lindim, vdesim, nqse ndodh dicka ne mes, aq me mire !

Diskutime tek 'Hapësira filozofike' filluar nga plakudhedeti, 16 Apr 2004.

 1. plakudhedeti

  plakudhedeti Primus registratum

  lindim, vdesim, nqse ndodh dicka ne mes, aq me mire !

  cfare mendoni?
  ata qe e bejne jeten te llogaritur, pa aventure, zvogelojne kohen 'virtuale' midis ketyre dy momenteve (lindjes dhe vdekjes).

  p.s. cfare psi jam sot ! (eshte gjithmone keshtu kur jam hyper-aktiv ?)
   
 2. samanta

  samanta Primus registratum

  Re: lindim, vdesim, nqse ndodh dicka ne mes, aq me mire !

  Mendoj se mjafton nje thenie shume e bukur per t'u pergjigjur"Mos bej plane se do te tallet zoti me ty".Jane disa gjera qe rastesia t'i sjell e pavaresisht nga deshirat tona jeta mund te marre nje drejtim krejt tjeter. :shrug:
   
  joetisti_ likes this.
 3. S6T6N6

  S6T6N6 Forumium maestatis

  Re: lindim, vdesim, nqse ndodh dicka ne mes, aq me mire !

  aq e mire... sic eshte lindja aq e bukur, sic eshte vdekja aq normale, e hidhur.
   
 4. gangsterja

  gangsterja Primus registratum

  Kur lind,te gjithe gezohen kur vdes hidherohen mbasi iku nje njeri zemre.
  Mire do te ishte qe gjate jetes te vinim synime per te ardhmen qe mund ti realizonim dhe jo ti mbajme enderra ne sirtar.
   
  joetisti_ likes this.
 5. joetisti_

  joetisti_ Locus omnem

  Askush s'na premtoi asgje se do te kishim: as jeten as gjerat e mira apo te keqija ne jete.
  Askujt s'mund t'i themi se perse s'pata ne jete ate qe m'u premtua.
  Nuk mund te themi: "C'mu desh qe erdha ne kete jete. Isha me mire aty ku isha.

  Dhe perderisa asnjehere me s'do te jemi ne kete vetedije dhe kurre me ne kete jete si keta qe jemi, le te bindmi qe gjithcka na ndodh eshte shtese e bukur.
  Per pjesen kur ka hidherim, s'di c'te them...
   
 6. Sahit Rexhepi Keca

  Sahit Rexhepi Keca Valoris scriptorum

  Ne mese Lindjes eshte Shpresa ku Vdekja e merr me veti Shpresen.
   
  joetisti_ likes this.
 7. joetisti_

  joetisti_ Locus omnem

  kur zgjohemi nga gjumi, eshte njelloj sikur sa mbyllem syte dhe i hapem.
  Edhe infinit te jete koha kur pas vdekjes do te kete nje mundesi te jemi serish sic jemi, nje cast do te kete kaluar. Pra jemi te pavdekshem ne njefare kuptimi.

  Ne mes... me pelqen te me ndodhe 'ajo'.
   
  katsune likes this.

Shpërndajeni këtë faqe