Kushtuar Heroit te Kosoves Halit Coka

Diskutime tek 'Shqipëria.com' filluar nga lutficoka1, 8 Jun 2018.

 1. lutficoka1

  lutficoka1 Primus registratum

  NDRIÇUES I QIELLIT TË ERRËSUAR TË Kosovёs


  Shkruar: Lutfi Coka  Emri dhe mbiemri: Halit Coka


  Ditëlindja: Njëra nga ditët e kalendarit të pavdekësisë.


  Vendlindja:

  Aty ku dhembja dhe trimëria janë rroba trupi,
  Aty ku shtegtimi i një populli ka hemorragji,
  Aty ku edhe qielli i ëndërruar mbushet korba të zinj,
  Aty ku dielli i dashurisë nuk perëndon kurrë.  Shkollimi: Dashuria pёr atdhe mbi tё gjitha dashuriutё,


  Shkolla e mesme e të menduarit esëll,


  Fakulteti i flijimit në altarin e lirisë..


  Pamja fizike: Sytë si lumenjtë e kthjelltë të Dukagjinit,


  Balli - si shkëmb i rrahur stuhishё vrastare,


  Flokët - si bari i blertë i Dardanisë,


  Goja - si bibliotekë librash të shkruar në pentagrame...


  Profesioni- Ndriçues i qiellit të errësuar të Kosovёs...

  Ideali i tija- Kosova e lirё dhe e pavarur.

  Ёndёrra e tij-Bashkimi i kombit nё njё gjuhё,njё histori.   

Shpërndajeni këtë faqe