Kush gatuan ushqimin me te mire

Diskutime tek 'Kuzhina dhe receta gatimi' filluar nga GJYSHI, 9 Jan 2005.

1. GJYSHI

GJYSHI Gjyshi

Kush gatuan ushqimin me te mire

Si cdo gje tjeter edhe gatimet ne Shqiperi nryshojne pak a shume nga nje zone ne tjetren
    Si mendoni ju cila zone ,qytet apo fshat gatuan me mire ushqimet,ose cila zone e gatuan nje ushqim te caktuar me mire? :wave:
  2. Bukuroshja

Bukuroshja Fillestar

Re: Kush gatuan ushqimin me te mire

Jugu i Shqiperise eshte i njohur per gatimet me te mira
  3. Florus

Florus Anëtar aktiv

Ja kjo, ja vuri vulen :confused: pervec se ke shpija jote, ku ke ngrene tjeter o bukre?!
    Ne pergjithesi arti i gatimit trashegohet them un (nona ja ka msu plakes, plaka motres) pra nuk hyjne shume lokalitetet por individet. Megjithate sa per te permendur ndonje pjate po them qe pilafin me mish (perndryshe "birjan") si plaka ime (me origjine nga Dibra Madhe) nuk e bo njeri ne asnje shpi dhe lokal ne Shqipri. Po kjo sdo te thote qe te gjithe ata nga DM dijne ta gatuajne mire kte pjate (mund te jete karakteristike po).
  4. Bukuroshja

Bukuroshja Fillestar

po byrekun si Jugoret kush e ben?

Ju deshironi emrat e restoranteve?
    Po une nuk i di cili restorant ne Shqiperi gatuan me mire :confused:
  5. MLK

MLK Fillestar

Pergjithesimi gjerave nuk para me pelqen por ne rastin konkret eshte e verete qe ne pergjithesi Shqiperia jugore ka pas dhe ka guzhinen me te pasur dhe te larmishme ne Shqiperi. Kjo ka ndodhur nga disa arsye pasi nga origjina nuk kane pse shqiptaret e jugut te lindin guzhinjere me te zote se te verit lol. Veriu me terrenin e aksidentuar qe shquhet, me veshtiresite e qarkullimit etj ka komplikuar komunikimin e njerezve ndermjet tyre si dhe ka luajtur nje rrol ne izolimin e krahinave veriore, kultivimi i tokave ka qene teper i veshtire pasi klima dhe toka nuk kane qe aspak pjellore ne veri. Gjithashtu verioret kane emigruar shume pak neper bote keshtu qe ka qene me e veshtire nje shkembim eksperiencash e kulturash ne kete zone te Shqiperise. Jugu ka pasur nje fistori te kundert me jugun ne keto drejtime pasi toka jugore ka qene shume me pjellore e klima me e bute e rrjedhimisht fshatari i jugut kishte mundesi te jetonte me prodhimet e tokes se tij. Jugu ka emigruar shume heret e si rrjedhoje guzhina jugore eshte pasuruar me guzhine te ndryshme e ne zonen e Korçes psh francezet kane kontribuar me kulturen e vet duke lene dhe shijet e tyre ne guzhine, muzike etj. Pjesa e Shqiperise se mesme ka trasheguar guzhinen tipike turke e cila eshte nje guzhine e pasura me vajera, undyrera e sheqerera e rrjedhimisht e rende dhe e demshme per shendetin.
  6. xhoni

xhoni Fillestar

Gollo qenke eeee???? /pf/images/graemlins/laugh.gif /pf/images/graemlins/laugh.gif
    Ju beni dhe byrekun e trashe si petanik korce,apo jo???
  7. GJYSHI

GJYSHI Gjyshi

Pu pu pu pu pu i paskam fut ne lufte veriun me jugun kush gatuan me mire.Po une nenkuptova kush e zien fasulen me mire /pf/images/graemlins/smile.gif
  8. Florus

Florus Anëtar aktiv

Xhoni :confused: nuk ja ke haberin atyre zonave andej. Gollot jane tjeter gje :shrug: Ne bejme llixha alla area pura /pf/images/graemlins/laugh.gif

MLK, ja ke zhyt ne cdo fjali qe ke thene me siper plako! E kote te filloj te te shpjegoj.
  9. GJYSHI

GJYSHI Gjyshi

Flobo ti bejme nje cike gjeografi xhonit.Dibra e madhe eshte ne Maqedoni dhe perbehet nga 95%shqiptare kurse Golloborba ose Malesia e Gollobordes ndodhet ndermjet Peshkopise dhe Librazhdit dhe perbehet nga 15 a 16 fshatra nuk me kujtohet mire .95%-98% e popullsise flasin maqedonisht por nuk jane maqedonas gjuha maqedonase eshte e uazuar.Nese do me shume informacin rreth Gollobordes me pyet mua se kam plot informacion per to.Sa per byrekun eshte e vertete se e bejne si petanik Korce. :wave:
  10. tola77

tola77 Fillestar

tani jo per tu mburur por ne korcaret gatuajme me mire se i bejme gjerat me me merak,dhe ka te drejte kush shkroi me lart se ka nje kulture te trasheguar. /pf/images/graemlins/smile.gif kush di te hape mire pete dhe petanikune ben me te holle.e dini qe Korcaret kane 5 lloj pecash(hokllaish)per te terhollur peten.per byrek me kulacka,petanik,lakror me 2 pete,bakllava dhe nje per kulackat.
  11. zecovina

zecovina Fillestar

RI O TOLA RI REHAT SE NA VE TE GJITHEVE POSHTE CAR KORCE ME THUA TI.....AMAN SE ME KA VAJTUR MENDJA TE HA NJERE NGA DUART TENDE PO PLAS....HI HI HI
  12. tola77

tola77 Fillestar

ti qe ben diete /pf/images/graemlins/laugh.gif une vdiqa te me gatuajne te tjeret njecik te me bejne yzmet po ce do ketu ku jam skam per te pasur ndonjehere,kur te vete ne shtepine time aty po se ime moter ma sjell pjatat gati ne krevat,e di ti
  13. zecovina

zecovina Fillestar

TOLA...E DI TI DIETEN QE MBAJ UNE :smash: KETU...
    MOS KI MERAK SE PO ERDHA UNE ATY DO TE TE MBAJ NE PELLEMBE TE DORES...NQS MA LEJON ,SE TI E KE ZAKON MOS RISH NE NJE VEND KESHTU QE.....
  14. Trista

Trista Fillestar

Tirana eshte #1 per veze-te-skuqura dhe salcice-te-skuqura. :devil:
  15. Furor Aquila

Furor Aquila Fillestar

Mos harro shalqin (karfuz) me buke te thate.

OK, nje restrorant i mire qe shkova une ishe "Pilo Lala" ne Lushnje. Te pakten nuk kishte vetem dy gjera menuja.
    Nje tjeter ishte ne Ndroq te rrethit te Tiranes (te ish-reparti ushtarak). Ushqimi nuk ishte dhe aq i mire por te pakten ishte ne breg te lumit....ambient i bukur....me lulishte (vetem banjoja do ishte mire qe mos te qelbte).

Restorantet e Shqiperise se mesme e importojne mishin nga Maqedonia (mish me hormone). Mish te fresket dhe te shijshem ke ne jug (nuk di gje per veriun ne se e importojne apo jo). Dy te tille ishin "Gryka e Kelcyres" dhe tjetri afer Tepelenes (ja harrova emrin). Mishin e kishin shume te mire (my mouth was having an orgasm....that is, I was drooling). The scenery was breathtaking for the former.
  16. TEDI

TEDI Anëtar aktiv

Ne Disa gjera Eshte i NJohur BUkuroshe ne gjera te tjera vallahi se ka haberin Fare ...Pa Ofendime pas asnje por isha vete kete Vere ne Dhermi dhe te gjithe me thojshin qe ne Nuk dime te Gatuajme Shume gjera qe Ju nga Shqiperia e Mesme i Gatuani dhe nuk i keni Ndersa ne i kemi dhe i hedhim ...
  17. Alba Palushi

Alba Palushi Fillestar

Me ka marre malli per boze Tirone /pf/images/graemlins/smile.gif
  18. GJYSHI

GJYSHI Gjyshi

Po ku dreqin te shkoi ne mendje edhe boza se po na shkon leng prej goje :lol:
  19. MLK

MLK Fillestar

Boze meli, urdheroni boze meli.... :lol:
  20. Alba Palushi

Alba Palushi Fillestar

Mos me leni te vdes pa hager zupa dhe akullore te Beqes(Shkoder) :lol:

Shpërndajeni këtë faqe