MIRDITA SI PROVINCE E SERBISE

Diskutime tek 'Historia Shqiptare' filluar nga cufi_bardhit, 17 Jun 2007.

 1. INIT

  INIT Forumium maestatis

  Dhe sa per bashkpunim me serbet di dhe beteja mes mirditorve dhe serbve ne mbrojtje te trojeve shqiptare (mjafton te keni nje njohje te mjaftushme te historise)
  Sa per Zogun, ska mundur te marr kurr asnje takse nga territoret mirditore, ndoshta ushtaret e Zogut kan gjetur per te poshteruar ndonje grua, se me burrat nuk mateshin dot !!!

  MIRDITA RRACE E PASTER SHQIPTARE, TE MIRVE GJITHMONE JUA KAN INATIN !!!
   
  abs and Hank like this.
 2. abs

  abs nuk e di...

  Init, ne Mirdite eshte nje vend qe quhet - Shkembi i Nuses. Ne kohen e turkut mbi 100 Gra te reja jane hedh ne humnere qe te mos bine ne dore te turkut. Kshtuqe mbaj gojen kur t'flasish per grate e mirdites!

  se t'del pune me mua :D
   
  INIT likes this.
 3. INIT

  INIT Forumium maestatis

  Kam shume rrespekt per femrat ne pergjithsi, sidomos per ato mirditore! :)
   
 4. abs

  abs nuk e di...

  Me intereson gjithmone te di me shume per ate krahine.

  Pervehte jam kurioze per burrat :D ne pergjithsi, per mirditoret ne vecanti :cool:
   
 5. Hank

  Hank Valoris scriptorum

  Ku ka ik Oroshi? se ai mund te fliste per kete teme!
   
 6. INIT

  INIT Forumium maestatis

  Kurjoziteti thone qe eshte shtysa me e mire per te ecur me kohen, biles dhe ne menyre abstracte .... ;)
   
 7. abs

  abs nuk e di...

  ...me pelqeu fjalia jote! vecanarisht fjala biles ;)
   
 8. INIT

  INIT Forumium maestatis

  Kjo me jep kenaqesine e inisjatives !!:)
   
  abs likes this.
 9. Sahit Rexhepi Keca

  Sahit Rexhepi Keca Valoris scriptorum

  Mirdita-Rrethi i Mirditës.
  për të folur për një vend maspari duhet të dimë dhe ta njohim Historin e atij Vendi-Rajoni të kaluaren e saj Historike dhe të tashmën e jo të flasim Paushall ose siq na konvenon neve si nga ana Filozofoke dhe Emocionuese ose Fetare.
  Rrethi i Mirditës.
  Është një nga 36.rrethet e Shqipërisë.Rrethi bënë pjesë në Qarkun e Lezhes.Rrethi i Mirditës ka -37.000.Mijë Banor(sipas regjistrimit të vitit 2004.)një sipërfaqe prej 867.km.katror.me kryeqendër Reshenin.
  .
  vazhdon,,,,,,,,
   
 10. Sahit Rexhepi Keca

  Sahit Rexhepi Keca Valoris scriptorum

  _ Etnografikisht emri Mirdit del rreth 1416,në katredalen e Ljubiçit,botuar në Atarine,kah viti 1436 kaloi nëpër Ragutë i biri i princit Preng.
  Në vitin 1470.popullsia e Mirëditës ishte e Aftë ti qesë 12.000. mijë luftëtarë.shkruan Gjon Muzaka,në historin e shtëpisë së vetë.në vitin 1510.nuk përmend aspak Mirditasit por vetëm thotë se shtëpija e Dugagjinasevet sundon Zadrimën,dy fandet,Malin e Zi të Pukës,Pultin,Flatin,Qafen e Malit dhe bregun e majt të Drinit.As Barleti nuk i përmend Mirditasit.Shtjefen Gasperi,në vitin 1671,shkruen se,"popujt e Mirditës ishin futë në krahinën e Oroshit",ma par Marin Borci shkrun se në vitin 1610,nuk e dojshin me pranu reformën e kalendarit Gregorian",Ami Boue,balkanolog i njoftur, thotë se:"Muhameti II,mori Krujen,dhe rrethoi Shkodrën,Mirditasit qëndruan vetëm me i ba ball sundimit Turk".Duke qenë se Mbreti i Napolit nuk i strehoi ata që nuk kishin mujt me emigru,iu afruen vendit Dukes Emanuelit të Savojes.por Evropa nuk e qau kokën për ta e atëher ranë në marrveshje me Turqin që mos mëu perzi në mes tyre.dhe nga ana tjetër Turqia i lente të lirë me mbajtë Armët,mos me pagu Taksat dhe mos me i lujt zotimet.kah gjysma e shek.XVI.zgjodhen një peincë prej Familjes së Skanderbegut me emrin Zakari,i cili zuri vend në Orosh.
  Shumë Mirditas sidomos Fandasit kanë emigru në Kosovë,Dokumenti i parë i Mungades së shën Llezhdrit (Aleksandrit),mbanë datën e vitit 1319..Mirditasit kanë një nderim të veçant për këtë shejt.sikurse e vërteton betimi,kur duhen me dishrue të vërtetën që përmbahen,"për ark të shejtit"
  -më 1621-Pjetër Budi e shënon Mirditën si një nga trevat e popujëve të Dukagjinit.
  Më 1629-përmendën-"popuj të quajtur Mirditas,Shqiptarë,por Armiq të Turqëve"
  Sipas të dhënëve por edhe të gojdhënave Embrioni Mirditë, si teritor është Emër fshati Grykë-Orosh dhe zbret deri afër Repsit,pastaj më vonë ky fshatë emrin e tij do ta humbiste sepse ky emër do të përfahinte teritore e banorë(popuj)nga Drini deri në Mat.nga Rrni(kukës) e deri Kurbin,nga Qidhna(Dibra e poshtme)e deri në Shëngjin(Bregdet.
  kshtu që Kurr nuk ka qenë Rajon Sërbë.
   
 11. Hektor12

  Hektor12 Locus omnem

  ene ketu erdhen serbet medet ku i gjejne keto argumwnte mw i hedh per diskutim
   
  Erditi likes this.
 12. Erditi

  Erditi Forumium maestatis

  pp vari lesht shif ca pallash shkruajne
   
 13. scadarsko

  scadarsko Locus omnem

  qyre qyreeee......doli edhe nji de factoooo....
   
 14. Ilia Potsi

  Ilia Potsi Primus registratum

   
 15. Ilia Potsi

  Ilia Potsi Primus registratum

   
 16. Ilia Potsi

  Ilia Potsi Primus registratum

  DO
   
 17. Aurel Drobaj

  Aurel Drobaj Primus registratum

  Me pas qene te gjitha krahinat e shqiperise sikur Mirdita shqiperia do te ishte ndryshe sot.Per Mirditen kane shkruajtur dhe do te shkruajne historiane me te medhenj te botes.Mirdita eshte e vetmja krahine qe ka ruajtur besimin,qe nuk ju nenshtrua sistemit te timarit, e vetmja qe ka luftue krah per krah me Skenderbeun.Para se te shkruani kunder Mirdites ato qe thuani duhet ti mbeshtesni ne nje baze.Historia mbeshtetet ne fakte dhe autor.Subjektivizmi jua eshte per te ardhur keq.
   

Shpërndajeni këtë faqe