I nxehtit:


  v-Kur u japim pulave akullore qё tё mos bёjnё vezё tё ziera.


  v-Kur milet lopa e presim sa tё dal qumёsht pluhur.
  -Kur e ndjek pema qenin se i bёn shurrёn nё rrenjё.

  = I zhgёnjuari:


  v-Bёn njё garё vetem dhe del i dyti.

  = Pedykyri:


  v-Rregullon thonjёt e kёmbёve tё krevatit.  - Tё ngjyros thonjё e kёmbёs sё gordorobit.

  = I futbollistit :


  v-Tё luash vetёm dhe tё marrёsh kartonin e kuq.

  = I tёrmetit:


  - Tё hypёsh me ashensor nё pallat dhe tё zbresёsh me apartament.

  = I patologjisё:-Kur i thot memeci qorrit ,shurdhi po na ndjek.


  v= I xhelozisё:

  v-Kur i zemrohesh diellit se pse ngroh gruan.

  = I kopracicsё:


  v--Je duke parё meshёn ne televizor,ne momentin kur vje pёr tё dhёnё lёmosha ,fiket televizori.

  - Tё lash letrёn higjenike pёr ta pёrdorё disa herё.

  = I vёrbuarit:


  v-Tё shoh i verbёri vdekjen me sy.

  = I budallekut:


  v-Tё imitosh budallajn dhe tё metesh budalla gjithё jetёn.

  I hajdutrisё:


  v-Kur nuk din ҫfarё tё vjedhёsh.

  v-Kur merr parat nga xhepi i djathtё e i nxjer nё tё majtin.

  = I vdekjes:


  v-Tё vdesёsh nga halli.

  v= I presionit:

  v-Ty frysh dashit nё kembё per t’i drejtuar brinjёt.

  = I teknologjisё:


  v-Tё heqёsh njё mushkonjё nga ekrani i kompjuterit me anё tё mausit


  v= I lakmisё:

  v-Tё pretendojё tё bёj atё qё e din se nuk e arrin dot.
  -Tё hash grushta e tё mos ngopёsh.


  v=I tё ekzagjeruarit:

  v-Tё pretendojё mushkonja se i ka hyrё pluhurё nё sy.

  = I tё nuhaturit:


  v-Kur flet nё telefon dhe thua se ndjejё erёn e folsit tё gojes.

  = I emigracionit:


  v-Tё shkosh me not nga vlora nё Itali dhe pёrfundon nё brigjet e afrikёs.  v= Tё kursyerit:

  - Vendos shёnimin te zilja :-“Mo i bjer se dal çdo 5 minuta”.

  = I berberit.:


  v-I ikёn treni pёr njё qime floku.


  v= I tё besuarit:

  v-Tё besosh dhe tё kesh durim se shqipёria ndryshon pas 100 vitesh.


  v= I pёrtacit:

  v-Tё shohёsh lekёt nё rrugё e tё mos i marrёsh.

  = I durimit:


  v-Tё kesh lёnё njё takim tё rёndёsishёm pune,dhe prêt gruan sa tё rregullohet se do vij edhe ajo me ty.

  v-Tё vizatosh njё peshk nё mure dhe ta presёsh kur fillon tё notojё.
  -Tё pish njё litёr ujё,100g fasule,t’i vendosёsh nё sobё e tё presёsh derisa tё zihen fasulet.
  -Me sqaruar Policinё
  -Me pastru oriz me doreza boksi.

  = Mjopi:


  - Tё shtyp thёrija.
  -Tё numrojё qimet e dashit
  -Tё thash detin me pikatore.
  -Tё mbash ujё nё gojё derisa te lind bretkosa.

  = I varfёrit:


  v-Tё blesh bukё nё tezga tё gabit.
  -Tё ngrohesh nё mes tё dimrit me dritёn e qiriut qё del nga dritarja e komshiut.
  -Tё blesh farё atё lulediellit me listё.

  = Xhelozia:


  v_-Tё takohen dy udhёheqёs shqiptarё mbrenda e jashtё kufirit e flasin anglisht.

  - Kur godet shtyllёn me kokё dhe thua ,mё fal se tё fika cigaren.

  v= I Zezakut:

  v-Kur e ka emrin Bardhi.

  = I elektriqistit


  v-Kur mundohet tё sqarojё njerёzit se dhe nuli ka vlerё.

  =I rrobaqepses:


  v-Kur i hup filli.


  v= I hidrualikut:

  v-Kur i kullojnё hundёt.

  = I tё shёndoshurit:


  v-Kur kan shenjёn e peshores

  = I frikacakut:


  v-Kur ka shenjёn e luanit.

  = I shpirtit tё ndjeshёm:


  v--Kur tё kap profesori duke kopjuar dhe tё thot mё fal  v= I zgjuari:

  v-T’i veshё lopёs size jeshile qё tё hajё kashtё qё t’i duket si bar jeshil.v I qylgjyut:


  v-Nё njё banket tё bollshёm ,e falas ,han nё pjatёn e shokut.

  = Pasi varrimit:


  - Tё bёj xhiro me makinёn e funeralit.


  v-Tё haj njё thes me krypё ,pse ёshtё qyl.

  v-Tё pijё 5 litёr çajё pa sheqer.

  = I peafёtyrёsisё:


  v-Tё shkruash Gёzuar nё hallvёn e tё vdekurit.v I shoferit:


  v-Tё shes makinёn pёr karburant.
  -Tё ngas makinёn e rrojes.
  -Tё jetё goma e pestё e makinёs.

  = I gjuetisё:


  v-Tё vrasёsh morrin me qiften e gjuetisё.
  -Tё vrasёsh me pushkё njё mushkonjё nё ajёr.

  = I paturpёsisё:


  v-Tё pёshtysh njё plak dhe t’i thuash pse qan?

  = I diturit:


  v-Tё thot se jam i ditur dhe nuk din ditlindjen e tij.  v= I rrebelimit:

  v-Tё kapёsh tjetrin nё fyt pёr ta mbytur dhei heq bajamet.

  = I gёzimit :


  v-Kur pas shumё pёrpjekjesh pёr tё hap derёn,nga gёzimi ai del nga dritarja.

  =I urrejturi:


  v-Nga urretja pёr tjetrin ai vret veten.  v= I melanklolisё:

  v-T’i biesh fyllit nё njё vrimё.

  = I tё kofomuarit:


  v-T’i thuash derrit dajё.

  =I çmendurisё:


  v-Tё çmendёsh pa e kuptuar.

  = I kasapit:


  v-Tё ketё njё grua me emrin Lopa.


  v= Aktualiteti:

  v-T’i largohesh tё vёrtetёs dhe tё bashkohesh me gёnjeshtrёn.


  = I poshtёrsisё:


  - Tё thuash tё vёrtetёn.

  = I ofendimit:


  v-T’i çosh tullacit njё krehёr pёr dhuratё.
  v= I tadhёtisё :

  Kur tё trdheton vetja
   

Shpërndajeni këtë faqe