Letërsia Ruse.

Diskutime tek 'Letërsia' filluar nga crazy, 16 Feb 2004.

 1. crazy

  crazy Primus registratum

  Letersia ruse

  cfare mendoni per letersine ruse?pushkini,tolstoji,cehov,majakovski.pres pergjigje.
   
 2. jim_albanian_morrison

  jim_albanian_morrison Primus registratum

  Re: Letersia ruse

  padiskutim e dyta ne bote mbas asaj franceze te pakten per mua keshtu eshte,persa i perket pushkinit eshte poeti im i preferuar eshte njeshi.
   
 3. karamel

  karamel Primus registratum

  Re: Letersia ruse

  Pushkini vdiq shume i ri ne dyel me nje ambasador francez.

  Lermotov :wub: ishte i preferuari i profesorit tim te rusishtes..
   
 4. Nella

  Nella Primus registratum

  Re: Letersia ruse

  Shume po mentoji...sic duket do nxirrni perla te verteta nga goja /pf/images/graemlins/tongue.gif

  Ti mos u ngrys prej deshperimit
  Nese jeta te genjen,
  Hesht ne diten e mundimit
  Rishmez, dita e gazit vjen.

  Njeriu me te tashmen rron
  Per te ardhmen shqetesohet,
  Kur papritur gjithcka shkon
  Per te shkuaren mallohet.


  -A. Pushkin
   
 5. crazy

  crazy Primus registratum

  Re: Letersia ruse

  esenin

  miku im i shtrejte lamtumire,
  ty ketu ne shpirt te kam ta dish,
  jeta po na ndan sot pa deshire,
  po diku do shihemi serish.

  lamtumire mik pa fjale e lot,
  vetullat ti ngrysesh s'ke perse,
  vdekja s'eshte gje e re ne kete bote,
  as te rrosh nuk eshte gje e re.
   
 6. samanta

  samanta Primus registratum

  Re: Letersia ruse

  Mendoj se me nje fjale kjo letersi do te perkufizohej "E MREKULLUESHME" /pf/images/graemlins/smile.gif
   
 7. crazy

  crazy Primus registratum

  Re: Letersia ruse

  :thumbsup: :thumbsup:
   
 8. romeo

  romeo Forumium maestatis

  Re: Letersia ruse

  Letersia ruse???


  madheshtore, e arritur, magjepse,
  thjesht e preferuar ime :thumbsup:
   
  Airbourne likes this.
 9. koppertoni

  koppertoni Primus registratum

  Re: Letersia ruse

  Fragment nga nje liber "Nasha krasivaja i balshoja rasija! Liçshja i liçshje!" - e fuqishme si fjali.

  Perevjeditje. Perseriteni ju lutem me perkthim natyrisht.
   
 10. glamdring

  glamdring Forumium praecox

  Re: Letersia ruse

  Ke harruar te preferuaring tim: Dostoevsky. Pa kete te fundit, letersia do ishte shume e varfer...
   
  Airbourne likes this.
 11. Archi

  Archi Forumium praecox

  Re: Letersia ruse

  I preferuari im nder shkrimtaret ruse eshte Nikolai Vasilievic Gogol
   
  Airbourne likes this.
 12. samanta

  samanta Primus registratum

  Re: Letersia ruse

  Edhe Turgeniev me ka pelqyer shume sidomos per pershkrimin e peisazheve natyrore /pf/images/graemlins/smile.gif
   
 13. klevis_k.h.o

  klevis_k.h.o Primus registratum

  Re: Letersia ruse

  Ne radhe te pare pershendes ate qe mori guximin te hapte nje teme mbi letersine Ruse.
  Qe kur kam lexuar per here te pare "Demonin" e Lermontovit dhe "Oneginin" e Pushkinit,gjithmone kam kerkuar te lexoj me teper mbi poezine e tyre ,por edhe te shkrimtareve e poeteve te tjere me ne ze Ruse si p.sh.TJUTCHEV ,A.BLLOK,ANA AHMATOVA etj.Jam i mendimit se emra te tille si Tolstoy,Dostojevski,Gorki,Çehov,Gogol,Tugeniev e shume te medhenj te tjere ,nuk i perkasin vetem kombit apo letersise ruse,ata i perkasin fondit te arte te letersise boterore ...respekte per kete letersi ,qe eshte e dashur per shume njerez e kombe. :thumbsup:
   
 14. klevis_k.h.o

  klevis_k.h.o Primus registratum

  Re: Letersia ruse

  Te desha fort dhe ndoshta zjarr'i pare
  Ne shpirtin tim s'u shua pergjithnje
  Po ç'ta lendoj nje plage te perthare
  Nuk dua te sendisesh kurre me

  Te desha fort,i heshtur shpreseshuar,
  Me ndrojtje,me zili,pa hapur goje.
  Me ç'afsh e ç'zjarr te pata dashuruar,
  Nje tjeter,dhente Zoti te te doje.
  A.Pushkin
   
  Airbourne likes this.
 15. Nella

  Nella Primus registratum

  Re: Letersia ruse

  Eshte perkthyer ne shqip ndonje nga poezite e Boris Pasternak?
   
 16. crazy

  crazy Primus registratum

  Re: Letersia ruse

  po.nuk e kam me vete por eshte nje poezi fantastike po ta shkruaj heren tjeter.
   
 17. Kordelja

  Kordelja Valoris scriptorum

  Re: Letersia ruse

  Letersia ruse eshte nje nga krenarie kombetare ruse, sic eshte Kremlini, sic eshte baleti i tyre, sic eshte gjithe arti qe kane.

  Sigurisht qe ne kete letersi mund te lexosh shume dhe prape te mbetet shume per te lexuar.Duke nisur qe nga poezia aq e ngrohte e Pushkinit (periudha e arte e poezise, e ksuh harron Eugene Onegin) apo Esneinit e me pas me Mayakovsky, duke kaluar tek te medhenjte e romaneve, Lemontov, Gogol, Turgeniev, Dostojevski ( e rralle mbetet ende proza e tij dhe ndoshta nje nga majat e prozes nderkombetare), Cehov (per dramat e tij) e me tutje edhe Gorki. Me tutje serish ne kohe ne kohera pakez me te argjenda dhe socila komunsite, ne te cilat hyn edhe Mayakovsku, Gorki etj, kemi Pastermak, Nabokov, e per te mos lene menjane te "tmerrshmin" /pf/images/graemlins/laugh.gif e Bukovskit.

  ..............

  Sapo mbarova Kumarxhiun e dostojevskit, askush me bukur se ai s'ka perhskruar ne menyren me te thjeshte dhe reale, keto kohera te erreta, kur ruleta ruse ra rusine, dhe ruset e gjemonin nga pas neper Eruopen moderne, me tere lakuriqesine e vet dhe fare natyrshme, kete paranoje, ves, i cili perdhos virtytin, qe mundet te ktheje rrjedhen e njeriut ne nje 30 minutesh te vetem, perfundimisht, e menyre te parekuperushme duke u kthyer ne nje humnere te befte dhe qe punon kundra teje gjate cdo casti, por qe je ti vete me kembet e tua ai qe rremon dheun nen kembe e thellon largesine tende nga toka ku gjithe te tjeret i perkasin realitetit. Nje ves qe jo detyrimisht te zhvesh nga miresia qe te karakterizon, por nje ves vicioz, po aq sa vete vorbulla. Ndiej ende rrotullimin marramendes te ruletes shkaterruese ne koke, rrotullim i cili gllaberon rrjedhen normale te gjerave, nje rrotullim dehes si lavjerresi i hipnotizuesve.Ua rekomandoj :thumbsup:
   
  Airbourne likes this.
 18. samanta

  samanta Primus registratum

  Re: Letersia ruse

  Ringjalljen e Tolstoit me kane pas thene qe e kane bere skenar filmi ne Itali.E ka pare kush :confused:
   
 19. crazy

  crazy Primus registratum

  Re: Letersia ruse

  une jo,me vjen keq!
   
 20. Nella

  Nella Primus registratum

  Re: Letersia ruse

  Buuuuukovski /pf/images/graemlins/smile.gif
   

Shpërndajeni këtë faqe