Linda per te jetuar dhe jetoj per te vdekur!!!

Diskutime tek 'Hapësira filozofike' filluar nga ilirjani, 29 Mar 2003.

 1. ilirjani

  ilirjani Primus registratum

  Linda per te jetuar dhe jetoj per te vdekur!!!

  doja te diskutonim pak keto fjale megjithese nuk bej dot filozofin;-)
  Besoj se eshte nje tem e gjere dhe do te ket diskutime plot!!
  jeni te mirperitur!!
  nuk eshte nevoja qe te flisni me fjale te medhaja,vetem shprehni mendimin tuaj si tju vij ne mendje ;-)
   
 2. Futbollisti

  Futbollisti Forumium maestatis

  Re: Linda per te jetuar dhe jetoj per te vdekur!!!

  Per kete po diskutohet tek tema "kuptimi i jetes" , keshtu qe me duket nuk ka gje per te thene ketu.
  Une
   
 3. bleri22

  bleri22 Primus registratum

  Re: Linda per te jetuar dhe jetoj per te vdekur!!!

  Meqe ra fjala une studioj per filozofi dhe nje thenie qe mua gjithmone me ka pelqyer eshte kjo : eshte shume e lehte te vdesesh por eshte eshume e veshtire te jetosh !
   
 4. Odea

  Odea Primus registratum

  Re: Linda per te jetuar dhe jetoj per te vdekur!!!

  Hehehe...shume e vertete bleri22.
  Ashtu mendoj edhe une. Pse armiqte e tu asnjehere nuk te vrasin menjehere por te torturojne mire e mire edhe te lene te vdesesh dalengadale ne agonine tende?
  Pikerisht prej faktit qe vdekja eshte shpetim nga vuajtjet e shumta qe kjo jete na jep....

  Mendoj se shprehja "Linda per te jetuar dhe jetoj per te vdekur" ka dy kuptime. I pari eshte ashtu sic e lexon, dmth ti lind qe te jetosh nje jete relativisht te shkurter dhe gjate kesaj periudhe jeton dhe pret qe nje dite te vdesesh.

  Kuptimi tjeter do ishte ishte qe ti lind per te jetuar por nuk jeton per te vdekur. E kam llafin qe ne jetojme per bukurine e jetes, dhe jo per castin e vdekjes.
  Ishalla o noicik e qarte....lol


  Odea :wave:
   
 5. klevis2000

  klevis2000 Primus registratum

  Re: Linda per te jetuar dhe jetoj per te vdekur!!!

  cuditem ndonjehere kur jeta behet qellim e vetvete ajo eshte mjet per te arritur qellimin.pastaj me vdekje kalohet nga shiu ne bresher per ato njerez qe nuk besojne kur ti linde te tjeret qeshnin ndersa ti qaje jeto me besim ne Zotin qe kur te vdesesh ti te shkosh duke qeshur e te tjeret te qajne per ty.
   
 6. karamel

  karamel Primus registratum

  Re: Linda per te jetuar dhe jetoj per te vdekur!!!

  TE VETMEN GJE QE ZOTI I JUAJ KA KRIUAR ME MEND ESHTE QE PER FAT TE MIRE NUK HARROI TE BEJ VDEKJEN KUR DHA JETEN!
  NUK ESHTE NGA VDEKJA QE KAM FRIKE POR NGA NDARJA, VETMIJA, DHE BOSHI I HAPESIRES!
   
 7. Herkuli

  Herkuli Primus registratum

  Re: Linda per te jetuar dhe jetoj per te vdekur!!!

  Frikac!
   
 8. karamel

  karamel Primus registratum

  Re: Linda per te jetuar dhe jetoj per te vdekur!!!

  NUK JAM FRIKACAKE, NDJEHEM VETEM E PERJASHTUAR DHE VETEM FARE!
  SME PELQEJNE ATO QE MENDOJ TE KOKA IME!
  SAKRIFIKOJ JETEN TIME PER TE TJERET ATEHERE QE SHUME E INJOROJNE EKZISTENCEN TIME!
   
 9. Presidenti

  Presidenti Forumium maestatis

  Re: Linda per te jetuar dhe jetoj per te vdekur!!!

  jo ere...!

  sikur ti shtosh dhe denimin per ata qe preferuan te injoronin te verteten ndarje vetmi bosh hapsire e denim...pffff vdekja ne vetvete ç'mbetet?
   
 10. romeo

  romeo Forumium maestatis

  Re: Linda per te jetuar dhe jetoj per te vdekur!!!

  vdekja eshte tere kjo lista qe ke bere ti :angel:
   
 11. abs

  abs nuk e di...

  Re: Linda per te jetuar dhe jetoj per te vdekur!!!

  ne radhe te pare me ben pershtypje se si disa ne vend qe te paraqesin mendimin e tyre i kundervihen/paragjykojne dike ne ndijimin e tij...
  mendoj se duhet respektuar bashkbiseduesi...
  me tej e provuara te kuptuarit tjetrin mendoj se per dy palet do sillte me shume `fitime` /pf/images/graemlins/wink.gif
  p
  astaj toleranca fillon athere kur njohim gabimet tona...( ka then gjyshja ime) :devil:
  a ka njeri pa te tilla?

  nejse...( as un sjam me e mire se ju )... /pf/images/graemlins/wink.gif

  ------------------

  ... NDJEHEM VETEM E PERJASHTUAR DHE VETEM FARE! mendoj se ktu ---->SME PELQEJNE ATO QE MENDOJ TE KOKA IME! i je pergjigjur pjeserisht vehtes tende...

  SAKRIFIKOJ JETEN TIME PER TE TJERET ATEHERE QE SHUME E INJOROJNE EKZISTENCEN TIME!
  te paren e vendos vete ( shpresueshem me vetdije) te dyten mundesh te ja dhurosh vehtes qe te depertoje dhe tek te tjeret...

  NUK ESHTE SE NGA VDEKJA KAM FRIKE POR NGA NDARJA, VETMIJA, DHE BOSHI I HAPESIRES!

  me e than thjesht me nje fjal : "gomari duhet te dali vet nga balta" si perfundim jeta eshte Dhurata jote me e cmuar, nese nuk di ti japish kuptim ashtu sic per ty ka kuptim kuptimi, kush ta ka fajin?
  don ta ndihmosh vehten? kerko ndihme...dhe permbushe hapsiren tende...je e afte per kte...sic cdo njeri tjeter...per kte jam e bindur..."tuneli i erret neper te cilin gjen forca te kalosh tani" kthehet ne nje `pasuri`te madhe ne pervojen e jetes tende...nga e cila mund te ndihmosh me vone te tjeret...nuk do ndalesh se ndihmuari...tani je ne nje `grop, tunel te erret`...fillo nga vehtja...

  megjithkto qe shkruan per mua je njeri i fort!

  Respekt per te folurin haptas te gjendjes tende shpirtrore...dhe shume kurajo dhe energji...te uron absi... /pf/images/graemlins/smile.gif
   
 12. atman

  atman Forumium maestatis

  Re: Linda per te jetuar dhe jetoj per te vdekur!!!

  Jetojme...perse?
  Nje pyetje qe e ka pergjigjen te fshehur brenda qenies tone, pra Un-it si individ i cili shpesh here harron ti jape qellim nje bote qe jo rralle na duket pa qellim.
  Problemi ne kete rast peson nje zhytje te menjehereshme ne thellesi, njesoj siç ndodh kur futemi ne det dhe pas hapit te pare hapi i dyte nuk eshte me i tille por zhytje. Por kete rradhe kemi nje zhytje ne nje thellesi pa fund, ose renie ne humnere dhe kjo mund te vazhdoje per aq kohe sa ne nuk do te jemi te bejme ate qe thoshte Sartri: t'i japesh egzistences nje kuptim.
  Ne kete rast pyetja ka kuptim per pjesen e saj te pare, ndersa per pjesen e dyte mua me duket se nuk ia vlen. Kur ne aftesohemi deri ne ate pike sa te mund t'i japim kuptim jetes, vdekja pranohet si nje fenomen, apo proçes, apo konkluzion biologjik dhe persa kohe qendron ne keto shpergenj, ajo nuk tremb, por, kur jeta reduktohet ne nivel biologjik, atehere eshte vdekja qe ngrihet lart, perfytyroni nje peshore dhe dy anet e saj. Nga njera ane Jeta dhe nga tjetra Vdekja, varet nga individi per te ngritur njeren dhe per te ulur ne minimum tjetren.
  Mirepo realiteti jo gjithmone na afron ate qe deshirojme dhe pikerisht nga ky çast individi gjendet i braktisur, ne shoqerine e vetes se tij dhe me keq akoma, pa drejtim ne jete, pa qellim, pa ideal. Ky njeri, apo individ nuk eshte ne gjendje te kontrolloje ankthin dhe as te shmange goditjet qe i jep. Gjendet ne anen e ulet te peshores dhe shikon me frike e tmerr, mbi koken e tij Vdekjen. (Pasoja, shume te rinj sot i drejtohen droges. Nuk ia vlen te zgjatem me antivlerat.)
  Mbetet qe ne te kerkojme ...persosmeri, jo me duket e tepert, atehere duhet kerkuar pak, qe ndryshe mund ta quajme identitet te brendshem. Dhe pasi ta kemi gjetur, duhet te fillojme e ta ndertojme ate, ky eshte koncepti jete, i manifestuar ne ideal-qellim. Nese duhet te bej nje krahasim, mund te them se elementet e ketij identiteti te brendshem jane si traret qe mbajne çatine e shtepise, nuk duken nga jashte, por nese ne shikojme nje çati te rregullt simetrike etj etj, nxjerrim konkluzion qe nuk ka vrima dhe qe eshte çati, duke perdorur nje term te varfer, do te them çati e sakte. Kete perfytyrim na le edhe nje njeri pasi njihemi selargu me te dhe kur e njohim atehere arrime te shikojme edhe brendesine e tij.
  Duke pasur qellim, ose te pasurit qellim, eshte nje domosdoshmeri jetike per njerzit qe mua nganjehere me pelqen ta quaj nje nevoje e deshperuar per te patur qellime, ideale, sepse ne fund te fundit jane ato qe plazmojne jeten tone, elementet, tullat, traret dhe ky eshte kushti kryesor qe na ndihmon per te kaperxyer kontradikten qe egziston midis Un-it biologjik dhe Vetes, jetevdekja humane dhe jetevdekja biologjike. Ne kete rast jemi te lire te zgjedhim sepse shoqeria nuk mund te interferoje ne kete pike fillestare. Nderhyn me vone sepse tek e fundit njeriu eshte si nje pike uji ne nje lume qe rrjedh. Ka pafundesi piklash qe jane para teje dhe ka po aq mbrapa teje, ndryshe e quajme e kaluara dhe e ardhmja, individi ne mes, e tashmja. Zotesia eshte te besh lidhjen midis tyre per t'i dhene kuptim jetes. Ne kete rast jeta flet me nje gjuhe tjeter dhe shikojme apo perjetojme direkt kuptimin qe merr. Fillojme te shijojme aspekte te saj te perjeteshme qe shfaqen here gradualisht dhe here papritur por qe e ndryshojne jeten tone dhe na bejne te ndjehemi optimiste, siç eshte dashuria, bukuria, morali, qellimet fisnike, etj, ne kete rast vdekja eklipsohet dhe mbulohet nga nje hije e thelle qe leshon jeta mbi simetrine e saj, aq sa ne harrojme qe egziston. PER TE ARRITUR NE KETE PIKE NUK DUHET TE HARROJME QE PERVEç KOKES MBI SUPE, KEMI EDHE NJE SHPIRT DHE NJE ZEMER
  Kjo do te thote qe te mundohemi ta shikojme jeten tone edhe boten qe na rrethon nepermjet ndjenjes, atehere do te kuptojme se ç'domethenie ka dialogu i mbretit Lir me te verbrin Gloucester kur i thote:
  -Biles, edhe ti e shikon si shkon kjo bote!
  Glucester pergjigjet:
  -E kuptoj nepermjet ndjenjave!
  Ne kete rast une mendoj se jetojme jo per te vdekur, sepse Vdekja ESHTE, por per t'i dhene kuptim Jetes individuale, duke e e ndare Vetmine me Veten ne behemi DY dhe duke qene DY nga kjo pike nis krijimi qe do te thote te ndertosh dhe ecesh perpara. C'kuptim do te kishte nese Zoti do te kishte mbetur NJE. Beri dy, Adamin dhe Even dhe nga ai çast morri rrjedhe Jeta, jo Vdekja.
   
 13. abs

  abs nuk e di...

  Re: Linda per te jetuar dhe jetoj per te vdekur!!!

  te lumt mendja e dora, u kenaqa /pf/images/graemlins/smile.gif

  :angel:
   
 14. LovingCali

  LovingCali Primus registratum

  Re: Linda per te jetuar dhe jetoj per te vdekur!!!

  yes
   
 15. romeo

  romeo Forumium maestatis

  Re: Linda per te jetuar dhe jetoj per te vdekur!!!

  jeta eshte nje semundje qe ndryshe nga shume te tjera, e dime me siguri se si do te mabroje, me vdekje :rolleyes:
   
 16. jim_albanian_morrison

  jim_albanian_morrison Primus registratum

  Re: Linda per te jetuar dhe jetoj per te vdekur!!!

  pse linde? per te jetuar,mire deri ketu.
  pse jetove?per te vdekur,mire edhe ketu.
  po pse vdiqe?asnje nuk e jep pergjigjen epo mendojeni cdogje se njeriu perderisa eshte mbreti i natyres ka nje vecori te madhe dhe ju mos e lini tju shkoj kjo vecori kot,se do te bendoheni.
   
 17. karamel

  karamel Primus registratum

  Re: Linda per te jetuar dhe jetoj per te vdekur!!!

  NDOSHTA GJEJA ME INTERESANTE DHE EKSITUESE E JETES ESHTE PIKERISHT VDEKJA! E MENDOJ KETE GJE SHPESH HERE!
   
 18. bLuE IcE

  bLuE IcE """""PLANETARE""""""

  Re: Linda per te jetuar dhe jetoj per te vdekur!!!

  mund ti thuash qe ete dyja,se fundja ashtu jane,njeriu lind jeton dhe vdes,e hidhur kjo e fudit po ske cti besh..
   
 19. Le_Routard

  Le_Routard Forumium maestatis

  Re: Linda per te jetuar dhe jetoj per te vdekur!!!

  Sa titull optimist, linda per te jetuar dhe jetoj per te vdekur.

  Jetoni per te jetuar!
   
 20. bLuE IcE

  bLuE IcE """""PLANETARE""""""

  Re: Linda per te jetuar dhe jetoj per te vdekur!!!

  e po ka e raste,qe lind e vdes pa jetuar..apo
  ata se thone dot se skane kohe?!!
   

Shpërndajeni këtë faqe