Me kë ngjasoni?

Diskutime tek 'Letërsia' filluar nga toro_loco, 18 Sep 2006.

 1. The decatur

  The decatur Perjashtuar nga Albforumi

  do doja ti ngjaja tom sojerit por i ngjaj topolinos.
   
 2. Libri Elektronik

  Libri Elektronik Primus registratum

 3. princ

  princ Valoris scriptorum


  nuk di a e kam mir a jo por thoj i ngjan princit te berbardha
  se edhe kshtu e kam emrin princ
   
  joetisti_ likes this.
 4. mirdita

  mirdita Papirus rex

  Te gjithe me thone qe i ngjaj nje vajze engjelli por nuk e di perse e thone kete.??
   
  princ likes this.
 5. cent

  cent Forumium praecox

  i ngjaj komplet vetes sime :p :p
   
  joetisti_ and princ like this.
 6. dr love

  dr love Locus omnem

  Emma a Bovari por s'do beja ate qe beri ajo ne fund..e dua shume jeten .
   
 7. Seyfert

  Seyfert Valoris scriptorum

  Une jam unik. Nuk me ngjan njeri. :p
   
  Dreamer and Amour like this.
 8. rikima

  rikima Forumium maestatis

  Per momentin titulli nuk me kujtohet por eshte komedi shume e bukur.Nje vajze e cila ndihet jo e vleresuar nga familja pasi bene nje zanat jo shume te rendesishem ajo shkruan libra dashurie dhe me ate pune mbahet.Keshtu qe vendos te vrasi veten dhe u dergon te gjithe familjarve shoqerise letra ku u shkruan se cfare mendon per ata.Mirepo plani nuk vete sic e pret ajo nuk arrine te vetvritet pasi ia prish planet nje shoke dhe diten tjeter duhet te mbaje pergjegjesi per letrat e derguara dhe aspak te bukura.Me ka pelqyer shume si personazh nuk e vleresoj qe donte te bente vetvrasje por cdo njeri ka momentet e tij te keqija.Eshte nje personazh qe cdo person mendoj do ta gjente veten ku cdo situate eshte komedike por me shume te verteta te trishtuara brenda.Duhet te shprehemi dhe jo te mbajme brenda dhe me e rendesishmja mos ti leme endrrat te vdesin
   
  Hektor12 and joetisti_ like this.
 9. Balahk

  Balahk Locus omnem

  vetes time.sepse jam unik.s'ka tjeter si une :)
   
  rikima likes this.
 10. joetisti_

  joetisti_ Locus omnem

  Tim eti.
   
 11. Hektor12

  Hektor12 Locus omnem

  Tre vete jane si une , Me Myself and I
   
  rikima likes this.
 12. Dreamer

  Dreamer Under the Dome

  Edhe une si ky siper :D
   
 13. Aki

  Aki Paint It Black

  Po Irena? :p
   
 14. katsune

  katsune cherry blossom

  sipas nje testi qe bera i ngjaj Zhuljetes se Shakespeare..o zot sa kam qesh kur e lexova :D
   
 15. Balahk

  Balahk Locus omnem

  Babit i ngjaj ne cdo pike.
  edhe pse ndonjehere me duket sikur kam ardhur nga Marsi :p
   
  Lisa and Dreamer like this.
 16. Mirabel

  Mirabel Locus omnem

  Zor te gjesh analogen tende pasi nuk mund te kete perputhshmeri ne te qenurit dhe vepruarit.
  Personalisht ndihem si copez e shkeputur e cdo romani qe lexoj ...ndodh te gjej pika karaktwri por jo menyren sesi do veproja.
  Ne cdo liber kur e lexon i perfshire padashur gjen veten personazh i atij subjekti...
   
  Lisa likes this.
 17. Universal

  Universal AnonymouS

  Karakteri paraqet organizimin e nderlikuar psiqik te cilesive, gjendjeve dhe proceseve te shumellojshme psiqike, te cilat pasqyrojne sjelljen e personalitetit… paraqet berthamen psiqike te personalitetit.
  Fjala karakter vjen nga greqishtja qe dmth vule ose symbol, sipas te ciles njeriu konkret dallohet prej te tjereve. Karakteri pasqyron aspketin moral dhe te vullnetshem te sjelljes se njeriut, prandaj thuhej qe “karakteri eshte udherrefyesi i vullnetit, ndersa vullneti eshte kurrizi i karakterit”. Karakteri nenkupton cilesine e vullnetshme te njeriut, dhe ate, kur paraqesim veprim te vetedijshem te tij, qe jane ne perputhje me parimet dhe botkuptimet morale te shoqerise ne te cilen jetojme. Per kete arsye mund te themi se karakteri i perfshin dispozitat per te ashtuquajturen sjellje morale te njerezve, ndersa cilesite e karakterit duhet te perfshijne dhe motive, qendrimet dhe vlerat e tij socjale.

  Cilesite e karakterit te njeriut mund te grupohen ne:
  • Ato qe shprehin qendrimin e tij ndaj punes. Njeriu mund te jete: aktiv, punetor, pertac, konsekuent, I pakujdesshem, inicjativ, i disiplinuar, pergjegjes, kreativ, i burokratizuar, etj.
  • Ato qe shprehin qendrimin e tij ndaj njerezve tjere. Njeriu mund te jete: i hapet, i sinqerte; i vrazhget, i permbajtur, altruist, egoist, paqedashes, jo i sinqerte, agresiv, etj. Ai mund te jete i orjentuar nga njerezit e tjere (per bashkpunim), prej njerezve te tjere (te largohet prej tyre) dhe kunder njerezve te tjere.
  • Ato qe shprehin qendrimin e tij ndaj vetes se tij. Njeriu mund e jete: i ndershem, modest, krenar, vetekritik, me dinjitet, i thjeshte, i vetedisiplinuar, i sigurte, jo i ndershem, i vetebindur, etj.
  • Ato qe shprehin qendrimin e tij ndaj ambientit jetesor dhe punes. Njeriu mund te jete: pergjegjes, i disiplinuar, i kujdesshem per qetesine dhe mbarvajtjen publike, I pakujdesshem, etj.
   
 18. Universal

  Universal AnonymouS

  Zhvillimi i personalitetit paraqet para se gjithash procesin e formimit dhe zhvillimit te karakterit te tij. Te femija i vogel karakteri ende nuk eshte i formuar, mirepo nen ndikimin e rrethit familjar fillojne te paraqien tiparet themelore te tij – kurreshtja, qendrueshmeria dhe disiplina, te cilat fillojne te zhvillohen edhe me shume me kontaktet e tij me mesin(cerdhen per femije- ku zhvillohen kolektiviteti dhe shoqerimi). Ne shkolle zhvillohen dijenite dhe shprehite, mesohet qendrimi ndaj njerezve tjere dhe ndaj punes. Ne moshen pak me te madhe mesohet qendrimi ndaj vetes, ndertohet vetedisiplina dhe forcohen tiparet e karakterit nepermjet veteedukimit, formohen interesat dhe qendrimi dhe krijohen idealet dhe ndjenjat morale te njeriut.

  Karakteri formohet gjate procesit te te njohurit dhe veprimtarise praktike te njeriut, ku rrethi konkret shoqeror dhe normat e parimet e caktuara shoqerore kane rol vendimtar. Prandaj cilesite e karakterit dallohen ne ate te pergjithshme dhe ato individuale.

  Tiparet e pergjithshme te karakterit nen ndikimin vendimtar te rrethit shoqeror( varesisht nga historia e sistemit shoqeror te bashkesise konkrete shoqerore, nga kultura, kushtet sociale, etj), qe jane prezente te pjestaret e shoqerise konkrete, te klasave, kombeve ose grupeve te tjera etnike e socjale.

  Tiparet individuale te karakterit te personaliteti konkret dhe varen para se gjithash (kushtet ekonomike, socjale, edukimi, arsimimi, etj).

  Karakteri nuk eshte i dhene nje here e pergjithmone. Gjate jetes se njeriut ai mund te ndryshoje dhe te zhvillohet. Mund te ndodhe qe tiparet pozitive te karakterit te humben dhe paraqiten ato negative. Pikerisht per kete roli i edukimit eshte i rendesishem per zhvillimin e karakterit.
   
 19. Balahk

  Balahk Locus omnem

  une nuk i bie gjatas me fjalet e te tjereve,por shkurtas me fjalet e mia.

  Ne radhe te pare njeriu trashigon nga para ardhesit.
  shume pak arrin te ndikoj ambjenti apo njerezit qe e rrethojn ne perberjen e njeriut.
  nese je gdhe,gdhe do mbetesh gjith jeten.

  Une jam versioni babit,vetem se jam ne nje kohe tjeter.
  vetem kjo ben ndryshimin mes meje dhe atij.
   
  Mirabel likes this.
 20. Mirabel

  Mirabel Locus omnem

  Po mendoja te njejten gje....ca vlere ka te flasesh me fjale te te tjerve kur kemi zerin ,mendimin tone.
  Gjithsesi meqe behet fjale per personazh libri nganjehere me duket se libri i drajzer "krimet e nje gruaje" me sjell copeza te vogla...ose ngaqe eshte libri ku kam ndjere thelle ne vetvete personazhin
   
  Balahk likes this.

Shpërndajeni këtë faqe