Mimoza Ahmeti

Diskutime tek 'VIPat me famë botëore, klubi i Fansave' filluar nga Ema, 4 Nov 2002.

 1. Ema

  Ema Goddes

  Mimoza Ahmeti

  Sa shume te desha ditur pa e ditur....

  E dua shume,gjej veten te poezite e saj.
  kam shoke ketej???
   
 2. lost in love

  lost in love Primus registratum

  Re: Mimoza Ahmeti

  une kam vite qe jam larg e si kam lexuar poezite e fundit te Ahmetajt por pervec tyre kam pare pikturat e para te saj, te bukura e te cuditshme si vete ajo (dikush a mund te me thote dicka per jeten private te saj, ne pergjithesi, jo hollesira)
   
 3. I love new york

  I love new york Primus registratum

  Re: Mimoza Ahmeti

  O Ema edhe mua me pelqen shume Moza si poete dhe e njof edhe pak nga afer se kemi patur miqesi familjare. Eshte interesante, e guzimshme dhe pak "crazy", that's also what makes her special. Madje para shume vitesh kur me ndihmoi per nje hartim qe kisha ne shkolle te mesme dhe meduhej t'i shkoja ne shtepi, i bera dhe nje popezi sepse vete qenia e saj me frymezoi. Tani ketu ne New York jam shume shoqe me motren e saj qe eshte tip interesant.
  oh dhe mbiemrin e ka Ahmeti jo Ahmetaj. gje e vogel I guess but just to make it right /pf/images/graemlins/wink.gif
   
 4. Ema

  Ema Goddes

  Re: Mimoza Ahmeti

  O ca me thua...
  E kam idhull !
  /pf/images/graemlins/smile.gif
   
 5. Guest

  Re: Mimoza Ahmeti

  mimoza esh padiskutim me e mira
   
 6. bella

  bella Primus registratum

  Re: Mimoza Ahmeti

  shkruan bukur...
   
 7. terpervetezotimertegjithe

  terpervetezotimertegjithe Primus registratum

  Re: Mimoza Ahmeti

  une se njof fare po kam shume besim tek ju gjykatsit e vlefshem qe jeni /pf/images/graemlins/tongue.gif /pf/images/graemlins/tongue.gif /pf/images/graemlins/tongue.gif /pf/images/graemlins/laugh.gif /pf/images/graemlins/laugh.gif
   
 8. receli

  receli Primus registratum

  Re: Mimoza Ahmeti

  Mimoza Ahmeti ka nji poezi keshtu:

  Atje larg ti ben nji klick
  Edhe cfaqet i yti nick
  E tek une vjen nje si lume
  Rryme-ngrohte....
  ....te dua shume
   
 9. doktoresha

  doktoresha Primus registratum

  Re: Mimoza Ahmeti

  vdekja e majakovskit me duket fillon keshtu

  endem rrugeve e kerkoj syte e tu...i dashur
  po nuk ndodh ta gjejme njeri-tjetrin
  ....
  ...
  nje dite do vdes duke kerkuar syte e tu
  ne mengjes aty mbi trotuar do te me gjejne..

  me falni per rremujen po kaq kam fiksuar....nga ajo perle
   
 10. Kordelja

  Kordelja Valoris scriptorum

  Re: Mimoza Ahmeti

  Eshte e mrekullueshme......

  P.s.Do kthehem me disa botime te saj kur te kem kohe ti hedh ne PC. /pf/images/graemlins/smile.gif
   
 11. doktoresha

  doktoresha Primus registratum

  Re: Mimoza Ahmeti

  te lutem Koredele hidhe ketu ne kete faqe ate poezi sepse une nuk e kam me libin e m. ahmetit dhe nuk e di mire...vetem se ato rreshta i perseris shpesh mendje sepse jane vertet te bukur.
  ana
   
 12. Kordelja

  Kordelja Valoris scriptorum

  Re: Mimoza Ahmeti

  QE TI JE GOMAR, KJO ESHTE DICKA QE DUKET

  Fytyre e bykur dikur, tani stigmatike,
  ne gjurmet e tua gjej vrasjen qe te kam bere,
  ne grate qe i humbe, qe i braktise, a shpeton duke ikur teje
  per te mbetur gjalle diku
  ne lemoshendjenje.

  Fytyre e bukur dhe sot, me gjthe prishjen dyshimin, dekompozimin,
  trup qe zvarritesh e birresh ne toke te mallkuar.
  Mase vigane dhe e deshperuar njekohesisht.
  Nje vath ne vesh – dic i nxit kotesise kuptimin.
  Cdo dite humb dicka nga cilesia e yllit, vdiresh ne rere,
  cdo nate fiton dicka nga pamortesia e vdekjes.
  Oh, tani qe po shuhesh, ndersa vazhdon akoma te shuhesh
  vervit ne ajer tentakula te tmerrshme vetmie te shthurur……….
  Me lak fshikullues kap, terheq e shtrengon,
  roberon,
  me buzet sterile, trupin e pandjeshem.

  Shpesh kam rene ne gjurmet e bjerrjes sate, shfrimit,
  menyres se terthorte te shfaqes, helmimit,
  fshehjes, sofizmit, lekundjes, sepaqenes,
  asaj paqendrueshmerie qe nuk ngre dot baze.
  Ndjenja luksoze, ne esence shkaterruese,
  gerryejne si macet gjire grash te lena.
  Rrugehumbur i bukur qe vazhdon te humbesh,
  qe di te sillesh, por qe etika s’ta permbush dot shpirtin
  Jam jotja, me ke gjithmone me ke pasur
  mbeshtetje fryme, shteg ne rruge pa krye.
  Por ti s’kupton, ngaqe je gomar
  dhe ky eshte shkaku
  qe une te dua
  tmerresisht.

  Mimoza Ahmeti nga libri DELIRIUM
   
 13. Kordelja

  Kordelja Valoris scriptorum

  Re: Mimoza Ahmeti

  JA, EDHE PAK

  Ja, edhe pak, ethet do te kendojne tek une.
  Do te degjohen vargje te imta, tmerresisht te holla,
  ne lartesin e trurit, nga pipeza e zemres…..
  Eshte ora e thyerjes.
  Largohuni prej meje!
  Mos me shikoni.
  Jam tmerresisht i bukur.
  Verboheni…..

  Me lote te zhveshur,
  ku drita dridhet
  shkelqen e bie
  ne hon te gjoksit,
  qan fytyra ime
  me syte qe shohin nga Brenda.

  Misteri i bukurise,
  viktima jote pi uje ne oazin tend,
  do mbytet ne ty e lulezuar.

  Ja, e kujtova c’eshte
  ai qe nuk e dua dhe po vdes per te,
  ndersa kujtesa, nje pyll i prishur nga shtrengata e kthimit ne vete
  me dermoi…..

  Mbyllni dyert, dritaret.
  Largoni femijet mos shohin
  Filluan ethet, po dridhem.
  Jam tmerresisht i bukur, ne kete akt sfinksi,
  me gjak engjellor ne deje.
  Kaperdij dhimbje te cartshme.

  Largohuni!
  Verboheni!
  Mister i bukurise,
  viktima jote piu ne oazin tend.
  U mbyt ne ty e lulezar…….

  Mimoza Ahmeti nga libri DELIRIUM
   
 14. Ema

  Ema Goddes

 15. Ema

  Ema Goddes

  Re: Mimoza Ahmeti

  KJo me pelqen keq fare :

  Armiku im,
  shpeshhere me fyeve ne menyren me te dobet,
  shpeshhere te fyeva ne menyren me te ceket,
  armiku im.
  E c'do ish jeta ime pa ty,
  dhe e jotja pa mua?
  Askush s'mund ta dije.
  (kur kushtezimi mbaron
  qenia zhduket).

  Armik.Armiku im!
  Prej teje rashe ne gjurme dhe perftim
  te asaj qe kerkoja,
  prej teje gjalleroi lenda ime,u zgjua,
  u perbetua,
  dhe ngashereu,
  kur vrasja shpirtrat i mbertheu.
  Oh,ne te vertete,ti je dashuria
  dhe jo urrejtja ime
  armiku im.

  Pikerisht ato,
  qe ne zhvleftesuam,ndersa rruges ecem,
  qe asnjehere s'i llogaritem,
  TURMAT,
  qe inerte derdhen
  dhe fryme marrin me injorim,
  lane pasoje,
  mbi shpirtin tend,
  mbi shpirtin tim.
  Shkak agreioni jane per ne te dy.

  Oh,ate dite kur u vrame,
  kur per here te fundit u pame,
  ate dite kur te mposhta,
  dhe fitova(ndoshta),
  ishe tmerresisht i bukur,i vrare,
  si asnjehere me pare,ne fytyre.
  Dhe s'di si jeta u nderthur
  ne kete menyre...
   
 16. Ema

  Ema Goddes

  Re: Mimoza Ahmeti

  Qe ti je gomar kjo eshte dicka qe duket

  Fytyre e bukur dikur,tani stigmatike,
  ne gjurmet e tua gjej vrasjen qe te kane bere,
  ne grate qe i humbe,qe i braktise,a shpetuan duke ikur prej teje,
  per mbetur gjalle diku
  ne lemoshe ndjenje.

  Fytyre e bukur dhe sot,me gjithe prishjen,dyshimin,
  dekompozimin,
  trup qe zvarrisesh e birresh ne toke te mallkuar.
  Mase vigane dhe e deshperuar njekohesisht.
  Nje vath ne vesh-dic ja nxit kotesise kuptimin.
  Cdo dite humb dicka nga cilesia e yllit,
  vdiresh ne rere.
  Cdo nate fiton dicka nga pamortesia e vdekjes.
  Oh,tani qe po shuhesh,ndersa vazhdon akoma te shuhesh
  vervit ne ajer tentakula te tmerrshme vetmie te shthurur
  me lak fshikullues kap,terheq e shtrengon,
  roberon
  me buzet sterile,trupin e pandjeshem.

  Shepsh kam rene ne gjurmet e bjerrrjes sate,shfrimit
  menyres se terthorte te shfaqjes,helmimit,
  fshehjes,sofizmit,lekundjes,se paqenes,
  asaj paqendrueshmerie qe nuk ngre dot baze.
  Ndjenja luksoze,ne esence shkaterruese,
  gerryejne si macet gjire grash te lena.
  Rrugehumbur i bukur qe vazhdon te humbesh,
  qe di te sillesh por qe etika s'ta permush dot shpirtin.
  Jam jotja,me ke,gjithmone me ke pasur,
  mbeshtetje,fryme,shteg ne rruge pa krye,
  Por ti s'e kupton,ngaqe je gomar,
  dhe ky eshte shkaku
  qe une te dua tmerresisht.

  [​IMG]
   
 17. Ema

  Ema Goddes

  Re: Mimoza Ahmeti

  KJo me trishton:

  Gjithckaja ime

  Vaje te kaltra per ty me leshojne floket
  dhe goja s'eshte vec nje pasqyre e krisur
  prej dhimbjesh te dala nga mishi me shkulje
  prej asaj qe te kam pushtuar kurre per mos te te leshuar.

  O dendesi bari e gjelber e kraherorit tend
  o drure te eger aromeleshues te kembeve te tua,
  o krahe qe vetem krahe dhe vetem krahe leshoni,
  o ti,qafe e bute dhe e forte njeheresh
  O ti gjithcka,gjithckaja ime,
  gjithckaja e nates sime,e dites sime,
  ti,gjithcka
  O rruzull i erret ,o rruzull i verber,o rruzull shkaterrues
  i sedres sate te kafshuar.
  Te gjitha ju,gjithcka te ti.
  Vete ti:
  Qendro,me veshtro,
  mos me vdis ne duar
  Nje toke nje here e gjetur
  kurre me s'eshte harruar!
   
 18. Ema

  Ema Goddes

  Re: Mimoza Ahmeti

  Kurse kjo me kujton dashurine... /pf/images/graemlins/frown.gif

  Ti do te heshtesh

  Ti do te heshtesh gjate ate dite,
  ndoshta per fare ate nate,
  kur te mos jete
  mbi sferen e humbur te tokes,
  figura ime krenare
  me syte e fuqishem si shpeze
  qe vec lirise i perkasin,
  qe ti ti i deshe aq shume.
  Ti do te heshtesh djale,
  ti do te heshtesh,burre,
  ti do te heshtesh,shpirt,
  kur te mos jem me une.
  Dhe mjekra jote peshtetur mbi klavikul,
  do te heshte.
  Oh,nuk do te jete me ajo heshtje,nje nga ato qe vibrojne afrimin.
  Ajo heshtje e madhe,
  ajo heshtje e mungeses,
  ajo heshtje e kthimit tend,
  ne nje,ne nje,ne nje.
  Ti qe gjithmone me mua ishe dy,
  dhe prape njesuar,
  po kurre bir vetmie.

  Do te heshtesh,
  ti qe aq pak flisje dhe heshtjet i krisje
  ti qe i kishe fjalet si guaska te rralla,
  qe m'u desh aq rruge te eci per ti gjetur,
  do te heshtesh ti,qe aq shume te desha,
  Do te kthehesh ne nje burre si mijera
  (kurre nuk mbaron argateria se ngreni burra.)

  Do te heshtesh.Do te cohesh.Do te ikesh qe andej,
  krahthyer drejt gojes se argaterise do t'ikesh
  duke tu zvogluar trupi,shpatullat ne largesi.
  (Pika me rafte sa fort ti desha shpatullat!)
  Do te ikesh argati im,do te zhdukesh,
  dhe ketu historia jone do te mbaroje
  historia jone e padegjuar
  qe e pergjonin yjet e pikuar
  e qe kapnim me dore nen cati.
  [​IMG]
   
 19. Ema

  Ema Goddes

  Re: Mimoza Ahmeti

  Kjo me kujton Jeten

  Eshte cudi kur je femer

  Mua tani me vjen per te qare.Me duket sikur
  shkarkesa yjesh me jane grumbulluar te syte.
  Dot nuk duroj,
  ndersa cengelat e nervave nderas terhiqen
  kundrejt njeri-tjetrit.
  Kangur me foshnjen ne xhep
  duket figura ime se largu
  ketu ne bregdet.
  Me vjen per te qare.Jam bere barre.
  Me siguri molusqet e buta tani
  levizin kapaket e forte brenda ujit
  dhe kandilet e kuq
  kushedi c'udhetim te mahnitshem
  kane marre
  Eshte cudi kur je femer...
  E keni pare natyren kur tmerrohet,fryn
  e shkaterron!
  Kur si perbindesh shkriferon germadhat
  e mohimit...
  Pastaj, kur pastaj, e lehte dhe e trandur,
  me syte e medhenj plot hije
  pret nje vazhdim, nje lindje femije
  buze detit ku i vjen per te qare, per te qare,
  ngaqe se si eshte, eshte me barre.
  Ne ato ore te dites kur molusqet e buta
  hapin kapaket e forte brenda ujit
  dhe kandilet e kuq
  kushedi c'udhetim te mahnitshem kane marre...
   

Shpërndajeni këtë faqe