Marketingu online

Diskutime tek 'Ekonomia & Biznesi Shqiptar' filluar nga Daniel H, 10 Apr 2006.

 1. Daniel H

  Daniel H Primus registratum

  Re: Marketingu online

  Agjensite e udhetimeve, agjensite imobiliare, hotelet, bankat, ato qe kryesisht kane sherbime. Mund te perfshihen edhe butiqe apo njesi biznesi te cilat per periudha kohe mund te ofrojne skonto per klientet.
  Kryesisht une gjykoj se Interneti nuk mundet te krahasohet me televizionin per krijimin e brandit/markes, por per shitjen e produkteve te vecanta gjykoj se Interneti ka me teper avantazhe.
  Marrim rastin e www.njoftime.com. Ku me mire se tek rubrika e Real Estate apo Shitje - Blerje makinash nje Banke mund te bej reklamen mbi perqindjet e kredive qe ajo aplikon?
  Ku me mire se ne ato rubrika nje bleres shtepie mund ta gjej informacionin per kredi pa shume mundime dhe kerkime te tjera?
  Bankat mjaftohen me berjen e nje faqeje webi dhe nuk e vrasin mendjen si t'a bejne kete faqe funksionale dhe sa me shume te klikueshme.
  Megjithese nuk eshte shume faji i Bankave, por i atyre qe jane vene per ate pune atje. Jane persona qe kane mbaruar per turlifar lloj degesh ekonomike apo gazetarie dhe mbajne aty vende per shkak te syve te bukura apo se kane te njohur njerez me influence ne strukturen e Bankes.
  Per me teper nuk kane as vullnet te lexojne ndonje gje perreth.
   
 2. capuni

  capuni Primus registratum

  Re: Marketingu online

  po mir, ju si agjensi marketingu e keni per detyre t'i kapni prej veshi e ti edukoni ..apo e kam gabim? /pf/images/graemlins/laugh.gif
   
 3. Daniel H

  Daniel H Primus registratum

  Re: Marketingu online

  Ma ke bere kete verrejtje edhe nje here me PM. Kjo eshte e vertete qe thua capuno, por eshte e pamundur te realizohet per disa arsye qe t'i kam permend shtojce edhe tek postimi me siper. Askush nuk tenton te te degjoje, sepse vuajne nga paragjykime te tipit "nuk dua te dal injorant dhe te marre leksione nga kolege te mite shqiptare". Kjo ishte edhe nje prej arsyeve qe ISHMP-ja ka nxjerr nje newsletter, por mesa duket koha e manaxhereve dhe drejtoreve te marketingut eshte shume e zene sa nuk u del nje gjysme oresh ne jave te lexojne dhe te zgjerojne sado pak horizontin profesional.
   
 4. pinkparadise

  pinkparadise Forumium maestatis

  Re: Marketingu online

  mu kujtu nje episod /pf/images/graemlins/laugh.gif

  shefi im, para se te ikte ne shqiperi ke nje sit interneti shqiptar kishte gjeteur ca numra hotelesh ne tirane /pf/images/graemlins/laugh.gif edhe vetem me njerin nuk arrinte te bisedonte edhe te kuptonte sepse nuk dite asnje lloj gjuhe /pf/images/graemlins/laugh.gif
  edhe me tha mu ti flisja atij te recepsionit te hotelit /pf/images/graemlins/laugh.gif ..
  si perfundim faqja e internetit nuk i kishte bere up date numrave te telefonit dhe isha duke folur me nje fare lloj universiteti ne tirane qe o zot se as vete nuk e mora vesh /pf/images/graemlins/lol.gif

  dhe kjo per tu thene qe ka shume shume pune per tu bere ne kete fushe
   
 5. Daniel H

  Daniel H Primus registratum

  Re: Marketingu online

  Normal me Pinko qe ka nevoje per perkujdesje. Eshte edhe ajo qe thashe me siper, qe kompanite bejne nje faqe te shplare dhe nuk kujdesen me per te. Ne fund te vitit shohin qe s'u ka ardh klient nga faqja, (se normalisht zorr se e gjen klienti faqen e tyre)dhe nuk nxjerrin as 50 Euro nga xhepi per te paguar hostin per 1 vit tjeter duke e lene faqen te mbyllet.
   
 6. ujku81

  ujku81 Primus registratum

  Re: Marketingu online

  Ej, mu desh para nje muaji tu shpjegoja nje profesori te Fakultetit te Ekonomise dhe nje biznesmeni qe ishte me te, se si veprohet per te patur nje faqe te thjeshte interneti per firmen, qe nga ndertimi, hostimi, menyra e reklamimit te saj, etj, etj dhe mirembajtja. Kur i thashe se duhet nje person qe ta mirembaje faqen, rudhi fytyren, se llogariti qe duhet te paguante nje person per kete, nderkohe qe nuk kishte fare njeri qe merrej me marketingun, i dukej e tepert. /pf/images/graemlins/idea.gif /pf/images/graemlins/shrug.gif

  Tjeter, une sapo u ktheva nga nje prezantim i nje panairi te Teknologjise se Informacionit dhe Telekomunikacionit qe do zhvillohet ne Shqiperi ne Tetor, organizuar nga nje kompani kosovare. E imagjinoni dot, isha i vetmi person bashke me nje kolegun tim qe u paraqit ne prezantim!!! As Vodafone e AMC nuk kishin dergu njeri!!! /pf/images/graemlins/shrug.gif Shpresoj qe te mos deshtoje, sepse eshte i pari panair qe zhvillohet ne Shqiperi per kete pune. /pf/images/graemlins/winkwink.gif
   
 7. Daniel H

  Daniel H Primus registratum

  Re: Marketingu online

  Eshte fenomen i njohur tashme dhe ky. Jane kompani te medha qe i kane departamentet e marketingut si vende per t'i bere nder ndonje te njohuri qe ka mbaruar per Gjeografi apo Gjuhe te huaj, le keto te voglat ku mbizoteron filozofia: il capo sa tutto /pf/images/graemlins/laugh.gif
   
 8. pinkparadise

  pinkparadise Forumium maestatis

  Re: Marketingu online

  /pf/images/graemlins/lol.gif /pf/images/graemlins/lol.gif /pf/images/graemlins/lol.gif
   
 9. dimir

  dimir Forumium praecox

  Re: Marketingu online

  Marketingu online duket i larget perderisa perdoruesit e internetit te jene ne nivele kaq te ulta.
  Duhet nje politike per te rritur perdoruesit e Teknonlogjise se Informacionit dhe me pas marketingu online do te jete pjese e pandashme e marketingut klasik.
  Tani per tani mbetet nje luks, pamvaresisht se nuk kushton shume.
   
 10. Al-Punk

  Al-Punk Still here

  Re: Marketingu online

  </font><blockquote><font class="small">Citim:</font><hr />

  P.S: Mandi po ta lexoje kete mund te na jape ndonje shifer, /pf/images/graemlins/smile.gif por ne Shqiperi perdorimi i rregullt i internetit, madje dhe ne Tirane eshte shume i ulet per te justifikuar nje investim te tille.

  [/ QUOTE ]


  Persa i perket Marketimit Online ne Shqiperi ai nuk funksionon per disa arsye kryesore!

  Kryesisht
  1. ekonomia shqiptare nuk ka arritur nje faze te forte konkurrence dhe stabiliteti.
  2. firmat e fuqishme shqiptare drejtohen (aktualisht/shpeshhere) nga persona pa asnje lloj njohurie marketingu. Suksesi i tyre i detyrohet aferave dhe momentit magjik, por jo aftesive marketuese te produkteve. Kjo gje do zgjase dhe per ca kohe. Per sa kohe te mos vleresohen specialistet e marketingut dhe per sa kohe te mos behen reklamat vetem me njohje dhe me lutje, kjo gje nuk do ece.
  3. Interneti ne Shqiperi eshte akoma i pa perhapur dhe nje shtrese e mire e popullsise (mbi 40vjec), qe eshte pikerisht shtresa e konsumatorit kryesor eshte larg kesaj kulture.
  4. Bankat Shqiptare nuk ofrojne asnje lloj mundesie per mbeshtetje te procesimit te porosive online. Ky eshte faktor kyc per lulezimin e marketingut ne internet. Askush nuk marketon dicka qe nuk e shet. Ose ndryshe, nje biznes i mire marketon aty ku mund te shese!

  Statistika:
  http://www.shqiperia.com/webalizer/web/
  Statistikat jane publike dhe mund t'i kontrolloje cdo kush (nuk perfshihen statistikat e disa seksioneve si lajme.shqiperia.com dhe posta.shqiperia.com qe shtojne nje 10% plus).

  Per muajin e kaluar psh ka pasur 12.148.069 vizita ne faqe (12 milion hits (mos ta ngaterrojme me vizita unike), qe eshte hapja e faqeve te ndryshme). Kjo do te thote qe nese nje person do te kishte nje reklame ne kete faqe, faqja e tij do te hapej 12 milion here nga 15% (u permend me siper) e shqiptareve.

  Statistikat e Albforumit mund t'i kontrolloni ketu:http://www.albforumi.com/plesk-stat/webstat/
  Ka dhe faqe te tjera shqiptare qe kane me shume trafik se Shqiperia.Com, kryesisht mediatike.
   
 11. ^^MIA^^

  ^^MIA^^ Forumium maestatis

  Re: Marketingu online

  Shume interesante..
   
 12. pinkparadise

  pinkparadise Forumium maestatis

  Re: Marketingu online

  [citimi

  Statistika:
  http://www.shqiperia.com/webalizer/web/
  Statistikat jane publike dhe mund t'i kontrolloje cdo kush (nuk perfshihen statistikat e disa seksioneve si lajme.shqiperia.com dhe posta.shqiperia.com qe shtojne nje 10% plus).

  Per muajin e kaluar psh ka pasur 12.148.069 vizita ne faqe (12 milion hits (mos ta ngaterrojme me vizita unike), qe eshte hapja e faqeve te ndryshme). Kjo do te thote qe nese nje person do te kishte nje reklame ne kete faqe, faqja e tij do te hapej 12 milion here nga 15% (u permend me siper) e shqiptareve.  [/ QUOTE ]

  Ok nr i vizitave eshte shm i rendesishem, dhe duket qarte qe paska nje trafik te mire,
  por a mund te na thuash sa nga keto vizita kan clickuar ke bannerat e publicitetit qe ndodhen ke shq.com ???
  sa nga keto vizita kane clickuar ke dyqani virtual??? sa nga keto clicket e dyqanit virtual kan çuar ne nje blerje ???

  PS: po ishin info konfidencjale, varja...
   
 13. ujku81

  ujku81 Primus registratum

  Re: Marketingu online

  Jo moj se s'ka pse te jene konfidenciale, cdo sit i reklamon keto.

  Mand une kisha vetem nje pyetje, sa % e vizitave jane nga Shqiperia??
   
 14. Njoftime

  Njoftime Primus registratum

  Re: Marketingu online

  </font><blockquote><font class="small">Citim:</font><hr />

  Ok nr i vizitave eshte shm i rendesishem, dhe duket qarte qe paska nje trafik te mire,
  por a mund te na thuash sa nga keto vizita kan clickuar ke bannerat e publicitetit qe ndodhen ke shq.com ???
  sa nga keto vizita kane clickuar ke dyqani virtual??? sa nga keto clicket e dyqanit virtual kan çuar ne nje blerje ???

  PS: po ishin info konfidencjale, varja...

  [/ QUOTE ]
  Per keto duhet analize me e thelle Pink.
  Ne nje artikull qe kam lexuar se fundmi thuhej qe per 2005-en kompanite kishin harxhuar rreth 350 miljon dollare vetem per analizimin e te dhenave te marra nga vizitat ne faqe. Keto shifra priten te dyfishohen per 2010-en.

  Persa i perket pyetjes qe po i ben Mandit, une te them me fakte qe per aq kohe sa ishte baneri i njoftime.com ne AF, gjenerohej nje trafik i konsiderueshem, aq sa dhe ne nuk e prisnim kete gje.

  Shpresojme qe kete publicitet qe po i bejme Shqiperia.com, Mandi te na e shperblej me rivendosjen e bannerit. /pf/images/graemlins/laugh.gif

  Paçka se kjo me siper ishte me shaka, puna e trafikut te gjeneruar nga AF-ja eshte shume e vertete.
   
 15. pinkparadise

  pinkparadise Forumium maestatis

  Re: Marketingu online

  sa ore??? /pf/images/graemlins/laugh.gif si shume me duket 350 miljon $
  pastaj varet...duhet pare me nga afer por shiffer e madhe me duket ...

  ti per vete ske noj shifer me na tregu???
  psh nese ke noj grafik te trafikut para vendosjes se bannerave, dhe noj grafik pas vendosjes....

  /pf/images/graemlins/wave.gif
   
 16. mistrec-sarande

  mistrec-sarande Primus registratum

  Re: Marketingu online

  Jashte teme.
   
 17. Daniel H

  Daniel H Primus registratum

  Re: Marketingu online

  Pse çuditesh Pink. Ne nje indrustri ku xhiroja ka qene 12.5 miljard dollare per vitin qe shkoi, 350 miljon dollare s'jane asgje per te bere keto analiza.
   
 18. pinkparadise

  pinkparadise Forumium maestatis

  Re: Marketingu online

  EBM, po flasim per industri ne shqiperi apo ne pergjejsi???

  nese behet fjale per shoqerit ne shqiperi, me duken vertet shifra astronomike....
   
 19. Daniel H

  Daniel H Primus registratum

  Re: Marketingu online

  Po jo me zemer, po flitet per boten.

  Ne Shqiperi ta them une qe eshte 0 kjo gje. Xhiroja mund te jete diku tek 10.000 Euro me dy mendje dhe kjo shifer, por per analizat eshte e pamundur te imagjinohet nga kompanite shqiptare per momentin.
   
 20. pinkparadise

  pinkparadise Forumium maestatis

  Re: Marketingu online

  /pf/images/graemlins/laugh.gif ok dakort jemi,

  jo per gjo por ne ishim duke folur per shqiperin, dhe njoftimet nuk e ka precizuar se nderroi shtet /pf/images/graemlins/laugh.gif
   

Shpërndajeni këtë faqe