Mimoza Ahmeti

Diskutime tek 'Letërsia' filluar nga Anasykaltra, 5 Nov 2002.

 1. Anasykaltra

  Anasykaltra Primus registratum

  Mimoza Ahmeti

  Armiku im,
  shpeshhere me fyeve ne menyren me te dobet,
  shpeshhere te fyeva ne menyren me te ceket,
  armiku im.
  E c'do ish jeta ime pa ty,
  dhe e jotja pa mua?
  Askush s'mund ta dije.
  (kur kushtezimi mbaron
  qenia zhduket).

  Armik.Armiku im!
  Prej teje rashe ne gjurme dhe perftim
  te asaj qe kerkoja,
  prej teje gjalleroi lenda ime,u zgjua,
  u perbetua,
  dhe ngashereu,
  kur vrasja shpirtrat i mbertheu.
  Oh,ne te vertete,ti je dashuria
  dhe jo urrejtja ime
  armiku im.

  Pikerisht ato,
  qe ne zhvleftesuam,ndersa rruges ecem,
  qe asnjehere s'i llogaritem,
  TURMAT,
  qe inerte derdhen
  dhe fryme marrin me injorim,
  lane pasoje,
  mbi shpirtin tend,
  mbi shpirtin tim.
  Shkak agreioni jane per ne te dy.

  Oh,ate dite kur u vrame,
  kur per here te fundit u pame,
  ate dite kur te mposhta,
  dhe fitova(ndoshta),
  ishe tmerresisht i bukur,i vrare,
  si asnjehere me pare,ne fytyre.
  Dhe s'di si jeta u nderthur
  ne kete menyre...

  [​IMG]
   
 2. Durrsaku_King

  Durrsaku_King Forumium praecox

  Re: Mimoza Ahmeti

  lumi fle armiku s'fle thot poplli
   
 3. amp

  amp Primus registratum

  Re: Mimoza Ahmeti

  sikur eshte "Armiku pret te behet i ceket lumi" ?
   
 4. Anasykaltra

  Anasykaltra Primus registratum

  Re: Mimoza Ahmeti

  Qe ti je gomar kjo eshte dicka qe duket

  Fytyre e bukur dikur,tani stigmatike,
  ne gjurmet e tua gjej vrasjen qe te kane bere,
  ne grate qe i humbe,qe i braktise,a shpetuan duke ikur prej teje,
  per mbetur gjalle diku
  ne lemoshe ndjenje.

  Fytyre e bukur dhe sot,me gjithe prishjen,dyshimin,
  dekompozimin,
  trup qe zvarrisesh e birresh ne toke te mallkuar.
  Mase vigane dhe e deshperuar njekohesisht.
  Nje vath ne vesh-dic ja nxit kotesise kuptimin.
  Cdo dite humb dicka nga cilesia e yllit,
  vdiresh ne rere.
  Cdo nate fiton dicka nga pamortesia e vdekjes.
  Oh,tani qe po shuhesh,ndersa vazhdon akoma te shuhesh
  vervit ne ajer tentakula te tmerrshme vetmie te shthurur
  me lak fshikullues kap,terheq e shtrengon,
  roberon
  me buzet sterile,trupin e pandjeshem.

  Shepsh kam rene ne gjurmet e bjerrrjes sate,shfrimit
  menyres se terthorte te shfaqjes,helmimit,
  fshehjes,sofizmit,lekundjes,se paqenes,
  asaj paqendrueshmerie qe nuk ngre dot baze.
  Ndjenja luksoze,ne esence shkaterruese,
  gerryejne si macet gjire grash te lena.
  Rrugehumbur i bukur qe vazhdon te humbesh,
  qe di te sillesh por qe etika s'ta permush dot shpirtin.
  Jam jotja,me ke,gjithmone me ke pasur,
  mbeshtetje,fryme,shteg ne rruge pa krye,
  Por ti s'e kupton,ngaqe je gomar,
  dhe ky eshte shkaku
  qe une te dua tmerresisht.

  [​IMG]
   
 5. Durrsaku_King

  Durrsaku_King Forumium praecox

  Re: Mimoza Ahmeti

  une mendoj se gomari e kupton por nuk ja ka qejfi... /pf/images/graemlins/smile.gif
  e ti prandaj tmerrohesh nga rrealiteti
   
 6. Anasykaltra

  Anasykaltra Primus registratum

  Re: Mimoza Ahmeti

  Gjithckaja ime

  Vaje te kaltra per ty me leshojne floket
  dhe goja s'eshte vec nje pasqyre e krisur
  prej dhimbjesh te dala nga mishi me shkulje
  prej asaj qe te kam pushtuar kurre per mos te te leshuar.

  O dendesi bari e gjelber e kraherorit tend
  o drure te eger aromeleshues te kembeve te tua,
  o krahe qe vetem krahe dhe vetem krahe leshoni,
  o ti,qafe e bute dhe e forte njeheresh
  O ti gjithcka,gjithckaja ime,
  gjithckaja e nates sime,e dites sime,
  ti,gjithcka
  O rruzull i erret ,o rruzull i verber,o rruzull shkaterrues
  i sedres sate te kafshuar.
  Te gjitha ju,gjithcka te ti.
  Vete ti:
  Qendro,me veshtro,
  mos me vdis ne duar
  Nje toke nje here e gjetur
  kurre me s'eshte harruar!

  /pf/images/graemlins/frown.gif
   
 7. Anasykaltra

  Anasykaltra Primus registratum

  Re: Mimoza Ahmeti

  Ti do te heshtesh

  Ti do te heshtesh gjate ate dite,
  ndoshta per fare ate nate,
  kur te mos jete
  mbi sferen e humbur te tokes,
  figura ime krenare
  me syte e fuqishem si shpeze
  qe vec lirise i perkasin,
  qe ti ti i deshe aq shume.
  Ti do te heshtesh djale,
  ti do te heshtesh,burre,
  ti do te heshtesh,shpirt,
  kur te mos jem me une.
  Dhe mjekra jote peshtetur mbi klavikul,
  do te heshte.
  Oh,nuk do te jete me ajo heshtje,nje nga ato qe vibrojne afrimin.
  Ajo heshtje e madhe,
  ajo heshtje e mungeses,
  ajo heshtje e kthimit tend,
  ne nje,ne nje,ne nje.
  Ti qe gjithmone me mua ishe dy,
  dhe prape njesuar,
  po kurre bir vetmie.

  Do te heshtesh,
  ti qe aq pak flisje dhe heshtjet i krisje
  ti qe i kishe fjalet si guaska te rralla,
  qe m'u desh aq rruge te eci per ti gjetur,
  do te heshtesh ti,qe aq shume te desha,
  Do te kthehesh ne nje burre si mijera
  (kurre nuk mbaron argateria se ngreni burra.)

  Do te heshtesh.Do te cohesh.Do te ikesh qe andej,
  krahthyer drejt gojes se argaterise do t'ikesh
  duke tu zvogluar trupi,shpatullat ne largesi.
  (Pika me rafte sa fort ti desha shpatullat!)
  Do te ikesh argati im,do te zhdukesh,
  dhe ketu historia jone do te mbaroje
  historia jone e padegjuar
  qe e pergjonin yjet e pikuar
  e qe kapnim me dore nen cati.

  [​IMG]
   
 8. Ema

  Ema Goddes

  Re: Mimoza Ahmeti

  Eshte cudi kur je femer

  Mua tani me vjen per te qare.Me duket sikur
  shkarkesa yjesh me jane grumbulluar te syte.
  Dot nuk duroj,
  ndersa cengelat e nervave nderas terhiqen
  kundrejt njeri-tjetrit.
  Kangur me foshnjen ne xhep
  duket figura ime se largu
  ketu ne bregdet.
  Me vjen per te qare.Jam bere barre.
  Me siguri molusqet e buta tani
  levizin kapaket e forte brenda ujit
  dhe kandilet e kuq
  kushedi c'udhetim te mahnitshem
  kane marre
  Eshte cudi kur je femer...
  E keni pare natyren kur tmerrohet,fryn
  e shkaterron!
  Kur si perbindesh shkriferon germadhat
  e mohimit...
  Pastaj, kur pastaj, e lehte dhe e trandur,
  me syte e medhenj plot hije
  pret nje vazhdim, nje lindje femije
  buze detit ku i vjen per te qare, per te qare,
  ngaqe se si eshte, eshte me barre.
  Ne ato ore te dites kur molusqet e buta
  hapin kapaket e forte brenda ujit
  dhe kandilet e kuq
  kushedi c'udhetim te mahnitshem kane marre...
   
 9. Ema

  Ema Goddes

  Re: Mimoza Ahmeti

  MAMA DHE BIJTE

  Gjithmone e me ralle te shoh,
  gjithmone e me teper
  cuditem
  si dola nga barku yt dhe ti je ime bije.
  Sepse je e vogel, mama, e pafajshme
  dhe lotet i ke te brishte e te rinj.

  Ti qe u plake dhe qan si foshnje
  kur duhet te gezohesh
  e qe pikellimi te ndjek si urith
  pikerisht kur liria hap nje shteg.
  Po ti je e vogel, mama, e
  pafajshme...

  O zot, c'deshi nje njeri si ti
  ne kete bote te sprovuar...
  Ti akoma s'ke mesuar te genjesh,
  e shtrenjte dhe duart i ke si dy
  bonbone te vogla, te emblat duar, te sheqerta
  nga lotet e tu.

  Mireserdhe mama!
  Ja shtepia, filaxhani i kafese dhe miresjellja ime
  te serviret me kujdes, sofostike eshte, megjithate
  ne mode...

  Coje koken, perse qan?
  Bijte e tu jane rritur tashme-
  bisha sfiduese, s'i ndjek dot rreziku;
  ty te duan
  misheredhimbsur, mama,
  nuk te harrojne,
  me mire vdesin,
  Ke dhe ti ne zemen e tyre nje dritare,
  nje oval gezimi, drite e shprese,
  sepse te tute ishin naivet,
  si kuaj lufte, me syte e medhenj
  ushqyer me ujera kroi.

  I deshe fort, mama, sic dite i deshe,
  i mallkove fort, mama, sa munde i mallkove,
  me zerin qe e kishte si varg rruazash nbi gur...

  Dikur...e mban mend, mama?
  Ne shtepi kendoje,
  ishe e re, e bukur
  tani e kuptoj.
  perendimi vdiste i lumtur per ate lloj kenge,
  dhe syri yt i lumtur per ate lloj kenge,
  dhe jeta ishte oganike, mama:
  luanin kalamajte,
  naivett qe ti i rite me delir horizonti...

  Ja ku i ke perballe, te rrahur me jete e me sprove,
  felligeshtia i ka vrare, por gjakun nuk ua ka sterpikur.

  Jane te virgjer, mama, te perdalet e tu,
  jane te virgjer,
  lakuriq te pambrojtur, me gjithcka te fituar me
  dhembe.

  Mos i shaj, mama, se ben faj. Mos i truaj.
  Te kane dashur, mama, te kane dashur.
  I duaj. (Kurre prindi nuk mund te
  mberrije dashurine efemijes.)

  Kthehu, ece ne vete, mama,
  mos qaj me.
  Jane te fundit vjete te tute, ne
  kete femijeri te dyte
  mund te ngrohe pak dielli,
  po t'i teresh syte.
  Fshiji lotet, mama, jemi dermuar,
  te buzeqeshesh pak, kjo eshte buke per ne.

  O femija im i deshperuar,
  mekati me i madh i perendise mbi dhe.
   
 10. Ema

  Ema Goddes

  Re: Mimoza Ahmeti

  CMENDINA ME PORTE HAPUR
  Po ikni, po na lini,
  duke menduar; "Pergjithmone",
  Nga ky dhe qe ishte juaji, joni,
  qe eshte cmendina jone.
  Cmendina jone e dashur, mallengjyese
  me kafkat shqyese.

  O te cmendurit e mi te shtrenjte,
  sa ju dua,
  megjithese kurre s'ju flas,
  megjithese kurre s'me flisni
  dhe dot s'ju duroj
  dhe dot s'me duroni.
  Por ky eshte rit:
  ne nuk e shohim ne sy njeri-tjetrin
  per pa urryer,
  dhe ky eshte shkak
  per t'u dashur gjer ne cmendim,
  duke buzeqeshur ekzaltisht,
  ndersa ne faqe
  lotet na rjedhin,
  lotet.

  Bashkevuajtes te mi
  qe ikni mergueshem,
  te cmendines sone unikale,
  me sy te fiksuar
  pas nje ideje te vetme,
  oh, vetem pas nje ideje te vetme,
  qe askurre s'u pa, s'u gjend askund
  dhe s'di ndonjehere ne ka per t'u gjetur.

  Shperndahuni, ikni, tretuni.
  Vend me vend shtet me shtet...
  Oh, cfare piskame pisket
  nga cmendina jone
  ne oren e vone te perendimit,
  kur malli e merr per bijte ne Perendim...

  C'trishtim!
  Mure te rrjepur..Mure qe gjithmone
  kufizojne horizontin
  per te lene nje qiell pa fund persiper.

  Aty pas mesnate denesjet mbarojne,
  dikush me vete po flet:
  Sidoqofte shqiptarit,
  kudo qe te ndodhet,
  i mjafton marrezia e vet...
   

Shpërndajeni këtë faqe