Lumturia-kjo enderr mashtruese!

Diskutime tek 'Hapësira filozofike' filluar nga Ema, 4 Nov 2002.

 1. Ema

  Ema Goddes

  Lumturia-kjo enderr mashtruese!

  Titl eshte copyright i Sofikos /pf/images/graemlins/smile.gif

  Ca eshte lumturia?C'eshte casti kur sheh buzeqeshjen e nje femije,nje lule qe cel,kur merr nje dhurate,kur ke nje beb...?

  Nje cast,nje iluzion,nje genjeshter e embel vetes???
   
 2. bella

  bella Primus registratum

  Re: Lumturia-kjo enderr mashtruese!

  hmmm...lumturia, mendoj se eshte vetem nje cast, pikerisht momenti kur arrin dicka qe perhere e ke dashur...dhe me pas nuk mund ta quaj me lumturi, thjesht nje gjendje e perkohshme qetesie...
   
 3. Ema

  Ema Goddes

  Re: Lumturia-kjo enderr mashtruese!

  E ke pare L'ultimo bacio ti?
   
 4. Al-Punk

  Al-Punk Still here

  Re: Lumturia-kjo enderr mashtruese!

  ja e kam pa une /pf/images/graemlins/smile.gif po pastaj /pf/images/graemlins/smile.gif

  Lumturia eshte individuale,(rregulli i pare per te qene i lumtur.)

  Lumturia eshte e arritshme, (rregulli i dyte)

  Lumturia eshte ti dhurosh lumturi dikujt tjeter (rregulli i trete)

  Lumturia eshte me pak se nje puthje (rregulli i peste)

  Lumturi eshte te mbash mend gjithcka me nje ndienje pozitive (ndienje te lumtur).
   
 5. bella

  bella Primus registratum

  Re: Lumturia-kjo enderr mashtruese!

  Si...perche???
   
 6. aMoku

  aMoku Primus registratum

  Re: Lumturia-kjo enderr mashtruese!

  lumturia eshte je gjendje e perkoheshme qe kalon ne nje cast dhe kthehet ne gjendjen e perhershme merzine
   
 7. Petroninsja

  Petroninsja Primus registratum

  Re: Lumturia-kjo enderr mashtruese!

  Lumturia eshte nje grimce esence qe po ta hedhesh ne nje ene merr nje trajte te asaj grimce te vogel, ashtu dhe njeriun kur e merr vala e lumturise behet dicka tjeter , gezuar, kenaqur deri ne ate pike te jetes se tij. Por ce do nuk zgjat shume, prandaj eshte dhe kaq e ralle dhe konsiderohet si nje ndjenje e paharrueshme.

  Qofshi te lumtur.......
   
 8. Kordelja

  Kordelja Valoris scriptorum

  Re: Lumturia-kjo enderr mashtruese!

  Rrofsh /pf/images/graemlins/smile.gif
   
 9. durrsakja

  durrsakja Primus registratum

  Re: Lumturia-kjo enderr mashtruese!

  Fatmiresisht nuk eshte kurre aq e qendrueshme sa te kthehet ne merzi.
  Jane castet e lumtura qe na rifreskojne sa here ndodhin (me racion).
  Nje lumturi konstante do vriste endrrat.
   
 10. abs

  abs nuk e di...

  Re: Lumturia-kjo enderr mashtruese!

  Lumturise

  ç oreks kam
  per ty
  s' kerkoj farmak
  e brishte, je
  shpejt zhdukesh, me nje tufan
  vrikthi largohesh, vetetime
  te shoh veç si vegim
  shume te ndjej, sa Gjithsesine
  ah,çu bere...
  ku ike ?
  lumturi!

  ----------------

  ...shfrytzoje rastin o Njeri, se nuk vjen kur e kerkon kokforta Lumturi...
   
  Sweety likes this.
 11. Ema

  Ema Goddes

  Re: Lumturia-kjo enderr mashtruese!

  Tek L'ultimo baccio,ai burri thote:Ho una bimba che amo tantissimo,Giulia si è fissatta con la forma fisica,una casa...Non è questa la felicita???

  Lumturia e bazuar mbi genjeshtra:
  1.Giulia:Sei sicuro che tra voi c'era solo un baccio?
  Lui:Si!

  2.Ndersa ai mbante goce,fundi i filmit po tu kujtua....Giulia vrapon me nje djale tejter,dhe buzeqesh...

  Lumturia...
  pfff
   
 12. gjekec

  gjekec Primus registratum

  Re: Lumturia-kjo enderr mashtruese!

  Plotesisht dakort me keto me siper, po shtoj dhe un ca

  Lumturia esht dhe reaksion kimik

  Lumturi esht te sakrifikosh me deshire ne te tashmen duke pasur shpresa per te ardhmen

  Lumturia me e madhe esht shuma e kenaqesive te vogla ...

  jepi
   
 13. Kordelja

  Kordelja Valoris scriptorum

  Re: Lumturia-kjo enderr mashtruese!

  Lumturia eshte fat ose suksesi i arritur i radhes se gjate te deshirave.
   
 14. D-J

  D-J Forumium maestatis

  Re: Lumturia-kjo enderr mashtruese!

  Mungese dhimbjeje - Aristotel
   
 15. aMoku

  aMoku Primus registratum

  Re: Lumturia-kjo enderr mashtruese!

  serenity lumturia po te ishte gjendje kostante atehere nuk do te ishte me e tille
   
 16. ^SHIU^

  ^SHIU^ Primus registratum

  Re: Lumturia-kjo enderr mashtruese!

  lumturine njeriu nuk e dallon dot mund ta kete prane dhe se kupton ndersa trishtimin e ndjen shpejt,psh rralle degjon ndonje te thoje "un jam i lumtur"( kjo fjale thuhet kur nje njeri eshte i gezuar dhe jo i lumtur se lumturine nuk e kuptojme dot) ndersa pothujse perdite shikoj njerez qe nuk thone asgje por qe shof fytyrat e tyre qe skan nevoje per fjale.
   
 17. bella

  bella Primus registratum

  Re: Lumturia-kjo enderr mashtruese!

   
 18. Neptune's Daughter

  Neptune's Daughter Primus registratum

  Re: Lumturia-kjo enderr mashtruese!

  Lumturia eshte te duash ate qe ke, e jo te kesh ate qe do!!
   
 19. klear

  klear Primus registratum

  Re: Lumturia-kjo enderr mashtruese!

  mjafton qe ta marrim jeten me pak filozofi ashtu sic na vjen dhe jo te pretendojme gjithmone te pamunduren, sepse atehere nuk do jemi asnjehere te lumtur!! ciao ciao
   
 20. Diavolessa

  Diavolessa Valoris scriptorum

  Re: Lumturia-kjo enderr mashtruese!

  Une e kam pare para dy vjetesh /pf/images/graemlins/wink.gif Kornut doli edhe ai alla fine /pf/images/graemlins/laugh.gif

  Lumturia eshte ndjenje ngrohtesie ne vetvete.
  Po e ndjeve ne vetvete ndjehesh mire dhe me te tjere.
   

Shpërndajeni këtë faqe