Njeriu i shekullit te 20-te?

Diskutime tek 'Historia Boterore' filluar nga ledioni, 9 Aug 2004.

 1. ledioni

  ledioni Primus registratum

  Njeriu i shekullit te 20-te?

  Adolf Hitler
   
 2. hurricane

  hurricane Primus registratum

  Re: Njeriu i shekullit te 20-te?

  Me thene te drejten une nuk jam menduar shume gjate per kete ceshtje, por duke bere nje arsyetim te shpejte do te thoja se njeriu, ose me mire te themi shtetari me i madh i shek te XX eshte Mao Ce Dun. Mos u cuditni, deri me sot asnje njeri tjeter nuk ka marre 1 miliarde njerez te pakulturuar dhe te percare dhe ka krijuar me ta nje superfuqi boterore.
   
 3. OROSHI

  OROSHI Primus registratum

  Re: Njeriu i shekullit te 20-te?

  O Cobra,Kina ishte vendi me i varfer dhe me i cuditshem nen diktaturen e Maos,mos je gje filo-Kinez ti /pf/images/graemlins/laugh.gif ,njeriu i shekullit te xx mbetet pa dyshim Hitleri,nuk i afrohet askush!!!
   
 4. hurricane

  hurricane Primus registratum

  Re: Njeriu i shekullit te 20-te?

  Mire mo Orosh, une e kuptoj qe ti ke alergji ndaj cdo forme te pseudodemokracise perendimore (sic eshte kapitalizmi) po ama edhe respekti jot i madh per hitlerin eshte i tepruar. Ca ka bere Hitleri per gjermanine, pervecse e ka cuar drejt shkaterrimit per shkak te skizofrenise se tij kolosale. Dakort deri se ishte mire nga trute e kokes e ngriti gjermanine ne nivelet me te larta ne europe, por mos harro se urdherat e tij te pabazuara e cuan me pas gjermanine drejt shkaterrimit. Merita nuk ehte e Hitlerit, eshte e popullit gjerman (mos harro se edhe kur hitleri nuk kishte lindur akoma gjermania ishte nje nga fuqite kryesore ne europe). Per sa i perket Kinezeve mos i nenvlereso. Ti thua qe jane te varfer po mos harro se sipas parashikimeve brenda nje periudhe 20 vjecare fuqia ekonomike kineze do e kaloje ate amerikane. Qe sot kina ka nje GDP shume me te madh se SHBA. Pa provoje nje here ti te gjesh menyren per ti dhene buke dhe pune 1 miliarde njerezve dhe ta shikojme se si do veje puna. PS UNE NUK JAM FILO-KINEZ PASI EDHE KOHEN E MIQESISE ME KINEN NUK E KAM ARRITUR /pf/images/graemlins/laugh.gif OK :thumbsup:
   
 5. antares

  antares Primus registratum

  Re: Njeriu i shekullit te 20-te?

  Z. Kobra! kam frike qe ke nevoje te lexosh njecike para se te na mbash leksione per skizofrenine apo megallomanine ketu. Te keshilloj mor buzequmesh qe ato fjalet e medha jane boshe ne shumicen e rasteve. Nuk do ishte keq te beje nje kurs te shpejtuar logjike dhe arsyetimi kritik (kam frike se ke mangesi te tepruara ne te dyja keto fusha)!
  Te uroj lexim te kendshem
  Antares
   
 6. hurricane

  hurricane Primus registratum

  Re: Njeriu i shekullit te 20-te?

  Degjo ketu antares! Mua mos me bezdis shume. NQS do te diskutojme, hajde diskutojme. Po rotat e Ka**t si puna jote nuk dine gje tjter pervecse te shajne, te kritikojne e te shesin pordhe. Do ta degjosh mendimin tim, degjoje, nqs nuk do dil jashte forumit. Qe ta dish ti "gomari fluturues i Shreku", une kam fillluar te merem me histori qe kur ti ke qene akoma ne koq*t e babait tend. Prandaj ti mos hajde ketu te me thuash mua "buzequmesht" apo gjera te tilla. Nuk te ofendoi njeri me duket. Ty te duket vetja shume i mencur eeee???????? ta dish se nuk je me shume se nje trap ne gjendjen e tij natyrore (grexho). ti je nga ata njerez te fiksuar qe kane ngulur dicka ne koke dhe kur nuk arrijne me ta mbrojne fillojne leshojne pallavra dhe te shara pa heseap. PS. Anetaret e tjere te forumit te me falin qe rashe ne nivelin e ketij plehres, por kur duhet, duhet. Nuk kihte me ku te shkonte.
   
 7. ledioni

  ledioni Primus registratum

  Re: Njeriu i shekullit te 20-te?

  Hitleri mori ne dore nje shet te shkaterruar nga lufta dhe e beri nje superfuqi boterore. Ne se Hitleri nuk do te kishte filluar luften ne 1939 kushedi ku do te kishte arritur Gjermania nen drejtimin e tij.
   
 8. GJENERALI

  GJENERALI Primus registratum

  Re: Njeriu i shekullit te 20-te?

  Enver HOXHA /pf/images/graemlins/wink.gif
   
 9. hurricane

  hurricane Primus registratum

  Re: Njeriu i shekullit te 20-te?

  Ju thoni po te kishte halla Ko*e. E ku do kishte shkuar, ne te semes do shkonte, atje ku edhe shkoi. Se ai e pati mendjen vetem per lufte. edhe nje here po e them se nuk ia heq meritat dhe vlerat si shtetar, por i hyri nje biznesi qe nuk i takonte atij. Ai ishte i obsesionuar nga mendimi se ishte i rrethuar nga inkompetente dhe injorante te cilet do ta conin gjermanine drejt shkaterrimit. Por ne fakt, kuadrot ushtarake te tij (te cilet ai i perbuzte dhe i injoronte) ishin shume te pergatitur dhe me te vertete te vlefshem. Nqs operacionet ushtarake do te zhvilloheshin sipas planeve te perpiluara nga gjeneralet gjermane dhe nqs hitleri nuk do ti fuste hundet atje ku nuk i takonte, sot europa, 1/2 e azise dhe e afrekes do te quheshin toke gjermane.
   
 10. antares

  antares Primus registratum

  Re: Njeriu i shekullit te 20-te?

  Z. Kobra! Po behesh pak i bezdisshem per forumin me te njejtat pallavra prej adoleshenti te indoktkrinuar. Po nuk te duket pak e tepruar more buzequmesht "historian" te japesh "mendime" per gjera qe pak e ke haberin?
  Pse nuk follon te lexosh pak me shume e te na cash koken pak me pak?
  Ky do te ishte dhe kontributi yt per paqen ne bote. Kam idene se nje adoleshent i perkedhelur (qe hap tema te tilla per snobizem sa per tu dukur interesant) nuk ka c'i jep ndonje gje te madhe forumit. Ti me kujton Gramoz Pashkon ne fillim te viteve 90 gjithe poza qe dukej si njeri me nje barre mend po qe doli shpejt se c'ishte e sa i vlente lekura.
  Pi ilacet, lexo, lexo e lexo........
   
 11. hurricane

  hurricane Primus registratum

  Re: Njeriu i shekullit te 20-te?

  Une po behem i bezdisshem per forumin? Nqs ti je forumi atehere une dal pa problem, por duke qene se forumi nuk perfaqesohet nga ty .....
  Ti me thua mua qe jam i indoktrinuar por harron qe vete nuk ke arritur te sjellesh asnje argument te vlefshem per te mbrojtur mendimet e tua. Une per vete nuk jam ndikuar nga asnje njeri, por jap thjesht mendimin tim te paanshem. Nqs ketu ka jje njeri te indoktrinuar dhe qe propagenden e mer ne damar, ky je ti. Ne fillim te temes kisha mendim te mire per ty, por pastaj e kuptova qe nuk vleje me shume se hiçi. ti je ai qe leshon idiotesira dhe gjera pa kuptim. Se ti adhuron Hitlerin, une nuk kam faj. Dakrt ti mbroje, une do e kritikoj. por ideja jote e mbrojtjes eshte te shash te tjeret dhe te hedhesh balte tek ata pa asnje lloj problemi. Ti je ai qe i ben keq forumit dhe jo une. te gjitha temat ku futesh ti perfundojne per lesh. Fillon shan, ngaterron, perbalt dhe asnjehere nuk ben nje diskutim serioz. Per ty vlejne ato fjale qe une thashe 2 postime me lart. nuk kam cfare te them tjeter. Te fala Shrekut Antares. Dhe shpresoj qe edhe ti te perfundosh si babai jot shpirteror: te shkosh ne te sateme sa me shpejt!
   
 12. hurricane

  hurricane Primus registratum

  Re: Njeriu i shekullit te 20-te?

  PS : Plasi syte e shikoje kush e ka hapur temen. Edhe ai per snobizem duhet ta kete hapur, nuk ka se si te jete ndryshe se keshtu ka thene mbreti i historianeve :Anratesi!
   
 13. antares

  antares Primus registratum

  Re: Njeriu i shekullit te 20-te?

  Z. Kobra! Une e kuptoj qe je ne siklet, po ja bere vehtes.....
  Po mbahe veten more bir dhe mos u perpelit keshtu se si ka lezet nje kobre te nderuar si puna jote!
  Puna eshte qe ti ke pare vetem minj e lepuj deri ne sot, tani te erdhi rradha te shohesh mangusta.
  Mos u ngaterro me psikologji se do gremisesh.
  Te premtoj se nuk do te te ha te gjithin.....


  Rikki Tikki Takku
  Mangusta
   
 14. gurax

  gurax Pan ignoramus

  Re: Njeriu i shekullit te 20-te?

  Cobra, forumi te uron nje aplikim sa me paqesor te firmes "suaj" me te fundit: Welcome to the real World.
  Sa per njeriun e shekullit te XX eshte e veshtire te emertohet nje i vetem. Shekulli i XX ka qene shekulli i shume shnderrimeve rrenjesore, rrezime mitesh dhe hapash gjigande ne te tere fushat e aktivitetit njerezor. Lista e emrave eshte e gjate, duke filluar (kronologjikisht) nga Thomas Edison e duke perfunduar me karikaturen Bush Junior.


  ----------------
  "I'm in awe, Lennier. The way you can take a straightforward, logical proposition and turn it inside-out so that in the end it says .. what you want it to say instead of what it actually means. Does this come naturally or did you .. attend some special martial arts class for the philosophically inclined?" -- Marcus, Babylon 5
   
 15. antares

  antares Primus registratum

  Re: Njeriu i shekullit te 20-te?

  En taro Adun!!!!

  Ja me ne fund nje diskutim qe ndricon dhe i jep drejtim muhabetit qe kishte devijuar si rezultat i percartjeve rinore te kobres se genjyer!
  Gurax! Go Go Go......
  Ftoj anetaret e forumit te marin pjese ne kete diskutim.
  Per diskutimet me te mira do te shperndahen flete lavderimi dhe Kobra te ballcamosura

  En taro Tassadar!!!!
   
 16. hurricane

  hurricane Primus registratum

  Re: Njeriu i shekullit te 20-te?

  Ti o koqe kandari ben mire te mos luash shume me Starcraft. Tani e dhjeve fare. Le nam le. Nje person kaq inteligjent dhe me kulture qe pallohet duke lujt me lojra te cilat une kam vite qe nuk i shikoj me me sy. Nuk ke faj ne fakt se En taro Adun eshte nje shpehje qe nuk harrohet lehte. Pershendetje gjithe devijuesve te temes. Gurax nuk me duket se perfaqeson forumin. ndoshta gabohem. Furumistat mire se te vine (po vetem me kusht qe te mos jene trapa si puna jote antares. En taro Tassadar (uuu cme dhjeve fare, mi nxorre zorret nga te qeshurat) /pf/images/graemlins/laugh.gif /pf/images/graemlins/laugh.gif /pf/images/graemlins/laugh.gif
   
 17. antares

  antares Primus registratum

  Re: Njeriu i shekullit te 20-te?

  Me fyerje personale nuk shkon dot larg Z Kobra!
  Une po pergatis nje proteste zyrtare me shkrim dhe do tja paraqis sa me pare forumit ku ty te te hedh ne gjyq per deme morale dhe per vuajtje shpirterore qe me ke shkaktuar (keshtu veprojne kaqolat amerikane per cdo gje). Prandaj para se te behet mbledhja urgjente e jashtezakonshme e forumit, ISP, bordit drejtues, Qeverise e Parlamentit Shqiptar ku te studiohet sjellja jote e pahijshme ndrro rruge e behu anetar i denje i ketij forumi......
   
 18. OROSHI

  OROSHI Primus registratum

  Re: Njeriu i shekullit te 20-te?

  Po per temen do thoni ndonje gje ,apo jo.Sic e tha edhe Guroja shekulli i xx ka me shume se nje njeri qe mund te cilesohet si njeriu i shekullit te xx.Bushi i takon shekullit te xxi,mos e ngaterroni me shekullin e kaluar!!
   
 19. ledioni

  ledioni Primus registratum

  Re: Njeriu i shekullit te 20-te?

  Ju kerkova thejesht te thonit cili eshte njeriu i shekullit te 20-te dhe jo te ziheshit me njeri-tjetrin. Dakort?? Jepni mendimin tuaj personal dhe lerini sharjet apo zenkat.
   
 20. antares

  antares Primus registratum

  Re: Njeriu i shekullit te 20-te?

  Ne fakt veshtire ti japesh pergjigje nje pyetjeje te tille sepse shekulli i kaluar pati shume drejtime ku u dalluan individe te ndryshem. Po te pyesesh nje turk do te thote Ataturku, nje francez do te thote De Goli e keshtu me rradhe....
  Ne fushen politiko-ideologjike do dalloja Hitlerin.
   

Shpërndajeni këtë faqe