Ndihmë e përgjithshme, mesazhe të papërcaktuara

Diskutime tek 'Programet dhe Programuesit' filluar nga engjelli, 18 Dec 2002.

 1. engjelli

  engjelli Forumium praecox

  Ndihmë e përgjithshme, mesazhe të papërcaktuara

  di ndonjeri ndonje program qe pershpejton internetin???
  po instaloj nje loje dhe kam nje jave qe eshte mbushur vetem 54700/148737
  po e intsloj me kazaa
  <img border="0" alt="[help]" title="" src="graemlins/help.gif" />
   
 2. GuJack20

  GuJack20 Primus registratum

  Re: Ndihmë e përgjithshme, mesazhe të papërcaktuara

  Fabi...ti je duke e shkarkuar (downloaduar) nga Kazaa...pasi ta mbarosh duhet ta instalosh lojen.
  nese ke lidhje te ngadalte nuk ke çi ben. Per te shpejtuar shkarkimet nga ndonje Http server ka download accelerator (www.downloadaccelerator.com) ndersa per te shpejtuar nje lidhje peer to peer si tek kazaa nuk ka. Ekzistojne dhe ca programe qe vlejne per kazaa dhe e bejne te gjeje perdorues te tjerer per te shkarkuar me shpesh ("find more sources") ama shpejtesia nuk eshte se do te te ndryshoje shume sidomos nese je me modem (56K).

  E fundit fare kij parasysh qe shpesh ne kazaa gjerat nuk jane ashtu sic e kane emrin. P.sh NFS- Hot pursuit 2 ekzistonte ne kazaa vetem si emer dhe mbasi e shkarkova tre here me dolen 3 lojra te ndryshme /pf/images/graemlins/frown.gif

  GuJack20
   
 3. engjelli

  engjelli Forumium praecox

  Re: Ndihmë e përgjithshme, mesazhe të papërcaktuara

  GuJack20 faleminderit per ndihmen tende.

  une kam edhe nje program qe (gjoja pershpejton internetin) eshte DelFin Media Viewer

  GuJack20 di ndonje program qe transferon file???
   
 4. engjelli

  engjelli Forumium praecox

  Re: Ndihmë e përgjithshme, mesazhe të papërcaktuara

  ah edhe dicka tjeter...
  di ndonje program qe shkarkon filma me shpejt se Kazaa???
  /pf/images/graemlins/smile.gif
   
 5. POMPACIU

  POMPACIU Forumium praecox

  Re: Ndihmë e përgjithshme, mesazhe të papërcaktuara

  Hmhmh per pytjen e pare jane disa programe te cilat ofrojne shpejtimin e shkarkimeve online, tani per momentin po shikoja dicka tek Download.com hidhi nje sy dhe provoji ose shikoji me radhe informacionet per to sepse jepen disa programe qe ofrojne nje gje te tille, shumica jane dhe falas

  reference:
  http://download.com.com/3120-20-0.html?qt=fast+download&tg=dl-2001
   
 6. engjelli

  engjelli Forumium praecox

  Re: Ndihmë e përgjithshme, mesazhe të papërcaktuara

  P¤MPÅDZU faleminderit /pf/images/graemlins/smile.gif

  kame nje pyetje.. dhe kesaj rradhe per komèjuterin tim. desha te dija nese i shtoheshe hapsira.

  e mora tek System Information:

  Microsoft Windows 98 4.10.2222 A
  Clean install using Full OEM CD /T:C:WININST0.400 /SrcDir=E:WIN98 /IZ /IS /IQ /IT /II /NR /II /C /U:xxxxxxxxxxxxxxxxx
  IE 5 5.00.2614.3500
  Uptime: 0:02:34:27
  Normal mode
  On "MY COMPUTER" as "Fabian"

  GenuineIntel Pentium(r) Processor
  64MB RAM
  39% system resources free
  Windows-managed swap file on drive C (284MB free)
  Available space on drive C: 284MB of 1222MB (FAT)


  me sa duket eshte pentium I dhe hapsire gjithesej ka 1222MB (1.19GB) e cila 935 mb eshte e zene dhe 287 mb eshte e lire.. ka 64 MB RAM.

  si i behet... shtohet hapsira..??? :confused:
   
 7. GuJack20

  GuJack20 Primus registratum

  Re: Ndihmë e përgjithshme, mesazhe të papërcaktuara

  Hard disk mund te shtosh pa problem lal...besoj do te njohe...domethene eshte i sigurt deri tek 8GB por ndoshta edhe me shume...duhet provuar çdo gje...
   
 8. engjelli

  engjelli Forumium praecox

  Re: Ndihmë e përgjithshme, mesazhe të papërcaktuara

  po si tja shtoj????
  :confused:
   
 9. engjelli

  engjelli Forumium praecox

  Re: Ndihmë e përgjithshme, mesazhe të papërcaktuara

  Hey GuJack20 ose ti P¤MPÅDZU ose nedonje tjeter, do blej nje PC P4 dhe desha te dija sa P4 ka dhe ke te blej une. Dua P4 me te mirin. Desha te dija dhe cfar monitori te marr.
  Kaq tani per tani...
  ishalla me ndihmoni :rolleyes:
   
 10. the-skull

  the-skull Primus registratum

  Re: Ndihmë e përgjithshme, mesazhe të papërcaktuara

  Ja nje kompjuter qe mund te marresh ti

  P4 1.53 Ghz
  Ram 518
  HD 120 Gb
  Karte Grafike Hercules 120mb tv out/in
  MotherBoard Asus
  Monitor Philips 17 flat
   
 11. oneo

  oneo Forumium praecox

  Re: Ndihmë e përgjithshme, mesazhe të papërcaktuara

  ej fab, hidhi njehere syte dhe andej nga amd athlon xp , nuk do zhgenjehesh.
   
 12. engjelli

  engjelli Forumium praecox

  Re: Ndihmë e përgjithshme, mesazhe të papërcaktuara

  jo keq... :thumbsup:
  degjo... sa P4 ka gjithsej??? kam degjuar qe jane dy... dhe desha te dija çndryshim kane nga njeri-tjetri /pf/images/graemlins/wink.gif
  the-skull ku mund ta blej kete lloj PC-je ne Tirane?? (sdua tek infoSoft)
  :cool:
   
 13. the-skull

  the-skull Primus registratum

  Re: Ndihmë e përgjithshme, mesazhe të papërcaktuara

  Nuk ka ne tirane ne greqi ka.Mund te blesh nje kompjuter si i imi 2.4Ghz 256 mb ram 40 Gb cd-r cd-rom mother bord asus pastaj ekran gjen dhe karte grafike se harrova geforce2 400mx 64 mb tvout ta garantoj une qe dhe kaq te fuqishem nuk ke ce do.
   
 14. engjelli

  engjelli Forumium praecox

  Re: Ndihmë e përgjithshme, mesazhe të papërcaktuara

  ne greqi kam njerez dhe mund ta blej.. po sa kushton???
  Ma thuaj çmimin me leke jo dhrami /pf/images/graemlins/wink.gif
   
 15. Guest

  Re: Ndihmë e përgjithshme, mesazhe të papërcaktuara

  epo njeri me te fiksuar per lojra nuk kam pare une /pf/images/graemlins/wink.gif po ti qeke i mbaruar per lojra mer vlla..... nja 30 MB tek PC i ke vetem lojra besoj...ajo shpejtesia qe thua ti nuk rritet me program se po te rritej ashtu merrnin te gjithe nga nje program...po ti sqarohu kur thua shpejtesia sepse une e kuptoj keshtu: per shembull ke loja me Rambon ty rambon te ecen shume avash dhe kur kerkon te hedhesh predhen ai tjetri te k palos per toke...ne kete rast e ka fajin rambo se eshte i lodhur (shaka) /pf/images/graemlins/tongue.gif ...nejse...
   
 16. engjelli

  engjelli Forumium praecox

  Re: Ndihmë e përgjithshme, mesazhe të papërcaktuara

  hahah.. une skam asnje loje ne kompjuter... as edhe nje.. (perveç atyreve qe ka kompjuteri vete /pf/images/graemlins/laugh.gif ) Lojrat i dua per gje tjeter... (se une vete sme pelqejne dhe aq shume me te thene te drejten. perveç lojrave me makina (motorra) dhe me luft si quake)
  kurse tek shpejtesia... e kisha fjalen per shpejtesin ne internet.
  Lexoje mire... /pf/images/graemlins/wink.gif
   
 17. Altini

  Altini Primus registratum

  Re: Ndihmë e përgjithshme, mesazhe të papërcaktuara

  Pershendetje te gjitheve!
  Kisha dy pyetje:
  1)Si mund te perdore "Pear" te php???
  D.m.th, kam lexuar, se duhet te shtosh diçka tek php.ini, por une kur e kam provuar nuk ia kam dale mbane, prandaj doja te dija se cfare te shtoja tek php.ini dhe tek cili rresht t'i shtoja (pasi sic e dini ajo ka shume rreshta).
  Pyetjen e dyte e kam bere edhe tek forumi i vjeter, dhe atje shume veta me dhane pergjigje, gje qe me ndihmoi shume, por per fat te keq, une nuk e rregjistrova ate pergjigje dhe tashme me lindi nevoja perseri per te.
  Atehere pyetja eshte:
  Kam pergaditur shume materiale ne format .html, dhe te gjitha keto i kam futur ne nje direktori dhe kete direktori e kam futur ne nje Cd.
  Tani une dua qe sa te futet CD te beje autorun filen index.html (qe ben lidhjen me te gjitha file e tjera).
  Faleminderit per cdo pergjigje...
   
 18. engjelli

  engjelli Forumium praecox

  Re: Ndihmë e përgjithshme, mesazhe të papërcaktuara

  ka ndonje program qe i ve password folderave qe do ti? domethene kur hyn tek nje foldert i caktuar duhet te fushesh password ndryshe sfutesh... [​IMG]
   
 19. Guest

  Re: Ndihmë e përgjithshme, mesazhe të papërcaktuara

  ok mer e mora vesh /pf/images/graemlins/tongue.gif
   
 20. the-skull

  the-skull Primus registratum

  Re: Ndihmë e përgjithshme, mesazhe të papërcaktuara

  Ai kompjuter ben rreth 3 milion vlla.
  Drita ne radhe te pare duhet te me thuash ca Windows ke se te ndihmoje une.
   

Shpërndajeni këtë faqe