Makinat e se ardhmes: shpikjet e fundit me te jashtezakonshme

Diskutime tek 'VIPat me famë botëore, klubi i Fansave' filluar nga Albforumi, 24 Oct 2009.

 1. Albforumi

  Albforumi Primus registratum

  Makinat e se ardhmes: shpikjet e fundit me te jashtezakonshme

  <p style="clear: both">Te perjetshme, fluturuese, lundruese dhe makina te tjera te mahnitshme po vijne gjithnje prane e me prane realitetit. Shkencetaret dhe dizajnerat e sotshem po paraqesin koncepte thuajse nga nje galaktike komplet tjeter.</p>
  <p style="clear: both"></p>
  <p style="clear: both">Makina qe zgjasin pergjithmone pa pasur nevoje per mbushje.</p>
  <p style="clear: both">Gjithkush deshiron te kete nje makine qe te vazhdoje te jete e re per shume vite dhe te konsumoje sa me pak karburant te jete e mundur.</p>
  <p style="clear: both">Projektuesi amerikan Lauren Kulesus ka menduar te kombinoje keto ide thuajse absurde per te zhvilluar nje koncept qe lejon nje makine te zgjase per rreth 100 vjet pa harxhuar karburant.</p>
  <p style="clear: both">Cadillac World Thorium Fuel, ndryshe Cadillac WTF (what the fuck?), ekziston akoma ne formen e nje projekti kompjuterik. Nje makine e perjetshme, e cila fuqizohet nga Thorium (bateri radioaktive), dhe kerkon mirmbajtje cdo pese vjet, por pa patur nevoje per furnizim me karburant.</p>
  [​IMG]<p class="wp-caption-text">Cadillac World Thorium Fuel.</p>
  <p style="clear: both; text-align: center;">Nqs nuk jeni te frikesuar te udhetoni ne nje makine radioaktive mund te kurseni shume para dhe fundja do te keni me ne fund dicka per ti dhuruar niperave kur te mbushin moshen.</p>
  <p style="clear: both">Makina fluturuese</p>
  <p style="clear: both">Aeromobilat e filmave fantastiko-shkencore jane bere qe tani nje pjese e vogel e realitetit. Me se fundi, makina e pare fluturuese, Terrafugia, u ngrit ne qiell. Jo vetem u ngrit, por kishte dhe nje pajme mbreselenese nga poshte, e zbritja perfundoi me sukses.</p>
  <p style="clear: both">Terrafugia u kthye ne nje mini aeroplan per 30 sekonda. Ajo ve ne levizje nje motor qe leviz me benzine pa plumb te rregullt dhe mund te eci deri ne 104 km/h mbi toke dhe deri ne 185 km/h ne ajer.</p>
  [​IMG]<p class="wp-caption-text">Terrafugia</p>
  <p style="clear: both; text-align: center;">Nese po vraponi per leket (Terrafugia kushton lire ne fakt… $194 mije), ose filluat te enderroni qe tani per trafikun e qyteteve te medha, do na duhet t’ju zhgenjejme.</p>
  <p style="clear: both">Aeromobilat lejohen te ngrihen dhe ulen vetem me ndalesa, si psh ne aeroporte. Per te fluturuar duhet te marresh nje patente piloti sportiv. Pervec kesaj, furnizimi me karburant per kete makine do te zgjase vetem 270 kilometra.</p>
  <p style="clear: both">Gjithsesi, idete per aeromobilat kane qene te shumta. Nje tjeter fitues i nje konkursi te zhvilluar nga Audi u be projektuesi turk, Kazim Doku (qe me te gjitha gjasat eshte shqiptar :p ), me konceptin Shark.</p>
  [​IMG]<p class="wp-caption-text">Audi Shark</p>
  <p style="clear: both; text-align: center;">Audi Shark duket si nje peshkaqen ne stereoids. Makina nuk ka rrota fare, por krahe.</p>
  <p style="clear: both">Makina qe notojne</p>
  <p style="clear: both">Rinspeed SQuba me sa duket i ka pelqyer shume filmat e James Bond. Keshtuqe ata krijuan nje makine te vertete qe mund te fluturoje nen uje me sukses. SQuba po ashtu mund te udhetoje ne rruge tokesore si dhe ujore (nese nje dite do na mbushet mendja te ndertojme autostrada ujore). Maksimumi i zhytjes se saj eshte nje 10 metersh modest.</p>
  [​IMG]<p class="wp-caption-text">Rinspeed SQuba</p>
  <p style="clear: both; text-align: center;">Nese nuk doni te lageni ose te perdorni maska oksigjeni dilni per nje xhiro ne det me autobuz. Britaniket kane futur kohet e fundit autobuzin amfib te pare ne bote AmphiCoach GTS-1. Autobuzi ujor i ploteson te gjitha standartet teknike. Ai do te shkoje ne prodhim mase me vone kete vit, me timon nga e djathta dhe nga e majta. Cmimi eshte pak pickues… me shume se 400 mije dollare.</p>
  [​IMG]<p class="wp-caption-text">AmphiCoach GTS-1</p>
  <p style="clear: both; text-align: left;">Makina qe jetojne</p>
  <p style="clear: both">Nuk eshte e thene qe makinat te jene te forta ne kontakt… Dizajneri i BMW Chris Bengl mendoi keshtu te pakten, dhe i shfaqi botes konceptin e Gina.</p>
  <p style="clear: both">Makina eshte e mbuluar me nje pelhure sintetike, e cila eshte e fshehur nen korizen e aluminit. Gina duket si nje organizem qe jeton me skeletin dhe lekuren. Sa here qe do te ndizni dritat Gina do te duket sikur po hap syte.</p>
  [​IMG]<p class="wp-caption-text">BMW Gina</p>
  <p style="clear: both; text-align: center;">
  <p style="clear: both; text-align: left;">


  </p>
  <p style="clear: both; text-align: left;">Makinat ekologjike</p>
  <p style="clear: both">Te gjithe deri diku jemi te shqetesuar per problemet ekologjike, dhe ne te vertete kjo nuk eshte nje shaka. Cdo vit, makinat behen me te vogla dhe me ekonomike – shume shpejt do te duket sikur po ecim me bicikleta.
  Prodhuesit e makinave cdo vit e me teper po luftojne per statusin e makines ‘me te gjelber’ dhe keshtu, nga konkurenca lind dhe imagjinata me e madhe.</p>
  [​IMG]<p class="wp-caption-text">Green Apple</p>
  <p style="clear: both; text-align: center;">Per shembull, Green Apple, jo vetem qe nuk ndot ajrin, por perkundrazi e pastron ate! Brenda saj ka turbina te vogla qe prodhojne energji elektrike duke udhetuar, por ajo cka eshte me interesante jane filtrat speciale qe kjo makine permban per te pastruar ajrin e qytetit.</p>
  <p style="clear: both">Makina koreane Huyndai City Car eshte gjithashtu ndryshe. Trupi i kesaj makine elektrike, dizenjuar nga Nicholas Stone, konsiston ne qeliza diellore te cilat kapin energjine e diellit dhe ushqejne fuqine e baterise. Pervec kesaj, makina ka nje rezervuar uji te vecante, ku me ndihmen e elektricitetit H2O dekompozohet ne hidrogjen dhe oksigjen. Oksigjeni leshohet ne ajer, ndersa hidrogjeni ruhet dhe nese eshte e nevojshme , kthehet perseri ne energji elektrike per te fuqizuar sisteme te ndryshme te makines. Ky proces u quajt fotosinteze artificiale.</p>
  [​IMG]<p class="wp-caption-text">Hyundai City Car</p>
  <p style="clear: both; text-align: center;">Keto ishin disa nga konceptet, qe per fat te keq akoma jane te destinuara te qendrojne si ide, por disa prej tyre do te ndikojne ne ate cka ne do te quajme makine e se ardhmes.</p>


  </p>

  Ky artikull eshte marre nga: http://parathenie.com/?p=1050. Per me shume artikuj te ngjashem vizitoni: http://parathenie.com/?p=1050
   

Shpërndajeni këtë faqe