Kush mendon se eshte "FREE THINKER"?

Diskutime tek 'Hapësira filozofike' filluar nga Zgalemi, 4 Mar 2003.

 1. mostro

  mostro Putraku

  Re: Kush mendon se eshte "FREE THINKER"?

  SADAMI SADAMI!!! /pf/images/graemlins/laugh.gif
   
 2. Nei

  Nei Primus registratum

  Re: Kush mendon se eshte "FREE THINKER"?

  Edhe ate e kane bo me zor free thinker me duket,
  po sempre free thinker è /pf/images/graemlins/tongue.gif
   
 3. sexy-sexy-lady

  sexy-sexy-lady Primus registratum

  Re: Kush mendon se eshte "FREE THINKER"?

  free thinker! eshte vetem nje genjeshter!!
  e gjith ata qe ton se jan free thinker jan me dobicat po mbullohen pas asaj etiket qe te mbulojne dobiclliqet e tyre!
  Free thinker te vertet jan vetem BUDALLENJT!!!!!!!!!!!
  REALLY I BELIVE THAT!!!!!!!!!!
   
 4. Vis Elbasani

  Vis Elbasani Forumium praecox

  Re: Kush mendon se eshte "FREE THINKER"?

  EPO, E DI SA FORT SHTYJNE ATO APO JO?

  Shenim. "shtyjne" mund te jete "shtyjne te mendojne, imponojne".
   
 5. Rambla

  Rambla Primus registratum

  Re: Kush mendon se eshte "FREE THINKER"?

  eshte e pamundur te mos influencohesh nga te tjeret, ne fillim nga prinderit, nga shoqeria, nga librat etj. mund te behesh free thinker kur "superon" mendimet e te tjerve dhe krijon ato te tuat. e veshtire shume por e mundur.
   
 6. Zgalemi

  Zgalemi Primus registratum

  Re: Kush mendon se eshte "FREE THINKER"?

  Po pra, eshte e pamundur te jesh totalisht i pandikuar ne mendime.
  Ah po qe se je rritur ne ndonje shpelle si Amala me Kamalen ndryshon puna. /pf/images/graemlins/laugh.gif Vec at'here mund te krijosh rregullat e tua, genjeshtrat dhe te vertetat e tua... Perderisa kemi lindur dhe vazhdojme te bashkjetojme ne gjirin e kesaj shoqerie eshte e pamundur te mendojme ne menyre totalisht te pavarur.
   
 7. Nei

  Nei Primus registratum

  Re: Kush mendon se eshte "FREE THINKER"?

  Shiko si eshte puna...Te jesh si Amala dhe Kamala mbase edhe te quajne free thinker, po kam frike se nuk i hyn ne pune askujt nje free thinker i ketij lloji...dmth cfare idesh qe nuk kapercejne shpellat mund te sjelle ky meditim pa fund ?
  Free thinker-it si duhet vetem nje etikete... I duhet sidomos nje rezultat qe te reflektohet tek ata qe jane masa, e perseris masa...=ajo qe i jep kuptim statusit "free thinker".
   
 8. durrsakja

  durrsakja Primus registratum

  Re: Kush mendon se eshte "FREE THINKER"?

  Nuk pata kohe te lexoj cdo postim te temes, pervec Visit a ndonje tjeter /pf/images/graemlins/wink.gif .

  Free thinker per mua eshte dikush qe nuk e le llogjiken dhe aftesine e krijimit te burgoset nga influencat (keto jane te paevitueshme).

  Vetem nje freethinker njoh ne forum /pf/images/graemlins/smile.gif
   
 9. alinos

  alinos Forumium maestatis

  Re: Kush mendon se eshte "FREE THINKER"?

  Who's that?!
   
 10. Ema

  Ema Goddes

  Re: Kush mendon se eshte "FREE THINKER"?

  Eheeeeeeeeee
   
 11. Herkuli

  Herkuli Primus registratum

  Re: Kush mendon se eshte "FREE THINKER"?

  E ka llafin per mu!
   
 12. alinos

  alinos Forumium maestatis

  Re: Kush mendon se eshte "FREE THINKER"?

  Jo e kishte llafin per gjuhen!

  Ajo shkon ku dhem dhembi /pf/images/graemlins/wink.gif
  Eh kto breckat!!!
   
 13. Ema

  Ema Goddes

  Re: Kush mendon se eshte "FREE THINKER"?

  Hahahaha-Une s'po flisja per te.Se jam e bindur se s'ka free thinkers jo ketu po asgjekundi.Ata qe qisin kshu perfundimesh s'i njohin theeeeeeeeeeeellle njerezit /pf/images/graemlins/tongue.gif !
   
 14. romeo

  romeo Forumium maestatis

  Re: Kush mendon se eshte "FREE THINKER"?

  jemi te tere thinker me detyrim dhe fjala free eshte dhe do te ngelet nje utopi. /pf/images/graemlins/laugh.gif
   
 15. racionali

  racionali Primus registratum

  Re: Kush mendon se eshte "FREE THINKER"?

  Pershendetje Forumi!
  Kush eshte mendimtar i lire (freethinker)?
  Gjeta nje faqe interneti me poshte ne te cilen, po te deshironi mund te lexoni se kush eshte mendimtar i lire (freethinker). Me falni per ata qe s'flasin gjuhen angleze ngaqe materiali eshte ne anglisht.

  www.ffrf.org/nontracts/freethinker.html
   
 16. inanissa

  inanissa Primus registratum

  Re: Kush mendon se eshte "FREE THINKER"?

  ESHTE RELATIVE,VARET NGA KEND-VESHTRIMI :tipsy:
   
 17. ^Res-Cogitans^

  ^Res-Cogitans^ Primus registratum

  Re: Kush mendon se eshte "FREE THINKER"?

  Jemi rezultati i te shkuares....dum,s'sdum,kemi influencen e saj,me tradita&co.

  Jemi gjithmon te perkufizuar nga rrethanat!
  Nuk ekziston " a priori" ...
   
 18. sh.hasanaj

  sh.hasanaj Primus registratum

  Re: Kush mendon se eshte "FREE THINKER"?

  Free Thinker

  Askush nuk mund te jete "free thinker"!
   
 19. Dolores

  Dolores Primus registratum

  Re: Kush mendon se eshte "FREE THINKER"?

  Unless u live in a jungle with no human contact whatsoever...if there is such a thing in a surviving mode :rolleyes:
   
 20. Silvin

  Silvin Primus registratum

  Re: Kush mendon se eshte "FREE THINKER"?

  Po e rihap argumentin per te shtuar dicka qe s'i ka vajt ne mend njeriu:
  Vetem nje gje te sakte kemi thene ketu- mes nesh nuk ka freethinkers.
  Nuk e kuptoj pse nje person qe rron larg botes qenka freethinker,s'ka gje me te gabuar,vet horizonti i tij i ngushte e pengon te jete freethinker. Injoranca eshte si peshe qe e mban te zhytur ne pafuqine me te plote mentale.
  Freethinkers jane ata persona qe kane jetuar ne shoqeri; kane vuajtur nga shoqeria;kane gjetur forcen per te afirmuar veten dhe per te ngritur zerin vecmas nga turma; kane kuptuar si rrjedhojne me tere mend ngjarjet e kesaj jete;i kane ndenjur besnik idealeve te tyre deri ne fund; nuk kane njohur hipokrizine,servilizmin,friken.
  Ju i kerkoni mendimtaret e lire neper ishuj e xhungla ekzotike te humbura; une ju them se i keni mu perpara syve dhe s'dini t'i njihni ,sepse siguria ne injorance tuaj nuk ju le te shikoni pertej mendjemadhesise duke i marre gjerat a priori.
  Freethinkeri i pare qe njeh historia eshte Sokrati(Socrates). Ai pati guximin t'i kundervihet nje sistemi te tere te gabuar e konservator dhe nuk hezitoi te japi jeten per te.
  Shembull tjeter? A.S.Pushkin:pati guximin t'i kundervihej kastes se tij dhe te perkrahte te verteten e hidhur qe qe shkaku dhe i vrasjes se tij me sfond politik.
  S'ka freethinkers vetem filozofe e poete.
  P.Sh. Enzo Ferrari- ka besuar gjithemone ne idealet dhe instinktet e veta. Nuhatja i ka dhene aftesine te arrije qellimet e tij. Pikerisht sepse te tjeret s'mund te konceptonin idete e tij ai arriti suksesin duke krijuar nje veper arti qe e larteson njerine dhe vazhdon te ekzistoje dhe te evoluoje ne vazhdimesi.
  Mendimtaret e lire ekzistojne. Na mbetet ne detyra per t'i gjetur. Hapni syte, gjykoni me ment dhe zemer, keni per ti njohur vete.
   

Shpërndajeni këtë faqe