Kush jane shkencetaret me te medhenj?

Diskutime tek 'Shkenca' filluar nga Iliri, 23 Nov 2002.

 1. Iliri

  Iliri Primus registratum

  Kush jane shkencetaret me te medhenj?

  Kush mendoni ju ka qene nga shkencetaret me te medhenj te botes?
   
 2. manga

  manga Primus registratum

  Re: Kush jane shkencetaret me te medhenj?

  e ke fjalen me trup apo ...?
  nejse, po t'jete se cilin e keni simpati, at'here une deklarona per verner hajzenbergun, sepse ky e ka kuptue ma s'miri fillozofine e mekanikes kuantike. po t'jete fjala ate qi e ka ba shkencen t'cilen une e kam kuptue ma s'miri, at'here deklarohem per richard fejnmanin. mirepo, megjithate, mbreti i shkenctareve mbetet galileu, njeri i pare qi e perdori metoden shkencore t'hulumtimit.

  ps. jam tuj fole per shkenctare, pa matematikane...
   
 3. Guest

  Re: Kush jane shkencetaret me te medhenj?

  ajnshtajni sigurisht /pf/images/graemlins/laugh.gif
   
 4. manga

  manga Primus registratum

  Re: Kush jane shkencetaret me te medhenj?

  pse sigurisht? :confused: /pf/images/graemlins/wink.gif /pf/images/graemlins/laugh.gif :thumbsup:
   
 5. Pladomen

  Pladomen Primus registratum

  Re: Kush jane shkencetaret me te medhenj?

  Per mua eshte Thomas Edison por edhe eistein mbetet shum i madh edhe unikat sigurisht sepse nuk ishte nje shkenctar me njohuri te madhe ne nje dege si Verner Hajzenberg (Makeniken Kuantike). por kishte nje njohuri te gjere per shum probleme shkencore te pa zgjidhura edhe sot e kesaj dite.
  Persa i perket Thomas Edison ai ishte shum i madh pas zbulimeve te shumta.
   
 6. manga

  manga Primus registratum

  Re: Kush jane shkencetaret me te medhenj?

  good point, ss...por, varet se qysh e ke hujdise kandarin me e mate njerin...une qysh n'fillim u shpreha qi hajzenbergun e kam simpati (besa, e kam simpati per arsyena krej jashte shkences)...
  tash, asht e vertete qi ajnshtajni i ka mbulue shume fusha t'fizikes, por thellsia e tij (ma sakte, thellsia e analizimit t'asaj qi ajnshtajni e ka zbulue prej vet tij) la per t'deshirue...per mos me u prishe me llogjike aristoteliane e me koncepte t'shkak-pasojes, ajnshtajni ja ka mbylle dyert vehtes per me gjete shume gjana.
  perderisa hajzenbergu asht tregue ma i pjekun, tuj u thellue n'ata qi e ka zbulue...

  nejse, burre i mire ka qene edhe volfgang pauli, i cili e ka zbulue parimin e perjashtueshmenise tuj pi raki n'kafe...

  mos t'harroj me shtue qi ndikimin ma t'madhin n'shkence n'bashkim sovjetik (e njerzia duhet me e dite se chfare fizike t'zhvillume ka pase bashkimi sovjetik) e ka pase lev landau, i cili ka punime n'te tana lamite e fizikes...
   
 7. Diavolessa

  Diavolessa Valoris scriptorum

  Re: Kush jane shkencetaret me te medhenj?

  Platone e Aristotele Dy gjenite e mendimit.

  Nobel Rubbia,Galileo Galilei,Max Plank ,
  Antonino Zichichi.

  Fizikantet: Paul Davies, J. Doyne Farmer, Murray Gell-Mann, Alan Guth, Roger Penrose, Martin Rees e Lee Smolin.
   
 8. magicook

  magicook Primus registratum

  Re: Kush jane shkencetaret me te medhenj?

  Eshte relativisht e veshtire tethuash se kush ka qene "Shkencetari me imadh i koherave",pasi kontributii gjithsecilit eshte i pamohueshem.Me teper do te thosha aiqe ne terheq nvemendjen,dhe permua eshte Anjshtanj...flm
   
 9. engjelli

  engjelli Forumium praecox

  Re: Kush jane shkencetaret me te medhenj?

  Alfred Nobel?
  Shpiksi i dinamitit
   
 10. Diavolessa

  Diavolessa Valoris scriptorum

  Re: Kush jane shkencetaret me te medhenj?

  III secolo a. C.

  Archimede (287 - 212 a. C.), matematikan e fisikant grek.

  I secolo d. C.

  Erone di Alessandria (I - II secolo d. C.), matematikant grek.

  II secolo d. C.

  Claudio Tolomeo (II secolo d. C.), astronom grek.

  X secolo

  Alhazen (965 - 1039), matematikan e astronom arab.

  XV secolo

  Niklaus Kopernik (1473 - 1543), astronom polak.
  Francesco Maurolico (1494 - 1575), matematikan italian.

  XVI secolo

  William Gilbert (1544 - 1603), shkenztar anglez.
  Tycho Brahe (1546 - 1601), astronom danez.
  Galileo Galilei (1564 - 1642), fisikant italian.
  Johannes Kepler (Keplero) (1571 - 1630), astronom gjerman.
  René Descartes (Cartesio) (1596 - 1650), filosof ee shkenztar francez.
  Bonaventura Cavalieri (1598 - 1647), matematikan italian.

  XVII secolo

  John Wallis (1616 - 1703), matematikan anglez.
  Nicolaus Kaufmann (Mercator) (1620 - 1687), matematikan danez.
  Robert Boyle (1627 - 1691), fisikant irlandez.
  Christiaan Huygens (1629 - 1695), fisikant Irlandez.
  Robert Hooke (1635 - 1703), fisikant anglez.
  Isaac Newton (1642 - 1727), fisikant anglez.
  Gottfried Wilhelm Leibniz (1646 - 1716), filosof e shkenztar gjerman.
  Charles Francois Du Fay (1698 - 1739), fizikant dhe metematikan francez.

  XVIII secolo

  Jean-Antoine Nollet (1700 -1770), fisikant francez.
  Benjamin Franklin (1706 - 1790), shkenctar dhe politikan (Ohajo)
  Antoine-Laurent Lavoisier (1743 - 1794), kimist (Ohajo)
  Thomas Young (1773 - 1829), fisikant anglez.
  Humphry Davy (1778 - 1829), kimik anglez.
  Augustin Louis Cauchy (1789 - 1857), matematikan francez.

  XIX secolo

  Johann Jakob Balmer (1825 - 1898), fizikant dhe matematikan zvicerrjan /pf/images/graemlins/tongue.gif
  Sidney Gilchrist Thomas (1850 - 1885), kimik anglez.
  Henry Becquerel (1852 - 1908), fizikant anglez.
  Edwin Herbert Hall (1855 - 1938), fizikant (Ohajo)
  Max Planck (1858 - 1947), fizikant gjerman.
  Pierre (1859 - 1906) e Marie Curie (1867 - 1934), fizikant francez.
  Arnold Johannes Sommerfeld (1868 - 1951), fizikant gjerman.
  Ernest Rutherford (1871 - 1931), fizikant anglez me origjine (Zelanda e Re)
  Albert Einstein (1879 - 1955), fizikant gjerman (natyrisht Ohajo edhe ky )
  Jacob Franck (1882 - 1964), fizikant (Ohajo) me origjine gjermane.
  Max Born (1882 - 1970), fizikant gjerman.
  Niels Bohr (1885 - 1962), fizikant danez.
  Erwin Schrödinger (1887 - 1961), fizikant austriak.
  Gustav Ludwig Hertz (1887 - 1976), fizikant gjerman.
  Arthur Holly Compton (1892 - 1962),fizikant (Ohajo)
  Louis Victor de Broglie (1892 - 1987), fizikant francez.

  XX secolo

  Wolfgang Pauli (1900 - 1958), fizikant zvicerr me origjine austriake.
  George Eugene Uhlenbeck (1900 - 1988), fizikant (Ohajo) me origjine orlandeze.
  Enrico Fermi (1901 - 1954), fizikant italian. Werner Heisenberg (1901 - 1976), fizikant gjerman.
  Samuel Abraham Goudsmit (1902 - 1978), fizikant orlandez.
  Paul Adrien Maurice Dirac (1902 - 1984), fizikant anglez.
  Cecil Frank Powell (1903 - 1969), fizikant anglez.
  Robert Julius Oppenheimer (1904 - 1967), fizikant (Ohajo)
  Carl David Anderson (1905 - 1991), fizikant (Ohajo)
  Hideki Yukawa (1907 - 1981), fizikant japonez.
  Giuseppe Occhialini (1907 - 1993), fizikant italian.
  Alvin Martin Weinberg (1915), fizikant (Ohajo)
  Abdus Salam (1926), fizikant pakistan.
  Murray Gell-Mann (1929), fizikant (Ohajo)Sheldon Lee Glashow (1932), fizikant (Ohajo)
  Carlo Rubbia (1934), fizikant italian.
   
 11. ezhderha

  ezhderha Primus registratum

  Re: Kush jane shkencetaret me te medhenj?

  shkencetare qe kane lane gjurme ka shume po ata qe kane ba kthesat e medhaja tham une jane ndoshta diku ma nalt se te tjeret.

  pitagora me euklidin shquhen ose njihen si te paret e gjeometrise. mgjthse kjo e fundit asht e njoftun shume mire dhe nga egjiptianet(gja qe deshmohet ne ndertesat kolosale), po prape ata qe njihen "zyrtarisht" jane keta dy greke.

  romaket kane kene ma shume inxhiniere sesa novatore ose shpikes, kane qene perfeksionues. prandaj jane te varfer ne numrin e shkencetareve te mirefillte.

  ndersa europa pati pauzen e saj qe u quajt mesjete e erret, shkenca lulezoi ne shkretetirat arabe e oborret persiane, per tu tejcuar me vone ne universitet e spanjes myslimane. emrat e shkencetareve myslimane nuk me kujtohen po atyne u dedikohet perdorja e numrave qe perdorim sot(ne vend te atyne romake), perdorimi i zeros dhe trigonometria. nasredin tus(emni i te cilit asht i gdhendun ne nje pllake ne siperfaqen e hanes bashke me gjashte astronomet me te medhenj te te gjitha kohnave bashke njutonin dhe keplerin) dhe avicena(i njftun si babai i mjekesise) jane dy qe ia vlen te permendet.

  nepermjet spanjes dija e lashte greko-romake pasi bani nji xhiro perreth shkretetines u kthy prape ne evrope bashke me hulumtimet e shkencetareve myslimane. koha e vandaleve e fiseve gote per europen kishte mbaru. rilindja asht ne fillimet e saj. shenjat e para jane shkrimet e roger bacon-it dhe vepra e dante-s, mgjthse keto nuk hyne ne rangun e shkencetareve.

  koperniku ndryshoi krejtesisht idene se toka asht qender e gjithesise. nje nder revolucionet shkencore me te medha.
  njutoni formuloi ligjin e terheqjes mes dy trupave, dhe idene e gravitacionit, gje qe i dha mundesi studimit te astronomise se mirefillte, larg e me larg astrologjise sic ishte zakon deri ne ate kohe.
  dhe pa harru tre ligjet baze te fizikes, keto mjaftojne me e ba njutonin shkencetarin ndoshta me te madh te te gjitha kohnave.
  leipzig-u formuloi calculus-in, bazen e matematikes moderne, gja qe mundesoi konceptin e derivatit e integralit dhe perdorimin e tyne.

  po baj nji kapercim te ajshtajni, i cili na shpalosi nji univers te ri, krejt te panjoftun ma perpara, koncepte qe akoma edhe sot fizikanet kane veshtiresi t'i komentojne e shpjegojne.
  bohr, planck, fermi jane nga plejada e kokave qe sollen epoken e atomit. secili solli nji "bote", apo nji menyre te menduemit te botes ne nji menyre qe s'imagjonohej ma perpara.

  ndersa edisoni ma shume se shkencetar(pa i mohu asnji merite si i tille) asht novator, asht shpikes, ose ma mire me thane person qe e "ul" shkencen me kambe ne toke dhe mundeson njerezimin te shijojne avantazhet e saj.

  keto qene qe me erdhen ndermend per momentin..
   
 12. dioni

  dioni Primus registratum

  Re: Kush jane shkencetaret me te medhenj?

  Tju them te drejten per mua dy nga shkencetaret me te medhenj jane Gauß matematikant dhe Maxwell nje nga fizikantet me te shquar qe ka njohur historia njerezore.
   
 13. Wii

  Wii Grupi i të moçmëve!

  Re: Kush jane shkencetaret me te medhenj?

  ue mer ej po si nuk e permendi askush leonardo da vincin ore?
   
 14. Diavolessa

  Diavolessa Valoris scriptorum

  Re: Kush jane shkencetaret me te medhenj?

  Eh mu me jane erresitur syte kur kam shkruar tere ata. /pf/images/graemlins/frown.gif

  Kush te di te tjere te shkruaj.
   
 15. Guest

  Re: Kush jane shkencetaret me te medhenj?

  leonardo da vinci :cool:
   
 16. dea_alb

  dea_alb Primus registratum

  Re: Kush jane shkencetaret me te medhenj?

  Ajnshtajn me teorine e kohes dhe hapsires..
   
 17. une_une

  une_une Primus registratum

  Re: Kush jane shkencetaret me te medhenj?

  paperina si qenka Dirac dhe nuk qenkan Laplace dhe Fourier aty.
  Po Euler mjeshtri matematicien i complex dhe imaginary variable Mathematics qe konsiderojne Matematikanin me te madh se Leibnz, McLaurin dhe Matematikane te tjere.
   
 18. AlbanianEagle

  AlbanianEagle Primus registratum

  Re: Kush jane shkencetaret me te medhenj?

  Ja dhe ca

  1881: Louis Pasteur: anthrax

  1888: Heinrich Hertz: radio galvanike

  1895: Wilhelm Röntgen: rrezet Röntgen

  1898: Marie dhe Pierre Curie: zbuluan polonium e radiumin

  1903: Orville dhe Wilbur Wright: avioni

  1905: Albert Einstein: teoria e relativitetit, zbulon lazerin

  1907: Ivan Pavlov: teoria e reflekseve te kushtezuara

  1928: Alexander Fleming: zbulon penicilinen

  1932: James Chadwick: zbuloi neutronin

  1953: James Watson dhe Francis Crick: zbuluan strukturen e ADN

  1984: Alec Jeffreys: zhilloi tekniken e marrjes se shenjave te gishterinjve permes ADN-se

  etj, etj......
   
 19. Pe.ili.sh

  Pe.ili.sh Primus registratum

  Re: Kush jane shkencetaret me te medhenj?

  Lexova emrat e shkencetareve ketu dhe thashe qe eshte e pamundur te mo jete ndonje emer pellazgu apo iliri qe ka bere ndonje shpikje.
  Mazallah :mad:
  Akoma ne epoken e gurit jetojme me duket neve?
   
 20. Le_Routard

  Le_Routard Forumium maestatis

  Re: Kush jane shkencetaret me te medhenj?

  Ferid Murad: Albanian-American Nobel Prize Winner

  ...was awarded the Nobel prize in Medicine in 1998
   

Shpërndajeni këtë faqe