Lasgush Poradeci

Diskutime tek 'Letërsia' filluar nga Ofelia, 4 Dec 2002.

 1. Ema

  Ema Goddes

  Re: Lasgush Poradeci

  (Vazhdim)

  E,megjithate,ndonese e dije qe ishte ashtu,perse mendimi te ngjante befasues?C'ishte ajo shije endrre qe i mbeshtillte sakaq gjithcka qe lidhej me te?Ishte njelloj sikur dikush te vinte me vrap per te te thene:ejani te rruga matne bulevardit perte pare nje beteje me shpata qe rastesisht vazhdon,e ngrire nga koha.Ose:ejani te shihni nje duel,nje shpallje dekreti ose nje ballo mbreterore.
  Lasgushi ishte aty,disa qindra hapa larg,e megjithate perse nuk nisesha me ngut,me panik,per te mos humbur kohe?Perse nuk kam shkuar me shpesh thoja me vete.Dhe prape shkoja rralle.S'kisha kurrefare droje se do ta shqetesojAi me priste gjithmone me kenaqesi ,adje me conte fjale t'i shkoj.Ishte nje frenim tjeterlloj.Frenimi qe shkaton endrra.askush nuk ngutet te shkoje drejt saj.sepse ne fund te fundit,vonesa dhe ngadalesia bejne pjese ne mekaniken e saj.
  Te shkoje tek ai ishte me shume se te dilje jashte shtetit.Te dukej se dilje jashte kohes,jashte sistemit te zakonshem te te menduarit.Edhe nje hap dhe kishe ndjesine se do te kaperceje kufijte e jetes per te shkelur ne shkeretiren dantekse.Prej vitesh,qysh pas mbarimit te Luftes se Dyte Boterore,ai kishte qene perhere i tille:i gjalle dhe i vdekur njekohesisht.shume gjimnaziste qe e benin ne mesim,e kujtonin te vdekur.Te tjere ua shpjegonin se nuk ihste ashtu,se ai ishte gjalle,po as te paret,as te dytet nuk habiteshin nga kjo.Ishte nje gjendje e dyzuar qe i shkonte shume atij dhe shume njerez qene mesuar me te,si me dike qe e kundrojne perhere nen syprinen e ujit.
  Ishte nga te rrallet njerez dhe ndoshta i vetmi shkrimtar i madhqe arriti per nje kohe aq te gjate,duke qene i gjalle te perjetoje vdekjen e tij.Pamja e etij e jepte shpeshhere ne menyre te sakte kete dyzim,sidomos kur vishte kostumin e zi dhe vinte borsaline te zeze.Ne nje rast te tille te dukej normale ta pyesje nese dilte apo shkonte drejt arkivolit.
  Me e cuditshmja ishte se ky fat i tij nuk zgjonte keqardhje.Ndjenja e keqardhjes,e meshires se mundshme,e pikellimit qe ai qe harruar pa te drejte,threemohje se ene kristali sapo ndeshej me te.Kur ai hynte ne kafenete e Pogradecit,shkrimtaret qe vinin per verim kishin ndjesine se po strukeshin nga nje stuhi e padukshme.
  Ai ihste i paparashikueshem,gerryes si acid,i rrezikshem,i befte.E qeshura e tij ihte su e tejjesthsme,pa gezim,merzitja e tij e papikellueshme.keshtu e kishte dhe zemereimin,te ftohte,kurse perbuzjen,rrezatuese qe larg,si te stolisur me argjend.
  Por gjeja me e jashtezakonshme ishte e folura e tij.Gje me te pangjashme me biseden e perditshme,nuk mund te perfytyroje dot.Ndonese ishte e qarte,pa sterhollim,fare konkrete,madje per gjera te dites,ajo e kishte kryekeput te tjeterllojshme gjithcka,ndertimin e saj,llogjiken,ritmin,kthimet prapa.Ishte e paperftueshme te mendoje qe ai ose ti,ne fillim te bisedes te thonit dicka per kohen,shendetin,ose shprehjne "c'te reja kemi?".
  Ai mund te te shikonte ftohte,te mos pergjigjej dhe te haronte qe ti ishe aty....

  (vazhdon dite tjeter se u lodha)....
   
 2. shkrimi

  shkrimi Forumium praecox

  Re: Lasgush Poradeci

  diku Lasgushi ka thene...: "Do te vije nje kohe,kur do te veme ne dasme e do te urojme:Mos e pifshim ket gote po te mos u bashkofshim me kosove!
  Dhe do te veme ne vdekje e do ngushllojme :Mos e pifshim kete gote ne mos u bashkofshim me kosoven!..
  Do te vij nje kohe kur dollia do te filloj me keto fjala:Mos e pifshim kete gote ne mos u bashkofshim me kosoven".
   
 3. Ema

  Ema Goddes

  Re: Lasgush Poradeci

  /pf/images/graemlins/smile.gif
   
 4. Shqiptarja

  Shqiptarja Primus registratum

  Re: Lasgush Poradeci

  [​IMG] [​IMG]

  LASGUSH PORADECI

  KUR NUK NDIHESH FARE MIRË

  Kur nuk ndjehesh fare mire,
  (Sepse shpirtin e ke plot),
  Ze kendon ne vetesire
  Pa te derdhen pika lot.

  Pika lot, si pika dylli,
  Oe te derdhen aqe shpesh,
  Kush qepallat nuk i mbylli...
  Nuku mund t'i marre vesh :

  Kujt s'ju dha t'i rrahe mente,
  Ne shtepi kush nuk u mbyll,
  Me nje hov kur shpirt'j shenjte
  Ndrin e digjet posi yll -

  Nuku mund t'a dije fare,
  As qe do te ndjeje dot
  C'pruri kenga mendimtare
  Me cdo varg prej pikash lot.

  Kush te tall me verb te kote,
  Nuku mund t'i ndjeje gjiri
  C'Drit' e bardhe djeg ne bote
  Me cdo pike prej qiriri.
   
 5. Shqiptarja

  Shqiptarja Primus registratum

  Re: Lasgush Poradeci

  ....Ofelia..
  Me lejo te kerkoj falje per poezine qe kam shkruar me larte,pasi qe nuk e pashe qe edhe ti e kishe te shkruar te njejten...u be paqellim!

  Faleminderit per mirekuptimin..

  Shqiptarja
   
 6. Shqiptarja

  Shqiptarja Primus registratum

  Re: Lasgush Poradeci

  LETËRKËMBIM

  Ti qan qe larg se vate dashuria?
  Vate-e mbaroj e me s'i mbet as hija,
  E na la pas po zinë-e dhemshurise?

  Zi-dhemshuri! qe m'i merr ment' e mia
  Zi-dhemshuri,s'ma merr dot fhsehtesine

  E nuk ma ndal nje yll qe m'u pat shuar,
  E nuk ma ndal rrufe qe pat derrmuar,
  As ata sy qe vane-e me nuk ardhe:

  S'ma ndali dot ah!dhembjen e treruar
  Te behet zjarr e flake-e drite-e bardhe!

  Lasgush Poradeci
   
 7. Rezart

  Rezart Primus registratum

  Re: Lasgush Poradeci

  ketu s'do te jem do jem larguar
  ne toke i tretur si te tjere
  ne kafenene e preferuar
  nuk do t'me shohin kamariere

  dhe neper udhet ku kam ecur
  sdo ndihet kolla ime thate
  mbi varin tim do rrije i heshtur
  nje qiparis si murg i ngrate

  Po kur te jesh merzitur shume
  ne raft te librave kerkome
  atje i fshehur do t'jem une
  ne ndonje fjale a ndonje shkronje

  mjafton qe librin pak ta heqesh
  dhe une do te zbres , do te vij pas teje
  ti si dikur me mall do te qeshesh
  si nje blerim pas nje rekeje

  dhe une do te zbres . do te vij pas teje
  do te vij.
   
 8. holtienka

  holtienka Forumium praecox

  Re: Lasgush Poradeci

  Lasgush Poradeci e ka pas shtepine ngjit me nenen time, Dmth edhe e ka. Iam glad jam pogradecare.
   
 9. kaprollja

  kaprollja Primus registratum

  Re: Lasgush Poradeci

  PERSE TE DUA

  Se te desha vete,
  Dhe t'u nqasa vete,
  Dhe te putha vete
  Prandaj.

  Dhe te humba large,
  Dhe te ndoqa large,
  Dhe te gjeta large
  Prandaj.

  Se te desha prape
  Dhe t'u nqasa prape,
  Dhe te putha prape
  Prandaj.

  Dhe te humba vashe,
  Dhe te ndoqa vashe,
  Dhe s'te gjeta vashe
  Prandaj.

  Se te gjeta grua,
  Dhe te desha grua,
  Dhe te putha grua
  Prandaj

  Dhe s'me flet perhera,
  Dhe s'me qas perhera,
  Dhe me plas perhera
  Prandaj.

  E prandaj te dua,
  Prandaj vashe e grua,
  Fshehtesi per mua
  Prandaj

  GoT_u poezia qe ke sjelle eshte e Dritero Agollit
  "Kur te jesh merzitur shume" dhe jo e Lasgushit

  Shoqerisht kaprollja
   
 10. Rezart

  Rezart Primus registratum

  Re: Lasgush Poradeci

  ed i kaprolle , qe eshte e dritero agollit po qe me pelqen shume si poezi dhe kenge dhe thashe po e shkruaj , dhe asnjeri nuk e ka vene re pervec teje, duket sa e njohin lasgush poradecin. bye
   
 11. Ofelia

  Ofelia Forumium praecox

  Re: Lasgush Poradeci

  E vura re qe ç'ke me te... po meqe te pelqen... hajt mo. /pf/images/graemlins/wink.gif
   
 12. Ofelia

  Ofelia Forumium praecox

  Re: Lasgush Poradeci

  GJARPERUSHJA
  Haj te mirremi per dore,
  Nep-ma zemren qe ma more,
  Gjarperushe pikelore.

  M'u vrapo q'andej matane,
  Me qendro ne zemer prane,
  M'i veshtro sa lot me rane.

  Te fjalonemi ngadale,
  te pushtonemi pa fjale,
  Plot me afsh e duf te vale.

  Me ate vetulI-vetulluar,
  Me ate shtatin-gjarperuar,
  Me ato kraha-fluturuar:

  Vetullo, moj vetullushe!
  Gjarpero, moj gjarperushe!
  Fluturo, moj fluturushe!
   
 13. Ofelia

  Ofelia Forumium praecox

  Re: Lasgush Poradeci

  TRASHEGIMI
  Ju me lini te flas une.
  T'ju them fjale vjersherije,
  Ne bunace e ne furtune
  Te kendoj sic me ka hije.

  Hija ime nuk di dhune.
  Di vec frymezim lirie,
  Dhe di pune, pune, pune,
  Mund pa fund per art magjie.

  Qe te them nga c'pata shkruar
  Me kuvend te perveluar:
  Ja! nje kenge mjeshterie,
  Ja! nje isker bukurie.

  Dhe ta shoh te pasqyruar
  Veteveten fije-fije,
  Fije-fije poezie,
  Qe mban ere Shqiperie.
   
 14. Ofelia

  Ofelia Forumium praecox

  Re: Lasgush Poradeci

  VALLJA E LULEVE

  Del me vrap a s'del perjashta
  ti moj sykaprolleja
  nene kumbullat e lashta
  zu po zjen okolleja

  Zu perhapet valle e madhe
  dalngadal e tineza
  del a s'del moj sykaprolle
  ner nj'ato lendineza

  Si su paske desheruar
  me njemije te lutura
  ...apo me shami ne duar
  ti po rend si flutura

  Me nje cast u pate pare
  mu ne mes te nuseve
  te veshtron me sy te qare
  bebe e sy vramuseve.

  Sec ma tund o!shtatn'e thyer
  posi shaqiluari
  me kuvend te mallengjyer
  zure se kenduari

  - O ju vasha qe po loni
  e qe po gatiteni
  shoqen tuaj ne e doni
  ndal-i pak e priteni.

  Pritni moj te vije dhe une
  pyjeve,lendinave
  ku shkelqen pa te perdhune
  fill-i trendelinave.

  Ne mos ditsha te mbledh lule
  shoqe,ju degjo-me-ni
  beni suresh nje kapule
  dhe me to mbulo-me-ni

  Ne ju pyetshin per mua
  c'u be flokbanusheja
  thoni se me nje perua
  e zu gjarperusheja

  Thoni se mbas nje burimi
  me se pate o fluturen
  Thoni se ce zuri trimi
  O moj belkeputuren...
   
 15. Ofelia

  Ofelia Forumium praecox

  Re: Lasgush Poradeci

  zemerimi jone-Lasgush Poradeci

  si te ta them te shkreten vojtje qe ndej ne zemer
  cas-per-cas
  ate durim te paduruar te zemerimeve pa gas
  tashi ze cel nje vrer ne buze,tashi ze ndrin nje vaj ne sy,
  edhe te dhemb me keq se mua ,edhe me dhemb me
  keq se ty

  kjo keng'e felle e heshtjes sate veshtrim i derdhur gjithe perdhe
  stolite e hireve te tua ndaj me veshtron si nuse e re
  dhe kaq mije dashurira,kaq mall qe s'kuvendohet dot
  ma mbushin plot te mjeren zemer,vetem me gaz,vetem
  me lot

  e pata pyetur vetevehten,me tju pergjigjur vetvetiu
  pse kaq zi,ti motra ime ,pse kaq vrere un' i ziu
  nuk paske qene vrere i zi ,po qenke vetem dashuri
  qenke nje drite fshehtesie plot bukuri!plot bukuri!

  dhe me pelqen ,ah,zemerimi.ndaj vjen e shkon e qesh
  e qaj

  ndaj rri mendohem duke pyetur a mos ke faj ?a mos
  kam faj?
  dhe ja!me fal cfardo merie!dhe ja!te fal cfaredo meri!
  dhe me mbush prap plot me drite ,plot me te shtrenjten
  DASHURI
   
 16. Ofelia

  Ofelia Forumium praecox

  Re: Lasgush Poradeci

  Kroi i fshatit tone, ujë i kulluar,
  ç'na buron nga mali, dyke mërmëruar
  Vene e mbushin ujë vashat anembanë
  cipëzën me hoja lidhur mënjanë
  cipëzën e bardhë, cipëzën e kuqe,
  gushën si zëmbaku, buzët si burbuqe.
  E si mbushin ujë, bubu ç'm'u ka hije,
  ndaj kthehen prap me hap nusërije
  ndezur yll i ballit si yll shenjt ërie.
  Kroi i fshatit tonë, ngjyr' ergjënd i lyer
  që nga rrez' e malit ç'na buron rrembyer.
  Venë e pinë ujë trimat anembanë
  takijen me lule, përmbi sy mënjanë.
  Takijen e dlirë, takijen e nxirrë
  Buzën në të qeshur... më të psherëtirë...
  Mbrënave kur uji mërmëron nga-dalë,
  vjen t'i thotë trimi vashës nj'a dy fjalë:
  Vashëzën bujare që po vin në krua
  Siç'e përshëndeta, siç'm'u turpërua
  Papu ula kryet e shikova si grua
  Kroi i fìshatit t'onë, tetë sylynjarë
  nër tetë krahina qënke kroj i parë
  qënke një në botë, s'paskërke të dytë
  ç'na shëroke plagët, ç'na shëroke sytë.
   
 17. Bora

  Bora Primus registratum

  Re: Lasgush Poradeci

  Zemra

  Bej e ri mendohem,
  Te mos t'aferohem,
  Ben e ri mendohesh
  Te mos m'aferohesh.

  Dhe ri bej e bejne
  Mos te shkoj andejne,
  Dhe ri e ben bejne
  Mos te shkosh ketejne.

  Ha! tek bej keshtuze,
  Hop! te shoh ketuze!
  Ha! tek ben ashtuze,
  Hop! buze-per-buze.

  Pa me puth nje here,
  Pa te puth dy here,
  Pa me puth tri here,
  Te puth tridhjet here,

  Uf! moj zemre-e mjere...

  Zemer-lule-e-vere,
  Gas-e-vrer-perhere,
  Zemer-kopsht-me-ere,
  Zemera-sketere.
   
 18. Bora

  Bora Primus registratum

  Re: Lasgush Poradeci

  Ku vemi shpesh

  Në zemër t’ënde vetëm unë,
  Në zemër t’ime vetëm ti,
  dhe jashtë bota fjalëtare,
  Dhe jashtë syri plot zili.

  Dh’ashtu filluam përngahera
  Një vetësi plot ëmbëlsi,
  Të mos na shohë syr’i botës,
  Mos na zemrosh, moj njerëzi.

  Dhe ikm’ e ikmë gjith-me largë,
  Dyke kërkuar pak liri,
  Që me t’u ndezur flak’e ditës,
  Gjer më të mugëtit të zi;

  Gjer në mesnatë-e pasmesnate,
  Oh! E pangopur e arrati!
  Un’ hijerënd’ e mvrerësuar,
  Ti buzëndritur në stoli.

  Nër ato male shtat-mëdhaja,
  Nër ata pyje me fshehtësi,
  N’ato mburima lozonjare,
  N’ata shkëmbenj plot llaftari;

  Ku fryn nje erë pastërtije,
  E vetëtin një bukuri,
  E ritet malli posi deti,
  E ndizet zemëra në gji;

  Ku nuku duket asnjeri,
  Ku vemi shpesh veç un’e ti
  Ku djeg si zjarr, moj dashuri!
  Ku ndrin si yll, moj perendi!
   
 19. Bora

  Bora Primus registratum

  Re: Lasgush Poradeci

  (ROMANCE)

  Ku shtrohet vala përmi zall
  E fryn një këng’ e pakuptuar,
  Të pashë, motër, plot me mall,
  më pe me shpirt të llaftaruar.

  Q’aherë silleshim me nge
  Gjith vet-i dytë, vet’e dytë...
  Dh’i shtinja sytë gjith përdhe-
  Gjithë përdhe m’i shtinje sytë...

  Po me t’u ndarë vet e vet,
  Më s’kishim turp që s’kishte fjalë...
  Na ritej malli posi det,
  Posi një det që vjen me valë:

  E prapë silleshim me nge
  Gjith vet-i dytë, vet-e dytë;
  E prapë sytë gjith përdhe,
  Gjithë përdhe pikonin sytë.

  ..........................................
  ..........................................
  ..........................................
  ..........................................

  Q’aherë qamë plot me mall
  Atë vështrimin e kaluar,
  Ku shtrohet vala përmi zall
  E fryn një këng’ e pakuptuar.

  Se kish kuptim që s’i kish kuptim,
  Kuptim’i fellë-i mallit t’onë;
  Se malli jon’ish zotërim,
  Qe robëron përgjithëmonë;

  Se s’dashuronja-as un’ as ti,
  Po dashuronte dashurija:
  Një dashuri – një fshehtësi
  M’e fshehur sesa fshehtësija.
   
 20. Bora

  Bora Primus registratum

  Re: Lasgush Poradeci

  Kur të më jesh e zemëruar

  Ti m`u rrëfeve për sëpari shkrepëtimtare në stoli,
  Un` ëndërrova se në zemër po më valon një mall i ri.
  O,c`ka që m`u venit qipalla me kaq të ngjethur të pafaj?
  Haj!shkretëtirë-e-zemrës`s`ime!Dhe haj!e zeza jetë,haj!

  Posi një yll i perënduar më pate humbur gjith më larg...
  Nga malli yt i thura fjalët gjith sërë-sërë-e-varg-e-varg;
  E cdo mendim e pata tretur vetëm n`ërgjënd e në flori,
  O,vashë-e lotit të zhuritur që vetëtin nër syt` e mi.-

  Prej largësisë së pa anë kalon durimi mot-me-mot...
  Pas kaqe kohë dhemshurije,ndaj vëndi-i lum as eja sot!
  Në gjirin t`ënd të llaftaruar m`a lerë mëndjen t`a humbas,
  Të ndjej si zemra më gatohet plot me dëshir` e plot me gas.

  Ti buzëqesh-më-zilitare,e më ckëlqe si vetëtim,
  E më vështro me sy pëllumbi drejt mun në fund të shpirtit t`im;
  Se gazi-i-kthjellt` i lumtërisë,që cel si lulja në mëngjes, Si lule-e pastër do më mbijë në krahruar mun në mes:

  Kur të më jesh e zemëruar,më shpirt të vrarë-e varfnjak,
  N`e mbajc në zemër zembëratën,prej helmit t`ënd s`do heq
  aspak;
  S`do psherëti n`e lënc të vdesë,a në `m`a thënc,në mos m`a
  thënc:
  Mjafton një mvrejtje-e buzës s`ate,që të më bësh të prishem
  menc.
   

Shpërndajeni këtë faqe