Menyja me e mire per Naten e Vitit Te Ri.

Diskutime tek 'Kuzhina dhe receta gatimi' filluar nga Diavolessa, 6 Dec 2002.

 1. Diavolessa

  Diavolessa Valoris scriptorum

  Menyja me e mire per Naten e Vitit Te Ri.

  Cuna & Goca ju lutem sillni mendimet tuaja per kete nate aq te ngrohte.

  Gjithsecili mund te thote , sipas deshires se tij :

  C'fare do kishte deshire te gjente te shtruar mbi tavoline, ne te gjitha detagliet duke filluar nga mbulesa e tryezes, thikat pirunet, pizetat etj etj. (Por mbi te gjitha menyja)

  Pls dicka perfekte, per nje nate perfekte.

  Flmnd.
   
 2. TranofiljA

  TranofiljA Primus registratum

  Re: Menyja me e mire per Naten e Vitit Te Ri.

  Per mua....me e rendesishmja eshte larshmeria e pijeve :tipsy:

  Pa Vere t'kuqe...s'ka Vit te Ri!
  Sallate ruse
  ..edhe pastaj gjona t'tjera si mish...patate...e ku di un.

  Ne fund...RRUSH!

  MEnu e thjeshte kjo /pf/images/graemlins/laugh.gif
   
 3. assassino26

  assassino26 Primus registratum

  Re: Menyja me e mire per Naten e Vitit Te Ri.

  Ja 1 teme apostafat per mua.
  Sic e dini te gjithe une vdes per te gatuare kam merak sidomos naten e vitit te ri.Per mbulesen e tavolines kam 1 speciale tamam per naten e vitit te ri,e kuqe me disegnio plakun e vitit te ri me karrocen edhe ato kaprollet e famshem.
  Gatimet:
  sallaten ruse e qaj vete,ne pergjithsi pergatis shume sallatra,sallate me patellxhana te kuq qe me pelqen me teper se ka pamje te bukur.bej edhe 1 sallate tjeter me patate qe eshte shume e shijshme sidomos per qeflite e gatimeve me erza,salltra te tjera qe i pergatisin masnej grate,qe jane te thjeshta.
  pergatite rosto patjeter,nuk ka lezet tavolina pa rosto,biftek me mish derri te eger qe me vjen vit per vit nga Kosova,mish i regjur me qepe eshte i domosdoshem.Tave dheu tironse patjeter per ne tironsat,edhe gjelin e famshem qe e mor 1 muj perpara.Me lengun e gjelit behet ose pilaf shume i mire (te nesermen e vitit te ri) ose mund te beni kulac qe edhe ky eshte klas fare.
  Omelsina nuk diskutohet qe patjeter duhet te jete bakllava dhe pijet masnej jane simas qefit duke fillu nga birra,koka kola,vera po e po Un preferoj rakine(BMW)dhe se sben duhet uje tonic ose schweps.
  Ne shpi rrihet der ne 11 e 30 te nates mos beni gabim te rrini me shume edhe masnej der ne 7 te mjesit luftoni me kap nai lokal e kam llafin per ktu ne Tirane.Ky eshte viti i ri simas meje pak a shume shkurtimisht.Nqs kam harru gjo e korrigjojme po kjo eshte thelbi.
  Bo i shkreti un rrezik jam i vetmi mashkull qe kam shkrujt te kjo tema kan me ma mor shpirtin...
   
 4. TranofiljA

  TranofiljA Primus registratum

  Re: Menyja me e mire per Naten e Vitit Te Ri.

  Ku e ke shpine ti? /pf/images/graemlins/laugh.gif /pf/images/graemlins/laugh.gif /pf/images/graemlins/laugh.gif

  Do na gatush per takimin e? Si thu :thumbsup:

  Me pelqyen te gjitha idete e tua...pervec mbuleses. Ajo nuk eshte e ngrenshme...prandaj s'ka shume rendesi per mua /pf/images/graemlins/tongue.gif
   
 5. assassino26

  assassino26 Primus registratum

  Re: Menyja me e mire per Naten e Vitit Te Ri.

  Un e kam shpine ke pazari i ri.Un gatuj per juve po kom hall se boheni shum mer jahuu si i bohet masnej,se me duhen vullnetare per aiuto
  Masnej edhe shpenzimet sikur shkojne ca si shume....
   
 6. Dolores

  Dolores Primus registratum

  Re: Menyja me e mire per Naten e Vitit Te Ri.

  Do na dalesh per dark o File?
   
 7. enderr e njomet

  enderr e njomet Primus registratum

  Re: Menyja me e mire per Naten e Vitit Te Ri.

  Ndihme per mashkullin e vetem qe mendon se do jete i vetmuar...

  Nje lal po shkruj ne una.

  Viti i ri gezuaaar viti ri gezuaaaar

  Ime me do beje sallaten ruse dhe bakllavane. Gjelin do e marr vete persiper duke qene se gjeli i thenksgiving-ut me doli si rrush. Tjeter... hmmm po i fus nje pure me patate, do marr me vete ca sallam aligatori nga French Market ketu ne New Orleans, tjeter... se di vallaj... po do me vi ndermend ndonje gje. Per pije, birre, vere, uje i gazuar, Johnnie Walker Blue Label, edhe se di ca tjeter. Patjeter gjithashtu do duhet ca djathe, ca ullinj, sallate me qep dhe domate dhe kastraveca, icik kackavall i skuqur sdo ishte keq... hmmm tjeter tjeter tjeter.... se di... dont know...

  Tavolina sdi se si do shtrohet, kam 3 vjet qe skam qene ne shtepi edhe se di ca qelqurinash te reja ka blere ime me.

  Ja kaq per sot... uuuuuu do bej cheesecake /pf/images/graemlins/smile.gif ta provojne njehere ata albanezet
   
 8. assassino26

  assassino26 Primus registratum

  Re: Menyja me e mire per Naten e Vitit Te Ri.

  Djathin kackavall piqe ne zgare te mbeshtjelle me leter varak,edhe ca speca te pjek ne zgare s'do jete keq.ullinj berati me shumice edhe ca fruta ne fun sa per qef...
  Ato mollat jeshile ta tresin ushqimin tak fak.
   
 9. enderr e njomet

  enderr e njomet Primus registratum

  Re: Menyja me e mire per Naten e Vitit Te Ri.

  ide e mire kjo e djathit.... ooo ja nje akoma me e mire... po sikur ta fus ne furre ne kete format: nje fete te holle kackavalli, nje fete te holle djathi te bardhe, nje fete kackavall nje djathe te bardhe dhe ne fund nje kackavall tjeter, tip sanduici djathor, te sperkatur me pak piper te kuq dhe rigon, dhe te mbeshtjella me varak...
   
 10. lost in love

  lost in love Primus registratum

  Re: Menyja me e mire per Naten e Vitit Te Ri.

  po ju qenkeni per tu pire ne kupe more cuna, e kam thene une qe djmete kur duan edhe ne kuzhine jane :thumbsup: keshtu eshte edhe zemra ime, ndoshta ngaqe dhe ai e ka pas shpine afer pazarit te ri e sa here shkojme ne Shqiperi nuk kthehet pa nje skorte te mire erezash nga Shqiperia /pf/images/graemlins/smile.gif
   
 11. AnaBlue

  AnaBlue Forumium maestatis

  Re: Menyja me e mire per Naten e Vitit Te Ri.

  Mendoj se po te vesh djathin shtresa-shtresa dhe ta mbeshtjellesh me varak e ta pjekesh mund te dali si qulle, sepse djathi i bardhe leshon shume leng.

  Nuk e di cfare do bej apo si do kaloj vitin e ri... qejfi ma ka te bredh rrugeve /pf/images/graemlins/laugh.gif
   
 12. Diavolessa

  Diavolessa Valoris scriptorum

  Re: Menyja me e mire per Naten e Vitit Te Ri.

  E mbi baze peshku asgje? :confused: [​IMG]

  Antipast, pjata e pare, e dyte, fruta , emblesire, pije, me pas????????????
   
 13. assassino26

  assassino26 Primus registratum

  Re: Menyja me e mire per Naten e Vitit Te Ri.

  Pupupu goce ku hahet peshku per vit te ri mi...,Ose vetem peshk masnej,1 levrek i mire 7-8 kilsh per 5 persona edhe asgje tjeter,pervec sallatrave.
  Viti i ri e ka lezetin mas ores 12 e lal kur mushet Tirona plot pa per te honger s'jemi me ne kohen e dulles ka vite te ri po te dush perdite.
   
 14. enderr e njomet

  enderr e njomet Primus registratum

  Re: Menyja me e mire per Naten e Vitit Te Ri.

  Ana ke te drejte, por harrova te shtoj qe pasi te jene pjekur mire e mire, merren lihen te ftohen dhe pastaj futen ne frigorifer per disa ore para sherbimit, priten ne copa dhe vendosen ne pjate.
   
 15. enderr e njomet

  enderr e njomet Primus registratum

  Re: Menyja me e mire per Naten e Vitit Te Ri.

  mundesisht me pak vaj ulliri dhe ca ullinj nga ato te idhtit fare pa berdhame /pf/images/graemlins/smile.gif mmmm po me shkon goja leng tani qe edhe po e mendoj /pf/images/graemlins/smile.gif
   
 16. bulkthi

  bulkthi Primus registratum

  Re: Menyja me e mire per Naten e Vitit Te Ri.

  hej si mund ta èrovojmë atë salla,im e aligatorit ne ?
   
 17. edda

  edda Primus registratum

  Re: Menyja me e mire per Naten e Vitit Te Ri.

  Naten e dyte te Vitit te ri do ta kaloj ne Elbasan dhe do te gatuaj
  antipasta: veze te ziera dhe te mbushura me maioneze, senape, spec te kuq, djath parmigiano regiano, dhe te zbukuruara me speca te kuq;
  2) qofte te bera me gjize, proshute dhe te lyera me sesamo;
  3) pak salce kosi te shoqeruar me qofte te vogla sa nje kokerr arre.
  3) sallate greke te tjerat si kam vendosur akoma
  pjata e pare: lasagne con ragù. Ragùne do ta bej vete me mish te grire, qepe, domate, ereza.
  Shpresoj qe lasagnet ti gjej te gatshme ne Shqiperi se pastaj do me duhet ti bej vete.
  pjata e dyte: gjel deti i pjekur i shoqeruar me patate ne tave
  embelsira: tiramisù per ata qe s'duan te fryhen dhe bakllava.

  Uroj qe ti gjej te gjitha produktet qe me duhen ne Elbasan se pastaj duhet te filloj te vras menjen nga e para
   
 18. edda

  edda Primus registratum

  Re: Menyja me e mire per Naten e Vitit Te Ri.

  Ah, harrova do bej edhe ate gjene qe s'ia di emrin me buke misri me leng gjeli, arra dhe me nenexhik.
  Kush ia di emrin asaj gjaje???
   
 19. mostro

  mostro Putraku

  Re: Menyja me e mire per Naten e Vitit Te Ri.

  cazzoooooo!!!!!!una jam ne pune!gjithesesi ja kalofshi sa me mire naten e vitit te ri!!!!! /pf/images/graemlins/laugh.gif /pf/images/graemlins/laugh.gif
   
 20. gjekec

  gjekec Primus registratum

  Re: Menyja me e mire per Naten e Vitit Te Ri.

  Ke harruar dhe gjalpin e skuqur
   

Shpërndajeni këtë faqe