Mbreterit Ilir: Bardhyli, Agroni, Glaukia, Dardani, Pirro, Aleksandri, Teuta etj

Diskutime tek 'Historia Shqiptare' filluar nga migjeni11, 5 Sep 2005.

 1. migjeni11

  migjeni11 Primus registratum

  Mbreterit Ilir: Bardhyli, Agroni, Glaukia, Dardani, Pirro, Aleksandri, Teuta etj

  Cfare dime per ta? Kush ishin? Lavdia dhe renia? Historia e shqiptareve te medhej. Mbreterit qe krijuan ilirine e hershme, qe sfiduan Romen, Kartagjenen, mboshten Sparten, sunduan Adriatikun e Jonin, pushtuan Egjiptin e Persine.
  Nxitur nga nje emision i top channel qe trajtonte pikersiht kete histori te hershme e te lavdishme te shqiptareve, mendova se do ishte mire qe te mund te sillnim ketu ato qe dime, per themeluesit e Ilirise.
   
 2. flamuri-hax

  flamuri-hax Primus registratum

  Re: Mbreterit Ilir: Bardhyli, Agroni, Glaukia, Dardani, Pirro, Aleksandri, Teuta etj

  Respekt Luli I vocerr

  o luli po ti po e kerkon historin e hershme mirepo von fillove, si nuk e fute edhe Nuhen (NOA) Apo Atlantis (Atlashtin ´´Atlas´´)
  Apo Zeusin Pellazg e jo Agronin e piron Keta i takojn ende nje kohe te vone


  P.s. Nuk di e keni pa e analizu Filmin Arka e noes (nuhes)

  Respekt vazhdoni keshtu
   
 3. flamuri-hax

  flamuri-hax Primus registratum

  Re: Mbreterit Ilir: Bardhyli, Agroni, Glaukia, Dardani, Pirro, Aleksandri, Teuta etj

  Respekt Luli I vocerr

  o luli po ti po e kerkon historin e hershme mirepo von fillove, si nuk e fute edhe Nuhen (NOA) Apo Atlantis (Atlashtin ´´Atlas´´)
  Apo Zeusin Pellazg e jo Agronin e piron Keta i takojn ende nje kohe te vone


  P.s. Nuk di e keni pa e analizu Filmin Arka e noes (nuhes) :book: :eek:

  Respekt vazhdoni keshtu
   
 4. TAO-TAO

  TAO-TAO Primus registratum

  Re: Mbreterit Ilir: Bardhyli, Agroni, Glaukia, Dardani, Pirro, Aleksandri, Teuta etj

  Glauku ishte mbreti i Taulanteve dhe ishte ai njeriu te cilit ju besua Pirroja i vogel per te mesuar artin e luftes.
   

Shpërndajeni këtë faqe