Libri më i parapëlqyer i fëmijerisë!

Diskutime tek 'Letërsia' filluar nga Sara, 11 Nov 2002.

 1. manga

  manga Primus registratum

  Re: Libri me i preferuar i femijerise!

  :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup:
   
 2. manga

  manga Primus registratum

  Re: Libri me i preferuar i femijerise!

  fshehtesia e vules s'blerte - hanna ozogowska
   
 3. Sirena

  Sirena Primus registratum

  Re: Libri me i preferuar i femijerise!

  Aventurat e Cufos
  Perralla te mocme shqiptare
  Na ishte njehere
  Tom Sojer
  Penda e kalter
  Xhim kopsa dhe Lukas makinisti
  Xhim kopsa dhe 12 te terbuarit
  5 femije dhe xhuxhi i reres
  Feniksi dhe qilimi fluturues
  Bambi
  Rrefime per heronjte e trojes...edhe ata te serise Sofokliu,Euripidi me shoke:)
  kaq me kujtohen per momentin
   
 4. Blendi

  Blendi Primus registratum

  Re: Libri me i preferuar i femijerise!

  Urmeli qe mbi nga akujt
  Pese Femije dhe Xhuxhi i Reres
  Feniksi dhe qilimi fluturues
  Aventurat e Gozhdes
  Dinpaku dhe Dinshumi

  Une i mbarova gjithe librat per femije te biblotekes se lagjes Numer 9 Tirane.

  I swear I did.
   
 5. Tironsi_NY

  Tironsi_NY Primus registratum

  Re: Libri me i preferuar i femijerise!

  CUFOOOOOOOOOOOO
   
 6. Blendi

  Blendi Primus registratum

  Re: Libri me i preferuar i femijerise!

  Mesova se shkrimtarja Edith Nesbit, autore e "Pese femije dhe Xhuxhi i reres", "Feniksi dhe Qilimi Fluturues", "Qyteti Magjik" etj etj eshte shkrimtarja e preferuar e J.K. Rowling, autores se "Harry Potter".
   
 7. bebi

  bebi Primus registratum

  Re: Libri me i preferuar i femijerise!

  Librin e pare prej atyne qe ke permend e di permendsh. Kam pas vdek e vogel per kto fmijt, e andrrosha edhe un me ba aventurat e tyne.
  Antea, Siril, Roberti, Xhejn, dhe bebja qe se kam marr kurr vesh ne ishte djal apo vajz, por quhej sheqerka /pf/images/graemlins/laugh.gif

  Edhe ne gjume me m'pyt per 5 femije dhe xhuxhi i reres pergjigjem me perpikmeri /pf/images/graemlins/tongue.gif
   
 8. ladouce2005

  ladouce2005 Primus registratum

  Re: Libri me i preferuar i femijerise!

  GREEN DHE BLENDI, duhet te jemi breza te ndryshem, se une nuk e kam lexuar 5 femije dhe xhuxhi i reres :confused:
  une kam lexuar (nga biblioteka e lagjes 9 gjithashtu) dhe mbaj mend:
  4 stinet me perralla
  gjigandi i madh i mire
  cufo dhe bubi kacurrel
  cufo me pushime etj
  picirruku dhe karlsoni, njeriu qe banonte mbi cati
  kaprolli
  20 mije lega nen det
  2 vjet pushime
  kaloresi i Skenderbeut
  tregime te mocme shqiptare
  tregime te zgjedhura te shekullit 20
  etj etj etj qe duhet te mendohem se s'mbaj mend...dhe te gjithe me kane pelqyer e me dukej se gjithcka ishte e vertete. e kisha zili fatin e personazheve /pf/images/graemlins/laugh.gif dhe enderroja lloj-lloj gjerash kur bija ne gjume /pf/images/graemlins/smile.gif :angel:
   
 9. alinos

  alinos Forumium maestatis

  Re: Libri me i preferuar i femijerise!

  Heronjte e Trojes
  Bemat e Herkulit
  Eskili
  Sofokliu
  Euripidi
  Aventurat e Cufos (libri jeshil, permbledhja e te treja botimeve)
  5 femije dhe xhuxhi i reres
  Feniksi dhe Qilimi fluturues
  Drejt Epsilonit te Eridanit
  Udhetim per ne planetin Kato (si dreqin e humba kete liber :cry: )
  Xhim Kopsa dhe Lukas Makinisti
  Xhim Kopsa dhe 13 te Terbuarit
  Perralla Shqiptare
  Nje Mije e nje Net

  ...
  te gjitha libra te lexuar me shume se dy here!
   
 10. ladouce2005

  ladouce2005 Primus registratum

  Re: Libri me i preferuar i femijerise!

  iii e kisha harruar fare Xhim kopsen, dhe une e kam lexuar, edhe 1001 netet /pf/images/graemlins/smile.gif edhe tregimet e vellezerve grim etj etj etj po tani qe jemi ne rritje e siper, i harrojme :smash:
   
 11. fairy

  fairy Primus registratum

  Re: Libri me i preferuar i femijerise!

  Harka, biri i prijesit.
  Ishte plor me indiane qe gjuanin bizone, por ne fund te fundit ishte liber qe i bente thirrje vlerave te njeriut.
   
 12. Blendi

  Blendi Primus registratum

  Re: Libri me i preferuar i femijerise!

  Oskeola, prijes i Seminoleve
  Ato librat e xhek londonit, Kalorsi i Skenderbeut etj etj i kam lexuar.

  Por ka qene nje liber Spanjoll per femije me nje djale qe kalonte ndermjet nje porte magjike ne shtate qytete binjake, ku dhe personazhet ishin gati te njejte. Nuk i kujtoj dot titullin por mbaj mend qe nje personazh isthe Kalorsi Furtuna dhe titulli ishte dicka si "Celsi i Boteve" apo "Celsi i fatit" e mban mend kush??
   
 13. Rambla

  Rambla Primus registratum

  Re: Libri me i preferuar i femijerise!

  perrallat e hans kristian andersen

  e kisha ble gjithe qejf ate librin, pastaj se kush ma mori dhe se kam me tani /pf/images/graemlins/frown.gif
   
 14. Nella

  Nella Primus registratum

  Re: Libri me i preferuar i femijerise!

  Meqe eshte permendur "Oskeola" - me ka pelqyer shume. "Bija e Montezumes" gjithashtu (si mund ta harroj kete!) Po "Bijte e kapitenit Grant"? Akoma me tingellon ne vesh anglishtja e cale (shqipja dmth) e atij patagonasit.
   
 15. Darien

  Darien Primus registratum

  Re: Libri me i preferuar i femijerise!

  librat e Zhyl Vernit
  Konti i Monte Kristos
   
 16. ^Res-Cogitans^

  ^Res-Cogitans^ Primus registratum

  Re: Libri me i preferuar i femijerise!

  Te gjith librat ekzistuese te JANE AUSTEN , mbi te gjitha "Pride & Prejudice".
   
 17. Rambla

  Rambla Primus registratum

  Re: Libri me i preferuar i femijerise!

  kontin e monte kristos e kam lexuar ne vit te dyte (shoqet e mia blenin souvenir kurse une shkova bleva liber). nje nga librat me te gjate dhe me te shpejt qe kam lexuar, jo vetem se ishte interesant por edhe konstrukti i romanit eshte i tille qe te mban me ore perpara librit 8(normalisht dyma ishte i detyruar te shkruante ne kete menyre per çeshtje ekonomike). pastaj dhe recensimi i eco-s eshte i bukur /pf/images/graemlins/wink.gif .
   
 18. Cruel_Intentions

  Cruel_Intentions Primus registratum

  Re: Libri me i preferuar i femijerise!

  Xhim Kopsa dhe Lukas Makinisti, ma ka lexuar vellai per here te pare kur nuk dija te lexoja dhe dhe mezi prita te rritesha e ta lexoja vet serisht. Vecanerisht me pelqente figura ku xhimi dhe princesha ishin te lidhur me zingjir pas bankave dhe kucedra ishte mesuese. Nuk e di pse jua kuptoja hallin mire te shkretve sepse e urreja zyshen time te fillores.

  tjeter liber i preferuar ka qene Ne vendin e 100.000 deshirave

  pastaj kam lexuar Cikua dhe Beni lol Ushtari i mire Zhvejg, Sikur te isha Djale, Aventurat e Tom Sojerit, etj etj
   
 19. jimmy84

  jimmy84 Primus registratum

  Re: Libri me i preferuar i femijerise!

  E di qe na bete nostalgjike me keto librat. Edhe une keto librat kam pas qejf. Ata heronjte e luftes se Trojes, Xhim Kopsen,Qilimi fluturues, Bambi e plot te tjere. Sidoqofte vemdet e para i ze "Aventurat e Cufos" (te katerta vellimet, se me pas doli edhe "Gjenerali Cufo" qe fatkaqesisht ma kane "grabitur" /pf/images/graemlins/laugh.gif /pf/images/graemlins/laugh.gif )
  Kurse nga te huajt pa dyshim "Aventurat e Tom Sojerit" dhe "Aventurat e Hakelberri Finit".
  Por librat e Eskilit, 1001 Net dhe Aventurat e Hakelberrit nuk jane vetem per femije jane per cdo moshe.
   
 20. doktoresha

  doktoresha Primus registratum

  Re: Libri me i preferuar i femijerise!

  KAPROLLI
  PETER PAN
  AVENTURAT E CUFOS
  TOM SOJER
  1000 E 1 NETE
  ETJ...
   

Shpërndajeni këtë faqe