Me kë ngjasoni?

Diskutime tek 'Letërsia' filluar nga toro_loco, 18 Sep 2006.

 1. toro_loco

  toro_loco Forumium praecox

  Kujt i ngjani.

  Cilit personazhi te librave qe keni lexuar i ngjani
  dhe cilit do te doni ti ngjani.
   
  princ and The decatur like this.
 2. toro_loco

  toro_loco Forumium praecox

  Re: Kujt i ngjani.

  Une per vete jam Robert Langdoni tek Kodi i Da Vincit
  sepse jam i papare per fjalekryqe, kriptograme ose
  simbolizma dhe do te doja te isha si Henri Kinaski i Bugowskit.
   
 3. ^Res-Cogitans^

  ^Res-Cogitans^ Primus registratum

  Re: Kujt i ngjani.

  personazhi << Bazarov >>
  tek - Fathers and Sons - i shkrimtarit I.S Turgenev

  ose <<Ciçikov>>
  tek - Dead souls - i N.Gogol' .

  /pf/images/graemlins/smile.gif
   
 4. sirius

  sirius Primus registratum

  Re: Kujt i ngjani.

  I ngjaj shume "Franklin Blake" tek romani "Moonstone" te Wilkie Collins.
   
 5. bebi

  bebi Primus registratum

  Re: Kujt i ngjani.

  Martin Eden - Jack London
   
 6. karamel

  karamel Primus registratum

  Re: Kujt i ngjani.

  te dashures te ravikut te Harku i Triumfit- Enrich Maria Remarque, e cila personalisht me duket shume antipatike!
   
 7. ^^MIA^^

  ^^MIA^^ Forumium maestatis

  Re: Kujt i ngjani.

  Dhe ti i ngjan asaj?Nuk je kontradiktore ? Pse kaq pak respekt per veten?
   
  Wise likes this.
 8. MLK

  MLK Primus registratum

  Re: Kujt i ngjani. *DELETED*

  Shkrimi u fshi nga Kordelja
   
 9. karamel

  karamel Primus registratum

  Re: Kujt i ngjani.

  </font><blockquote><font class="small">Citim:</font><hr />
  Dhe ti i ngjan asaj?Nuk je kontradiktore ? Pse kaq pak respekt per veten?

  [/ QUOTE ]

  Fillimisht ja pak a shume resumé-ja e Harkun Te Triumfit

  Ravik eshte nje kirurg 40 vjecar i reputuar gjerman, i cili mbas arratisjes nga vendlidja e tij per arsye politike, jeton ilegalisht ne nje hotel lafarakesh parizian,( pasi eshte pa letra). Njekohesish ai punon ne menyre klandestine per nje kirurg francez i cili duke perfituar nga situata e paligjshme e tij, nzjerr fitime te medha mbi punen e ketij te fundit. Dhe kur Raviku nuk eshte ne salle opericioni me bisturi neper duar, eshte me rusin Morosow, nje klandestin tjeter ky, qe mundohet ta vrasi kohen duke lujtur shah dhe u dehur me raki molle. Jeta e tij ska as nje gje interesante, eshte thjesht nje mashkull pa plane, pa objektive, pa familje, pa pergjegjesi, dhe qe e merr jeten ashtu sic i vjen, me cinizem dhe humor. Cdo gje do te ndryshoi kur nje nate vere ne rruget e Parisit ndeshet me Xhoanen, nje imigrante italiane e cila tenton te vrasi veten duke u hedhur nga nje ure.

  Per ti pergjigjur pyetjes sate,mendoj qe antipatia nuk ka fare lidhje me respektin. Antipatia qe me ngjall ky personazh nuk qendron te fakti qe eshte nje femer te ciles i pelqen alkoli,duhani, apo te hy direkt ne krevat me nje te panjohur, perkundrazi personazhi i xhoanes me duket personazh vizioner, dhe duke e pare nga ky aspekt nuk reflekton gje tjeter pervec se femren moderne (te pavarur dhe te lire). Paradoksalisht ajo qe me shtyn ta urrej eshte gjithe autodestructioni qe ajo i shkakton vetes se vet.Duket person perves ne lidhjet e saj : eshte nje femer e deshtuar ne dashuri, te ciles ose do ti vdesin burrat, ose do ta vrasin burrat.
   
 10. ^^MIA^^

  ^^MIA^^ Forumium maestatis

  Re: Kujt i ngjani.

  Pra je kontradiktore,paradoksale sic e shkruajte dhe vete dhe madje madje ske as respekt per veten derisa mendon qe je femer e deshtuar ne dashuri /pf/images/graemlins/wink.gif.Dalim te ajo e imja.
   
 11. karamel

  karamel Primus registratum

  Re: Kujt i ngjani.

  Nuk eshte deshtimi ne dashuri qe me afron me kete personazh. Eshte perversiteti dhe autodestruction-i qe tek tipa perfeksionist eshte gje me se normale.
   
 12. ^^MIA^^

  ^^MIA^^ Forumium maestatis

  Re: Kujt i ngjani.

  Deshtimin e lidha me respektin.Shiko,ka dicka,kur e unifikon veten tende me nje personazh e unifikon ne teresine e tij,dhe nga keto qe shkruan ti shumicat e fjalive i ke qe ste pelqen ai personazh se sa te pelqen dhe tregon se si do doje te ishe ti e jo si je apo si e gjen veten ti te ky personazh.
  Ti genjen veten kur thua tipa perfeksionist,sepse te tille ska me vjen keq dhe te siguroj qe nese ka sjane pervers dhe autodestruction. /pf/images/graemlins/wink.gif
   
 13. bebi

  bebi Primus registratum

  Re: Kujt i ngjani. *DELETED*

  Shkrimi u fshi nga Kordelja
   
 14. zog

  zog Primus registratum

  Re: Kujt i ngjani.

  </font><blockquote><font class="small">Citim:</font><hr />
  </font><blockquote><font class="small">Citim:</font><hr />
  Dhe ti i ngjan asaj?Nuk je kontradiktore ? Pse kaq pak respekt per veten?

  [/ QUOTE ]

  Fillimisht ja pak a shume resumé-ja e Harkun Te Triumfit

  Ravik eshte nje kirurg 40 vjecar i reputuar gjerman, i cili mbas arratisjes nga vendlidja e tij per arsye politike, jeton ilegalisht ne nje hotel lafarakesh parizian,( pasi eshte pa letra). Njekohesish ai punon ne menyre klandestine per nje kirurg francez i cili duke perfituar nga situata e paligjshme e tij, nzjerr fitime te medha mbi punen e ketij te fundit. Dhe kur Raviku nuk eshte ne salle opericioni me bisturi neper duar, eshte me rusin Morosow, nje klandestin tjeter ky, qe mundohet ta vrasi kohen duke lujtur shah dhe u dehur me raki molle. Jeta e tij ska as nje gje interesante, eshte thjesht nje mashkull pa plane, pa objektive, pa familje, pa pergjegjesi, dhe qe e merr jeten ashtu sic i vjen, me cinizem dhe humor. Cdo gje do te ndryshoi kur nje nate vere ne rruget e Parisit ndeshet me Xhoanen, nje imigrante italiane e cila tenton te vrasi veten duke u hedhur nga nje ure.

  Per ti pergjigjur pyetjes sate,mendoj qe antipatia nuk ka fare lidhje me respektin. Antipatia qe me ngjall ky personazh nuk qendron te fakti qe eshte nje femer te ciles i pelqen alkoli,duhani, apo te hy direkt ne krevat me nje te panjohur, perkundrazi personazhi i xhoanes me duket personazh vizioner, dhe duke e pare nga ky aspekt nuk reflekton gje tjeter pervec se femren moderne (te pavarur dhe te lire). Paradoksalisht ajo qe me shtyn ta urrej eshte gjithe autodestructioni qe ajo i shkakton vetes se vet.Duket person perves ne lidhjet e saj : eshte nje femer e deshtuar ne dashuri, te ciles ose do ti vdesin burrat, ose do ta vrasin burrat.

  [/ QUOTE ]

  ne fillim kur pashe perqasjen thashe sa teme pa lidhje, me letersine, mirepo shkrimi tend eshte vertet shume i mençur ngaqe shume i qarte.
  ne femrat qe shkruajne qarte, sidhe kuptohet t'gjithe t'jeret, jane te rralle.
   
 15. zog

  zog Primus registratum

  Re: Kujt i ngjani.

  harrova te shtoj qe une jam raviku ateher /pf/images/graemlins/laugh.gif
   
 16. aristokratja

  aristokratja Forumium praecox

  Re: Kujt i ngjani.

  I HUAJI i KAMYSE (por ne versionin femeror).
   
 17. karamel

  karamel Primus registratum

  Re: Kujt i ngjani.

  </font><blockquote><font class="small">Citim:</font><hr />
  I HUAJI i KAMYSE (por ne versionin femeror).

  [/ QUOTE ]

  E kam lexuar para disa vitesh kete liber.. duhet te kesh me siguri nje tip terheqes /pf/images/graemlins/smile.gif
   
 18. aristokratja

  aristokratja Forumium praecox

  Re: Kujt i ngjani.

  "E huaj", totalisht, per te gjithe!
   
 19. bona

  bona Primus registratum

  Re: Kujt i ngjani.

  une i ngjaj karakterit te librit qe do shkruaj.
   
  rikima likes this.
 20. gangsterja

  gangsterja Primus registratum

  UN i ngjaj me shume personazhit pozitiv sesa negativ te nje libri i ngjas vajzes se gjore qe kujdeset per vellain dhe motren e vogel,mbasi e ema vdiq,dhe i ati fillon te pije.Ne te njejten kohe punonte,edhe studionte.MERIYLLIT-it.Nje vajze me karakter te forte e cila me ane te sakrifikicave,dhe vullnetit arriti qe babain ta ndihmonte te lente pijen,te vellane ta kthente nga e mbara,dhe vet vazhdoi te studionte.
   

Shpërndajeni këtë faqe