Martesat Gay (pro Apo kundra)

Diskutime tek 'Psikologjia' filluar nga RoNnY, 19 Oct 2009.

 1. RoNnY

  RoNnY Primus registratum

  Martesat Gay (pro Apo kundra)

  A ka te drejte kryeministri Sali Berisha te aprovoj ligjin per martesat gay si do te pritet ne shqiperi ne ligj i till . Jepni Mendimet Tuaja Per Kete Teme
   
 2. ArmageddoN

  ArmageddoN »¡« PòWêΓeD ßÿ sÿÑd┌σm »!«

  Re: Martesat Gay (pro Apo kundra)

  Kundër! Sidomos Nga Ky Mentalitet Që Kemi.
   
 3. alinos

  alinos Forumium maestatis

  Re: Martesat Gay (pro Apo kundra)

  Une mendoj qe ligji i marteses duhet hequr fare!
   
 4. u74

  u74 Primus registratum

  Re: Martesat Gay (pro Apo kundra)

  Kur ligjet qe rregullojne institucionin e marteses nuk kane noj ransi , atehere pse u dashka qe nje grup i caktuem te kerkoj me deomos per tu ba subjekt i ktij ligji ?

  Cudia ma e madhe asht se ne shoqnit e emancipueme ku diversiteti quhet vlere dhe parimi asht me nertue/persos sa ma shum shoqnin ne tansi tuj marr parasysh edhe interresat e grupeve minore ne vecanti,sikurse jane gay-t.Qe ne shum vene kane te drejten e unioneve civile qe atyne iu garanton te tana te drejtat sikur te ishin te celebruem vetem se nuk iu epet nje certefikate me fjalen celebrim/kunore martese ne te! Prap me te madhe kta kerkojne martesen.!

  Ne historite e shoqnive te emancipume asht vshtire me gjet shemuj ma te spikatun se sa te gay-ve dhe "global warming alarmists" qe me c'do menyre munohen me i imponu shoqnise agjendadt e tyne. Ne fakt keta te dytet me te vertet perdorin metoda psikologjikisht terrorizuese.
   
 5. zuzu

  zuzu Primus registratum

  Re: Martesat Gay (pro Apo kundra)

  Pro, te gjithe duhet te kene te drejte te martohen me dike qe duan dhe qe i do.
   
 6. bimbumbam

  bimbumbam Primus registratum

  Re: Martesat Gay (pro Apo kundra)

  VETEM KONTRA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
   
 7. policia

  policia Forumium maestatis

  Re: Martesat Gay (pro Apo kundra)

  gjithmone pakica vuan vendimet e shumices...
  une mendoj qe ligjet jane per te gjithe, dhe nuk e kuptoj pse duhet te perjashtohet nje pakice nga nje lidh qe rregullon marredheniet per te gjithe, une mendoj se kjo eshte nje e drejte e cdonjerit, per te krijuar familje ashtu sic ai e enderron, pse duhet te behet pengese nje ligj apo nje komunitet, qofte edhe nje mentalitet, per kete gje...
  une hyj tek ai grup njerezish qe mendoj se kjo lloj familje nuk ka asnje te ardhme, pasi vete nena natyre e ka zgjidhur kete problem. ajo ka bere burrin dhe gruan qe te kene te ardhme, sepse i ka dhene vazhdimesine e jetes, qe jane pasardhesit...
  nderkohe keto lloj lidhjesh nuk mund te kene pasardhes...
  nese duan te martohen, ato le te martohen gjithe diten, nuk ka pse te behet nje ligj pengese, por ato vete e kuptojne qe nuk mund te kene vazhdimesi brenda llojit, dhe ky eshte nje fakt shume kokeforte...
  per mua keto lloj lidhjesh nuk jane normale, por tani ne jemi perpara faktit qe ato ekzistojne, atehere eshte normale qe te normohen me ligje, si pjesa tjeter e shoqerise...
  por une mendoj qe nuk ka ligj qe te zgjidhe problemet e tyre te perjetshme...
   
 8. u74

  u74 Primus registratum

  Re: Martesat Gay (pro Apo kundra)

  Nuk asht thjesht pun mentaliteti si bien fjala dicka qe asht en mod apo s'asht en mod . Edhe ligje ka qe i adresojne mas miri problemet dhe interresat tyne. T'pakten ne shum vene te prenimit ku kane tana te drejtat e "full partnership".
  Edhe mundsia te kto cifte per te pas trashigimtar biologjik ekziston , pamvarsisht se nuk ekziston "garancia" se pasardhesi biologjik i tyne te jete homoseksual . Ama ambjenti ku rritet ai fmij ia sygjeron nji gja tile .
  Ne kjoft se iu nihet kunora e marteses athere automatikish hyjne te grupi i njerzve me familje tradicionale dhe ktu fillojne perplasjet e tana llojeve te problemeve.
  Problemi asht se c'far impaktesh ka shoqnia n'ket rast?

  Nuk i interreson kuj se kush flen me ke en
  krevat . Shumica e njerzve jane indiferent naj ktij fakti, tuj perfshi edhe mu.
   
 9. policia

  policia Forumium maestatis

  Re: Martesat Gay (pro Apo kundra)

  me fal pak per injorancen por nuk e kuptoj kete punen e pasardhesit biologjik...
  si mund te kene nje pasardhes biologjik dy lesbike, ato mund te gjejne femije, te blejne, te adoptojne etj...por me sa di une duhet edhe ndonje spermatozoid per kete pune?
  po ashtu edhe geit...
  pyetja e hapesit te temes ishte, a kane te drejte keta njerez te normohen me ligj?
  dhe ideja ime eshte qe nje ligj nuk mund te ndaloje apo te lejoje per shume kohe nje vullnet te caktuar, ligjet jane per te rregulluar marredheniet, se nese nuk e ben ligji vete njerezit do gjejne menyra per ta bere...
  ata fare mire mund te bashkejetojne ne nje apartament dhe te njejtin impakt do te kete te shoqeria, c'rendesi ka nese ajo i ka vene nje unaze ne gisht assaj, ose ai atij...
   
 10. u74

  u74 Primus registratum

  Re: Martesat Gay (pro Apo kundra)

  Ke shum t'drejt se iu duhet edhe nje spermatozoid per t'mundsu shtazanin , dhe per ket pun ato shkojn ne "sperm bank". Bile teknollogjia sot atyne iu mundson edhe implant t'perbashket te materialit gjenetik te te dy partnereve , por sigurisht shtatzania zhvillohet vetem ne trupin e njenes.
  Kshtu qe mundesia per t'pas pasardhes biologjik asht realitet.
  Po keshtu edhe per gay-t vetem se atyne sot per sot iu duhet t'gjejne nje femen qe pranon qe embrioni t'zhvillohet ne trupin e saj.
  Deri at dite sa teknollogjia t'mundsoje qe embrioni te zhvillohet ne kushte laboratorike,qe ska per t'ken larg gjithsesi . Publikisht asht pranue se embrionet e kafshve jane zhvillue n'kushte laboratorike , per njerzit nuk asht ba publik nji eksperiment i tille ala , t'pakten un s'kam nugju ala.
  N'kto kushte principet e familjes tradicionale rrezikohen shume jo pak.
  Njerzit kan ba seks per qef , shumim ose noj arrsye tjeter qysh kur kane ekzistue si qenie.
  D.m.th edhe ne kohen kur fjala martese nuk ka ekzistue , e normat dhe ligjet qe jane sot jo si jo. Ma von e pan te arrsyshme qe aspektet e nryshme te jetes si shumimi ,familja apo edhe seksi te rregullohen me ligje dhe etika shoqnore apo morale . Martesa asht definimi legal i tana ktyne pricipeve , n'kjoft se ajo alternohet komplikimet ja t'pashmangshme .
  Nryshe nuk ka si spjegohet pse homoseksualt ne vendet ku iu nihet e drejta e unioneve civile me deomos kerkojne "martese" ! Pse ?
   
 11. Kondrapedali

  Kondrapedali Kondrapedali

  Re: Martesat Gay (pro Apo kundra)

  Që ti duket vetja më normalë, më natyralë.

  Ligji mbi martesën po humb vlerën e tij edhe për heteroseksualët e jo më të nxirret edhe një ligj për homot. Ligji duhet ndryshuar për të përfshirë veç të drejtat e trashëgimisë apo ndarjes së pasurisë. Pra duhet veç të nevojitet një provë bashkëjetese ...
   
 12. policia

  policia Forumium maestatis

  Re: Martesat Gay (pro Apo kundra)

  <div class="ubbcode-block"><div class="ubbcode-header">Originally Posted By: Joe Somebody</div><div class="ubbcode-body">Ke shum t'drejt se iu duhet edhe nje spermatozoid per t'mundsu shtazanin , dhe per ket pun ato shkojn ne &quot;sperm bank&quot;. Bile teknollogjia sot atyne iu mundson edhe implant t'perbashket te materialit gjenetik te te dy partnereve , por sigurisht shtatzania zhvillohet vetem ne trupin e njenes.
  Kshtu qe mundesia per t'pas pasardhes biologjik asht realitet.
  Po keshtu edhe per gay-t vetem se atyne sot per sot iu duhet t'gjejne nje femen qe pranon qe embrioni t'zhvillohet ne trupin e saj.
  Deri at dite sa teknollogjia t'mundsoje qe embrioni te zhvillohet ne kushte laboratorike,qe ska per t'ken larg gjithsesi . Publikisht asht pranue se embrionet e kafshve jane zhvillue n'kushte laboratorike , per njerzit nuk asht ba publik nji eksperiment i tille ala , t'pakten un s'kam nugju ala.
  N'kto kushte principet e familjes tradicionale rrezikohen shume jo pak.
  Njerzit kan ba seks per qef , shumim ose noj arrsye tjeter qysh kur kane ekzistue si qenie.
  D.m.th edhe ne kohen kur fjala martese nuk ka ekzistue , e normat dhe ligjet qe jane sot jo si jo. Ma von e pan te arrsyshme qe aspektet e nryshme te jetes si shumimi ,familja apo edhe seksi te rregullohen me ligje dhe etika shoqnore apo morale . Martesa asht definimi legal i tana ktyne pricipeve , n'kjoft se ajo alternohet komplikimet ja t'pashmangshme .
  Nryshe nuk ka si spjegohet pse homoseksualt ne vendet ku iu nihet e drejta e unioneve civile me deomos kerkojne &quot;martese&quot; ! Pse ?  </div></div>me fal por dua ti meshoj pak kesaj punes se pasardhesit biologjik...
  pikerisht kete po them edhe une qe ai spermatozoid bank qe thua ti nuk i perket asnjerit prej dy partnereve, pra kjo do te thote qe ato te dyja nuk mund te jene prinderit biologjik, por vetem njera qe ofron mitren dhe tjetri nuk eshte gruaja e kesaj por eshte dhuruesi i ketij spermatozoidi, pra keto nuk jane prinder biologjik. po keshtu edhe 2 meshkuj, i duhet nje femer per ta sjelle ne drite kete femije qe per fat te keq nuk i ka te dy prinderit biologjik, por ka vetem njerin, per kete e kisha fjalen...
  sic e thashe nena natyre i ka dhene te drejte vetem nje mashkulli dhe nje femre kete pune, as dy femrave, as dy meshkujve, keto jane devijime te natyres per mendimin tim, qe duan te behen si pjesa tjeter normale e shoqerise...
   
 13. Lugat_Kinez

  Lugat_Kinez Primus registratum

  Re: Martesat Gay (pro Apo kundra)

  Dakort per martesat gay, kunder kunder kunder adoptimit te femijeve nga keto lidhje.
   
 14. Snow

  Snow Primus registratum

  Re: Martesat Gay (pro Apo kundra)

  kunder martesave gay.
   
 15. GENIU$

  GENIU$ Valoris scriptorum

  budallallek
   
 16. Megg

  Megg Carpe Diem

  nuk eshte ndonje gje e keqe ,,,te martohesh sipas natyres tende nnuk do te thote se jane njerez anormale ,,,,une mendoj se cdo kush ka te drejte ta beje jeten e vet si ta duan vete ,,,,psh mua nuk me shqeteson fakti qe 2 gjini te njejta te bashkohen martohen etj,,,une jam pro,,,
  per ti dhene zemer atyre qe nuk kane guxim....
   
  klodiana likes this.
 17. GENIU$

  GENIU$ Valoris scriptorum

  ok,e drejte kjo qe thua ti megi,por ne te vertete un nuk mendoj se mes dy gjinive te ngjashme nuk te kete me shume se nje miqesi,thjesht mendoj se vijne si rrjedhoje e mospershtatjes se tyre aty ku jetojne.......
   
 18. Hank

  Hank Valoris scriptorum

  Martesa eshte institucion fetar i percjelle me tej dhe ne praktikat ligjore. Normalisht vete homoseksualet duhet te jene kundra nocionit "martese". Megjithate ne sistemet e sotme sociale, ka lirshmeri ndaj cifteve te martuar dhe kjo e kthen diskutimin ne nje problem ekonomik.

  Sdq le te bashkejetojne sa te duan, nuk ka pse te shpallen te paligjshme gjera qe nuk demtojne njeri
   
  Soleil likes this.
 19. Wise

  Wise Valoris scriptorum

  kundra,,,
   
 20. peshkatari

  peshkatari Forumium praecox

  Absolutisht kundra
  Modernizmi ka sjelle shume gjera te mira por ka sjelle dhe perhapjen e ktyre semundjeve me te keqija se kanceri dhe sida
  Mbani mend nuk do jete e larget dita kur dhe pedofilet do kerkojne te drejtat e tyre...
  Them se eshte semundja me e keqe pasi kini parasysh kur ishte shoqeria me shume konservatore egzistonte kjo semundje por nuk perhapej pasi nuk i behej propagande.Propaganda qe i behet eshte vecse ndihme qe i behet kesaj semundjeje te perhapet.Kjo bote megjithe te mirat e saj ka edhe disa norma rregulla te shkruara e te pashkruara qe duhen respektuar.Gjithkush nga ne ka deshira qe bien ndesh me ndonje nga keta rregulla dhe ne frenohemi ne deshirat tona...Keshtu edhe homot mund te kene keto deshira kafsherore qe kane pasi jane te semure,ska arsye tjeter dhe normalisht duhet ti frenojne e jo te fitojne kaq te drejta sa kane fituar e per me teper qe duan ti frenojne...
  Une kam qeif nja 3 femra ketu te lagjja edhe du me i hy te trejave per i here po ato sdun...Kerkoj edhe une si homot te me plotesohet e drejta ime ti kapin me zor ato zockat edhe te mi sjellin ta kaloj 1 nate me to
  Edhe vrasesi ne mendjen e tij vrasjen e ka kryer per nje arsye ama ne nuk ja miratojme arsyen dhe ai merr denimin e merituar.Pjesa me e madhe e hajduteve i kane arsyet shume me te arsyetueshme se homot,por ama marrin denimin ne gjykata etj etj
  Me quani si te doni por per mendimin tim per mua ka vetem 1 gje per homot...Plumbi...Kjo do e sillte boten me ne terezi
   

Shpërndajeni këtë faqe