Me ka marre malli per Jani me qepe

Diskutime tek 'Kuzhina dhe receta gatimi' filluar nga une_une, 14 May 2003.

 1. une_une

  une_une Primus registratum

  Me ka marre malli per Jani me qepe

  Kam kaq vjet(10 vjet) qe nuk kam provuar. Beni receten e gatimit se do e gatuaj. Goca(dhe djem guzhinjere) une do print receten neser dhe te premten do e gatuaj ne shtepi.

  Dua disa gatime. Do ja mesoj(ne fakt do e gatuajme te dy bashke) dhe nje shoqeje te punes sepse e kam ngritur janine si gjella me e mire. Mijera falenderime.
   
 2. une_une

  une_une Primus registratum

  Re: Me ka marre malli per Jani me qepe

  Ajo qe do beje receten me te mire(ne fakt e mbaj mend shijen e janise), do kete nje shperblim nga mua. E di vete.
   
 3. Kordelja

  Kordelja Valoris scriptorum

  Re: Me ka marre malli per Jani me qepe

  Po ta jap une receten:

  Se pari kur te besh pazaret te marresh mish me kocka se tuli nuk e bo te mire, preferohet mish qingji por edhe me mish vici ne rregull eshte, shih te blesh pjese nga shpatulla e perparme e qingjit apo vicit, sipas deshires, nese jeni dy persona 1/2 Kg mish mjafton.

  Pasi e ke shpelare mishin merr nje tenxhere mesatare dhe hidhi nja dy luge vaj luledielli, vere mishin te skuqet per pak, nderkohe te grish shume qepe, le te themi 1/2 Kg ose edhe me pak sipas deshires edhe dy-3 kokrra mesatare mjaftojne, griji holle dhe shtoja mishit qe po skuqet, shto kripen, mbylli kapakun tenxheres dhe lere te skuqen me zjarr te ngadalte, qepa lengezon dhe shkrin per gati 30 minuta.Kontrolloje here pas here, nuk duhet ta lesh qe qepa te krijoje cipe te kuqe sikunder bejme kur gatuajma gjelle te tjera, sipas deshires mund ta shuash me pakez vere te bardhe, pastaj shtoji pasi te jete shkrire qepa fare mos harro ta kontrollosh, shtoji pak uje, 1 deri ne 2 gota uje, hidhi ca kokrra piper te zi dhe lere te zieje serish ne zjarr te avashte per nje periudhe te gjate derisa mishi te jete zbutur fare.Jahnia prefrohet me pak leng dhe mund ta shoqerosh me pilaf te thjeshte se ndryshe te vel qepa.Sipas deshires mund te shtosh edhe salce gjate skuqjes se mishit me qepen, une personalisht e pelqej te bardhe, kur e ben me salce shto dhe pak piper te kuq.

  Te befte mire!

  Te shtoj dicka, kjo eshte nje gjelle turke e pershtatur pakez ndryshe ne Shqiperi, receta turke qe une gjeta ne internet eshte si me poshte:


  Chickpea Stew With Meat
  Ingredients Measure Amount
  Chickpeas 1 3/4 cup 300 gr
  Water 4 cup 800 gr
  Onion 1 large size 100 gr
  Meat with bone - - 300 gr
  Margarine 4 tablespoon 40 gr
  Tomatoe paste 2 tablespoon 20 gr
  Salt 1 2/3 teaspoon 10 gr
  Red pepper 1 teaspoon 2 gr


  Preparation

  Soak chickpeas overnight with 2 cups of water. Cut meat into 6 pieces. Combine chickpeas, meat, fınely chopped onion, margarine, tomato paste in a pressure saucepan. Add 1 1/3 cups of hot water. Season with salt and red pepper; stir. Cover and cook for 40 minutes. Serve hot.

  Servings: 6

  Nutritional Value
  (in approximately one serving)

  Energy 301 cal
  Protein 17,0 g
  Fat 11,9 g
  Carbohydrates 32,7 g
  Calcium 84 mg
  Iron 4,59 mg
  Phosphorus 240 mg
  Zinc 2 mg
  Sodium 695 mg
  Vitamin A 269 iu
  Thiamine 0,19 mg
  Riboflavin 0,17 mg
  Niacin 3,29 mg
  Vitamin C 1 mg
  Cholesterol 30 mg


  Regional Characteristics:


  It is a cooked and served in all regions of the countrv, especiallv in the winter. In rural areas, dried meat is used whin fresh meat is not available. Sometimes; tripe is used instead of meat. Sometimes it is prepared without meat, but carrots, potatoes, small oninos, fresh or dried green or red peppers are adde. Thih dish is called "Yahni". Delicious when served over rice or bulgur pilaf with any vegetable salad or ayran


  P.s.ayran do te thote dhalle, une e shoqeroj me vere te bardhe.Menyra e mesiperme nuk eshte e perdorur ne Shiperi, ne e gatuajme fare thjeshte. /pf/images/graemlins/smile.gif
   
 4. Kordelja

  Kordelja Valoris scriptorum

  Re: Me ka marre malli per Jani me qepe

  Mos harro ta presesh mishin ne thela sic behet ne Shqiperi normalisht tek gjellet.

  Hajt me krahe te lehta dhe ju befte mire. /pf/images/graemlins/wink.gif
   
 5. edda

  edda Primus registratum

  Re: Me ka marre malli per Jani me qepe

  Shadow une bej shume te mire jahnine (me duket se shkruhet me h) me mish qengji

  Ingredientët për 6 persona: 1 kg mish qengji, 2 lugë miell, vaj, kripë, piper i zi, spec i kuq.

  Ziejmë në fillim mishin e qengjit në ujë me kripë. Në një tigan skuqim miellin në vaj, e përziejmë vazhdimisht. I shtojmë pak spec të kuq dhe lëng mishi dhe i japim një valë duke e përzier pa pushim. Pastaj ia shtojmë mishit dhe e lemë të ziejë për 10 minuta të tjera. Në fund para se ta servirim i shtojmë pak piper të zi.

  Per jahnine me qepe skuqim qepet me mishin derisa qepet te zbuten, i hedhim domatet e grira i kaurdisim mire e mire dhe pastaj i shtojme leng mishi ose edhe vetem uje. I shtojme kripe dhe i leme te zijne.
  Te befte mire Shadow
   

Shpërndajeni këtë faqe