Lulet!

Diskutime tek 'Planeti Im - Jeta rreth nesh' filluar nga Kordelja, 15 Mar 2004.

 1. Kordelja

  Kordelja Valoris scriptorum

  Lulet!

  Bera cudi si nuk ka nje teme per te shumepriturat per t'i dhuruar; LULET ne kete NenForum :confused:

  Po me vjen mire qe mbeti nje kenaqesi e imja. /pf/images/graemlins/smile.gif


  Lulja (pervec bukurise qe kap syri), eshte organi i riprodhimit te bimeve qe riprodhohen me fara.Lulet mbartin rolin e shumefishte te ripsrodhimit; zhvillimit te fares; dhe riprodhimit te frutave. Shume peme celin lule te medha qe jane lehtesisht te dallueshme si per nga ngjyra, madhesia apo aroma.Pothuajse cdo kush ka pare lule shume te bukura sic jane trendafilat, orkidet, dhe tulipanet.Por shume peme te tjera sic jane: lisat, ahet, panjat dhe barerat kane lule te vogla gati te padukshme, te blerta ose gri.

  Te dukshme apo te padukshme, te gjitha lulet prodhojne njesine e riprodhimit qofte ate mashkullore apo femerore te nevojshme per riprodhimin. Lulet jane njekohesisht edhe njesia baze e pjellorise, aty ku bashkohet qeliza femerore dhe ate mashkullore per te garantuar vazhdimesine.Pasi behet pllenimi (ne lule) veza e fakonduar, zhvillohet per te na dhene nje embrion bime apo peme te parritur qe eshte edhe baza per nje bime te ardhshme.Disa prej ketyre luleve jane edhe baza per krijimin e nje fruti qe me pas behet edhe "djepi" i farave te ardhshme.

  Pjeset e nje luleje:

  [​IMG]

  Pistili: qe gjendet ne brendi te lules dhe mbart qelizat e riprodhimit ne maje, qeliza te cilat me vone nepermjet faktoreve (era, insektet) ben ciklin e pllenimit dhe riprodimit.Ky identifikohet si organi i riprodhimit femeror.

  Theket: Jane qujatur ndryshe edhe organet e riprodhimit mashkullor dhe jane ato degezat qe rrethojne pistilin.

  Petalet: Ato qe formojne kupolen e lules dhe organet e riprodhimit.Dallojne per nga ngjyra dhe forma. E vecanta e tyre se ato permbajne pigmente te cilat mund te jene jo dallueshme nga njerezoret por te dallueshme nga bletet apo insektet e tjera.

  Nenpetalet: Roli i tyre eshte te ruaje petalet dhe pistilin nga insektet apo reshjet.


  [​IMG]

  Botanistet, mendojne qe jane rreth 240 mije specie te bimeve qe pllenohen dhe riprodhohen nepermjet luleve.


  ........vazhdon.
   
 2. Diavolessa

  Diavolessa Valoris scriptorum

  Re: Lulet!

  [​IMG]


  Egzistojne mbi 80 specie Tulipanesh. Origjina e tyre vjen nga Azia. Thuhet qe Kultivimi i tyre eshte filluar nga turqit ne mesjete (edhe emri i tyre vjen nga turqishtja “tülbend”. Ne Europe keto lule hyne ne XVI duke u bere nje nga lulet me te bukura te kopshteve.
  Ne hollande keto lule dhan nje ndihme ekonomike te madhe qeverise ..pasi trasportonin lule neper vendet e tjera .

  pS: Ne fjalorin e luleve ose per ata qe ju japin rendesi ngjyrave apo thjeshte vetem luleve: Tulipani tregon Dashurine perfekte.
   
 3. Diavolessa

  Diavolessa Valoris scriptorum

  Re: Lulet!

  Trendafilat ose me mire mbreteresha e luleve. Jane rreth 250 specie te ndryshme. Dallohen nga forma , shuma e petaleve, ngjyra e profumi i tyre.
  Futet e tyre jane ngrenese dhe perdoren per pergatitjen e marmelatave, pasi jane plot me vitamina C.

  Trendafili i kuq simbolizon : "Dashurine- pasionin"

  [​IMG]


  E verdha Xhelozine - tradhetine.
  [​IMG]

  E bardha pastertine.

  [​IMG]


  Trendafili i roze Embelsine.

  [​IMG]
   
 4. Diavolessa

  Diavolessa Valoris scriptorum

  Re: Lulet!

  Ninfea = shqip :confused:

  [​IMG]

  Greket e kane njohur si lule Anti-afrodiziake /pf/images/graemlins/laugh.gif . Ne mitologjine greke simbolizon dashurine e papergjigjur ose dashuri platonike.
  Egizianet e kane zgjedhur kete lule per te nderuar varret e faraoneve.
  Ne Orient /pf/images/graemlins/laugh.gif simbolizon mengjesin. Lindjen e diellit..e disa lloje te tyre hapen kur lind dielli e mbyllen kur perendon.
   
 5. Kordelja

  Kordelja Valoris scriptorum

  Re: Lulet!

  Ky eshte Zambaku i Ujit, Paperina /pf/images/graemlins/smile.gif ka pasur shume tek Kopshti Zoologjik ne Tirane, ka pasur ne ato si mini-liqene qe kane qene brenda zone se rrethuar te Kopshtit Zoologjik.
  Nje here, kur isha femije, nga qe i adhuroja keto lule, mora nje me vete ne shtepi me shume lutje lulishtares atje dhe doja ta mbaja ne nje kove me uje /pf/images/graemlins/laugh.gif Nuk jetoi gjate, natyrshme, por kane nje bukuri shume te madhe. Me sa di une, te tille gjen me shumice edhe tek Liqente e Lures. /pf/images/graemlins/smile.gif
   
 6. Diavolessa

  Diavolessa Valoris scriptorum

  Re: Lulet!

  Flmnd Kordele.

  Nje mije flete ose (ACHILLEA MILLEFOLIUM)

  [​IMG]


  Forma e saj eshte shume e thjeshte. Emri i kesaj luleje eshte e nderruar gjithmone sipas vendeve..pasi me gjethet e saja mund te sherojne njerezit e semure.. ndalojne gjakun. Nga mitologjia kjo prezanton Akilin, pasi mjekonte ushtaret e tij ne luften e Trojes /pf/images/graemlins/laugh.gif
  Simblolizon Luften edhe dhimbjen.
   
 7. Diavolessa

  Diavolessa Valoris scriptorum

  Re: Lulet!

  Ciklamin

  [​IMG]


  Teosfrasto shkruante ciklaminet perdoreshin per te egzituar dashurine dhe pasionin.
  Emri i tyre vjen nga Greqishtja "Kuklos" qe do te thote rreth. Perdorej kundra kafshimit te gjarperinjeve dhe ju bente shume mire.
  Simbolizon pabesine edhe perse lule kaq e bukur dhe me mundesi sherimi ..ne rrenjet e saj ka nje sasi te vogel helmi
   
 8. Odea

  Odea Primus registratum

  Re: Lulet!

  Iiiihhh...sa e bukur papi.

  Si e kam emrin ne anglisht kjo lulja se kam deshire ta blej. Une kam nje liber mbi menyren e te vendosurit te luleve ne vazo si dhe tregon per emrat e disa luleve por jo per historine e tyre.
  Shume interesante faktet mbi lule. Na kenaqet :kiss:

  Nje kerkese kam une, do na jepni dicka mbi Lule Bore meqe edhe i kemi kushtuar nje kenge kesaj luleje /pf/images/graemlins/smile.gif

  Odea :wave:
   
 9. Diavolessa

  Diavolessa Valoris scriptorum

  Re: Lulet!

  Nuk di anglisht une Odea /pf/images/graemlins/frown.gif

  Di shume per lulet dhe cdo gje rreth tyre ,por i di ne italisht dhe latinisht /pf/images/graemlins/frown.gif

  Ti dija si quhen ne shqip do i kisha mbushur nja 4 faqe plot /pf/images/graemlins/frown.gif
   
 10. bona

  bona Primus registratum

  Re: Lulet!

  paperina

  kam nje lule ne shtepi. Orchid. eshte ngjyre ciklamin . eshte mrekulli. dy vjetet e para leshoi 9 lule. e nxirrja ne photo si te ishte ndonje madame.
  kete vit ka nxjerre nje kercell te vogel ( rreth 30cm ne krahasim me rreth 80cm vitet e tjera) dhe vetem 4 lule.
  jam merzitur jashmase. i kam nderruar dheun ( mora me te shtrenjtin ne dyqan) e ujis kur duhet etc.
  kam shume deshire ta replicoj ( po te blej tjeter eshe e shtrenjte $85 ne NY) po si?

  di ndonje gje ti se ketu kur pyeta ne nje sere lulesh e mbanin secret , se si duket donin qe ta bleja tjeter?


  shume e merzitur

  bona.
   
 11. Diavolessa

  Diavolessa Valoris scriptorum

  Re: Lulet!

  Bona keto jane lulet e mija te preferuara /pf/images/graemlins/wink.gif Do te shkruaj me gjate me vone per to...se tani s'kam kohe.

  Mundohesh kot ti nderrosh dhèun , sepse vyshken vete. Durojne vetem nje here lulezim..por ne se i len ne te njejtin dhè ..pa i levizur lulezojne perseri. Une i kam jashte ne oborr dhe tere dimrin i mbuloj me plasmasa....pastaj lulezojne. Jane si tip qepe te vogla tek rrenjet gabimi behet tamam tek nderrimi i dhèut.

  pS: Ika do shkruj perseri.
   
 12. Diavolessa

  Diavolessa Valoris scriptorum

  Re: Lulet!

  Lulet zakonisht kerkojne ambjent te ngrohte e shume prej tyre lulezojne vetem nje here...por ne se i leme edhe dimrit te ftohte neper shkalle (ketu ne it dimrit ben me ngrohte neper shkalle sesa ne shpi brenda /pf/images/graemlins/laugh.gif ) i sheh qe lulezojne tere kohes nga dy tre here ne vit.

  Duhet durim dhe adhurim per to ..qe te ecin.


  Ika - ika ... :wave:
   
 13. bona

  bona Primus registratum

  Re: Lulet!

  paperina:

  photot nuk dolen. po qenka e veshtire mi ti reprodhosh. pastaj une nuk e dija qe u mbillkan ne kopesht une kudo ku i kam pare i kam pare ne vazo dhe brenda apartamentit.
  pastaj kur i nderrova dheun rrenjet ishin jeshile dhe te gjata nuk ishin si bulb si the ti.
  une po lexoj si ta riprodhoj po nuk qenka e lehte. ketu thote mund te marri vite.
  prandaj qenkan kaq te shtrenjta.

  ti vete i ke provuar keto hapat me poshte ? po deshe shifi dhe me photo tek web site.
  mua me duket shume e veshtire ne kuptimin kam frike se mos ja fus kot.
  How to Set Seed on an Orchid
  Step 1 One of the first things that any aspiring hybridizer should do is evaluate the flower. Determine if it has qualities that make it worth using as a parent. While these flowers of Brassolaelio-cattleya Virginia Cain (C. Claesiana x Blc. Green-heart) have been selected only as illustrative of a typical cattleya, the grower might have been attracted by the soft pink color, which is nicely offset by the fringed cream lip. The compact growth habit, or the tendency to flower more than once a year, might have also influenced the hybridizer’s decision
  to use this hybrid in a cross.  Step 2 With a toothpick or needle, remove the anther cap to expose the pollinia. (The anther cap can be found at the end of the column, which is in the center of the flower.) These pollen masses, whether or not the hybridizer intends to use them, should always be removed before the flower is pollinated. If no immediate use for the pollen is planned, it may be stored for at least a year if kept in an airtight, moisture-proof container such as an empty pill capsule or stoppered test tube. Be sure to label with the full name and date of removal.
  Step 3 Orchid pollen grains, unlike those found on other plants, are massed into pollinia that are often sticky. Only one or two of the pollinia are needed for pollination. Extra pollinia, of which there may be several from each flower, may be stored for future use as described in Step 2.
  Step 4 The stigmatic surface usually shows its receptiveness by being sticky, causing the pollen to adhere to it. Here, the pollinia (end of pen tip) have been placed on the stigma. If the stigmatic surface is not sticky, it often indicates that the flower is not receptive and will not make a capsule. If the cross is successful, the stigmatic surface will often close, and pollen tubes will grow to the ovules. If the pollen mass is not an appropriate size (too big), the pollen may be rejected and the cross will fail.
  Step 5 After a flower is pollinated, the flower parts wilt and the ovary begins to swell, signaling what may be a successful cross, as shown on this cattleya hybrid.
  Step 6 If left to ripen entirely, the seed capsule will dehisce (open at valves), and the seed willl be dispersed by the slightest breeze. Some growers allow the capsule to ripen fully on the plant, as shown by this Brassocattleya Daffodil, while others harvest the capsule while it is still green and propagate the seed using a technique called green-pod culture.
  Step 7 Once the seeds are sown on agar in a flask, those that successfully germinate develop into protocorms, which eventually grow into seedlings. The ascocenda seedlings shown here with good root systems and healthy leaves are nearly ready for transplanting. - Ned Nash
  All Photography © Charles Marden Fitch  return to Part 1: Creating New Orchids


  Subscribe ! · Lindleyana · Awards Quarterly Magazine


  --------------------------------------------------------------------------------
  Back Issues Orchids magazine Online, choose - 1999 or 2000


  --------------------------------------------------------------------------------


  The American Orchid Society


  MEMBERSHIP | PUBLICATIONS | ABOUT ORCHIDS | BOOKSHOP & EMPORIUM
  MARKETPLACE | CONSERVATION & RESEARCH | CALENDAR & EVENTS
  ORCHID FORUM DISCUSSION | SITEMAP
  H O M E  Copyright © 2000 American Orchid Society. All rights reserved.
   
 14. Diavolessa

  Diavolessa Valoris scriptorum

  Re: Lulet!

  Pervec Antraktides dhe disa zona te Azise orchide gjinden gjithkund. Jan lule tropikale ende te pa zbuluara mire. Egzistojne mbi 15.000-20.000 specie te ndara nga ngjyrat - profumi- forma etj etj ne 400- 800 grupe.
  Duke u ndalur tek rritja e tyre si fillim..ndryshon pozita gjeografike e cdo vendi. Duke qene se ke nje lule te blere normalisht eshte kultivuar neper serra. Varet ca klime ka ene andej ku je ti. Per te kuptuar mire duhet me dit cilen tip te kesaj luleje ke. Ne itali ku rri une jane te pakten 150 specie te ndryshme.
  Dimrit duan lageshtire , por jo ta mbushesh vazon plot uje. Duan te pakten 12 ore drite e 12 ore hije.
  E vertete qe eshte nje lule shume e veshtire per te mbajtur, por edhe per te lindur nje lule e tille i duhet te pakten 4-12 vjet!
   
 15. Diavolessa

  Diavolessa Valoris scriptorum

 16. Goca

  Goca Primus registratum

  Re: Lulet!

  Vdes per karafilat, per aromen e tyre. Ndoshta ngaqe dhe gjyshja ime i kishte shume qef. Me kujtohet si tani imazhi i dritareve te shtepise se saj dhe i kopshtit te vogel para shtepise. Lule-bore dhe karafila. Lule-patate dhe trendafilat e eger qe rrethonin gardhin e shtepise te nderthurur me lule 1 maji. Sa e bukur ishte shtepia e rrethuar me to ne maj. /pf/images/graemlins/smile.gif

  Karafili i kuq
  [​IMG]

  [​IMG]

  Karafil i eger

  [​IMG]

  Ja edhe nje tjeter...
  [​IMG]

  [​IMG]

  Ky ketu rritet ne lartesi nga 100o deri ne 2500 m.
  [​IMG]

  Nje tjeter shume i cilter... [​IMG]
   
 17. Goca

  Goca Primus registratum

  Re: Lulet!

  Le te gjejme ca tipa te vecante karafilash tani...

  Me cirka.. [​IMG]

  [​IMG]

  Shikoni ky i bardhi..
  [​IMG]

  [​IMG]

  Karafil rebel...
  [​IMG]
   
 18. zog

  zog Primus registratum

  Re: Lulet!

  lulet vetem ne paris blihen me para, kudo tjeter ato i hane gomeret.

  shprehje forte.....
   
 19. bebi

  bebi Primus registratum

  Re: Lulet!

  kanga lulebore asht kange shkodrane, por qe nuk i kushtohet lules, por vajzes /pf/images/graemlins/smile.gif
   
 20. Goca

  Goca Primus registratum

  Re: Lulet!

  Je i pari cun qe po shkruan te kjo tema... /pf/images/graemlins/laugh.gif

  P.S: Kush di te me thote si quhet lule bora ne italisht apo ne anglisht?! :confused:
   

Shpërndajeni këtë faqe