Lulet!

Diskutime tek 'Planeti Im - Jeta rreth nesh' filluar nga Kordelja, 15 Mar 2004.

 1. Diavolessa

  Diavolessa Valoris scriptorum

  Re: Lulet!

  Kjo lulja ngjan me trendafilin por eshte lule Begonje.

  [​IMG]
   
 2. Odea

  Odea Primus registratum

  Re: Lulet!

  Papi, je e mrekullueshme :kiss: :thumbsup:

  Ate lulen ciklamin ia bleva mamit per ditelindje ne vazo bashke me nje vazo me tulipane te kuq. Por fatkeqesisht tulipanet u thane /pf/images/graemlins/frown.gif , se di pse. Ajo lulja e pare qe the ti per mua ishte fantastike fare. Oh my god, i just love it.
  Po ta marr tani dhe ta le jashte a thu demtohet? Se ketej bie nganjehere bore tani, dmth nuk ka ikur akoma teresisht dimri. Edhe nje pyetje kam, kete lulen mund ta rris ne vazo right? Nuk ka nevoje per toke besoj...? Anyway, thank u soooooo much papi. I really appreciate it! U r great :thumbsup: :thumbsup:


  Do iki te blej lule, do iki te blej lule /pf/images/graemlins/laugh.gif :goofy:


  Odea :wave:
   
 3. Odea

  Odea Primus registratum

  Re: Lulet!

  iiihhh...ca e bukul mi mamiii...
  Po kjo kur rritet papi? Dmth, kete dua te ia dhuroj mamit se qeka shume e bukur, por kur thua ti?

  P.S. Sa lumturi me jep me keto lulet mi. Ma heq gjithe stresin e dites :kiss: . Je cum e mil, ti dhe kordja qe ka hap temen /pf/images/graemlins/smile.gif


  Odea :wave: :tipsy:
   
 4. mostro

  mostro Putraku

  Re: Lulet!

  Sa i dua lulet
  bej per to kujdes
  i ujis me gezim mengjes per mengjes

  Ua di dhe emrat
  ngjyrat dhe aromat
  sic i di dhe festat
  qe ne i dhurojme

  Se lulet jane si zemrat plot drite
  dhe bashke me ne partia i rrit
  me gezime festa mbushur jeta jone
  me mijera lule ne do dhurojme

  la la la la la la la....
  Mua me pelqejne shume lulet e diellit.
   
 5. Dullaloqka

  Dullaloqka Primus registratum

  Re: Lulet!

  Pranej shkruke ti në tre të notes
  se u :lol: çoke heret ne ujtke lulet ë
   
 6. gezim lame

  gezim lame Primus registratum

  Re: Lulet!

  Nese ka mundesi doja te dija dicka
  E di ndonje si i thuhet "lule shqiponjes" ne anglisht ose latnisht?
  Dhe kryesorja ka ndonje emer per "plants" ne shqip se "bime" nuk me duket e pershtatshem as "lule" :shrug:
   
 7. Odea

  Odea Primus registratum

  Re: Lulet!

  Bime shtepiake? :idea:


  Odea :wave:
   
 8. Diavolessa

  Diavolessa Valoris scriptorum

  Re: Lulet!

  E di ndonje si i thuhet "lule shqiponjes" ne anglisht ose latnisht?

  Crocus vernus - Colchicum autumnale

  [​IMG]

  [​IMG]

  Colchicum autumnale eshte specie Crocus , por helmuese.

  pS: Kjo ishte re? Se emrat ne shqip s'i di mire :confused:
   
 9. Odea

  Odea Primus registratum

  Re: Lulet!

  Oh no, i don't think so papi. Lule shqiponja nuk ka lule me ngjyra por gjethe te medhaja. Mami i te dashurit tim ka nje lule shqiponje gjigande dhe po te kisha nje digital camera do e merrja ne foto, po akoma me baba qemon ne.
  Mgjth, do mundohem te gjej emrin latinisht te pershtatshem per te.

  Ximo, pse kaq i interesum ti? Do me e venos ke shpia? Zene vend ato lal, mgjth jane shume te bukura, si dhe kerkojne respekt vetem nga pamja /pf/images/graemlins/smile.gif


  Odea :wave:
   
 10. gezim lame

  gezim lame Primus registratum

  Re: Lulet!

  Ja se e gjeta me ne fund /pf/images/graemlins/tongue.gif
  [​IMG]

  [​IMG]

  Monstera deliciosa ne latinisht dhe ne ang. monstera plant.

  Ehh odea s'kam vend per te rrit lule une ketu /pf/images/graemlins/laugh.gif
  Nejse kane nje frut te lezetshem ajo dhe e ka shume te embel.
   
 11. Odea

  Odea Primus registratum

  Re: Lulet!

  Interesting, nuk e dija qe keto benin fruta. Nejse, shume te bukura jane. Sa me kujtojne shqiperine, sidomos gjyshen dhe tezet pasi gjyshja mbaronte per lule shqiponje dhe kishin nje qe iu zinte komplet gjysmen e dhomes (apo si kane pas dhomat e vogla atehere :eek: ).

  Anyway, te lumte dora e vogel (apo e madhe? lol) qe e gjete. Tani do iki te kerkoj edhe une per kete se e di qe mami e ka pike te dobet prej gjyshes prandaj. Plus, ngaqe gjyshi ka vdekur tani, mendoj se do ishte ide e mire ti bleja nje bime qe i kujton femijerine. Si thoni ju?


  Odea :kiss:
   
 12. gezim lame

  gezim lame Primus registratum

  Re: Lulet!

  Mbille nje Odea se rritet pernjeher po frut ketu ne ku jemi ne s'besoj se do bej ajo /pf/images/graemlins/laugh.gif

  [​IMG]

  Dhe per kete lulen doja ta dija nese ja di ndonje emrin.
  Kishte ca te mira se mbante shume arome plus dhe e kendshme nga ana dekorative. Vetem se lulezonte per pak dite.

  Po e pe ne ndonje dyqan Odea bleje nje si ajo siper /pf/images/graemlins/wink.gif
   
 13. Odea

  Odea Primus registratum

  Re: Lulet!

  iiihh, ximo, kete e kam pa une po emrin e marrte e mira se di. Maroj per lule por per ti dit emrat e tyre, aha, sma pret hic mu lol
  Ximo, emrin si e ka kjo qe ta blej por po si durovi dot temperaturat e ftohta, atehere spo e blej fare se e di ti si e kemi motin knej.


  P.S. Ka fillu nje kenge tani Satisfaction, o tu me bo me zor me leviz nga vendi. /pf/images/graemlins/laugh.gif :goofy:


  Odea
   
 14. Diavolessa

  Diavolessa Valoris scriptorum

  Re: Lulet!

  Mullaga

  Emri vjen nga greqishtja " Malakos" qe do te thote qetesues e embelsi /pf/images/graemlins/smile.gif


  [​IMG]

  Simbolizon Mekatin.
   
 15. shine*

  shine* Primus registratum

  Re: Lulet!

  Mua me pelqejne shume era e Lilacs (syringa vugaris) ose jargavan qe i themi ne Shqip (origjinen nga Ballkani). Ngjyrat jane te ndryshme blu, violet, bardhe, roze edhe nuanca te ketyre. Kane nje arome fantastike fare, e qirinjte gjithnje me kete fragrance i blej. /pf/images/graemlins/laugh.gif


  [​IMG]

  :wave:
   
 16. AnaBlue

  AnaBlue Forumium maestatis

  Re: Lulet!

  Quhet Hyancith. Vertet qe vjen ere shume te mire se kam ne oborr me ngjyre blue, roze dhe te bardha. Jetojne me teper se tulipanet dhe po ti vesh ne vazo brenda ne shtepi, kundermon nje ere e mrekullueshme /pf/images/graemlins/smile.gif
   
 17. edda

  edda Primus registratum

  Re: Lulet!

  ndjehem shume krenare sepse kam bere nje ballkon multietnik /pf/images/graemlins/laugh.gif (shume lloje lulesh). Kam mbjellur nje manushaqe te verdhe dhe blu, nje mullage roze, 4 rrenje tulipanesh te verdhe, majdanoz, borzilok, trendafil te kuq, 2 primula (s'e di shqip) nje te bardhe dhe nje te kuqe me te verdhe, nje karfil, erba cipollina dhe nje saksi te madhe me lulebore. Kaq per tashti por blej cdo dite nga nje rrenje sepse me duket sikur kushtojne me pak keshtu :goofy: , se ketu lulet kushtojne goxha. :mad:
   
 18. bebi

  bebi Primus registratum

  Re: Lulet!

  Quhet ZYMBYL.
  Asht n'ngjyra t'ndryshme, por n'shkoder neper oborre kena pas ne ket ngjyren qe asht ne foto kryesisht.
  Un e kam pas oborrin plot me zymbyla, zambake, karafila e tulipane. /pf/images/graemlins/smile.gif
  Patjeter, lulebora s'ka mungu kurre.
   
 19. gezim lame

  gezim lame Primus registratum

  Re: Lulet!

  thnx Bluje /pf/images/graemlins/smile.gif edhe ne ang. po na e gjete tani /pf/images/graemlins/laugh.gif
   
 20. Odea

  Odea Primus registratum

  Re: Lulet!

  Ximo, e ka dhene anablue. Lulja quhet Hyacinth dhe me duket se e kam blere nje here por u tha. Mbaj mend qe kam blere dy here vazo me Chrysanthemums, kshu quhen me duket. Sa keq qe me erdhi kur u thane se ishin me verte te bukura.

  Historia e Chrysanthemums si lule (nuk ndejta dot pa e gjet ne internet /pf/images/graemlins/laugh.gif ) eshte qe ka fituar fame si lule ne U.S vetem keto 60-75 vitet e fundit por qe si bime i perket Kines dhe ka qene e shkrojtur ne librat e filozofit Kinez Confucius rreth 500 B.C. Me vone, Chrysanthemums iu "prezantuan" si lule Japonise nga Korea ne vitin 386 A.D. dhe me vone u adoptua si lulja nacionale e Japonise me shume se 1000 vjet me pare, ne vitin 910 A.D. Si emer lulja e ka origjinen nga Greqishtja ku chrysos do te thote ar dhe anthos do te thote lule. Emri iu vendos nga nje botanist Suedez, Linnaeus, ne mes te 1700-es. Qe atehere, chyrsanthemum ka vuajtur nje si krize identiteti pasi botanistet ne vitet e fundit te 1900-es e riklasifikuan pjesen e fundit te emrit te lules, mum, dhe e vendosen ne klasen e dendranthema. Mgjth, botanistet para pak kohesh e vendosen lulen tek klasa qe i perkiste qe ne fillim, chrysan-themum. Shumica e kopshtareve shtepiake e njohin lulen si chrysanthemum ose thjesht mum. Shpresoj te iu kete pelqyer pak historia. Per mua ishte teper interesante...
  Ja dhe nje foto te lules qe pata blere une...me duket se kjo eshte se ngjason shume.
  [​IMG]

  Papi, mund te na thuash pak me teper per mbjelljen dhe temperaturat qe mund te duroje si lule? Te pyes se kam ndermend ta blej nje dhe ta vendos tek ballkoni /pf/images/graemlins/smile.gif

  Bye njerez, :wave:

  Odea
   

Shpërndajeni këtë faqe