Libri më i parapëlqyer i fëmijerisë!

Diskutime tek 'Letërsia' filluar nga Sara, 11 Nov 2002.

 1. Guest

  Re: Libri me i preferuar i femijerise!

  UNE SKAM LENE PERRALLA NE FEMIJERINE TIME PA LEXUAR . /pf/images/graemlins/wink.gif
  TE ANDERSONIT
  VELLEZERVE GRIMM
  1001 NET
  PERMLEDHJE BOTERORE

  PRA ME NJE FJALE KUR KAM QENE E VOGEL KAM PAS FJET GJITHMON ME ENDRA PRINCESASH... :wub:
   
 2. true confidental

  true confidental Forumium maestatis

  Re: Libri me i preferuar i femijerise!

  Une librat me vargje qe i kam pas qejf i mesoja permendesh nga fillimi ne fund , mkujtohet njeri qe me pelqente fort ishte Derkuci qe beri dush :lol:

  Ish dikur, e ish njeher
  nje derkuc, nje dos, nje derr
  ky derkuci na u rrit etj , etj, etj akoma e mbaj mend ne fakt /pf/images/graemlins/laugh.gif
   
 3. S6T6N6

  S6T6N6 Forumium maestatis

  Re: Libri me i preferuar i femijerise!

  Me thene te drejten kur lexova kete temen mu kujtuan menjehere "Djemt e rruges Pal"...
   
 4. TeanD

  TeanD Primus registratum

  Re: Libri me i preferuar i femijerise!

  mua tani mu kujtua nje liber qe se di ku i prehet shpirti
  Xhipi ne televizor
  te tjere:
  5 femijet dhe xhuxhi i reres (e kisha shume qejf kete)
  dhembi i bardhe --- xhek london
  magjistari i ozit (kete nuk e ktheva me ne bibloteke)
  pellgu i djallit
  tregime te mocme shqiptare
  kusherira e larget --- sabri godo
  1 mije e 1 net
  novelat e stefan cvajg
  robinson kruzo --- daniel dafoe
  bija e montezumes
  keto i kam lexuar para se te shkoja ne gimnaz ose maximum deri ne vit te I

  :wave:
   
 5. Vals

  Vals Primus registratum

  Re: Libri me i preferuar i femijerise!

  Uh c'na bete. Me te preferuarit e minj kane qene Robinson Kruzo dhe Ivanhoi. Te tjera qe me kujtohen jane SHpella e Ylberit, ai libri me semundjen e difterise dhe te trupave mbrojtese se si luftonin mikrobet (s'e mbaj mend tani titullin). Xhim Kopsa doli kur vellai im ishte i vogel atehre dhe ja bleva une. Ai mbaronte per ate lber.
   
 6. Arjola

  Arjola Primus registratum

  Re: Libri me i preferuar i femijerise!

  Shqip me thene te drejten nuk me kujtohen, por te huaj qe e vogel me shume mbresa 'Around the world in 80 days', 'A boy called it', 'Hard Times', 'Geisha'. Per momentin po lexoj 'Taking a chance in love' nga Joane Jonker, roman fantastik. :wave: :wave:
   
 7. McByrek

  McByrek Primus registratum

  Re: Libri me i preferuar i femijerise!

  Aventurat e Tom Sojerit
  Dy vjet pushime
  Cufo ne shtepine e cudirave
  Aventurat e Gozhdes
  Aventurat e Cipolinos
  Nje mije e nje net
  Robinson Kruzo
  etj etj
   
 8. Artemis

  Artemis Primus registratum

  Re: Libri me i preferuar i femijerise!

  Endless Story
  ( Peralla e pafund?? :confused: )-Ende
  Tom Soyer- Twain
  Perralla popullore...
  etc
   
 9. personazh

  personazh Valoris scriptorum

  Re: Libri me i preferuar i femijerise!

  endacaket e veriut.

  me ka bo me enderru, dhe akoma enderroj per ate liber.
   
 10. romeo

  romeo Forumium maestatis

  Re: Libri me i preferuar i femijerise!

  Perralla Shqiptare


  ka qene libri im i preferuar. E kam lexuar me shume se nje here :thumbsup:
   
 11. Renea88

  Renea88 Primus registratum

  Re: Libri me i preferuar i femijerise!

  bija e montezumes
  konti montekristos
  bisha e terbuar e xhek londonit
  djemt e rruges pal
  romani zemra i antonio amicit
  shigjeta e zeze me dik sheltonin
  udhetare te medhenj
  muret e krujes
  odisea
  heronj te heshtur 1-8
   
 12. Nadia81

  Nadia81 Primus registratum

  Re: Libri me i preferuar i femijerise!

  aventurat e cufos(the best)
  Gjigandi i madh i mire me ato percet e tij
  Oskeola,princi i seminolleve
  Udhetimet e kapitenit Hateras(urreja tregimet fantastiko-shkencore por cuditerisht e adhuroja Jules Vernes)
  Dy vjet pushime
  Tre pertacuket /pf/images/graemlins/laugh.gif
  kaq me kujtohen he per he
   
 13. Eni_883

  Eni_883 Primus registratum

  Re: Libri me i preferuar i femijerise!

  Sa kujtime vertet nuk para kam te njejten ndjesi tani kur lexoj si kur isha femije /pf/images/graemlins/frown.gif te jem rritur valle /pf/images/graemlins/laugh.gif :rolleyes:
  Disa nga te preferuarit e mi kane qene:

  -Tre femije ne Ishull
  -Aventurat e Cipolinos
  -Pese femijet dhe xhuxhi i reres
  -Shpella e pirateve e Petro Markos me ka bere te enderroj pa fund
  -Nje gjeneral kapet rob
  -Bija e Montezumes
  -Te gjitha librat e Jul Vernit
  -Tregime dhe refenja per heronjte e Trojes
  -Djaloshi nga Dyrrahu

  Kaq per tani me shume heren tjeter.
   
 14. Desdemona

  Desdemona Primus registratum

  Re: Libri me i preferuar i femijerise!

  Aventurat e Cufos, permbledhje e tre librave per Cufo
  Fjalori i mitologjise
  Me pelqente gjithmone te dija per ngjarjet ne lashtesi apo per menyren e tyre te jeteses.
   
 15. EverlastinG

  EverlastinG Primus registratum

  Re: Libri me i preferuar i femijerise!

  Fshehtesia e Vules se Blerte nga shkrimtarja Polake Hana Ozhegovska
   
 16. DANA

  DANA Primus registratum

  Re: Libri me i preferuar i femijerise!

  Tom Sojeri
  Bija e Montezumes
  Zemer
  Perrallat e Andersenit
  Djemte e rruges Pal
  Po libri me i madh eshte Aventurat e Cufos. Here pas here vazhdoj ta lexoj.
   
 17. Verizion

  Verizion Primus registratum

  Re: Libri me i preferuar i femijerise!

  Tom Sojeri lol
   
 18. LEKU

  LEKU Primus registratum

  Re: Libri me i preferuar i femijerise!

  makina që e kthen kohen prapa!!!

  po si s'më kujtohet "baron portokalli?
  aventurat e guliverit pastaj
  "shpella e piratëve"
  "david koperfildi"
  "robinson krusoe"
  por edhe stripi i vizatuar nga Ramadan Zaplluzha
  që quhej "ARTANI"
  dini të më thuani ku ta gjëje këtë të fundit?
   
 19. LEKU

  LEKU Primus registratum

  Re: Libri me i preferuar i femijerise!

  Ju e paskeni zbuluar makinen
  që e kthen kohen prapa!!!
  Bravo!

  po si s'më kujtohet "baron portokalli"
  e "aventurat e guliverit" pastaj
  "shpella e piratëve"
  "david koperfildi"
  "robinson krusoe"
  por edhe stripi i vizatuar nga Ramadan Zaplluzha
  që quhej "ARTANI"
  dini të më thuani ku ta gjëje këtë të fundit?
   
 20. BJONDINKA

  BJONDINKA Primus registratum

  Re: Libri me i preferuar i femijerise!

  CIAO A TUTTI .PASHE CA QE KISHI VENE EDHE DAVID KOPERFILD-IN NDER LIBRAT E FEMIJERISE..FEMIJERISE SE VONUAR ,SE AI S'ESHTE LIBER PER FEMIJE .UNE E KAM LEXUAR KUR ISH 15-16 VJEC .BO NEJSE NDOSHTA KEMI PASUR FEMIJERI TE NDRYSHME .nder librat e femijerise time do permendja :"Pipi Corapegjata " -libri im i preferuar
  "BAMBI "-ketu mbaj mend qe kam qare
  "Mishel dhe shkopi i 101 deshirave "
  "Na ishte njehere "
  "GJIGANDI I MADH I MIRE "
  "CIPOLINO "
  "DHOMA E VOGEL E LIBRAVE "
  ETJ
   

Shpërndajeni këtë faqe