MESOJME TE SHKRUAJME

Diskutime tek 'Arkivi' filluar nga MARTINA, 2 Dec 2003.

 1. MARTINA

  MARTINA Fillestar

  MESOJME TE SHKRUAJME

  KAM PAK DITE QE JU LEXOJ (ME SHUME KENAQESI) SEPSE ME DUKET SIKUR NUK JAM ME AFER.KA SHUME GJERA QE ME PELQEJNE(DHE SHUME QE S'ME PELQEJNE)PO KY ESHTE PROBLEM I IMI.GJEJA QE ME TE VERTE ME LE PAK SI KEQ ESHTE MENYRA SE SI SHKRUAJNE SHUME PREJ JUSH.NUK ARRIJ TA KUPTOJ PO AQ SA KAM MUNDUR TE LEXOJ JENI TE TERE TE RINJ DHE ME VJEN KEQ KUR LEXOJ SE SI SHPREHENI,GRAMATIKA MENYRA.....ETJ ETJ.JAM NGA TIRANA ME PELQEN DHE DIALEKTI PO NE KETE FARE MENYRE ME TE VERTETE....KEMI NJE GJUHE SHUME TE BUKUR TE VESHTIRE,NA KA BERE ME TE KAPSHEM PER GHUHET E TJERA.JU BETOHEM NUK DUA TE MERZIS E AS TE OFENDOJ ASNJE VETEM SE ME TE VERTETE ME BEN PERSHTYPJE SE SI SHKRUANI.KA RASTE QE ME DUHET TE NDALOJ 10 MIN NE NJE DISKUTIM SE NUK ARRRIJ TE KUPTOJ SE CFARE KENI SHKRUAJTUR.JU PERSHENDES TE GHITHEVE.
 2. luljeta hato

  luljeta hato Fillestar

  Re: MESOJME TE SHKRUAJME

  Pershendetje Martina.Ke te drejte.Dhe une kur u futa ne AF,me bente shume pershtypje menyra e te shkruarit,por tani u ambjentova.Mesova qe ky eshte thjesht nje zhargon,nderkaq te gjithe dine te shkruajne shume mire.Megjithate mbetem e mendimit qe kur postohen ceshtje serioze,duhet shkruar me drejtshkrim.Une,te pakten,nuk mund te shkruaj ndryshe.Ndryshe eshte kur ndonjehere behet shaka.Shakaja me kripe e kripa me karar,thote populli.
 3. korcari12

  korcari12 Fillestar

  Re: MESOJME TE SHKRUAJME

  Ke shume te drejte qe ka shume gabime, si do mos drejteshkrimi.
  Kur fillova te shkruaj ketu ne AF per here te pare, mundosha te isha sa me i sakte, kurse tani si gjith te tjeret nuk i ve rendesi? :shrug: :angel:
 4. eros111

  eros111 Fillestar

  Re: MESOJME TE SHKRUAJME

  un per vete shkruj shum mir dhe nuk e kuptoj se si ca te tjer shkrujn me gabime...sikur skan bo shkoll fare /pf/images/graemlins/laugh.gif
 5. eros111

  eros111 Fillestar

  Re: MESOJME TE SHKRUAJME

  thuhet : nuk arrij te kuptoj se çfare keni shkruar....dhe jo se cfare keni shkruajtur /pf/images/graemlins/wink.gif
 6. MARTINA

  MARTINA Fillestar

  Re: MESOJME TE SHKRUAJME

  SHUME FALEMINDERIT PER KORIGJIMIN PO NQS BEN NJE XHIRO ME TE GJATE NE TERE FORUMIN DO SHIKOSH QE NUK "CALON GOMARI NGA VESHET"ANYWAY ...FLMN SHUME
 7. Genta

  Genta Fillestar

  Re: MESOJME TE SHKRUAJME

  Martina dhe une jam shume dakort me ty. Shkruajne shume keq, me dialekt, me gabime gramatikore dhe drejtshkrimore. Ajo qe nuk me pelqen eshte se ne disa raste shkruajne ne gjuhe te huaja. Mire, jam dakort qe te shkruash dicka ne gjuhe te huaj, ndonje shaka p.sh se tingellon me bukur, por nuk me pelqen fare kur shkruajne vetem anglisht apo vetem italisht dhe jo ship.
  Ketu mblidhemi per te folur shqip, per te mos harruar shqipen dhe per te diskutuar per probleme te ndryshme ne lidhje me vendin tone Shqiperine apo dhe probleme te tjera.
  Ju pershendes
 8. eros111

  eros111 Fillestar

  Re: MESOJME TE SHKRUAJME

  sa rendesi i veni edhe ju...shumica di te shkruaje, por puna eshte se kur do te besh ndonje batute psh duhet ta shkruash si thuhet...

  psh le te marr nje shprehje kot... "m'ka ik petlla'...sikur do duhej ta shkruaja mire do i binte "me ka ikur petulla" /pf/images/graemlins/laugh.gif /pf/images/graemlins/laugh.gif
  shikoni sa keq tingellon!!!

  ka edhe shuuuuuuume raste te tjera si ky
  :wave:
 9. MARTINA

  MARTINA Fillestar

  Re: MESOJME TE SHKRUAJME

  JU FALEMINDERIT TE TERE.MENDOVA SE DO ME KEQKUPTONIT,FATMIRESISHT NUK NDODHI KESHTU.MEGJITHATE NUK ISHTE VEREJTJE ME TE KEQ...PERKUNDRAZI JAM DHE UNE DAKORT,DISA BATUTA SHPREHJEE..ETJ ETJ TINGELLOJNE ME MIRE NE THENA ASHTU SE SA NE GJUHE LETRARE.POR NE DISA RASTE ME TE VERTETE..LENE PER TE DESHIRUAR.JAM DAKORT DHE PER FAKTIN QE GJUHET E HUAJA JANE TEPER TE PERDORSHME.NUK KAM ASGJE KUNDER UNE KUR LEXOJ SHQIP ME DRIDHET TRUPI.KAM NJE FEMIJE 6 MUAJSH(QE KA BABIN ITALIAN)DHE UNE I FLAS NGA MENGJESI DERI DARKE SHQIP.DO ISHTE LUMTURIA ME E MADHE SIKUR NE NJE TE ARDHME TE FLISTE SHQIPEN RRJEDHSHEM.NUK E DI PO KUR JE LARG CDDO GJE NE LIDHJE ME VENDIN TEND MERR NJE KUPTIM TJETER,MBASE ESHTE DHE KJO ARSYEJA QE ME VJEN KEQ KUR LEXOJ MOSHATARET E MI TE SHPREHEN KESHTU.ME DUHET TE IKI..JU PERSHENDES TE GJITHEVE.
 10. eros111

  eros111 Fillestar

  Re: MESOJME TE SHKRUAJME

  mos ki merak fare per cunin se dhe kusherinjte e mi kane lindur ne greqi dhe e flasin shqipen me mire se mua /pf/images/graemlins/laugh.gif
  kur jane te vegjel i kapin shpejt e shpejt gjuhet /pf/images/graemlins/wink.gif
  thuaj qe paska fat cuni jot se do jete me dy gjuhe ne xhep
  ciao :wave:
 11. bona

  bona Fillestar

  Re: MESOJME TE SHKRUAJME

  martina

  ca arsye qe mendoj une pse nuk shkruajne njerzit mire:
  nje variant:
  dikush qe shkon ne shkolle jashte i mbysin me detyra detyra e detyra, gje qe nuk ka ndodhur ne shqiperi. gazeta , revista televizori gjithe diten e noten nuk flet shqip ketu ku jemi. tjeter dhe kur shkruajne shqip robte kane ndermend gjuhen tjeter qe flasin per dite.
  psh me erdhi mua nje leter nga ambasada. dhe kishte shkrujt nje fjali shqip qe ishte sa nje paragraf ketu i gjate, qe po ta lexosh me ze te larte s'te dilte fryma. pastaj ketu robte kur mbarojne shkollat dhe ne pune i duhet me bo raporte me shkrim dhe ato natyrisht nuk jane shqip.

  dhe e fundit degjo emisionet ose lexo gazetat sot ne shqiperi (qe mua me bejne per te vjelle) kur fusin fjale te jashtme. dje per shembull ne emision u tha : 'ketu ulen vipat( VIP)', kujdesem per lukun(look) tim, do anonciojme ( anounce) dikca etj, etj.
 12. aspahiual

  aspahiual Fillestar

  Re: MESOJME TE SHKRUAJME

  4Martina:
  Me duket se paske probleme me Caps Lock-un:)
  me falni qe dola jahte teme.
 13. Erolina

  Erolina Fillestar

  Re: MESOJME TE SHKRUAJME

  Fillimisht postuar nga Martina:

  "... ME DUHET TE NDALOJ 10 MIN NE NJE DISKUTIM SE NUK ARRRIJ TE KUPTOJ SE CFARE KENI SHKRUAJTUR..."
  __________________________________________________Fillimisht postuar nga AMD

  "...4Martina:
  Me duket se paske probleme me Caps Lock-un:)
  me falni qe dola jahte teme..."

  Bukur, AMD! :thumbsup:
  Sapo fillova te lexoj temen, m'u deshen edhe mua 10 minuta, Martina, qe ta merrja vesh ku e kishe hallin ti. "Te mesojme te shkruajme" duhet te perfshije edhe rregullat drejtshkrimore(jo vetem gramatikore). Nese do te shkruaje me dore, nuk ka merr mendja se do t'i kishe bere fillimet dhe fundet e fjaleve e te fjalive te gjithe me germa te medha shtypi.

  P.s. As une nuk e kam me te keq, por eshte e veshtire te lexohet nje tekst i teri me germa te medha. Puna e perdorimit te dialekteve eshte dicka qe vetem po shtohet ne forum(fatkeqesisht). :smash:
 14. olti

  olti Anëtar i njohur

  Re: MESOJME TE SHKRUAJME

  Si shkruhet "Ndjenja" apo "Ndjeja"?
 15. Diddy19

  Diddy19 Fillestar

  Re: MESOJME TE SHKRUAJME

  Shkruhet ashtu si edhe lexohet, dmth "ndjeja"!
 16. bebi

  bebi Fillestar

  Re: MESOJME TE SHKRUAJME

  :eek:

  ndjeja???
  sentimento-feeling shkruhet ndjeja???

  s'kam lexu ma shum se dy postimet e fundit, shpresoj se bahet fjale per ndoj gja tjeter, po ktu i kam shky syte.

  prap tham, shpresoj se jam gabu dhe e keni pase fjalen per ndoj gja tjeter, se kjo ban muuuuuuuuuuuu :book:
 17. Presidenti

  Presidenti Fillestar

  Re: MESOJME TE SHKRUAJME

  çar bohet ktu 'er miku em! Kina dà menjejn ma à shkojt shqipen na khà a sej?!?!?

  Kosh i ka dhon dum i ka dhon moo, e s'ka pt'nrèshoo gjo ma a shkroj ma mir, jo!!!

  boni si dini, se m'vraft Sallsatajku, na ina mor vesh kon e kon gjithmon me ket te shkromen e t'knumen ton!
 18. Diddy19

  Diddy19 Fillestar

  Re: MESOJME TE SHKRUAJME

  Fillimisht postuar nga Blue:
  s'kam lexu ma shum se dy postimet e fundit, shpresoj se bahet fjale per ndoj gja tjeter, po ktu i kam shky syte.

  Ashtu si edhe ti ,edhe une ne fakt lexova vetem postimin e fundit edhe ktheva pergjigje,pa u menduar shume gjate.Kur thashe se shkruhet "ndjeja" e kisha fjalen per "ndjeja" ne sensin e folje ,dmth ndjeja= folje,menyra deftore ,koha e pakryer,veta e pare,njejes.Besoj se u kuptuam.Kjo shkruhet "ndjeja""(Shembull,une ndjeja dicka per ty)

  Ndoshta Neo e kishte per ndjeja=sentimento,feeling??Dyshoj ,s'besoj se Neo-s ti kene fillu me i ra trute ne qafe nese e kishte fjalen per ndjenja = emer.

Shpërndajeni këtë faqe