Libri më i parapëlqyer i fëmijerisë!

Diskutime tek 'Letërsia' filluar nga Sara, 11 Nov 2002.

 1. Sara

  Sara Primus registratum

  Libri me i preferuar i femijerise!

  Per mua, librat me te pelqer te femijerise jane:
  Aventurat e Cufos dhe Tipit! dhe
  Aventurat e Tom Sojerit! A i ka lexuar kush keto dy libra magjike?(Kur keni qene femije se po ti lexoni tani nuk kane te njejtin efekt).
  Bye from "A kid at heart"
   
  pogradec85 likes this.
 2. Rrapatushja

  Rrapatushja Nelk@

  Re: Libri me i preferuar i femijerise!

  Libri im i preferuar, ka qene nje liber per rritjen dhe kujdesin per bletet (qe mbante babi). Kishte fjale te stergjata teknike, dhe ca ilustrime, hmmmmmm kompromentuese.
  E merrja me vete, nene tenten me batanije dhe karrige qe krijoja ne dhome, dhe me zinte gjumi me te. Mami thote, se aty morren dhene, idete e mia per shoqerite uniseksuale/amazoniane. Bleta mbretereshe i shfrytezonte seksualisht deri ne vdekje ata dy tre kokra meshkuj qe prodhoheshin... :eek: /pf/images/graemlins/laugh.gif
   
 3. TEDI

  TEDI Valoris scriptorum

  Re: Libri me i preferuar i femijerise!

  Aventurat e TOm SOjerit
  Herakliu
  Odisea
  kto po me kujtohen tani
  a dhe ato te Mitrush Kutelit per Mujin dhe Halilin
   
 4. Guest

  Re: Libri me i preferuar i femijerise!

  Partizani i vogel Velo
  Njemije e nje net
  Perralla shqipetare
  Dy vjet pushime
  Euripidi (permbledje)
  Eskili
  Tre miqte
  Perralla e Beles (qe e kam lexuar me dajak).
   
 5. Blendi

  Blendi Primus registratum

  Re: Libri me i preferuar i femijerise!

  Xhim Kopsa dhe Lukas makinisti :thumbsup:
   
 6. mi corazon

  mi corazon Forumium praecox

  Re: Libri me i preferuar i femijerise!

  Aventurat e Cipolinos
  Pinoku
  Kozeta
  Rududui marangoz
  Lej Feni
  Cufoja dhe bubi kacurrel e qindra te tjere

  Duhet me i kujtu.......ah po mu kujtua edhe "Kapitali" i Marksit......e "Statusi i anetarit te PPSH"..,,,,,me terhiqte ngjyra,edhe isha kurioze c'shkruhej ne to. :smash:
   
 7. Guest

  Re: Libri me i preferuar i femijerise!

  ai me cufon dhe tipin lol
   
 8. mostro

  mostro Putraku

  Re: Libri me i preferuar i femijerise!

  perralla shqipetare.
  aventurat e tom sojerit :eek:
   
 9. Kordelja

  Kordelja Valoris scriptorum

  Re: Libri me i preferuar i femijerise!

  Cipolino
  Aventurat e Tom Sojerit
  20 mije lega nen det
  Aventurat e Cufos dhe Bubit Kacurrel
  Perrallat e Andersenit
  Aventurat e Guliverit
  Perralla te zgjedhura shqiptare
  Beni ecen vete
  Kapiteni Nemo
  Rreth botes per 80 dite
  Oskeola Princi i Seminolleve
  Karlsoni mbi cati

  eeuuuuuuuuuu sa shume qe jane, do shkruaj te tjere neser......mmmmmmmmmm tani po me vika keq qe jam rritur /pf/images/graemlins/frown.gif /pf/images/graemlins/frown.gif
   
 10. manga

  manga Primus registratum

  Re: Libri me i preferuar i femijerise!

  heroizmat e fatbardh pikaloshit - bedri dedja...
   
 11. jula

  jula Primus registratum

  Re: Libri me i preferuar i femijerise!

  Endacaket e Veriut.....nje arush jetim dhe nje qen gjakperzier te lidhur nga nje litar qe do te ishte fillimi i nje miqesie te cuditshme...

  /pf/images/graemlins/smile.gif
   
 12. tutu

  tutu Primus registratum

  Re: Libri me i preferuar i femijerise!

  Meri Popins dhe Karlsoni, njeriu qe banonte mbi cati.
  Te dy kane lidhje me fluturimin me bishta prasi ne b**** /pf/images/graemlins/laugh.gif
   
 13. Diavolessa

  Diavolessa Valoris scriptorum

  Re: Libri me i preferuar i femijerise!

  Ktu eshte letersia jo thashetheme.
   
 14. Diavolessa

  Diavolessa Valoris scriptorum

  Re: Libri me i preferuar i femijerise!

  Kozeta.
  Partizan i vogel Velo.
  Bambi.....e shume te tjere qe s'me kujtohen /pf/images/graemlins/frown.gif
   
 15. tutu

  tutu Primus registratum

  Re: Libri me i preferuar i femijerise!

  Lara, mbaj mend qe i hante embelsirat, mbase dhe qoftet. Me kujtohet qe Karlsoni, kur qe i semure, i thoshte atij cunit te vogel "Ti duhet te sillesh me mua si nje nene e mire..." /pf/images/graemlins/smile.gif

  p.s. paperina, mendja ime nuk eshte aq e semure sa te filloj te imagjinoje Meri Popinsin me nje meter cader dhe Karlsonin gjysem metri njeri... ashtu bashke dmth /pf/images/graemlins/laugh.gif
   
 16. tutu

  tutu Primus registratum

  Re: Libri me i preferuar i femijerise!

  vallahi, emrin e cunit s'e mbaj mend...dhe boll me qoftet mo se po me rrjedh goja leng [​IMG]
   
 17. lost in love

  lost in love Primus registratum

  Re: Libri me i preferuar i femijerise!

  djemte e rruges Pal, me bente per te qare po i rikthehesha /pf/images/graemlins/frown.gif
   
 18. ezhderha

  ezhderha Primus registratum

  Re: Libri me i preferuar i femijerise!

  Tom Sojerin e kam pase mesu permendsh. pjesa qe me ka ba ma shume me qeshe asht kur i jep maces "shpetimtari-n", nje ilac qe e ban micen e shkrete me u hedhe e me u perdredhe si e cmendun. kuptohet teta Poli fillon me dyshu se ka ba prape ndonji mistrecllek Tomi...
  pjese tjeter asht kur xen dashnore(me falni me vulgaritetin /pf/images/graemlins/laugh.gif ) beckin. e nderkohe fillon nji fjali me ; - kur isha me amy lorens... dhe e kupton nga fytyra spec e bekit se s'ishte dashte me e permende ate emer...

  liber tjeter asht "aventurat e dinpakut dhe dinshumit". ka shume gallata. me kujtohet kur dinpaku do qe te bahet poet. nje varg nga dinpaku; ky dinshumi zhele zhele/ na kaperceu nje dele. tjetri cohet i indinjuar - dinpak une s'kam kapercu dele ndonjihere.
  - epo mos u nxeh, i thote, eshte per hater te rimes.

  djemte e rruges pal eshte shume i bukur. i kam harru pothuajse krejt ngjarjet, po me ka mbete ndermend kur vdes ai cuni, i vetmi qe ishte "ushtar" i thjeshte, se te gjithe ishin togere e kapitene. di qe jane dy grupe cunash qe bajne "lufte" me njeri tjetrin. ndokush kujton me shume???
   
 19. bebi

  bebi Primus registratum

  Re: Libri me i preferuar i femijerise!

  aventurat e cipolinos, pippi corapgjata, aventurat e kokekashtes, beni ecen vete, perrallezat nga vellezerit "grim" qe tani e kam blere perseri versionin me volumin me te madh...
  mua akoma me pelqejne perrallat... shume bile /pf/images/graemlins/smile.gif
   
 20. bebi

  bebi Primus registratum

  Re: Libri me i preferuar i femijerise!

  sa u merzita tani :'(
   

Shpërndajeni këtë faqe