Libri që keni në duar?

Diskutime tek 'Letërsia' filluar nga Vals, 10 Aug 2007.

 1. Aimilius

  Aimilius Forumium maestatis

  The tipping point, nje tjeter veper e madhe. Kete e kam tekstualisht ne duar, edhe pse kam shfletuar shume faqe. Flet per momentin kur nje situate ndryshon. Ky autor eshte nje nga mendjet me te ndritura te koheve tona. Ky eshte ai qe ka nxjerre 10.000 hours rule.
  Nuk e di nese do nis kete apo What the dog saw. Edhe pse tani mbase duhet hapim teme Ke liber keni ne vesh, ne rastet kur perdoren audiobook.
   
  Solaris likes this.
 2. Al-Punk

  Al-Punk Still here

  ???
   
 3. Al-Punk

  Al-Punk Still here

  Pata lexuar Outliers dhe me pati pelqyer shume. Bleva What the dog saw dhe u zhgenjeva. Nuk ta keshilloj ta blesh...
   
 4. Aimilius

  Aimilius Forumium maestatis

  Tani iku ajo. Kur ta lexoj te them...
   
 5. Linux

  Linux think different

  Ka njerëz akoma që lexojnë libra? :(
   
 6. Eléonoré

  Eléonoré Valoris scriptorum

  Al-Punk,

  Diku nga viti 2007, ndersa po nderja disa rroba ne tel hedh syte ne qiell i cili cuditerisht e kishte bere zakon te me kthente pergjigje me fjale nepermjet reve (tjeter muhabet ky) dhe ve re ne Jug-Perendim nje yll (ose ashtu m'u duk mua se mundesite qe te kete qene Star Trek Enterprise jane po aq te medha) i cili shkelqente aq shume edhe ne prani te Diellit dhe thyerja e drites ne te te linte pershtypjen se kisha te beja me nje diamant te madh dhe pa e kuptuar as vete, (dhe te siguroj se nuk vuaj nga sindroma Turet) i thirra All-Mine. Ka mundesi ate dite te kisha qene duke ndjekur me djalin disa episode te Looney Tunes dhe thuthuqi Duffy-Duck (kam shkruar me gjate per te diku tjeter po ju elitistet e forumit se besoj te begenisni te lexoni shkrimet e popullit) sa here qe bie ne kontakt me nje gje me vlere e pervetson duke e quajtur te Tijin. Nejse po ate dite, po degjoja te vetmin program televiziv ne shqip te transmetuar cdo te Djele per shqiptaret e Kanadase quajtur «Pasqyra Shqiptare», ku i ftuari kryesor, flet per nje tip ylli te quajtur Al-Naim. (per vete nuk kam pasur kurre ndonjehere interes per yjet, horoskopet apo astrologjine). Duke filluar nga viti 2007 nuk ka liber qe nuk me zberthehet ne duar dhe e gjej veten personazh. Megjithate per librin qe po flas, po t'a kishe lexuar do t'a kishe ditur!

  L'Albanie - Lal-Bunny- Lal-Lepuri.
  Flamur-Flame(flake-english)-Ur (Ura e flakes)
  Flag (english) Flak(Shqip) - Flamur

  Gjuhet jane te nakatosura.:p

  Mbase «open sesame» mund te jete kodi qe ti po kerkon :p.

  Te fala,
  Eléonoré
   
  Al-Punk likes this.
 7. TinkerBell

  TinkerBell Papirus rex

  The Four Agreements : A practical guide to personal freedom ~ Don Miguel Ruiz .
   
  Aimilius likes this.
 8. Aimilius

  Aimilius Forumium maestatis

  Thanks tinker. Duhet lexuar edhe ky. Kur ta mbarosh kaloje ketej...
   
  TinkerBell likes this.
 9. TinkerBell

  TinkerBell Papirus rex

  Shumë i bukur :) Të kisha aq kohë përnjëherë e kisha lexuar.
   
 10. Eléonoré

  Eléonoré Valoris scriptorum

  Per cfare ben fjale? A ke mundesi te m'a shprehesh me kater-pese fjali?
   
 11. TinkerBell

  TinkerBell Papirus rex

  Po patjetër! Four agreements si e thotë edhe autori,përfshijnë :
  Be impeccable with your word
  Don't take anything personally
  Don't make assumptions
  Always do your best
  Është libër që lidhet me ty, me jetën,me mënyrën e të menduarit. Thelbi do thoja është që jeta lidhet e gjitha me dashurinë, si ta marrim dhe ta pranojmë atë. :)
   
  Aimilius and Hope like this.
 12. Aimilius

  Aimilius Forumium maestatis

  7 Habits Of Highly Effective People - Stephen Covey
   
 13. TinkerBell

  TinkerBell Papirus rex

  Tender is the night ~ F.Scott Fitzgerald.
   
  Aimilius and joetisti_ like this.
 14. Chrono_Crusade

  Chrono_Crusade Valoris scriptorum

  Poooo she shyqyr we ka :)
   
  gurax and joetisti_ like this.
 15. joetisti_

  joetisti_ Locus omnem

  une kam duart ne liber. Duart... i kam te miat :)
   
 16. Aimilius

  Aimilius Forumium maestatis

  He he.
  Think and grow rich
   
  joetisti_ likes this.
 17. joetisti_

  joetisti_ Locus omnem

  po me krijohet ideja se s'do te kam kurre kohe te lexoj librat qe kam ne plan. Dhe angeshtohem...
   
 18. Aimilius

  Aimilius Forumium maestatis

  Po pse o burre i dheut. Shikoje ne kete menyre. Deri ne nje fare moshe eshte ok te lexosh literature just for fun. Por me vone duhet perdorur koha me kursim dhe te lexosh gjera qe kane vlere dhe dobi, qe te ndihmojne te ecesh perpara dhe te permiresohesh, dhe jo romane trylyly. (Por ky gjithsesi eshte mendimi im)
  Duhen bere gjerat me prioritet.
  Ka njerez qe lexojne nje apo dy libra ne jave. Une cdo mengjez lexoj te pakten gjysem ore. Do perpiqem ne darke te shkeputem nga interneti nja dy ore ta perdor edhe ate per lexim...
   
  joetisti_ and TinkerBell like this.
 19. Mirabel

  Mirabel Locus omnem

  Rilexova "Adultery" te Coelhos
  Tani kam ne dore "Muza e Harese " te Goliarda Sapienza

  Keto kohe po mendoj ti rikthehem zakonit te vjeter,pasi e kisha lene pak pas dore
   
  joetisti_ and TinkerBell like this.
 20. TinkerBell

  TinkerBell Papirus rex

  Brida ~ Paulo Coelho
   
  joetisti_ likes this.

Shpërndajeni këtë faqe