Lamtumire Atdhe! - Gjergj Fishta

Diskutime tek 'Letërsia' filluar nga Al-Punk, 18 Nov 2012.

 1. Al-Punk

  Al-Punk Still here

  Lamtumire Atdhe !!


  Lamtumirë, vendet e mia,
  qe, po zhduken dalëngadalë!
  Gjëmon deti, ushton duhia,
  likundet barka valë mbi valë,

  Kah njai diell, që asht tue flakue,
  andej fill un tash do t’vete…
  Lamtumirë, atdhe i bekue!
  Lamtumirë, për sa t’jet jeta!

  Nesër nade kur mbi ne,
  rrezja e diellit ka me ra,
  kush e din sa ujë e dhe,
  mue prej teje ka me m’da!

  E por n’pyetsha ret mizore,
  e por n’pyetsha zogjt e detit,
  se për ty, moj tokë arbnore,
  s’ka me m’folë kush mue t’shkretit…

  Tjera fusha e tjera zalle
  kam me pa, e tjera dete;
  kam me ndje po tjera valle,
  tjera gjuhë, tjera qytete.

  Vendin tem s’kam me e pa,
  ku kam le e jam burrnue:
  sytë e mi kan me kja.
  pa u gjet kush me i ngushllue.

  At Gjergj Fishta
   
  Hipocrati, GENIU$ and Megg like this.
 2. Hipocrati

  Hipocrati Hipocrati

  une e kam lexuar para 10 vjetesh, gjunah qe kjo pjese e letersise ka qene e mohuar ne sistemin arsimor te paraviteve 90!
   
 3. Iliro Dardan

  Iliro Dardan Valoris scriptorum

  komunizem daku
   

Shpërndajeni këtë faqe