Menaxhim dhe menaxhere

Diskutime tek 'Ekonomia & Biznesi Shqiptar' filluar nga arterie, 27 Jan 2004.

 1. capuni

  capuni Primus registratum

  Re: Menaxhim dhe menaxhere

  Sot qe Ellison eshte "on top" sigurisht qe du quhet i shkathet. Eshte simptome e sistemit te manaxhimit ku Stockholder returns cdo 3-mujor jane me te rendesishme se largpamesia e drejtuesve.

  Al Dunlap i SunBeam -- qe kur kompania ishte ne faqe te pare te cdo gazete financiare, kishte nofka si "Chainsaw Al," "Rambo in Pinstripes," sepse nuk kursente puntor pa heq nga puna per te ulur koston e prodhimit -- hero, me i llaf!. Kur SunBeam deshtoi, Ali u shendrrua ne nje manaxher maskara qe studjohet neper klasa manaxhimi. ..po kshu edhe me Skillings e kompani te Enron, Tyco, Adelphia ...etj. S'ka per te ndryshu naiher kjo gje.
   
 2. Kordelja

  Kordelja Valoris scriptorum

  Re: Menaxhim dhe menaxhere

  Forma e modelit tipik te ashtuquajturit manaxher shqiptar (Drejtor/eshe) eshte ai i/e cili eshte aq abuzues sa di te beje mire te tjeret te heshtin, di te kercenoje, di te jape urdhera te cilat shpesh jane "ndeshkuese". Eshte shume heret per te folur per nje model manaxheri ne tregun shqiptar. Manaxhimi eshte talent, si "shkence" u krijua duke studiuar modelet e manaxhereve te suksesshem, situatat e sukseshsme, eshte dicka qe une meshoj fort te them qe nuk mesohet /pf/images/graemlins/laugh.gif Nuk mesohen dot punetoret te te respektojne, binden, degjojne nese ti s'vlen dy para, nese nuk u ngjall besim, nese nuk i motivon. Nese ty te vendoset e pasmja ngrofet ne karrike s'do mend qe njerezit do te binden sepse autoritetin ta jep karrikja e njerezit kane nevoje te punojne qe te ushqehen, se sa e justifikon ti ate pune eshte gje krejt tjeter. Sipas meje eshte karakteri dhe personaliteti i spikatur i nje lideri qe e ben ate te tille dhe per nje kompani te madhe nje manaxher i mire eshte shume i rendesishem kur mendon qe problemi i madhesise krijon mundesi per abuzime. Eshte gje e rralle te arrihet te dallohet nje forme abuzive e nje manaxheri ne kompani me mijera punonjes nderkohe qe nga ana tjeter manaxheri eshte edhe nje forme imazhi e kompanise, pasi ata qe vleresohen me shume jane edhe shefat. Mund te shkruaj me dhjetra faqe per manaxhimin por serish do e mbyll me fjaline qe manaxher lind me shume sec behesh.

  Manaxher nuk do te thote "palle ariu" do te thote pergjegjesi ndaj vetes, atyre qe drejton, atyre qe i raporton, imazhit te kompanise dhe kur flitet per imazhin nuk eshte ideja e reklamave sepse klienti i besuar (besimi eshte ndertu ne baze te permbushjes se angazhmeve dhe jo per syte e bukra te pronareve apo manaxherave) nuk ka nevoje te shofe reklamen e re te kompanise per te shku ke ajo. Nj ekompani 5 vjecare e kuptoj qe ka shume per te bere per te bere krenar nje puntor qe punon per ate kompani edhe imazhi i kompanise eshte nje motivim per puntorin. Ma merr mendja se psh ata qe punojne per Oracle, Mercedes-Benz apo cdo kompani tjeter te madhe e thone me mburrje nje gje te tille, edhe kjo eshte nje forme motivimi.

  Nuk e kuptova dot pse ai shoku i capunit u ka rrit rrogat punonjesve pa kurrfare shkaku, me sa pashe me lart dikush ka thene qe me mire do qe te evidentonte mungesen e motivimit, te nxirrte ne pah shkaqet. Vertet paraja eshte motivim i mire per te qenurit materialist (cdo qenie njerezore e shef mireqenine ke te ardhurat) po per sa kohe do jete ai ne gjendje ta mbaje ne kembe nje lloj motivimi te tille kur e ardhmja eshte ende larg?! A eshte ngritja e pages forma me e mire motivuese?! Ka patur raste qe njerezit punojne, marrin aq sa presin, kane kushte te mira, trajtohen mire,kane permbushje profesionale por nuk shkojne mire bashke. Kjo e ul motivimin se njeriut s'i bie ne mend te shkoje ne pune ne mjes te shofe i surrat qe s'e shef dot me sy. Plus, njerezit kane nevoje ta dine se per cfare punojne. A u ka bere te qarte manaxheri atyre qe ne nje afakt X kohor presin qe te marrin Y rezultat. A e ka mbajtur manaxheri fjalen apo dhe ai varen nga moti? Te gjitha keto jane demotivuese. Paga duhet te vinte pas ketyre te gjithave.
   
 3. Financieri

  Financieri Primus registratum

  Re: Menaxhim dhe menaxhere

   
 4. arterie

  arterie Primus registratum

  Re: Menaxhim dhe menaxhere

  Pershendetje se u be me shume se 1 vit qe s'shkruaj fare ne af.
  Capuni, ne lidhje me ate cfare kerkoje, une per vete mendova se nuk kisha informacion te mjaftueshem per te marre nje vendim apo per te te dhene ty nje sugjerim. Nese problemi kryesor eshte motivimi, nuk mendoj se specialistet e motivimit vendosin parane te paren ne listen motivuese. Pastaj ata perderisa jane kerkues ne bio-tech nuk me duket se motivimi lidhet shume me parane(flasim ne nivelin te heq une 100$ nga rroga ime e tua jap punonjesve) per vete natyren e punes se tyre.
  Dhe problemin qe shtroje nuk ishte vertet ashtu, aty luhej per interesa personale te nje punonjesi( ne kete rast ne rolin e menaxherit) te shkeputur nga interesat e tjera te perbashketa. Thjeshte fshehja e nje veprimi hedh poshte cdo lloj mundesie per motivim (afatgjate) e aq me pak pa u arsyetuar fare me punonjesit. Ai person nuk e ka idene fare te interesave dhe kenaqesise se punetoreve te tjere pervecse te vetave.
  Por shkurt e sakte thuaj atij mos u bej kaq human te heqesh nga rroga jote per te rritur pagat te tjereve (dhe nese e llogarit vjetore besoj se do jete goxha)por harxho 1000$ e pyet ndonje konsulent se jeton ne Amerike e i ke per cdo cep.
   
 5. zog

  zog Primus registratum

  Re: Menaxhim dhe menaxhere

  manaxhimi s'esht talent por PROFESION, te pakten ky per te cilin po flitet ketu.

  talenti pastaj hyn kudo, ai s'perjashtohet nga asnje lloj profesioni.

  ndersa ai shoku sapunit, mendoj qe eshte sjellur si nje manager i vertete, profesionist i tille, dmth nje njeri i cili edhe pse i ndergjegjshem per mungesen e talentit (te madh, atij natyral per te cilen flet kordelja), mundohet nepermjet shfrytezimit te kushteve rrethanore, dmth nepermjet talentit tjeter (atij te vogel, nuhatjes, pergjimit, mashtrimit, efikasitetit, etj) te shpiere uje ne mulli t'vet.
   
 6. komino

  komino Valoris scriptorum

  Re: Menaxhim dhe menaxhere

  e ke fjalen per japonezet?
  Kursimi i hapesires eshte eshte ceshtje jetike per japonezet (krejt ndryshe nga amerikanet) dhe sisteme te tipit kanban gjejne zhvillim te menjehershem. menaxheret nuk bejne gje tjeter atje vecse i pergjigjen nje nevoje krejt te natyrshme dhe teresisht te pranuar ne kulturen e atij populli (nga dalin dhe punetoret)

  nejse pak rendesi ka

  mua me duket se po ngaterroni disi konceptin e lidershipt me ate te menaxhimit

  Une mbaj mend qe ne tekstin e "hyrje ne menaxhim" (viti e trete tek H. T. Fulz) exzistonte nje test (si ato testet idiote qe gjenden ne revista grash) per te kuptuar nese ishe i "prirur" lidership apo menaxhim. Edhe me idioti e kuptonte qe pergjigjet 1 te conin ne lidership dhe pergjigjet 3 ne menaxhim. Eshte e kuptueshme qe rezultati kish shume pak rendesi por eshte e sigurt qe kushdo mori mundimin te bente ate test tani e di shume mire dallimin midis nje lideri e menaxheri. Nuk jane dy gjera te kunderta por te pakten jane te ndryshme (pavaresisht se menaxheri tenton te maskohet si lider shume shpesh)
   
 7. bob

  bob Primus registratum

  Re: Menaxhim dhe menaxhere

  te menaxhosh do te thote te fitosh sa me shume nga dicka per te cilen ke bere tratative ta blesh sa me pak.

  ne SHqiperi ka nje perkufizim meskin dhe jo te bollshme te fjales.mund te jesh menaxher edhe thjesht me nje eksperience(pa pasur nje kualifikim),pasi nese arrijme te shkeputemi sadopak nga teoria ne praktike jo gjithcka do vihet ne ne levizje.
  shume pika thelbesore te te qenit menaxher dhe njekohesisht te menaxhosh duhet te perbejne bazen.
  ka disa tipe menaxheri te cilat variojne nga menyra se si kerkon kontaktin me nepunesit por edhe me klientet.
  pra mund te pranosh te jesh pjese e punes,duke marre pjese direkte ne realizimin e projekteve te tua.
  mund vetem te japesh idete e tua dhe realizimin te lihet ne dore te te tjereve.
  mund te rrish larg rolit prodhues duke mbikqyrur dhe urdheruar.
  mund te jesh menaxher vetem ne koordimin e hallkave te ndryshme te hierarkise prodhuese....

  etj etj.
  fjala menaxhim shihet sot ne SHqiperi sikur te jete nje sterfjale.
  nese sot nje firme shqiptare do te menaxhoje nje prodhim ne treg duhet shume mire te jete e afte ne marketing,pra ekzistojn edhe MKTG MNG.shume e rendesishme kjo per kushtet ne te cilat ekonomia boterore pjese e se ciles eshte edhe ek.shqiptare po udhehiqet.
  vijon ne numrin e ardhshem!
   
 8. capuni

  capuni Primus registratum

  Re: Menaxhim dhe menaxhere

  Sapo mbarova se lexuari librin ""The First 90 Days" nga Majkell Uatkins (Michael Watkins) ...edhe jua rekomandoj te gjitheve. Ky liber nuk eshte vetem per ata qe sapo kan filluar pune ...por t'ben ta shikosh ndryshe punen e perditshme monotone qe ben.

  [​IMG]
   
 9. MALINA

  MALINA Primus registratum

  Re: Menaxhim dhe menaxhere

  CA LIBRASH TE TJERE KE PARE ?
   
 10. bebi

  bebi Primus registratum

  Re: Menaxhim dhe menaxhere

  Ka ndonji q1 studion menaxhim ose q1 ka mbaru per menaxhim? NEse po pm me please /pf/images/graemlins/smile.gif
  me duhen disa materiale, po icik shpejt se s'perndryshe s'do me duhen gja ma von' /pf/images/graemlins/laugh.gif

  falemnders paraprakisht
   
 11. ^^MIA^^

  ^^MIA^^ Forumium maestatis

  Re: Menaxhim dhe menaxhere

  Crazy po mund te me thuash /pf/images/graemlins/wink.gif
   
 12. bebi

  bebi Primus registratum

  Re: Menaxhim dhe menaxhere

  lipso, ku me te xan un' ty? ti ne msn ke nenshkrimin se po meson... /pf/images/graemlins/pickellonja.gif

  ebm, iren' ku jeni ju pse s'punoni edhe ne weekend /pf/images/graemlins/cry.gif pishmoooo ec ktu !


  no1 loves me here /pf/images/graemlins/cry.gif /pf/images/graemlins/cry.gif
   
 13. Anana

  Anana Primus registratum

  Re: Menaxhim dhe menaxhere

  Hey crazy car te duhet? Ndoshta mud te te ndihmoj...
   
 14. bebi

  bebi Primus registratum

  Re: Menaxhim dhe menaxhere

  Lips, Yllka flm /pf/images/graemlins/kiss.gif
   
 15. irene

  irene Primus registratum

  Re: Menaxhim dhe menaxhere

  presente, dimmi ??? /pf/images/graemlins/laugh.gif /pf/images/graemlins/laugh.gif
   
 16. notorious

  notorious Primus registratum

  Re: Menaxhim dhe menaxhere

  thash shyqyr te lexoj noi ide te ksaj kinges per manaxhim /pf/images/graemlins/smile.gif
   
 17. bebi

  bebi Primus registratum

  Re: Menaxhim dhe menaxhere

  iren, me ju prit ju un' perfundoj ne guillotine /pf/images/graemlins/laugh.gif pa mbrrit te hanen te kasapi /pf/images/graemlins/laugh.gif
  ju kam sha me master e me ca keni /pf/images/graemlins/laugh.gif /pf/images/graemlins/laugh.gif

  mos m'shani se i la gjanat per minut te fundit, kshtu jam msu un me kto te shkolles, ndersa ato te qejfit ne minut te pare /pf/images/graemlins/laugh.gif /pf/images/graemlins/laugh.gif po thuj shyqyr q1 edhe i vit me ka mbet /pf/images/graemlins/rockband.gif

  tesh me ato te menaxhimit jam pothujse done, po meqi jeni ktu, a ka ndonji available me pozu per life drawing se kam detyrat e kolegjit /pf/images/graemlins/grin.gif

  iren, shif pm /pf/images/graemlins/kiss.gif
   
 18. ^^MIA^^

  ^^MIA^^ Forumium maestatis

  Manaxhimi i Cilesise

  Manaxhimi i cilesise sa i rendesishem mendoni se eshte ai?Kush jane kompanite shqiptare qe zbatojne dhe zoterojne standartet ISO? Kush jane matesit kryesore te treguesve te cilesise ,pse kompanite shqiptare nuk kane investuar ne kete gje por kane lejuar produktet e huaja te zhvillohen nen kete mbulese? Ju ftoj ne diskutim /pf/images/graemlins/smile.gif
   
 19. ujku81

  ujku81 Primus registratum

  Re: Manaxhimi i Cilesise

  Jane disa kompani mesa di une qe kane marre standarte ISO. Tani TQM mos prit te aplikoje njeri ketu. Cilesia hyn si faktor me rendesi ne momentin qe konkurenca behet shume e forte. Dhe mu s'me duket se niveli i konkurrences ketu eshte shume i madh. Por ka sektore qe po fillon te aplikohet te pakten marrja e standarteve ISO. Dhe po te shikosh keto kane konkurence ne nivel me te larte. Merr fabrikat e prodhimit te sallameve p.sh EHW, Hako, KMY, me cmim jane aty aty, luhet me cilesi.
   
 20. ^^MIA^^

  ^^MIA^^ Forumium maestatis

  Re: Manaxhimi i Cilesise

  Po derisa akoma kemi vetem disa kompani qe plotesojne standartet ISO,si mund te pretendojme te konkurrojme ne tregje te hapura...pffff ne sdime ku jemi!! Dhe thone qe na ben dem pastaj futja ne BE.
   

Shpërndajeni këtë faqe