Ninulla !

Diskutime tek 'Këndi i Femijëve' filluar nga Sulo_Kapedani, 4 Mar 2003.

 1. Sulo_Kapedani

  Sulo_Kapedani Primus registratum

  Ninulla !

  Te dashur e te nderuar miq ,
  Ju lutem na shkruani ca Ninulla te bukura shqip se na la djali pa gjume naten sepse nuk po i kendojme Ninulla te reja /pf/images/graemlins/smile.gif /pf/images/graemlins/wink.gif

  Shendet !
   
 2. giulia

  giulia Primus registratum

  Re: Ninulla !

  Ninulla qe perdor une eshte kenge vjershe

  Rosat e vogla lahen ne liqen
  Koken ulin poshte bishtin lart e ngrejne
  Lahen e pastrohen o per bukuri
  Pastaj ga ga ga ga shkojne ne shtepi

  plus rosave edhe tundje per rreth gjysen ore dhe me ne fund dorezohet :sleep: :sleep:
   
 3. Petroninsja

  Petroninsja Primus registratum

  Re: Ninulla !

  Te keqen o djale
  me lule nder shale
  zoti te te fal
  te keqen nena o djale....

  Ime me ja kendon shpesh tim vellai.. /pf/images/graemlins/laugh.gif
   
 4. Djep

  Djep Forumium maestatis

  Re: Ninulla !

  Ka qene nje kenge shume e bukur e viteve 80 qe ishte si tip ninulle, ku nena i kendonte vogelushit te saj. Po vetem disa vargje mbaj mend:

  ...................
  Ben nje hap, dhe nje......
  dhe bie "bom",
  e kerkon dic te thote
  por s'e thote dot.

  Ngri koken vogelush, jepme doren, mbaju fort,
  hidhe hapin tend o mbi te shtrenjten toke.
  Neser kur te rritesh, ti do ecesh vete,
  dhe sa rruge e shtigje do te cash ne jete...


  Kenge shume e bukur. I kujtohet ndokujt?
   
 5. Furor Aquila

  Furor Aquila Primus registratum

  Re: Ninulla !

  Nga Korca kjo?
   
 6. CoolAngel

  CoolAngel Primus registratum

  Re: Ninulla !

  po si pe korce duket bre /pf/images/graemlins/wink.gif
   
 7. enkela

  enkela Primus registratum

  Re: Ninulla !

  Ishte nje kenge ne festival, e mbani mend ?

  Fli bir i nenes fli
  o qerpik flori, mbylle syn e zi,
  me endrra ne gji......

  Nuk e di si vazhdon me tej. Kush e mban mend le ta shkruaj te plote
   
 8. Chr0sy

  Chr0sy Primus registratum

  Re: Ninulla !

  Une qe jam ne nje shkolle, sot kam pasur nje ninull.Ja tek po e shkruaj:
  Nina-Nana Djalin (Per ata qe kan djale :p)

  NINA NANA DJALIN!

  Nina-Nana, o more bir!
  Flej se gjumi te ban mire
  Te ban mire e te rehaton
  Shtatin,bir ta pushton
  Gjumi,gjumi, rehatshumi
  Vjen me te marre porsi pellumbi
  Nina-Nine, sheqer ne leter
  Mu bafsh, bir, plak i vjeter!
  C'po i kendon-o djali djepit.
  Si bylbyli ne gemb te plepit

  Flej,o djale, ti flesh i bardhe
  E gjithkund tu dhashte mbare!
  Ma gzosh emnin qe ta kam ngkite
  Mori molle, ma gzofsh te rrite
  Lumja nana, bir,qe te ka,
  Bir qe tka edhe te paste
  Me te mire mbrapa te lante
  Te mira,bir, sa zemra te dashte!

  P.S Uh cu lodha, kush te doj ja gjej ene figurat letrare =)
   
 9. Singapuras

  Singapuras Primus registratum

  Re: Ninulla !

  <div class="ubbcode-block"><div class="ubbcode-header">Originally Posted By: Chr0sy</div><div class="ubbcode-body">Une qe jam ne nje shkolle, sot kam pasur nje ninull.Ja tek po e shkruaj:
  Nina-Nana Djalin (Per ata qe kan djale :p)

  NINA NANA DJALIN!

  Nina-Nana, o more bir!
  Flej se gjumi te ban mire
  Te ban mire e te rehaton
  Shtatin,bir ta pushton
  Gjumi,gjumi, rehatshumi
  Vjen me te marre porsi pellumbi
  Nina-Nine, sheqer ne leter
  Mu bafsh, bir, plak i vjeter!
  C'po i kendon-o djali djepit.
  Si bylbyli ne gemb te plepit

  Flej,o djale, ti flesh i bardhe
  E gjithkund tu dhashte mbare!
  Ma gzosh emnin qe ta kam ngkite
  Mori molle, ma gzofsh te rrite
  Lumja nana, bir,qe te ka,
  Bir qe tka edhe te paste
  Me te mire mbrapa te lante
  Te mira,bir, sa zemra te dashte!

  P.S Uh cu lodha, kush te doj ja gjej ene figurat letrare =)

  </div></div>

  CHrosy, kaq i amel postimi yt :).
  Te ishe perball meje do kisha dhan ty nji perqafim te mall :).

  Kto ninulla jo vetem qe jan perla te fondit kulturor
  por edhe inxhinieret e hershem te karakterit e trupit ton...
  bashk me gjinin na i ka dhan nana en djep e na ka rrit shtatin.
  rrespekte te vecanta per ty Chrosy e te uroj qe nje dite
  edhe ti t'ja kendosh kete ninulle djalit tend.
   
 10. Adeli

  Adeli Primus registratum

  Re: Ninulla !

  <div class="ubbcode-block"><div class="ubbcode-header">Originally Posted By: "Kome"</div><div class="ubbcode-body"><div class="ubbcode-block"><div class="ubbcode-header">Originally Posted By: Chr0sy</div><div class="ubbcode-body">Une qe jam ne nje shkolle, sot kam pasur nje ninull.Ja tek po e shkruaj:
  Nina-Nana Djalin (Per ata qe kan djale :p)

  NINA NANA DJALIN!

  Nina-Nana, o more bir!
  Flej se gjumi te ban mire
  Te ban mire e te rehaton
  Shtatin,bir ta pushton
  Gjumi,gjumi, rehatshumi
  Vjen me te marre porsi pellumbi
  Nina-Nine, sheqer ne leter
  Mu bafsh, bir, plak i vjeter!
  C'po i kendon-o djali djepit.
  Si bylbyli ne gemb te plepit

  Flej,o djale, ti flesh i bardhe
  E gjithkund tu dhashte mbare!
  Ma gzosh emnin qe ta kam ngkite
  Mori molle, ma gzofsh te rrite
  Lumja nana, bir,qe te ka,
  Bir qe tka edhe te paste
  Me te mire mbrapa te lante
  Te mira,bir, sa zemra te dashte!

  P.S Uh cu lodha, kush te doj ja gjej ene figurat letrare =)

  </div></div>

  CHrosy, kaq i amel postimi yt :).
  Te ishe perball meje do kisha dhan ty nji perqafim te mall :).

  Kto ninulla jo vetem qe jan perla te fondit kulturor
  por edhe inxhinieret e hershem te karakterit e trupit ton...
  bashk me gjinin na i ka dhan nana en djep e na ka rrit shtatin.
  rrespekte te vecanta per ty Chrosy e te uroj qe nje dite
  edhe ti t'ja kendosh kete ninulle djalit tend.

  </div></div>

  /ubb/images/%%GRAEMLIN_URL%%/thumbsup.gif gjithmon njish djal je
   
 11. lu_lu

  lu_lu Primus registratum

  Re: Ninulla !

  Ne kohen kur kam qene une bebe, femijet nuk ishin gezimi me i madh sic jane sot dhe per pasoje nuk merrej kush dhe aq shume me ta... prinderit me pune koperative, gjysherit ne pune ose shume te vjeter dhe pa takat.

  Nina nana po t'perkundi
  tuk e tuk e tuk ne djep prej druni....etj

  Kjo me kujtohet nga kenget tona me te vjetra por nuk e di nese dikush ma ka kenduar mua.
   

Shpërndajeni këtë faqe