Kush gatuan ushqimin me te mire

Diskutime tek 'Kuzhina dhe receta gatimi' filluar nga GJYSHI, 9 Jan 2005.

 1. GJYSHI

  GJYSHI Gjyshi

  Kush gatuan ushqimin me te mire

  Si cdo gje tjeter edhe gatimet ne Shqiperi nryshojne pak a shume nga nje zone ne tjetren
  Si mendoni ju cila zone ,qytet apo fshat gatuan me mire ushqimet,ose cila zone e gatuan nje ushqim te caktuar me mire? :wave:
   
 2. Bukuroshja

  Bukuroshja Primus registratum

  Re: Kush gatuan ushqimin me te mire

  Jugu i Shqiperise eshte i njohur per gatimet me te mira
   
 3. Florus

  Florus Forumium maestatis

  Re: Kush gatuan ushqimin me te mire

  Ja kjo, ja vuri vulen :confused: pervec se ke shpija jote, ku ke ngrene tjeter o bukre?!
  Ne pergjithesi arti i gatimit trashegohet them un (nona ja ka msu plakes, plaka motres) pra nuk hyjne shume lokalitetet por individet. Megjithate sa per te permendur ndonje pjate po them qe pilafin me mish (perndryshe "birjan") si plaka ime (me origjine nga Dibra Madhe) nuk e bo njeri ne asnje shpi dhe lokal ne Shqipri. Po kjo sdo te thote qe te gjithe ata nga DM dijne ta gatuajne mire kte pjate (mund te jete karakteristike po).
   
 4. Bukuroshja

  Bukuroshja Primus registratum

  Re: Kush gatuan ushqimin me te mire

  po byrekun si Jugoret kush e ben?

  Ju deshironi emrat e restoranteve?
  Po une nuk i di cili restorant ne Shqiperi gatuan me mire :confused:
   
 5. MLK

  MLK Primus registratum

  Re: Kush gatuan ushqimin me te mire

  Pergjithesimi gjerave nuk para me pelqen por ne rastin konkret eshte e verete qe ne pergjithesi Shqiperia jugore ka pas dhe ka guzhinen me te pasur dhe te larmishme ne Shqiperi. Kjo ka ndodhur nga disa arsye pasi nga origjina nuk kane pse shqiptaret e jugut te lindin guzhinjere me te zote se te verit lol. Veriu me terrenin e aksidentuar qe shquhet, me veshtiresite e qarkullimit etj ka komplikuar komunikimin e njerezve ndermjet tyre si dhe ka luajtur nje rrol ne izolimin e krahinave veriore, kultivimi i tokave ka qene teper i veshtire pasi klima dhe toka nuk kane qe aspak pjellore ne veri. Gjithashtu verioret kane emigruar shume pak neper bote keshtu qe ka qene me e veshtire nje shkembim eksperiencash e kulturash ne kete zone te Shqiperise. Jugu ka pasur nje fistori te kundert me jugun ne keto drejtime pasi toka jugore ka qene shume me pjellore e klima me e bute e rrjedhimisht fshatari i jugut kishte mundesi te jetonte me prodhimet e tokes se tij. Jugu ka emigruar shume heret e si rrjedhoje guzhina jugore eshte pasuruar me guzhine te ndryshme e ne zonen e Korçes psh francezet kane kontribuar me kulturen e vet duke lene dhe shijet e tyre ne guzhine, muzike etj. Pjesa e Shqiperise se mesme ka trasheguar guzhinen tipike turke e cila eshte nje guzhine e pasura me vajera, undyrera e sheqerera e rrjedhimisht e rende dhe e demshme per shendetin.
   
 6. xhoni

  xhoni Primus registratum

  Re: Kush gatuan ushqimin me te mire

  Gollo qenke eeee???? /pf/images/graemlins/laugh.gif /pf/images/graemlins/laugh.gif
  Ju beni dhe byrekun e trashe si petanik korce,apo jo???
   
 7. GJYSHI

  GJYSHI Gjyshi

  Re: Kush gatuan ushqimin me te mire

  Pu pu pu pu pu i paskam fut ne lufte veriun me jugun kush gatuan me mire.Po une nenkuptova kush e zien fasulen me mire /pf/images/graemlins/smile.gif
   
 8. Florus

  Florus Forumium maestatis

  Re: Kush gatuan ushqimin me te mire

  Xhoni :confused: nuk ja ke haberin atyre zonave andej. Gollot jane tjeter gje :shrug: Ne bejme llixha alla area pura /pf/images/graemlins/laugh.gif

  MLK, ja ke zhyt ne cdo fjali qe ke thene me siper plako! E kote te filloj te te shpjegoj.
   
 9. GJYSHI

  GJYSHI Gjyshi

  Re: Kush gatuan ushqimin me te mire

  Flobo ti bejme nje cike gjeografi xhonit.Dibra e madhe eshte ne Maqedoni dhe perbehet nga 95%shqiptare kurse Golloborba ose Malesia e Gollobordes ndodhet ndermjet Peshkopise dhe Librazhdit dhe perbehet nga 15 a 16 fshatra nuk me kujtohet mire .95%-98% e popullsise flasin maqedonisht por nuk jane maqedonas gjuha maqedonase eshte e uazuar.Nese do me shume informacin rreth Gollobordes me pyet mua se kam plot informacion per to.Sa per byrekun eshte e vertete se e bejne si petanik Korce. :wave:
   
 10. tola77

  tola77 Primus registratum

  Re: Kush gatuan ushqimin me te mire

  tani jo per tu mburur por ne korcaret gatuajme me mire se i bejme gjerat me me merak,dhe ka te drejte kush shkroi me lart se ka nje kulture te trasheguar. /pf/images/graemlins/smile.gif kush di te hape mire pete dhe petanikune ben me te holle.e dini qe Korcaret kane 5 lloj pecash(hokllaish)per te terhollur peten.per byrek me kulacka,petanik,lakror me 2 pete,bakllava dhe nje per kulackat.
   
 11. zecovina

  zecovina Primus registratum

  Re: Kush gatuan ushqimin me te mire

  RI O TOLA RI REHAT SE NA VE TE GJITHEVE POSHTE CAR KORCE ME THUA TI.....AMAN SE ME KA VAJTUR MENDJA TE HA NJERE NGA DUART TENDE PO PLAS....HI HI HI
   
 12. tola77

  tola77 Primus registratum

  Re: Kush gatuan ushqimin me te mire

  ti qe ben diete /pf/images/graemlins/laugh.gif une vdiqa te me gatuajne te tjeret njecik te me bejne yzmet po ce do ketu ku jam skam per te pasur ndonjehere,kur te vete ne shtepine time aty po se ime moter ma sjell pjatat gati ne krevat,e di ti
   
 13. zecovina

  zecovina Primus registratum

  Re: Kush gatuan ushqimin me te mire

  TOLA...E DI TI DIETEN QE MBAJ UNE :smash: KETU...
  MOS KI MERAK SE PO ERDHA UNE ATY DO TE TE MBAJ NE PELLEMBE TE DORES...NQS MA LEJON ,SE TI E KE ZAKON MOS RISH NE NJE VEND KESHTU QE.....
   
 14. Trista

  Trista Primus registratum

  Re: Kush gatuan ushqimin me te mire

  Tirana eshte #1 per veze-te-skuqura dhe salcice-te-skuqura. :devil:
   
 15. Furor Aquila

  Furor Aquila Primus registratum

  Re: Kush gatuan ushqimin me te mire

  Mos harro shalqin (karfuz) me buke te thate.


  OK, nje restrorant i mire qe shkova une ishe "Pilo Lala" ne Lushnje. Te pakten nuk kishte vetem dy gjera menuja.
  Nje tjeter ishte ne Ndroq te rrethit te Tiranes (te ish-reparti ushtarak). Ushqimi nuk ishte dhe aq i mire por te pakten ishte ne breg te lumit....ambient i bukur....me lulishte (vetem banjoja do ishte mire qe mos te qelbte).

  Restorantet e Shqiperise se mesme e importojne mishin nga Maqedonia (mish me hormone). Mish te fresket dhe te shijshem ke ne jug (nuk di gje per veriun ne se e importojne apo jo). Dy te tille ishin "Gryka e Kelcyres" dhe tjetri afer Tepelenes (ja harrova emrin). Mishin e kishin shume te mire (my mouth was having an orgasm....that is, I was drooling). The scenery was breathtaking for the former.
   
 16. TEDI

  TEDI Valoris scriptorum

  Re: Kush gatuan ushqimin me te mire

  Ne Disa gjera Eshte i NJohur BUkuroshe ne gjera te tjera vallahi se ka haberin Fare ...Pa Ofendime pas asnje por isha vete kete Vere ne Dhermi dhe te gjithe me thojshin qe ne Nuk dime te Gatuajme Shume gjera qe Ju nga Shqiperia e Mesme i Gatuani dhe nuk i keni Ndersa ne i kemi dhe i hedhim ...
   
 17. Alba Palushi

  Alba Palushi Primus registratum

  Re: Kush gatuan ushqimin me te mire

  Me ka marre malli per boze Tirone /pf/images/graemlins/smile.gif
   
 18. GJYSHI

  GJYSHI Gjyshi

  Re: Kush gatuan ushqimin me te mire

  Po ku dreqin te shkoi ne mendje edhe boza se po na shkon leng prej goje :lol:
   
 19. MLK

  MLK Primus registratum

  Re: Kush gatuan ushqimin me te mire

  Boze meli, urdheroni boze meli.... :lol:
   
 20. Alba Palushi

  Alba Palushi Primus registratum

  Re: Kush gatuan ushqimin me te mire

  Mos me leni te vdes pa hager zupa dhe akullore te Beqes(Shkoder) :lol:
   

Shpërndajeni këtë faqe