Marketing & Ide, Koncepte dhe psikologji Biznesi.

Diskutime tek 'Ekonomia & Biznesi Shqiptar' filluar nga dimir, 18 Jun 2005.

 1. capuni

  capuni Primus registratum

  Re: Marketing, Ide, Koncepte & psikologji Biznesi

  </font><blockquote><font class="small">Citim:</font><hr />
  </font><blockquote><font class="small">Citim:</font><hr />
  He, si thua i binte mu ne koke te gjitha pikave te reklamimit?

  [/ QUOTE ]

  Po,dhe me pelqen kjo tendenca e reklamave humoristike ,te ngelen ne mendje e te fiksohen me lehte.Shoh qe eshte rritur shume si tendence.Ama do me pelqente me shume nje reklame qe do permbante klas brenda /pf/images/graemlins/smile.gif

  [/ QUOTE ]

  S'eshte reklame e vertet -- eshte thjesht nje trillim humoristik qe ve ne loje reklamat. /pf/images/graemlins/laugh.gif
   
 2. ujku81

  ujku81 Primus registratum

  Re: Marketing, Ide, Koncepte & psikologji Biznesi

  hahaha capuno ku te vajti mendja. /pf/images/graemlins/laugh.gif /pf/images/graemlins/laugh.gif /pf/images/graemlins/laugh.gif Kam dhe une ca video te tilla ne shtepi, do behem mbare ti upload ndonje dite
   
 3. Scorpion

  Scorpion Guest

  Re: Marketing, Ide, Koncepte & psikologji Biznesi

  [​IMG]
   
 4. ujku81

  ujku81 Primus registratum

  Re: Marketing, Ide, Koncepte & psikologji Biznesi

  U duke prape ti mo? Se kishe humb ca kohe. /pf/images/graemlins/tipsy.gif

  Ti je ai i pari i turmes aty? /pf/images/graemlins/tipsy.gif

  p.s: mos bej gafe ta postosh gjekundi tjeter se do te te turren sepse mund te konsiderohet fyerje ndaj kultures islame. /pf/images/graemlins/thumbsup.gif
   
 5. Scorpion

  Scorpion Guest

  Re: Marketing, Ide, Koncepte & psikologji Biznesi

  Po mer po, ju dhashe nje ide per reklamimin e mallit, c'dua aty une mer, jam budist /pf/images/graemlins/grin.gif

  Ore le te turren, karvani te ece perpara /pf/images/graemlins/tipsy.gif
   
 6. ^^MIA^^

  ^^MIA^^ Forumium maestatis

  Re: Marketing, Ide, Koncepte & psikologji Biznesi

  </font><blockquote><font class="small">Citim:</font><hr />
  Realisht konsumatori, lexon tapen e etiketen kur blen nje produkt e? Sa % e konsumatorit shqiptar e ben kete? Sa prodhim e mallra per konsum kemi ne qe ne prodhohen ne vend? Kush u beson reklamave te ne? Sa per Red Bullin, mos e keni me merak, nuk ju gjen gje, shihni ujin qe konsumoni cdo dite, se prej atij mund ta pesoni.

  [/ QUOTE ]

  Nese ate gje se ben ti ,e bejne ata qe kane edukaten dhe kulturen e te kontrolluarit te gjerave.Dhe nese nje produkt eshte cilesor,dhe kompania ka pergjegjesi atehere ajo duhet te plotesoje te gjitha kriteret e cilesise dhe standartet perkatese te cilet duhet te jene te domosdoshme dhe sduhen marre si luks per produktin apo per konsumatorin qe ti flet gjithe prepotence,por duhen marre si te nevojshme per jeten e shendetin sepse jemi pikerisht ne qe i konsumojme keto produkte te pakontrolluara. Ne ,Shqiptaret ,duhet te mesohemi te kontrollojme ate qe hame dhe kjo duhet bere edukate!!!!
   
 7. Scorpion

  Scorpion Guest

  Re: Marketing, Ide, Koncepte & psikologji Biznesi

  Lips ajo qe thua ti, do kohe qe te pranohet e zbatohet nga populli yne i dashur. Ne fakt jane gjera qe behen zinxhir qe cojne dhe ne emancipimin e vete qytetareve ne zgjedhjen e kontrollimit te mallit. Nuk e di nqs ke pare lajmet sot, fshataret tone te Peze Helmes (se di si e ka ai fshati) nuk lejojne qe shpendet e tyre te asgjesohen per efekt te virusit te gripit. Ti thua te mesohemi te hame ate qe kontrollojme. Ja e mesova une e ti X e Y po pjesa derrmuese tjeter qe eshte kokeshkrete. Leqe mire e ka thene ky Djalli, ne ujin qe konsumojme, se kontrollojme, jo me mallrat e tjere.
   
 8. ^^MIA^^

  ^^MIA^^ Forumium maestatis

  Re: Marketing, Ide, Koncepte & psikologji Biznesi

  Kompania e ka per detyre ti mbroje produktet e veta me te gjitha etiketat ,se cben klienti i sheh apo jo ato eshte pune e tij.Kompania sduhet ta perdori kete fakt per te futur ne treg produkte me cilesi te dobet dhe me etiketa fallco skadence apo standartesh.
   
 9. Scorpion

  Scorpion Guest

  Re: Marketing, Ide, Koncepte & psikologji Biznesi

  Ketu ke te drejte /pf/images/graemlins/thumbsup.gif por kush i kontrollon kompanite se /pf/images/graemlins/winkwink.gif
   
 10. marina s.

  marina s. Forumium maestatis

  Re: Marketing, Ide, Koncepte & psikologji Biznesi

  </font><blockquote><font class="small">Citim:</font><hr />
  Kush u beson reklamave te ne?

  [/ QUOTE ]
  ne fakt reklamat ne Shqiperi besohen dhe mjaf biles.kam vene re qe produktet e hedhura ne treg,te cilat shoqerohen nga nje fushate publicitare agresive,jo vetem shiten shume, por as nuk vihet ne dyshim(prej konsumatoreve) cilesia e tyre. po marr rastin e qumeshtit Parmalat: kjo kompani ishte gati ne falimentim ketu ne Itali kurse ne Shqiperi,per shkak te reklamave, akoma vazhdojne ta konsiderojne produktin e saj si me te mirin ne treg.
  e verteta eshte se konsumatori shqiptar eshte ende i pa "pjekur".
   
 11. capuni

  capuni Primus registratum

  Re: Marketing, Ide, Koncepte & psikologji Biznesi

  </font><blockquote><font class="small">Citim:</font><hr />
  po marr rastin e qumeshtit Parmalat: kjo kompani ishte gati ne falimentim ketu ne Itali kurse ne Shqiperi,per shkak te reklamave, akoma vazhdojne ta konsiderojne produktin e saj si me te mirin ne treg.


  [/ QUOTE ]

  Korrigjim: Falimentimi i Parmalat eshte problem financiar dhe s'ka te bej fare me cilesine e produktit. E kam thene edhe me pare, pa-aftesia e nje kompanie per te paguar borxhet nuk do te thote qe detyrimisht produkti bie nga cilesia ose eshte i nje cilesie te keqe.

  p.sh: ..dega e kompanise ne te cilen punoj une rregullisht vit pas viti del dificit miliona dollare (keshtu qe kompania "meme" cdo vit na jep para per te mbuluar humbjet tona), por nga ana tjeter jemi marka me e njohur per cilesi te larte produkti -- dhe realisht kemi produkt te shtrenjte (kur e krahason me konkurrentet tane).
   
 12. ujku81

  ujku81 Primus registratum

  Re: Marketing, Ide, Koncepte & psikologji Biznesi

  Fiks Capuno, Parmalat falimentoi per tejkalim borxhesh por qumeshti Parmalat mbetet 1. Ej Capuno ca marke prodhoni ju?? /pf/images/graemlins/grin.gif
   
 13. marina s.

  marina s. Forumium maestatis

  Re: Marketing, Ide, Koncepte & psikologji Biznesi

  </font><blockquote><font class="small">Citim:</font><hr />
  Korrigjim: Falimentimi i Parmalat eshte problem financiar dhe s'ka te bej fare me cilesine e produktit. E kam thene edhe me pare, pa-aftesia e nje kompanie per te paguar borxhet nuk do te thote qe detyrimisht produkti bie nga cilesia ose eshte i nje cilesie te keqe.

  [/ QUOTE ]

  Nuk me duket se thashe qe renia e cilesise se produktit ishte shkaku i falimentimit te kompanise.ne fakt produkti ra nga cilesia.disa here Parmalat eshte detyrurar te terheqe nga tregu produktet e veta per shkak te cilesise jo te mire dhe ka kerkuar edhe falje publike per diçak te tille.pak a shume siç beri edhe Nestlè se fundmi.
   
 14. capuni

  capuni Primus registratum

  Re: Marketing, Ide, Koncepte & psikologji Biznesi

  </font><blockquote><font class="small">Citim:</font><hr />
  Ej Capuno ca marke prodhoni ju?? /pf/images/graemlins/grin.gif

  [/ QUOTE ]

  ...leje dreqin se m'duket se thash edhe me shume se c'duhet! /pf/images/graemlins/smash.gif
   
 15. ujku81

  ujku81 Primus registratum

  Re: Marketing, Ide, Koncepte & psikologji Biznesi

  Ke frike se mos i ben antireklame kompanise? /pf/images/graemlins/laugh.gif /pf/images/graemlins/laugh.gif
   
 16. Daniel H

  Daniel H Primus registratum

  Re: Marketing, Ide, Koncepte & psikologji Biznesi

  </font><blockquote><font class="small">Citim:</font><hr />
  Mua me duket shume siperfaqesore per te gjykuar,ama duke u nisur nga cfare shkruhet me lart,do thoja qe ai redbulli i dardhes nuk eshte aspak normal,per mua ska asnje pike cilesie,derisa ne ate shishe ska asnje etikete sigurie,cilesie dhe kontrolli.Madje dhe data e skandences thuhet qe eshte e shkruar ne tape por aman ne tape nuk lexohet asgje nga cilesia e keqe e stampimit.Pra,ky produkt per mua qe kam dyshime sme ofron cilesine qe kerkoj.Redbull mesa kam pare ka zoteruar tregun. Keto pijet e ngjashme me te,duhet te shfaqin shume siguri te klienti per cilesine, duhet te kapi cepat e tregut,prandaj jam dakort me shperndarjen lokale sidomos tani qe po afron pranvera e vera.

  [/ QUOTE ]

  Hej Lips ti po flet per kushte ideale te tregut, ku te gjitha gjerat funksionojne per se mbari sipas vendit qe kane. Sa per pijet energjike ti dhe une s'kemi as nje njohuri persa i perket cilesise, thjesht na pelqen shija dhe per kete e kosnumojme. Qe te kuptoj une se cfare efektesh prodhon taurina dhe sa duhet te jete perqindja e saj ne pije, besoj do ishte e tepert. Ato kane te gjitha pak a shume te njejten formule, keshtu derisa te ndodh rasti i pare i helmimit apo i ndonje efeki tjeter te rende mbi shendetin e dikujt, per mendimin tim Red Stone eshte OK. Fakt eshte se prodhimi i Korces ofron shijen e perafert me Redbullin dhe çmimin e perkryer qe i jep mundesine gjithkujt ta konsumoje, dmth me te njejtin cmim konsumohet 5 here me shume sasi. Me pak fjale prodhon vlera.
  E njejta gje u tha dhe per Stelen ne fillim kur doli me bidona 1,5 l, por tani kompania pretendon se ka kaluar Birren Tirana ne shitje.
  Sa per punen e datave te skadences kemi pare dhe degjuar nga te gjitha llojet, madje jane perfolur dhe kompani gjigande ne Shqiperi, por kur shoqatat ne mbrojtje te konsumatorit realisht jane apatike per mos thene inekzistente, ne do vazhdojme te besojme (apo mos t'i kushtojme rendesi) qe ajo qe na serviret eshte e sigurt.
   
 17. zog

  zog Primus registratum

  Re: Marketing, Ide, Koncepte & psikologji Biznesi

  </font><blockquote><font class="small">Citim:</font><hr />
  </font><blockquote><font class="small">Citim:</font><hr />
  Kush u beson reklamave te ne?

  [/ QUOTE ]
  ne fakt reklamat ne Shqiperi besohen dhe mjaf biles.kam vene re qe produktet e hedhura ne treg,te cilat shoqerohen nga nje fushate publicitare agresive,jo vetem shiten shume, por as nuk vihet ne dyshim(prej konsumatoreve) cilesia e tyre. po marr rastin e qumeshtit Parmalat: kjo kompani ishte gati ne falimentim ketu ne Itali kurse ne Shqiperi,per shkak te reklamave, akoma vazhdojne ta konsiderojne produktin e saj si me te mirin ne treg.
  e verteta eshte se konsumatori shqiptar eshte ende i pa "pjekur".

  [/ QUOTE ]

  ne itali parmalatin e konkurojne qindra punishte te vogla qe te njejtin mall, qumeshtin, e shesin me çmime me te uleta. kudo ndodh kjo gje.
  trustet ose shoqerite gjigande si palmalati e kompani shemben vetevetiu, nga zmadhimi i tej mases qe bejne, duke blere fillimisht rivalet e vegjel qe te mos kene konkurence e duke zmadhuar aktivitet ekonomik edhe tek ato "produkte" qe nuk i njohin mire.

  duke pas me dhjetera mijera punonjes, fillon edhe degradimi, ngaqe behet e pamundur perzgjedhja efikase e efektivit. burakratizohen kuadrot e shumica vetem paguhen per te mos dhene asgje.
  kompanite te tilla e kane te pamundur te propozojne çmime te uleta pa humbje. keshtuqe nje dite ato falimentojne.

  ndersa ne shqiperi parmalati sido te jete eshte me i mire nga qumeshti me ere shurre i fshatarit shqiptar ose ai ne shishe te çpifme qe tregton/te ndermarrja e qumeshtit.
  pastaj shqiptaret jane te çmen, duke qene dembela ata ne vend te rrisin prodhimin (sasine) rrisin çmimin, per te mbajtur ne nivele te ngritjes se kostos se jetes FITIMIN.

  ta bera mesimin e ekonomise per sot /pf/images/graemlins/laugh.gif
   
 18. marina s.

  marina s. Forumium maestatis

  Re: Marketing, Ide, Koncepte & psikologji Biznesi

  faleminderit prof! /pf/images/graemlins/laugh.gif po je pak ne rruge te gabuar,nejse...
   
 19. Guest

  Post deleted by alinos
   
 20. ^^MIA^^

  ^^MIA^^ Forumium maestatis

  Re: Marketing, Ide, Koncepte & psikologji Biznesi

  </font><blockquote><font class="small">Citim:</font><hr />
  Ndaj dhe çentralizimi drejte Trust-it behet shume me koercitiv, automatik!


  [/ QUOTE ]

  /pf/images/graemlins/confused.gif /pf/images/graemlins/winkwink.gif
   

Shpërndajeni këtë faqe