Mbiemrat shqiptare

Diskutime tek 'Shqipëria.com' filluar nga Demetrio Scutari, 29 Sep 2004.

 1. Demetrio Scutari

  Demetrio Scutari Primus registratum

  Mbiemrat shqiptare

  Në Shqipëri, a mund të kuptohet shpesh nga vjen një person nga mbriemri si ndodhet në Itali?

  Nëse po, cilat janë mbiemrat "lokale" më karakteristike?

  Ju falenderoj shumë për përgjigjet e tuaja.
   
 2. Al-Punk

  Al-Punk Still here

  Re: Mbiemrat shqiptare

  Mbiemrat e krahinave jane kryesoret, ato te vendeve...

  Tepelena, Dibra, Puka!
  Hoxha, Prifti /pf/images/graemlins/smile.gif
   
 3. Demetrio Scutari

  Demetrio Scutari Primus registratum

  Re: Mbiemrat shqiptare

  Edhe në Itali ka shumë mbiemra qytetesh dhe fshatrash, sidomos në jug dhe në Lombardi ("Crippa", "Perego", etj. janë të gjithë emra të vendeve të vëgla)...

  Mbriemrat e qyteteve më të mëdha, si Milano, Roma, Torino, Firenze, etj., kanë zakonisht origjinë çifute...
   
 4. Kondrapedali

  Kondrapedali Kondrapedali

  Re: Mbiemrat shqiptare

  Shkodra, Tërshana, Troshani, Mirdita, Hoti, Peza, Preza, Vlora, Dibri (në malësitë e Mirditës), Oroshi, Hasi, Kavaja, Suli, Çami, etj. etj. të lidhur me emrat efshatrave nga ku të parët e tyre kanë ardhur!
   
 5. regele

  regele Forumium maestatis

  Re: Mbiemrat shqiptare

  Per mua mbiemrat me te perhapur ne Shqiperi jane: Hoxha dhe Prifti!

  Pastaj sipas zonave gjen perhapje te ndryshme!
   

Shpërndajeni këtë faqe