Lasgush Poradeci

Diskutime tek 'Letërsia' filluar nga Ofelia, 4 Dec 2002.

 1. Ofelia

  Ofelia Forumium praecox

  Lasgush Poradeci

  KUR NUK NDIHESH FARE MIRE

  Kur nuk ndjehesh fare mire,
  (Sepse shpirtin e ke plot),
  Ze kendon ne vetesire
  Pa te derdhen pika lot.

  Pika lot, si pika dylli,
  Oe te derdhen aqe shpesh,
  Kush qepallat nuk i mbylli...
  Nuku mund t'i marre vesh :

  Kujt s'ju dha t'i rrahe mente,
  Ne shtepi kush nuk u mbyll,
  Me nje hov kur shpirt'j shenjte
  Ndrin e digjet posi yll -

  Nuku mund t'a dije fare,
  As qe do te ndjeje dot
  C'pruri kenga mendimtare
  Me cdo varg prej pikash lot.

  Kush te tall me verb te kote,
  Nuku mund t'i ndjeje gjiri
  C'Drit' e bardhe djeg ne bote
  Me cdo pike prej qiriri.
   
 2. Ema

  Ema Goddes

  Re: Lasgush Poradeci

  Maja e celur

  Lulet lulezuan
  me te pare djelle
  kushedi c'duruan
  qe kur jane mbjelle:

  qe kur u perzyen
  me rer' e me uje,
  dhe u lagn' e u lyen
  pa buje e rremuje.

  Pa ze psheretimi,
  ze e vaj te kote,
  i ngurroj thellimi
  nene dhen' e ftohte.

  Edhe balt' e ndotur,
  edhe llum' i ndyre
  i patne perlotur
  me ngjyre e menxyre.

  Ato piperonin
  me nje sulm i qete
  dhe mbinin e shkonin
  qe perposh perpjete.

  Qe ngaj erresira-
  brenda ne dhe thelle-
  ndillnin krejt te lira
  driten edhe qjellte.

  Sa me rend' i mbante
  rrenj' e balt' e nxire
  dh' i terhiqte e s'i ndante
  per ne fundesire,

  dhe sa m'i padukur
  edhe sa m'i zjarrte
  ishte sulm' i bukur
  per ne qiejt' e larte,

  aq me lire e fshehur,
  dh' aq me me ngadale
  rritnin pa pandehur
  sulmin e pandale:

  Dhe ja, ndizet era
  mbi barishte e bime!
  Ja! qesh parevera
  neper ngasherime!

  Ja! sa lul' e qete
  celi gjine e saje,
  permbi dege e flete
  atje lart ne maje!
   
 3. Ema

  Ema Goddes

  Re: Lasgush Poradeci

  Dimër

  Shpirti im qe sot y mbyll
  Dhe gezimin m'a perzuri.
  Neper mal e neper pyll
  Zu debora prej qekuri.

  Bjene floket nje-nga-nje
  Mi katundin e shkretuar.
  Dyke mardhur nene te
  Dheri fjet e ri mbuluar

  Flet nga-dal e shpirti im,
  Dhe ne zi pikoj si fleta,
  Pa me qit as pipelim
  Tere fili, tere jeta.

  Ne kaq heshtje-e qetesi
  Ndjej vajtimthin e nje shpesi:
  Psheretin me ze te ti
  Jet' e trembur se mos vdesi...
   
 4. Ema

  Ema Goddes

  Re: Lasgush Poradeci

  Kush ta fali bukurine

  Kush ta fali bukurine
  Qe t'e me trerosh te zine!

  Kur te pashe per te vluar,
  Pellumbeshe pende-shkruar,
  Bubu!plumb ne kraharuar,
  Plumb qe vret dyke gjemuar!

  Mbledhur shoqet me nje qoshe,
  Dic, m'ju flisje,dic m'ju thoshe,
  Gushe-e-llere-e-gji-bardhoshe.

  Pa me syckezat e tua,
  Sy-larme!c'me fole mua.

  Leshrave t'ju binte hija,
  Yll i ndezur me shkendija,
  Ndezur mun ne mes ne balle,
  Te me vesh ne dhe te gjalle.
   
 5. Ema

  Ema Goddes

  Re: Lasgush Poradeci

  C'u mbush Mali

  Shqiperi! moj nena ime,
  Me ke rritur me therrime!
  Shqiperi! te qofsha fale,
  Te kam nene e me ke djale

  C'u mbush mali me debore,
  C'u mbush deti me pampore,
  Sec u mbush e shkreta Vlore
  Plot me krushq e me dasmore,
  S'jane Toske e Malesore
  Me flamur te kuq ne dore
  Si dhendure me kurore.

  C'u zbardhe malet, c'u zbardhe:
  Nga cdo ane sec na ardhe
  Shqipetaret gune-bardhe,
  Sec na ardhe pale-pale
  Duke rutulluar male
  Kush me kemb'e kush me kale
  Kush me shpejt, kush me ngadale;
  Kush i lum e kush i gjore
  Kane zbritur mun ne Vlore,
  Mun ne Vloren e lirise,
  N'ate thelb te Shqiperise.
   
 6. Ofelia

  Ofelia Forumium praecox

  Re: Lasgush Poradeci

  Kur ne flake

  Kur ne flake te qiririt ze mendonem net-per-net
  Dh'e ndjej shpirtin e kulluar neper driten qe me tret
  Prej sketerres se pa mate me del bot' e enderruar,
  vetem ti, o im-e dashur net-per-net me rri larguar

  Po cdo enderr qe me shfaqet prej sketerres se pafund
  Cdo mendim i llaftaruar qe me dhemb e me pertund,
  Duke rene prej se lartash posi pike zemerate
  T'i pershkohet per-se-felli bukuris' se qenies sate.

  T'i pershkohet mes-per-mesi dliresis' se shpirit tend,
  Ta merr pamjen e fytyres, behet shkronjez e kuvend.
  Ai del prej shkretetire ment' e mi te m'i stolise
  E ka tingull llaftarie, ka verbimin e magjise,
  Ndrin i kthiellt e i paster si pasqyrez' e nje kroj
  Pa ner te fytyren tende ta veshtroj... nuk ta veshtroj...

  O! fytyr' e vjersheruar qe me mbush me desherime!
  Q'i fal gaz perjetesie dashuris' se zemres sime!
  Qe me ben kur ment' e mia regetijne varg e varg
  Te te ndjej aq fare prane, te me jesh aq shume larg...
   
 7. Ofelia

  Ofelia Forumium praecox

  Re: Lasgush Poradeci

  Malli

  Syri-i bukur qe t'u mvrenjt -
  Syri yt qe me lendon
  Do me lere-a von a shpejt,
  Do me lere-a shpejt a von.

  Sapo shpirti m'u delir -
  Shpirti im i nxire krejt -
  Do me lere me pahir
  Syri-i bukur qe t'u mvrenjt.

  E do mbetem pernjemend
  Varfanjak si mbret pa fron:
  Mbreteresha qe me cmend
  Do me lere-a shpejt a von.

  Do me lere-a von a shpejt,
  Do me lere-a shpejt a von,
  Syri i bukur qe t'u mvrenjt -
  Syri yt qe me lendon.

  Do me lere...A! po si -
  Qofte-ahere-ose tani -
  Do te qaj aq dashuri
  Qe te humb me mall te ti?
   
 8. Ema

  Ema Goddes

  Re: Lasgush Poradeci

  Poradeci

  Perendim i vagelluar mi Liqerin pa kufir
  Po perhapet dal-nga-dale nje pluhire si nje hije.
  Neper Mal e ner Lendina shkrumb' i nates qe po bije,
  Duke sbritur qe nga qjelli permi fshat po behet fir...

  E kudo krahin' e gjere me s'po qit as pipelim:
  Ne katund kercet nje porte...ne Liqer heshte nje lopate...
  Nje shqiponje-e arratisur fluturon ne Mal-te-Thate...
  Futet zemra djaloshare mun ne fund t? shpirtit t'im.

  Tere fisi, tere jeta, ra... u dergj... e zuri gjumi...
  Zoteroj me kater ane erresira...
  Po tashi:
  Duke nisur udhetimin mes-per-mes ner Shqiperi,
  Drini plak e i perrallshem po mburon prej Shendaumi...
   
 9. Ofelia

  Ofelia Forumium praecox

  Re: Lasgush Poradeci

  Syte e lumtur

  Ishe vogeloshe... isha mituri...
  Kur me dole mbudhe, ti, moj, lumja ti!

  Vinte perendimi me te vagelluar
  Pa m'i shtire tinez ata syt' e shkruar.

  Ata syt' te shkruar, syte, moj, te fjetur,
  Shtate vjet me rradhe t'i kam pershendetur.
  Kur me pe se pari, more-e m'u largove,
  Kur me pe se dyti, more-e m'u afrove,
  Kur me pe se treti, more-e me pushtove,
  Te putha ne gushe, ti m'u turperove,
  Papo ule kryet e shkove vajtove.
   
 10. Ema

  Ema Goddes

  Re: Lasgush Poradeci

  Syr' i fshehur

  Malli jone q'u pat shuar,
  malli-i bere fije,
  sot me gjet te zemeruar
  me pru lote zije

  Un' u ngrita qe me nate
  posi dashurija-
  pse m'u lag o! syr i thate
  ne mjerime te tija?

  Esht' agim tashti moj mike,
  dhe ja! se ku dolla
  nene strehe venetike,
  ku po mbin vijolla

  Ku m'u ndes si zjarr rrufeje
  desherim i pare
  dhemshurisht therret pas teje
  Zemerez' e vrare;

  Te me vish duke vrapuar
  ndaj te pres i mjere
  se te kam per te pushtuar
  per te fundit here;

  Se per herezen e fundit
  me zu mall i mitur,
  syr'i fshehur i katundit
  qe me pat zhuritur

  Un' i ziu qe mbeta vete
  dhe te shoh te vluar
  me vertitet mendj'e shkrete
  posi shaqiluar...
   
 11. Ofelia

  Ofelia Forumium praecox

  Re: Lasgush Poradeci

  Te perqaf Ema.
   
 12. Ema

  Ema Goddes

  Re: Lasgush Poradeci

  -V-

  Lundra dhe Flamuri

  Qe larg po vi...,qe larg.
  Me turren valet varg-e-varg,
  Un'ik dh' hepohem mund si harg...

  E siper tyre shkas,
  Valoj me sulme-e gas,
  I le tallazet pas:

  ...Kur val'e eger ze me tund,
  E s'mund te mpruhem asgjekund
  Prej gjeratoreve varfanjak:

  E si me mbyt i tmershemi det.
  Pushon ah!zemra qe bucet,
  Mbaron ah! zjarri qe me tret.

  E s'duket gje kur humb,
  Vec pluhures si shkrumb
  Lart mi katart si thumb:

  Flamur i paster qe m'u nxi
  Ne sulm te lumtur per liri,
  Qendron gazmor ne lartesi!...

  Tashi katarti-u cduk ne det
  Tashti flamuri-u ngrit perpjet,
  Valon lirisht si shpirti i let.
   
 13. Ema

  Ema Goddes

  Re: Lasgush Poradeci

  U PATME NISUR

  U patme nisur un' e ti:
  Un' hijemvrejturi-ne-zi,
  Ti flokendritura-flori

  Dhe ikm'! e ikme perseri,
  Large - e me -large n'arrati,
  Prane - e me prane - e gji-per-gji.

  Dhe me nje vend nje bukuri,
  Dhe me nje ças nje shenjteri,
  Na zu nje mall, nje dashuri.

  S'ish dashuri, po fshehtesi
  S'ish fshehtesi, po llaftari
  S'ish llaftari, po çmenduri
   
 14. Ema

  Ema Goddes

  Re: Lasgush Poradeci

  Kush do me gjeje Vdekjen e Nositit(eshte e preferuara ime)...

  Me zjarr po ju flas me zjarr,
  ne zemren time kam hapur varr... /pf/images/graemlins/frown.gif
   
 15. Ofelia

  Ofelia Forumium praecox

  Re: Lasgush Poradeci

  Per ty. te pershendes me kete

  VDEKJA E NOSITIT

  Me zjarr ju flas... me zjarr.
  Ne gjirin tim kam hapur varr...
  Qe t'i jap shprese-edhe t'ja marr...

  Un' ik liqerit zemerak
  Fatlum dh'i paster si zembak,
  Po zemra ime kullon gjak:

  Se vijne-urtuar zogjte-e mi,
  Dh'u jap ushqim me dashuri -
  Nje dashuri per Ilaftari:

  Pa nis ah! gjirin ta godas...
  Dh'e hap ah! gjirin me nje cas...,
  Dh'i nginj ah! zogjte-e vdes me gas !...

  Ahere-helmohet e bucet
  Pas mallit tim liqeri-i shkret,
  E rrit tallazin posi det.

  Ay e tund,ay e shkund,
  Ay e hap sa me te mund,
  Gjer mun ne gjit,gjer mun ne fund.

  E shpirtin dyke ma percjelle,
  Me thote ah! shih sesa 'sht'i felle
  Ky gjir'i em qe te pat pjelle...

  ...Me zjarr ju flas,
   
 16. Ema

  Ema Goddes

  Re: Lasgush Poradeci

  O vetflijimi,dhe zemra e paster si zambak,zogjte qe ushqehen si kenga e fundit e nje mjellme,si ato fluturat qe pasi marrin krahet jetojne vetem 24 ore.
  Shume faleminderit e dashur /pf/images/graemlins/smile.gif !
   
 17. Ema

  Ema Goddes

  Re: Lasgush Poradeci

  Lasgush Poradeci, poeti qe i fali famen nje qyteti

  Lasgush Poradeci lindi ne qytetin e Pogradecit me 27 dhjetor 1899. Ndoqi studimet ne disa qytete te Evropes, si, ne Bitola, Athine, Bukuresht, Grac. Ne vitet '30, poezite e tij i permblodhi ne dy vellime "Vallja e yjve" dhe "Ylli i zemres". Mbas viteve '90 u be e njohur edhe publicistika, shkrime kritike si dhe korrespondence intime e poetit. Me rastin e 100-vjetorit te lindjes, ai u nderua nga Presidenti i Republikes, me titullin "Nderi i kombit".

  Sipas deshires se tij, ai u varros ne qytetin e Pogradecit me 14 nentor te vitit 1987.

  Udhetonte serish drejt qytetit te vogel qe e deshi aq shume. Kete here per te mbetur perjete atje. E kishte shprehur vete deshiren qe trupi i tij te prehej perkrah njeriut qe i ndenji afer per vite te tera. Ishte vjeshta e vone e vitit 1987. Fjala e "ikjes" fizike te poetit te madh kishte fluturuar shpejt. Miqte e pakte te tij u pikelluan, te tjere thane: e prisnim. Ndersa makina mbante mbi "shpine" vetem trupin e pajete te nje njeriu, shpirti i te cilit fluturonte ende mbi liqenin pa kufi. Ishte nje rruge e veshtire qe poeti e kishte pershkruar kush e di sa here me idene fikse te nje legjende dashurie dhe feminore per qytetin e tij te lindjes. Ishte pikerisht ai qe nuk e lane te kendonte kenget e djalerise, te cilat i tregonte vetem mes veshtrimit te zgjuar te syve. I madhi i letrave shqipe qe i mori emrin nje qyteti, ndersa qyteti i mori famen e madhe te tij, po kthehej serish ne vendlindje, atje ku kish shkruar vargjet e para. Qyteti i vogel me liqenin e kalter do te mbante keshtu perjete emrin dhe trupin e nje njeriu te madh.

  Lasgush Poradeci e kish shprehur me kohe deshiren per t'u kthyer serish ne Pogradec. Ua kish thene vajzave te tij, te vetmeve mike. Dhe ne vjeshten e vone te 15 viteve me pare u kthye pergjithnje. Per te gjetur prehje perkrah shoqes se tij te jetes, se ciles i thuri aq shume vargje. Do te mbetej perhere aty per te shijuar deboren e pare, lulen e pare, lajmetare te pranveres, qetesine qe mundi te gjente vetem atje. Vargjet e tij jane nje skene hyjnore pa dekor, ndersa filozofia e tij e jetes dhe e vdekjes i klasifikon ende te bertiturat qe bene qe ai te mos flase ne kategorine e heshtjes. "Ato perbejne nje substance qe quhet heshtje", vazhdon te thote nga ajo kodra qe i qendron mbi shpine liqenit te futur ne nje varr modest, i harruar nga bryma e te ftohtes dhe nga plasaritja e te nxehtit.

  Pena e madhe shqiptare nuk heshti kurre, edhe pse shume e deshironin nje gje te tille. Vargjet e tij kendoheshin ngado nga zerat e qytetit te tij, dhe paditur gdhendeshin cdo dite e me shume ne permendoren e madhe te letersise. E, megjithate, te shumte ishin ata qe deshironin harrimin per te.

  I dhane te perkthente me faqe, ia sterholluan vendimin duhet te marre apo nuk duhet marre leje kriuese, duhet te kete apo nuk

  duhet te kete pension, dhe pastaj i gjeten pune ne perkthimin e me te medhenjve te koherave per te prekur shpejt kufirin e ekzistences, por jo mes njerezve te familjes se tij.

  Vetem nje titull honorifik i dhane, kur ai mbushi 100 vjet nga dita e lindjes se tij, i vetmi titull ne jeten e tij, e ulur vetem ne fronin e poezise, e cila krijonte dhe do te krijoje lexuesin me sekretin e mosdhenies se ideve te zakonshme. Ai trianguli poet, poezi, lexues, tek ai eshte nje. Per t'i dhene poezise se tij, gezimin e kuptimit dhe te jetegjatesise ndaj shekujve indiferente.

  Ai ka ikur fizikisht 15 vjet me pare, ndersa ende shume te tjere rrotullohen rreth emrit te tij nen shiun e fjaleve dhe mjegullen e dendur te veprave te tyre. Iku dhe la pas nje liqen te kalter, vargjet per te cilin diti t'i thurte vetem ai. Iku duke mbetur pergjithnje aty, mes dallgeve te kaltera, per te fluturuar se bashku me eren e liqenit nepermjet poezive qe shkroi vete ai.

  A.Cenaj

  Marre nga shqiperia.com
   
 18. Ofelia

  Ofelia Forumium praecox

  Re: Lasgush Poradeci

  Te lutem... E dashuroj Poradecin dhe me pelqen te flas per te, sidomos me njerez qe e pelqejne di une.
   
 19. Ofelia

  Ofelia Forumium praecox

  Re: Lasgush Poradeci

  E pashe, e pashe.
   
 20. Ema

  Ema Goddes

  Re: Lasgush Poradeci

  VI

  Portreti i Lasgush Poradecit
  Ajo cka ne vend qe te me mundonte,me mahniste gjithmone sa here takoja Lasgush Poradecin,ishte ndjesia e te pamundures.Ishte e pamundur te merresge vesh me te si me te tjeret.Porsa hyje tek ai,madje porsa trokisje ne porte,aty per aty gjithcka tjetersohej.Tjeter llogjike ne te biseduar,tjeter kod,te tjera fjale,te mbeshtjella me kuptim tjeter.
  Dicka mungonte perhere,e dicka qe e tepert.Ai vete ishte aty,i vemendshem per gjithcka,e megjithate ti e ndjeje se sa c'ishte aq edhe munngonte.Me e habitshmja ishte se ty te pelqente kjo,se nuk doje aspak qe te prishej kjo magji,ashtu si nuk doje qe fjaleve qe thuheshin tu ikte dyesia,velloja me te cilen sapo ishin mbeshtjelle dhe te ktheheshion kuptimet e tyre te mirfillta,qe ngjanin tani te zbehta.
  Nje njeriu meskin do ti dukej i krisur,nje tjeter mund te mendonte se are mjegullire ja krijonte pleqeria.Por s'ishte as e para,as e dyta.lasgushi kishte qene gjithmone ashtu dhe ashtu e mbaja mend gjithmone.
  Befas,ne tryezen e punes,te oxhaku me miqte,ose midis mitingjeve ose ne breg te detit te vinte si nje kumt i papritur mendimi se Lasgushi rron.Ti e dije qe rron,megjithate shkundje koken nje girme si te kishe rimarre nje lajm te gezuar.Ai eshte midis nesh.Ai s'eshte vecse disa qindra hapa larg.Ai eshte atje...

  (vazhdoj me vone)

  marre nga Ftese ne studio-I.KADARE
   

Shpërndajeni këtë faqe