MJEKIME POPULLORE

Diskutime tek 'Trupi dhe Shëndeti' filluar nga lorigirl, 17 Aug 2006.

 1. dafina sylaj

  dafina sylaj Guest

   
 2. Lela-Adeo

  Lela-Adeo Primus registratum

  Pershendetje..doja te dija a mi ngel djalit shenje nga djegia,me eshte djegur me vaj te nxehte ne fytyre pak,tek veshi anash dhe tek dora anash..i kam bere kuren qe me ka dhene dermatologu me kremra,me ka thene qe mos te behem merak sepse shenje sdo kete,mbasi ti mbaroj kuren betafusin(krem per djegien)dhe mbas kesaj kam krem per mos ti ngelur ne shenje ialuset plus(quhet kremi per shenje e dhene nga dermatologu)...Do doja te dija a do mi ngelet djalit shenje...
   
 3. Thamina

  Thamina Papirus rex

 4. Thamina

  Thamina Papirus rex


  Se di nga behesh por nese ke akoma pyetje mbi kete fakt ,mjafton te shkruash e do te jipja ca ide.
   
  joetisti_ likes this.
 5. joetisti_

  joetisti_ Locus omnem

  Ja, e kemi edhe sheruesen ne forum. Me pelqen qe ka njerez me aftesi te ndryshme ketu.
  Thamina, dmth po qe se do te kemi ndonje problem, do te na japesh zgjidhje apo jo?

  Une s'ia them fare. Por di qe frutat vertet te fresketa tani ne vere, te japin energji pozitive ne organizem.
   
  Thamina likes this.
 6. Thamina

  Thamina Papirus rex

  Nese kam njohuri po do jap mendim.

  p.s.sa I perket frutave eshte e vertete qe te bejne mire ,sidomos te hahen ne mengjes.Te fillosh mengjesin me to,per organizmin proteinat jane numer nje.Por kujdes me frutat nese perdoren shume kane shume sheqer e mund te shtosh peshe nga to.
   
  joetisti_ likes this.
 7. joetisti_

  joetisti_ Locus omnem

  Ta vleresoj disponibilitetin.
  S'e keni idene ju vajzat qe trupi i dobet eshte nje ide e krijuar artificialisht. Femra e beshme edhe me e mira. Mos rrini pa ngrene fruta edhe nese ju shendoshin pak. Ju bejne me te "ngrenshme"...
   
  Thamina and Solaris like this.
 8. Thamina

  Thamina Papirus rex

  JAm plotesisht dakord.
   
  joetisti_ likes this.
 9. joetisti_

  joetisti_ Locus omnem

  nje koker limon dhe nje portokall, te shtrydhur bashke te japin shume energji t'i pish, dhe rregullojne shume metabolizmin, provojeni.
   
 10. Airbourne

  Airbourne Papirus rex

  Kompostoja e panxharit është një recetë tradicionale ruse qe përmban komponente që aktivizojnë mëlçinë, veshkat dhe zorrët.

  Është bërë nga fermentimi i panxharit.

  Rezultatet e disa hulumtimeve mjekësore tregojnë se konsumimi i saj pengon zhvillimin e tumoreve malinje, dhe mëlçisë ,pastron trupin nga toksinat dhe “mbeturinat” e tjera, heq kapsllëkun dhe probleme të tjera me zorrët.

  Mjekësia tradicionale ruse beson se kompostoja e panxharit është mjeti më i mirë jo mjekësor për hipertensionin, sepse normalizon presionin e gjakut (e zvogëlon) për një periudhë më të gjatë kohore dhe është e dobishme për ateriosklerozën.

  Receta e kompostos se panxharit....

  Përbërësit:

  Kavanoz qelqi 3 l (nese e keni prej balte akoma me mire).700 g panxhar i papjekur dhe i qeruar.2 lugë miell200 g sheqer (mjaltë ose një ëmbëlsues sipas deshires)100 gr rrush të thatë

  Përgatitja:

  Merrni një panxhar të freskët të larë, qerojeni dhe priteni në kuba ose feta të holla dhe vendoseni në një kavanoz të pastër

  Shtoni rrush të thatë, 2 lugë miell dhe 200 g sheqer

  Mbushni kavanozin me ujë të ftohtë të zier dhe përziejeni

  Kavanozit vendosini nje mbulesë plastike ose akoma me mire nje garzë të dyfishtë dhe lereni në një vend të ngrohtë në 6-7 ditë për tufermentuar

  Përziejeni përmbajtjen e kavanozit dy herë në ditë dhe, nëse është e nevojshme, hiqni shkumën

  Pas shtatë ditësh shkundni përzierjen mirë dhe pastaj kullojeni.

  Keshtu do te perfitoni komposten e panxharit.


  Konsumi:

  Pini 3-4 lugë tri herë në ditë para ngrënies.Merrni një pushim prej tre muajsh dhe përsëritni trajtimin deri ne 3 here.Pas një viti, mëlçia juaj do të jetë plotësisht e pastër!

  Mbajeni ne frigorifer.
  Trupi pastrohet, prandaj mund të jenë të pranishme efekte të lehta anësore.
  Një metodë:Kjo metodë është aplikuar nga mjekët në disa spitale në Kiev dhe Lugansk, sepse ajo ka treguar rezultate të shkëlqyeshme jo vetëm për pastrimin e mëlçisë, por edhe për tërë organizmin. Dhe si një ilaç i shkëlqyer për hipertensionin dhe ateriosklerozen.Pas shisheve të para të konsumuara të kompostos, presioni i gjakut do të stabilizohet.

  Kundërindikacionet:

  Kjo nuk rekomandohet për ata me veshka të sëmura, probleme me traktin gastrointestinal në fazën akute dhe përdhesit. Në këtë rast konsultohuni me një mjek. Duhet të jeni të kujdesshëm nëse keni presion të ulët të gjakut.


  Perfundimi: nuk rekomandohet EDHE per PSIKOPATE PATETIKE,teacher LESBIKE dhe gra te PERDALA....me flamur.

  Naten e mire.
   

Shpërndajeni këtë faqe