nje kontrate pune ne amerike

Diskutime tek 'Probleme te Emigranteve ne Diaspore' filluar nga nira, 18 Jan 2004.

 1. nira

  nira Primus registratum

  nje kontrate pune ne amerike

  te dashur miq
  po ju shkruaj per nje problem me shpresen se ndonjeri prej jush qe eshte ne ameike mund te me ndihmoje. une jam studente dhe dua shume qe te punoj kete vere ne amerike. per te marr vizen me duhet nje kontrate pune. nese ju jeni ose njihni ndonje employer shqiptar me deshiren per te ndihmuar nje goce shqiptare me nje vend pune ju lutem mund te me informoni me mesazh ketu ne forum?
  ah dhe dicka : ky person qe me ofron kontraten nuk eshte i detyruar te me mar ne pune, me duhet thjesht per te marr vizen ne fillim
  pres lajme nga ju
  faleminderit dhe ja kalofshi mire
  nira
   
 2. koperton

  koperton Primus registratum

  Re: nje kontrate pune ne amerike

  Ke kosovare sa te duash qe e bejne kontraten 3 mujore per ty si vajze studente.
  Ka menyra te tjera te ndershme nqs do nje karriere ne Amerike.
  Per cfare je studente ti ne Shqiperi? Po te jesh per art, kitare, computer science, sociologji, webdesign, juridik e ke me te sigurte vizen me kosovaret. Po te jesh serioze per fizike, mjekesi, kimi, shkenca ka metoda te tjera te sigurta per foreign students work-study positions. Per kete te fundit te them disa hints.
   
 3. beshbossi

  beshbossi Primus registratum

  Re: nje kontrate pune ne amerike

  a ka ndonje kosovar si m'pagun shkollen mu????/aman!!!!
   
 4. koperton

  koperton Primus registratum

  Re: nje kontrate pune ne amerike

  aha!
  Pse cfare eshte community college per te paguar. 3000 dollars ne vit tuition. te fut ne shtepine e tij. te ushqen. e te tjera. te ben nusen e kusheririt. do me shume ti?
  Nuk u bere fenomenon ne shqiperi kush do te garantoj nje sukses ne amerike?

  ka dating services do gjesh plot kosovare me banim ne SHBA.
   
 5. standards

  standards Primus registratum

  Re: nje kontrate pune ne amerike

  NIRA ti do qe te vish ne Amerike kete vere dhe kerkon nje kontrate pune
  po ja kontraten do te ta nxjer une ska problem fare po ty duhet te te presi nje ketu ku do te shkosh do maresh nje shtepi me qira ?fillimi eshte shume i veshtire mos kujto se ketu ne USA eshte cdo gjo e lehte
  si de qeke ti munt te kontaktosh me mua ne kete adrese tanbeti@hotmail.com /pf/images/graemlins/smile.gif
   
 6. ZENEL-M

  ZENEL-M Primus registratum

  Re: nje kontrate pune ne amerike

  Nira une e lexova deshiren qe keni per te shkuar ne USA.Une jetoj ne Canada per shume vite.Si mund te te ndihmoj.Po bej disa vite qe kame hapur nje AGENCY.Te theme te drejte ne Shqiperi nuk kame filluar(pse)sepse eshte e veshtire te meresh veshte ne bisnes.Prandaj une kame lidhje me shume(ne moste vendet e Europes,dhe speshalli ne vendet Aziatike).Por per ty qe te marresh vizen duhet te plotesosh disa kritere(se cilat jane,do te njoftoj next)nga ketu per ne USA ska problem(24hviza)dhe pastaj,te uroj rruge te mbare per ne USA.Nqs jeni e interesuar me tregoni se si te kontakoj.Sepse te tila gjera nuk diskutohen ne Albforumi.Have a nice day. :wave:
   
 7. Prodigychild01

  Prodigychild01 Primus registratum

  Re: nje kontrate pune ne amerike

  Ti Leonardo sikur the qe ishe pa dokumenta, e erdhe neper shkurre ne amerike. Ca kontrate do i besh ti ...
   
 8. standards

  standards Primus registratum

  Re: nje kontrate pune ne amerike

  ProdigyKing
  O kungull po pse a ka oqeani shkure,dhe per ate se nuk je i regjistruar nuk ben dot gjo :sleep: fli gjume fli :smash: :kiss:
   
 9. Alba Palushi

  Alba Palushi Primus registratum

  Re: nje kontrate pune ne amerike

  /pf/images/graemlins/smile.gif /pf/images/graemlins/smile.gif Ketu keka puna me kontrata letrash per ne Amerike.. bahhh a keni menyra te tjera me mbyt vedin, me pelqen menyra sa te thjeshte e bajne disa punen e kontratave si me kene tuj nderru vojin per margarine:)
   
 10. Paulin Palushi

  Paulin Palushi Primus registratum

  Re: nje kontrate pune ne amerike

  Moj Vajze,NIRA apo te tjera qe shpresojne ne vullnetin e mire.

  Duhet te dish shume mire dicka sepse kush te premton ketu dicka per te emigruar ne amerike,thjesht te GENJEN,TE RREN,TE MASHTRON edhe sikur te jete edhe njeriu i yt,e jo me keto forumsat qe jane ne amerike te cilet mashtrojne edhe njerezit e tyre kur flasin ne telefon nga friga se i pergjohet telefoni e i degjojne duke folur keq per kushtet qe kane a po per mungesen e dekumenteva. Bukurija esht vetem ne kartolinat e Manhatanit,pjese tjeter e realitetit esht tjeter. "Boset" shqiptare qe une i quaj thjesht BOSHE mund te bejne vetem dicka per ty te te shfrytezojne per nevojat e tyre...qe nuk po i evidentoj.Prandaj gjej vehten atje ku je nese jo,tento te vish vetem me forcat tuaja sepse perjashto nenen e babain te tjeret s'bejne gje tjeter por ta f.... sa krahu.
   
 11. Djep

  Djep Forumium maestatis

  Re: nje kontrate pune ne amerike

  Te lumte goja shkodrano, se ashtu eshte.
   
 12. R-A-F

  R-A-F Primus registratum

  Re: nje kontrate pune ne amerike

  Hallall Shkodra se ke thone fjale me taban,persa i perket asaj vajzes cfaj ka e mjera se jan bo shumica si ujq,po ki kujdes se kujt ja kerkon ndihmen. :wave: :cool: :shrug:
   
 13. korcari12

  korcari12 Primus registratum

  Re: nje kontrate pune ne amerike

  100% me Shkodranin ska lene gje per ne te themi, ay eshte raliteti BRAVO :thumbsup:
   
 14. zog

  zog Primus registratum

  Re: nje kontrate pune ne amerike

  problemi vetem eshte se ajo vajza, gjene e vetme qe kerkon eshte te ike ne amerike, te tjerat jane dengla me rigon.

  a ta fusin krahun apo jo, ket ta fusin dhe ne shqiperi, atehere me mire ne amerike me krahun e fut se sa ne shqiperi po me krahun e fut.

  te pakten atje i ka te lame duret ai robi (qe ta fut), se ka uje e sapun bile dhe sallo derri me ti zbut /pf/images/graemlins/laugh.gif

  ps; ky s'osht mendimi im, po mendimi gocave qe kerkojne ameriken, ose letrat ne perendim.
  njof njonen une qe ka bredh boten per nje cope leter qendrimi, ja kane fut krahun me qindra here po asaj aq i ben, ajo letrat i ka prioritetin e vetem.
   
 15. DFV

  DFV Primus registratum

  Re: nje kontrate pune ne amerike

  Une nuk e di ku jeton ai shkodrani, ne Shqiperi apo ne Amerike, por megjithse jam dakort me nje pjese te atyre qe thot me siper nuk jam aspak dakort me ate qe ne Amerike ta fusin dmth. Ajo vajza(ashtu si e kuptoj une) po te vi ne Amerike me nje kontrat pune, mund te perfundoj si vajze rrugesh ashtu sic ndoth rendomt ne Itali , Greqi,
  Angli apo ne ndonje vend tjeter.
  Me kete nuk jam dakort sepse ajo qe ndodh ne vendet qe permenda me siper nuk ndodh ketu ne USA
  sepse ketu ligjet jane teper te rrepta.
  Vetem ata qe jetojne ne Amerike dhe vetem ata e dine se mos rence ne duarte e gjykatesve ketu se
  pastaj te piu e zeza.
  Shembujt me te fundit jane Kobi Brajan dhe Majkell Xhekson qe po len qimet e kokes duke hyre e dale ne dyert e gjykatave.
  Llogarit qe ky Kobi te ishte shqiptare dhe te kishte bere ate qe beri ne Shqiperi, nuk do ti hynte as gjembi me i vogel.
  Me shkodranin jam dakorte kur thot se vetem NENES e BABES i ze bese dhe per te tjeret i shumzoj me
  zero, por nga nje here njeriu perpiqet te arrij
  me te miren dhe kjo kerkon edhe zgjuaresi edhe
  sakrifice!
   
 16. koppertoni

  koppertoni Primus registratum

  Re: nje kontrate pune ne amerike

  DFV jo ne dore te gjykatesve. Ne dore te avokateve. Per nje numer pune do endesh ne dyert e tyre te paguash 15mije dollare.
  Kuriozitet:
  Amerika mban kampion per burgaxhinjte.
  http://news.bbc.co.uk/1/hi/uk/1494726.stm

  Prison populations (per 100,000)
  EU average is 88
  England and Wales top with 128
  Finland is lowest at 52
  USA has world high of 702

  Te luaj une lojen e mblesit. Duhet nje vajze qe eshte me dokumenta te rregullta ne Amerike. Cuni ka nje vit ka Master Degree ne Chemical Engineering spo gjen dot pune shpresat i ka zero per H1 vize pune. Eshte shok i imi. E kapen njehere me shpejtesi 95 miles/hr ne autostrade me 65 miles/hrs. Kishte kthyer 3 gota birre. Esull ishte boti por rekordi ne polici po e pengon per H1 viza. Eshte bere veshtire mbas 11 shtatorit.
   
 17. Paulin Palushi

  Paulin Palushi Primus registratum

  Re: nje kontrate pune ne amerike

  Me modesti,them se jam ne USA.
  Kurr nuk kisha bere plane per te emigruar ne ndonje vend,mbasi mundesia per te jetuar nuk me mungonte edhe ne Shqiperi,por nje dite te bukur me vjen pergjigja e Lotarise Amerikane se jam fitues,dhe ja pra sot une jam ketu me Green Card.
  Kam ardhur ketu i pregatitur se nuk do te ha me luge floriri,por realiteti ishte edhe me i ndryshem se sa e mendoja.
  ???PSE????
  Komuniteti Shqiptar ketu ne shtetet e Bashkuara,qe mendohet se duhet te jete mbeshtetja e pare e cdo te ardhuri te ri,eshte ne KATEGORINE E KLASIFIKUAR SI "P L E H".
  Servil per cdo gje te huaj dhe armik i betuar per cdo shqiptar qe kerkon te jetoj me forcat e veta,sepse emigracioni "i vjeter"nuk suporton te rinjte qe nuk marrin fryme nepermjet ezofagut te "te vjeterve".Po te pane keq bejne se u dhimsesh ,po te pane mire i ke lene gjith naten pa gjume se si te te prishin pune.
  Imagjinoni per te mos rene ne kthetrat e"bamiresve shqiptare",kam pranuar me mire qe te marr shtepi me rent tre dite pa mberritur ne amerike,dhe nga aeroporti kam zbarkuar ne ne "shtepine" time e ne buken time.Kaq per"bashkeatdhetaret"...
  Tashti me humor per parafolesin...
  Sa per ligjin ketu,mjer kush bjen ne kthetrat e televizionit,ato qe mbesin jashte ketyre kthetrave jane si kudo ne bote.Por mesa shof ti shef shumeTelevizion serioz qe duhet te jete me PARANTEL KONTROL,sepse une mendoj se po te shohesh show-un e mesnates JERY SPRINGER SHOW,qe edhe simbolin e ka nje kazan plehrash besoj se duhet te kesh nje ide me te qarte...
   
  Mirjan Baci likes this.
 18. Paulin Palushi

  Paulin Palushi Primus registratum

  Re: nje kontrate pune ne amerike

  Me falni se harrova dicka,ne lidhje me kontratat e punes
  Sic e dini edhe ju kompanite me te fuqishme ne Amerike jane Kompanite e Prodhimit te Makinave,qe kane edhe sindikaten me te fuqishem ne USA,qe quhet shkurt UAW.Por me krizen e madhe qe ka pushtuar tregun amerikan te punes dhe qe eshte tema e dites edhe ne fushaten presidenciale,nje numer i madh punonjesish qe mund te shkoje edhe me 7 apo 8 shifra jane duke i perdorur KONTRATAT E PUNES per te fshire b.....
  Imagjino"punedhenesit"shqiptare se cfare KONTRATE PUNE mund te ju afrojne...
   
 19. 109UV

  109UV Primus registratum

  Re: nje kontrate pune ne amerike

  une kam lexuar dikur qe ne sezonin turistik (dmth vera) shume studente te huaj marrin viza pune per ne amerike per te punuar ne hotele, bare, restorante. Sigurisht qe studentet e huaj nga vendet e evropes perendimore i marrin vizat shume me lehte se do i merrnin te tjeret, megjithate lexova per studente nga lituania, estonia, çekia, slovakia etj..(para se te hynin ne EU /pf/images/graemlins/laugh.gif )

  mundohu te kerkosh ne internet me fjale qe lidhen me kete proces, psh:

  seasonal jobs, summer jobs, foreign student, etj etj
   
 20. Paulin Palushi

  Paulin Palushi Primus registratum

  Re: nje kontrate pune ne amerike

  Kerko ketu se besoj se cdo legale qe mund te kerkosh eshte e shkruar,pavaresisht se si zbatohen ne praktike.

  :book: :book: :book: :book: :book: :book:
   

Shpërndajeni këtë faqe