Ne kerkim te kengeve...

Diskutime tek 'Muzika' filluar nga durrsaku, 26 Feb 2003.

1. durrsaku

durrsaku Forumium maestatis

Ne kerkim te kengeve...

O kalamoja kush ma gjen icik ate kengen e Ardit Gjebreas me titull : Po kur te jesh merzitur shume qe e ka bere me vargjet e D.Agollit te me nise ndonje PM se me ka kap fiximi me e nigju.Po deshet ju noi konge tjeter hapni gojen si ne shpi tuj /pf/images/graemlins/tongue.gif

2. andu

andu Primus registratum

Re: Ne kerkim te kengeve...

Vallai o durrsako po e gjete mthuj dhe une e du ket kongen /pf/images/graemlins/laugh.gif

3. Guest

durrsako ene une po shtohem tek lista se ene une kam kohe qe e kerkoj. por arditi se ka vendosur kurre ne albumet e tij... /pf/images/graemlins/frown.gif
    para ca kohesh e kane kenduar spirit voice por me i bukur versioni i arditit.

4. DriniS

DriniS Ecejak

Une jam duke kerkuar nje kenge kosovare, i di fjalet por jo titullin, as kengetarin. U pa puna, duhet te me ndihmoje ndonje kosovar ta gjej. Te behet gjalle kush mundet /pf/images/graemlins/smile.gif

5. Klaudia

Klaudia Primus registratum

hey ppl
    di nonjoni noi web ku mund ta nigjoj kengen e re te GERTES me titull "MY LOVE" . ka vendin e pare te TAR dhe e kam nigjuar ne shqipri, por ne kazaa nuk del.
    so pleaseeeeeeeee, pleasseee nqs dini noi web ose si mund ta nigjoj kte kenge pleeaassee me thoni ose shkruani ne PM :angel:

P.S. it's a really good song though qe kan bere kengetaret shqiptar andej :kiss:

bye

6. Hermesss

Hermesss Primus registratum

Hajt se po e provoj edhe une njehere mos del gje... :rolleyes:
    Kerkoj te di kush e kendon dhe titullin e nje kenge relativisht te qete, e kenduar nga nje ze mashkulli i trashe dhe i plote i tipit Nick Cave, dhe te ciles i kapa rastesisht vetem fillimin e refrenit: "o oooo, oo oooo o my baby..." (shume ndihmuese, apo jo? /pf/images/graemlins/tongue.gif ) ishte sot pjese e njerit nga quizet muzikore tek "Goodmorning Albania" tek Top Channel. Kam pershtypjen se eshte kenge e 2-3-4-5 viteve te fundit /pf/images/graemlins/laugh.gif
    Faleminderit nqs me ndihmon njeri :wave:

7. dirty vegas

dirty vegas Primus registratum

ej ju qe jeni n'itali

...u bona qamet kohe qe po munohem me gjet kush e ka knu dhe ca titulli ka i kong italione qe e ka tekstin: (na falni per italishten e bastardume)

"..l'anno vechio si sedu, con la testa tra le mani, l'anno nuovo si giro e colpi di pugniale, ..l'anno vechio che mori senca alcun male.

..l'anno nuovo sceze giu, in un mondo di pesta,
    seminando? gioventu e.... kaq maj men ..pastaj refreni vazhdon "perche, perche ..."

8. Ema

Ema Goddes

Ketu s'do jem

Ketu s'do jem do jem larguar
    Ne toke I tretur si te tjeret
    Ne kafenene e preferuar
    Nuk do me shohin kamarieret

Dhe neper udhet ku kam ecur
    S'do ndihet kolla ime e thate
    Mbi varrin tim do te rrije I heshtur
    Nje qipariz si murg I ngrate

Ti do trishtohesh atehere
    Se s'do me kesh ne dhome te gjalle
    Dhe kur ne xham te fryje ere
    Do qash me eren dalengadale

Por kur te jesh merzitur shume
    Ne raft te librave kerkome
    Aty do jem I fshehur une
    Ne ndonje fjale a ndonje shkronje

Mjafton qe librin pak ta heqesh
    Dhe un do te zbres do t'vi prane teje
    Ti si dikur me mall do qeshesh
    Si nje blerim pas nje rekeje.

9. qeshem

qeshem Primus registratum

kengen e ka kenduar Fausto Leali ne sanremo dhe kam pershtypjen se quhet "I Perche" ose "Il mondo di perche" nqs e ke parasysh nje variant i kesaj kenge me tekst dhe muzike te ngjashme ka kenduar dhe Irma Libohova "gjethet e shtatorit" me muzike te Ardit Gjebrese

per kengen "kur te jesh merzitur shume" te kenduar nga gjebrea kam pershtypjen se e gjen te fajtori.com /pf/images/graemlins/smile.gif

10. Iness

Iness Primus registratum

Pershendetje njehere!
    U futa rastesisht ne kete faqe po po ju jap ca informacione me kete rast.
    Per ju qe kerkoni kengen e Ardit Gjebrese "Kur te jesh merzitur shume" e keni tek faqja www.fajtori.com tek muzika.
    Kurse per ty Hermes nuk e kam idene se cfare kenge kerkon por Nick Cave eshte nga kengetaret e mi te preferuar dhe kenga me e bukur e tij quhet "In my arms" dhe eshte nje nga kenget e tij me te qeta. Po qe se nuk eshte kjo, s'ka shume rendesi sepse jam e sigurte qe "In my arms" do te te pelqeje /pf/images/graemlins/smile.gif
    Shpresoj qe ju ndihmova sadopak /pf/images/graemlins/smile.gif

11. Iness

Iness Primus registratum

Nje sek se e lexova gabim mesazhin tend Hermes :rolleyes: Ti nuk kerkon kenge te Nick Cave! Terhiqem :shrug:

12. Eni_883

Eni_883 Primus registratum

Ku e ke mendjen o zemer?? pse si lexon me vemendje mesazhet /pf/images/graemlins/smile.gif neise une se kam idene sa kenge ka ashtu si do ai. good luck /pf/images/graemlins/laugh.gif

13. Boby

Boby Primus registratum

Une du ate:

S'kemi frike nga bora
    s'kemi frike nga shiu
    jemi rrace e forte
    rrace arexhiu

Kam kohe qe po e kerkoj po gjalle ne bote se e gjej.Hajde ju qe jeni ne Tirane vihuni pak ne levizje. :smash:

14. moonlight

moonlight Primus registratum

Hej, a m'gjen njeri ndonje kenge romantike (jo cheesy)te bukur ne anglisht?! Please?! :shrug: :kiss:

15. godfather

godfather Primus registratum

une e kam i version te asaj kenges se ardit gjebreas. e kam shkarkuar para shume kohesh ( audiogalaxy) e ka nje cilesi te shpifur- per te mos thene qe nuk ka cilesi fare. prandaj nuk ja vlen te ta dergoj.

o durrsak, po pse mer plak e le ate punen e kongve shqip me akorde ... e patem nis mir mer vlla. po pate noj adrese ku mund te gjej noj gjo me thuj.

16. Princesha

Princesha Primus registratum

Ka kenge shume si psh: "Love of my life" - Santana,
    "My All" - Mariah Carey, "All my life" - K-Ci & Jojo, "Northern Star" - Melanie C etj etj qe spo me kujtohen tash.

17. Hermesss

Hermesss Primus registratum

Iness, ti rrofsh lal, une pyeta dike qe njeh dike andej nga stacionet e radiove dhe m'a gjeti ate kengen qe doja. Me ate rast, po e zgjedh si kengen time te pershendetjes per ty sot: eshte HIM - "Gone with the sin", une pak here e kam degjuar por gjithnje me ka lene nje shije te papercaktuar ne goje... I like it very much :thumbsup:
    Sa per "In my arms" te Nick Cave e kam degjuar, eshte vertet shume e bukur ashtu si dhe plot kenge te tjera te tij, mbaj mend qe ishte nje periudhe kur fillova t'a degjoj shpesh dhe per dreq kam qene ne kulmin e sezonit te provimeve, me linte pergjysem mesimin, me conte diku tutje dhe hajt t'ja nisja leximin prape nga e para /pf/images/graemlins/laugh.gif Komplimente per shijen :thumbsup:
    Ndersa "moonlight" do t'i sugjeroja Kenny Rogers - "Lady", to my opinion one of the best love songs written ever, hope you won't find it too cheesy /pf/images/graemlins/smile.gif

18. Diavolessa

Diavolessa Valoris scriptorum

Sa heret e kam pa kete mesazhin :rolleyes:

Ne se e ke ok...ne se jo ta jap una :kiss:

19. durrsaku

durrsaku Forumium maestatis

Kam nje version me Spirit Voice me duket...nqs ke origjinalin flasim ne msn /pf/images/graemlins/wink.gif :kiss:

20. genci#2

genci#2 Primus registratum

wanted!
    eshte nje melodi orkestrale qe ne shqip titullohet "enderr". ka qene ne sfond ne miss albania kur fitoi h. sako, e qe e drejtonte a. gjebreja ne mos gaboj. a e ka parasysh njeri kete melodi? se s' e gje e s' e gjej dot. eshte me panflute dhe me trombe. flm!

Shpërndajeni këtë faqe