Mbi krishterimin!

Diskutime tek 'Teologjia' filluar nga S6T6N6, 24 Sep 2005.

 1. scadarsko

  scadarsko Locus omnem

  sa bindeshem pergjigjesh ....
   
  Hektor12 likes this.
 2. Hektor12

  Hektor12 Locus omnem

  Nuk pergjigjem nese nuk jam i bindur ne ate qe them ...
   
  scadarsko likes this.
 3. scadarsko

  scadarsko Locus omnem

  e drejte drejtor..
   
 4. scadarsko

  scadarsko Locus omnem

  [​IMG]
  kur papa ishte ne tirane!
   
 5. hurtlocker

  hurtlocker Valoris scriptorum

  Shume e thjeshte. ..ti lan halet e te krishtereve. ...perpiqesh si majmun ti imitosh Dhe te superosh komplekset tua te inferioritetit.

  Bitter truth. ..and how things must be at the same time.....The ruled always needs to contest the legitimacy of the rulers
   
 6. hurtlocker

  hurtlocker Valoris scriptorum

  Ne fakt trajtimi qe I behet femres ne vend et islamike. ..Dhe sidomos nga isis eshte per tu marr shembull.

  Patetike. ...e ceket Dhe vendosmerisht injorante
   
  joetisti_ likes this.
 7. joetisti_

  joetisti_ Locus omnem

  Edhe te denosh mekatin, eshte mekat.
   
 8. COB

  COB Primus registratum

  Krishterimi dhe Jezusi për mua duken si dy pole të kundërta. Pse?

  Fillimisht Jezusi asnjëherë në jetën e tij nuk ka predikuar një fe të quajtur Krishterim, e aspak ndonjë simbolizëm si Kryqi. Pas vdekjes së Jezusit janë ''religjionizuar'' mësimet e tija dhe u formua një fe e quajtur Krishterim që bazohet në shkrimet e Shën Palit.

  Në fakt, Jezusi kishte ardhur për të luftuar besimet e kota pagane dhe për të qortuar cifutët që e kishin tradhëtuar Moisiun, ai predikoi për besim në një zot të vetëm. Por këtu bie ndesh me Krishterimin modern pasi që sipas Krishterimit Modern egziston Triniteti - që është kontradiktë e madhe krahasim me mësimet e Jezusit.

  Pas vdekjes (ose largimit) të Jezusit, shumë tradita pagane iu mveshën Jezusit. Krishterimi është i mbushur me tradita pagane të besimeve diellore si psh Mithraizmit dhe besimit Sol Invictus. Paraqitja e Diellit mbrapa Jezusit është kopjim i Mithras, Triniteti i ''shenjtë'' është kopjim nga Triniteti Egjiptas Osiris-Isis-Horus. Biblat e para janë shkruajtur në Gjuhën greke, një gjuhë që Jezusi fare nuk e dinte. Nuk do të hyj në kontradiktat e Biblës, në incestin etj.

  Pra në fakt, fatkeqësisht Krishterët besojnë në një Jezus tjetër, të shpifur, e jo Jezusin Orgjinal.

  Është shumë interesant fakti se Krishterët aspak nuk e dinë fenë e tyre. Nuk mësojnë asgjë nëpër kisha veqse tregimeve që Jezusi ka vdekur për njerëzim e për mëkatet tona, ai na shpëton, është djali i zotit etj etj... Jashta këtyre nuk studiohet Krishterimi, edhe konsiderohet mëkat të pyesësh shumë.

  Si edhe është i vetmi religjion i cili bëhet update.. Vetë egzistimi i më shumë se 70 Biblave tregon se ka një problem me autencitetin dhe vërtetësinë e Biblës.
   
 9. Eléonoré

  Eléonoré Valoris scriptorum


  Per arsyen me te tjeshte COB. Jezusi eshte MYSLYMAN dhe Allahu eshte KRISTIANE.

  Eleonore

  Nje dore lane tjetren te dyja fytyren!
   
  Airbourne likes this.
 10. Airbourne

  Airbourne Papirus rex

  I vetmi mjekrrosh qe me ka habitur si.....koncept te TIJIN.

  PS: do kete revolta nga arrnautt,por AI per ATA e KA,dhe e ka SHUME DREJTE si....psikologji.
  U krye.
  KLM nga Airbourne.
   
 11. Airbourne

  Airbourne Papirus rex

  Deri në kohën e mbreterive, concubinatus ishin të zakonshme në Izraelin e lashtë. Abrahami kishte marrë disa ....prostituta, por i dërgoi të XHITHA në KULLA pas lindjes së djalit të tij isak (nga i cili kishte profetizuar zbritjen e një populli) në shtëpi . Davide kishte të paktën gjashtë gra , dhe një numër të panjohur konkubinash . Thuhet se Salomoni kishte shtatëqind gra të princit dhe treqind konkubina (apo harrem).
  Faraonet e lashte ne Egjypt kishin ne pergjithesi disa gra.

  PS: rita ka trojet do thoshte....pune birash.
   
 12. Airbourne

  Airbourne Papirus rex

  Papa Françesku pranon dorëheqjen e kardinalit amerikan pas raporteve për abuzime seksuale.

  Pasi Vatikani është kapluar nga një skandal i shkallës së lartë të abuzimit seksual në Amerikën Latine, e cila ka çuar tashmë në dorëheqjen e të gjithë peshkopëve katolikë në Kili, të shtunën, Papa Françesku pranoi dorëheqjen e kardinalit Theodore McCarrick, një ish-kryepeshkop i Uashington DC dhe një nga udhëheqësit më të shquar katolikë në SHBA.
  Papa urdhëroi ish kardinalin të "qëndrojë në shtëpi për një jetë lutjeje dhe pendese derisa akuzat e bëra kundër tij të shqyrtohen në një gjyq të rregullt kanonik", thuhet në një deklaratë të Vatikanit. Theodore McCarrick, 88 vjeç, një ish-kryepeshkop i Uashingtonit, është pezulluar edhe nga detyrat publike në pritje të një gjyqi. Muajin e kaluar, zyrtarët e kishës amerikane thanë se akuzat ishin të besueshme. McCarrick ka thënë se nuk i kujtohet ky abuzim. McCarrick ishte një nga kardinalët më të shquar të Shteteve të Bashkuara dhe është një nga udhëheqësit katolikë më të lartë që ballafaqohet me akuza për abuzim seksual. McCarrick mendohet se ka abuzuar me adoleshentin gjatë punës si prift në Nju Jork, në fillim të viteve ‘70. Pretendimet u bënë publike në qershor nga Kryepeshkopi aktual i Nju Jorkut, Kardinali Timothy Dolan. Ai tha se një agjenci e pavarur ligjore kishte hetuar akuzat. Një bord rishikimi, duke përfshirë ekspertë ligjorë, psikologë, prindër dhe priftrinj, i gjeti akuzat “të besueshme dhe të vërtetuara”. Disa prej burrave kanë thënë se kardinali McCarrick i detyroi ata të bënin marrëdhënie seksuale me të në një shtëpi në plazh në Nju Xhersi, ndërsa studionin për prift.

  Jul 28, 2018 20:19 Europe.

  Fazit: Qete po leronin dhe gomaret po kullotnin aty afer.
  bibla....libri i Jobit faqja 565  AMEN u ......KRYE.


   
 13. Airbourne

  Airbourne Papirus rex

  Pope Francis has a lot of work to do to rein in the Catholic Church in Nicaragua. If their role in these violent protests and opposition to an economy for the people is not stopped, this will become a scandal for the Catholic Church.

  Ahhahaha seht ihr!FaschistenDRECK.
  FAZIT.....
  Heirate und du bist wohlauf für eine Woche! Schlachte ein Schwein und du bist wohlauf für einen Monat! Werde Priester und du bist versorgt fürs ganze Leben!
  Aforizem nga populli polak,dhe mendoj si katolike qe jane dine me shume ose kane pervoje.
  Tungi flamurtaret e trojeve.
   
 14. Airbourne

  Airbourne Papirus rex

  The West's Rejection of God Will End in Misery and Terror - Solzhenitsyn's Prophetic 1983 Warning.

  The West has yet to experience a Communist invasion; religion here remains free. But the West’s own historical evolution has been such that today it too is experiencing a drying up of religious consciousness.... the tide of secularism that, from the late Middle Ages onward, has progressively inundated the West. This gradual sapping of strength from within is a threat to faith that is perhaps even more dangerous than any attempt to assault religion violently from without.

  As a survivor of the Communist Holocaust I am horrified to witness how my beloved America, my adopted country, is gradually being transformed into a secularist and atheistic utopia, where communist ideals are glorified and promoted, while Judeo-Christian values and morality are ridiculed and increasingly eradicated from the public and social consciousness of our nation.

  Under the decades-long assault and militant radicalism of many so-called “liberal” and “progressive” elites, God has been progressively erased from our public and educational institutions, to be replaced with all manner of delusion, perversion, corruption, violence, decadence, and insanity.  It is no coincidence that as Marxist ideologies and secularist principles engulf the culture and pervert mainstream thinking, individual freedoms and liberties are rapidly disappearing. As a consequence, Americans feel increasingly more powerless and subjugated by some of the most radical and hypocritical, least democratic, and characterless individuals our society has ever produced.  Those of us who have experienced and witnesses first-hand the atrocities and terror of communism understand fully why such evil takes root, how it grows and deceives, and the kind of hell it will ultimately unleash on the innocent and the faithful. Godlessness is always the first step towards tyranny and oppression!

  Nobel laureate, Orthodox Christian author, and Russian dissident, Alexander Solzhenitsyn, in his “Godlessness: the First Step to the Gulag” address, given when he received the Templeton Prize for Progress in Religion on May of 1983, explained how the Russian revolution and the communist takeover were facilitated by an atheistic mentality an a long process of secularization which alienated the people from God and traditional Christian morality and beliefs. He rightly concluded: “Men have forgotten God; that’s why all this has happened.”

  Those who have ears to hear, let them hear!

  by C. Banescu Sat,Crowdfunded media criticism Mar 16, 2019

  PS....me duket se paska pasur te drejte ky dhe ai....disidenti rus.

  Si perfundim...ta lexojne ata albanezet ne usa do ishte interesante se si do pergjigjeshin dhe perse?
  Sepse SUMica e tyre jane antikomuniste te THEKUR.

  Agre ka AIRBOURNE.


   
 15. Eléonoré

  Eléonoré Valoris scriptorum

  Kodi i Da Vincit eshte nje veper letrare dhe si e tille ajo interpreton koncepte teologjike POR mbi te gjitha ajo hedh idene e gjetjes se linjes se gjakut te Jezu Krishtit. Ne qofte se pretendimet jane te medha edhe provat qe duhen paraqitur per te vertetuar ardhjen e "birit" te Zotit ne Toke duhet te jene po aq te medha.

  Une duhet te ekzistoj historikisht per te dhene prova te fillesave te teologjise dhe arsyes se ekzistences se feve boterore te cilat jane te gjitha nen catine time. Jo vetem ato por edhe cdo veper letrare qe ekziston provon dhe provon papushim ekzistencen time si lidhja apo ngjitesi qe mban te bashkuar cdo gje ekzistuese.

  Nje cift rri se bashku sepse ekziston midis tyre ligji i terheqjes. Pa ekzistencen e qendres se gjithckaje qe mund te quhet gravitet cdo gje ne univers do te shperbehej dhe do te plluskonte copa copa ne hapesire deri ne zhdukjen finale te tij.

  Linja e gjakut te Jezu Krishtit ekziston dhe ajo eshte shqiptaro-greke dhe franko-shqiptaro-greke nga trashegimtaret e mi.

  El
   

Shpërndajeni këtë faqe