Muzika klasike

Diskutime tek 'Muzika' filluar nga Ema, 4 Nov 2002.

 1. Ema

  Ema Goddes

  Muzika klasike

  Ka qene hapur nga Evald 1980...
  Mua me pelqen Tchaikovsky(s'e di a shkruhet tama kshu apo jo),Wagner,ca gjera te Bethoven dhe pastaj me pelqen Bizè...
  Ju???
  Apo jeni shume te rinj per tu pelqyer klasikja???
   
 2. William Wallas

  William Wallas Forumium maestatis

  Re: Muzika klasike

  WAGNER .... Ride of the Valkyries ... 100 percento ... pura' adrenalina
   
 3. Hipparchia

  Hipparchia Primus registratum

  Re: Muzika klasike

  Try something else: Chopin's 1st and 2nd Piano Concertos, ballads, nocturnes, preludes, mazurkas, waltzes, and just about anything else...
   
 4. mi corazon

  mi corazon Forumium praecox

  Re: Muzika klasike

  SCHUBERT (Serenade)- Nana Mouskouri

  Eshte mrekulli...mes...... /pf/images/graemlins/smile.gif mrekullive!
   
 5. mi corazon

  mi corazon Forumium praecox

  Re: Muzika klasike

  JOHN WILLIAMS - Schindler's List Theme (violin solo by Itzhak Perlman )
  /pf/images/graemlins/frown.gif
   
 6. bebi

  bebi Primus registratum

  Re: Muzika klasike

  mu me pelqen "traviata"... "vissi d'arte"...
  kam pas fatin e madh me e pa kete opera live, edhe pjesa jeme e preferume asht "libiamo nei lieti calici".
  gjithashtu nuk mundem te ndaj nga une schubert me "ellen's zweitter gesang"... sidomos tek pjesa "schlafen" dhe gjithashtu kater stinet e Vivaldit.

  ps: gjithashtu PUCCINI me "o mio babbino caro" /pf/images/graemlins/smile.gif
   
 7. mars

  mars Primus registratum

  Re: Muzika klasike

  Muzika klasike eshte aq e gjere si fushe sa nuk mund te thuash,se vetem nje kompozitor me pelqen.
  Do te vecoja keta kompozitore me keto pjese.
  Moxart shume simfoni te tijat, nga Bah do te vecoja tokat-fugat dhe disa vepra te tjera te tij qe nuk po me kujtohen.Vivaldi me kater stinet.
  List rapsodi hungareze.Dvorzhak,me simfonine e quajtur Bota e re.Bethoven,per simfonite e tije dhe sidomos "per Elizen"
  Bize,per operen e famshme Karmen.NE pergjithesi Verdi per operat e tije.
  Cajkovski,ne fushen e baletit,sidomos liqeni i Mjellmave.Smetana,nuk me kujtohet titulli por pershkruan voltaven(nese nuk beje gabim titullohet atdheu im a nje dicka e tille)
  Shtraus per valset e tij te mrekullueshme etj qe nuk me kujtohen tani.(sigurish emrat me kujtohen por veprat e tyre spo me vine ne mend kete moment.
   
 8. gjekec

  gjekec Primus registratum

  Re: Muzika klasike

  Me kane thene qe kur je on hard drugs muzika klasike te duket si heaven's light. Mua vetem ne gjum ka arritur te me vej, nejse..
   
 9. TEA

  TEA Forumium maestatis

  Re: Muzika klasike

  Johann Pachelbel ===> Canon

  Johann Strauss ===> Radetzky Marche
   
 10. TEA

  TEA Forumium maestatis

  Re: Muzika klasike

  harrova te preferuaren time /pf/images/graemlins/smile.gif

  Giuseppe Verdi ===> Nabucco
   
 11. Besnik Bleta

  Besnik Bleta Forumium praecox

  Re: Muzika klasike

  Provo të biesh në gjumë me "adrenalinën" e Vagnerit sic thotë një më sipër ose unë do të të këshilloja "Allegro scherzando" prej Piano Concerto No.2 in C minor, Op. 18, e Sergei Rrahmaninovit, luajtur nga Sviatoslav Richter apo Earl Wild...

  Sa për lidhjen e drogës me muzikën klasike, mund të hidhej poshtë fare lehtë si tezë me pak shembuj domethënës nga një listë shumë e gjatë:

  Jimi Hendrix,
  Kurt Cobain,
  Roy Orbison,
  The Rolling Stone,
  Eric Clapton,
  Janis Joplin,
  Jim Morrison,
  John Coltrane,
  Miles Davis,
  Charlie Parker,
  etj, etj, etj...

  Asnjë prej tyre nuk i takon muzikës klasike.
  Më tej, a ke dëgjuar muzikë klasike në ndonjë "rave party" apo në disko ku hyjnë e dalin përdoruesit e narkotikëve?
  Dikush që kish kaluar plot 22 vjet nën heroinë dhe shumë të tjerë në më të lehta dhe më të rënda, më pat thënë që e vetmja gjë që mendon një narkoman është doza. Nuk mbetet vend për gjëra hyjnore si muzika . Aq më pak klasike.
  Krejt e kundërta është grupi J.S. Bach, & Co. Në fakt frymëzimi që dikush gjen tek muzika klasike është larg nga iluzionet e madhështisë dhe përsosmërisë që dikush përfiton nga narkotikët.
   
 12. mostro

  mostro Putraku

  Re: Muzika klasike

  Mua kjo lloj muzike nuk me ka terheq fort,por para nje jave pashe filmin e bethoveen.me pelqeu shume,prandaj nje dite nga ketoja jam duke dalur qe te gjej ndonje gje interesante...
   
 13. karamel

  karamel Primus registratum

  Re: Muzika klasike

  tchaikovski, valsi i luleve te casse noisette! super magnifique!
  gjithashtu strauss 'egyptian march'
  a po se desha me harruar schubert 'rosamund'
  Romeo dhe Guliette te tchaikovskit nuk eshte edhe aq e keqe!
   
 14. gjekec

  gjekec Primus registratum

  Re: Muzika klasike

  Po ku ka pas droge ne ate kohe mer daj, [​IMG] :confused: /pf/images/graemlins/laugh.gif nejse ta lem me kaq, nuk desha te ndryshoja aspak rrjedhen e temes.. vetem desha ti beja kompliment muzikes klasike, . Shendet!
   
 15. Besnik Bleta

  Besnik Bleta Forumium praecox

  Re: Muzika klasike

  Jashte teme!!
   
 16. Besnik Bleta

  Besnik Bleta Forumium praecox

  Re: Muzika klasike

  Paper,

  Rishkruaje mesazhin tend te fundit, duke bere te kuptohet qe "jashte teme!" jane fjalet e tua dhe jo postimi im!!!
  besnik
   
 17. Ema

  Ema Goddes

  Re: Muzika klasike

  Para ca ditesh pashe ne Teatrin Komunal te Bolonjes Operan Romantike "Lohengrin" te Wagnerit.

  Ne pergjithesi mire,sopranot ishin shume te pergatitura,sidomos ajo qe kish rolin e Elsa Von Brabante.
  Nuk me pelqeu zeri i Lohengrin(dukej sikur me zor po kendonte).

  Nga akti i dyte nga dhimbja e kokes,muzika solemne dhe qetesia desh me zuri gjum /pf/images/graemlins/smile.gif !

  Bukur ishin dritat dhe skenografia.

  Pastaj Wagneri mbetet po Wagneri /pf/images/graemlins/smile.gif !
   
 18. Guest

  Re: Muzika klasike

  Kater Stinet
   
 19. Guest

  Re: Muzika klasike

  Kater Stinet e VIVALDIT. Nje mrekulli.
   
 20. kaprollja

  kaprollja Primus registratum

  Re: Muzika klasike

  Love story, Fur Elize,Moonlight te Bethoven nga me te bukurat.

  Me pelqen shum dhe Nabuko e Verdit Va Pensiero interpretuar nga Zuccero.
   

Shpërndajeni këtë faqe