Njeriu ka me shume nevoje per miq apo armiq

Diskutime tek 'Hapësira filozofike' filluar nga maxper, 27 Jul 2007.

 1. maxper

  maxper Primus registratum

  Njeriu ka me shume nevoje per miq apo armiq

  Si mendoni, duke gjykuar gjithmone ne lidhje me efektet mbi vete njeriun. Nje mik te ofron mbeshtetje ndersa armiku te lufton, konkuron pameshirshem dhe indirekt te ben me te forte, ndersa miqesia deri diku te ben ti gjesh shume gjera gati..
   
 2. tola77

  tola77 Primus registratum

  Re: Njeriu ka me shume nevoje per miq apo armiq

  Une mendoj se eshte mire te kete miq, bile te mundohet qe dhe armiqte ti ktheje ne asnjeanes. Sa me pak armiq me mire eshte.
   
 3. cufi_bardhit

  cufi_bardhit Primus registratum

  Re: Njeriu ka me shume nevoje per miq apo armiq

  Dhe miqesia dhe armiqesia kan te mirat dhe te keqijat e veta.
  Tek miku asnjeher nuk e shikon dot realitetin sepse gjithon te ben qejfin sepse te do. Ndersa Armiku gjithmon te ven ne dukje anet e tua negative, dhe si pasoje ti ke mundesi ti rregullosh.
  Ka plot argumente qe vertiten rreth asaj qe thash.
   
 4. ^Res-Cogitans^

  ^Res-Cogitans^ Primus registratum

  Re: Njeriu ka me shume nevoje per miq apo armiq

  <div class="ubbcode-block"><div class="ubbcode-header">Originally Posted By: Bey_Frasheri</div><div class="ubbcode-body">Tek miku asnjeher nuk e shikon dot realitetin sepse gjithon te ben qejfin sepse te do. </div></div>

  ateher nuk esht mik kshuqe ndrro mik ose fjalor.


  tjetri - miku - esht thjesht nje shikim i jashtem
  nuk esht aspak e vertet qe shoku "te ben qefin".
  nje njeri i mire te kritikon aty ku t'mungon mosnjohja,nje kenveshtrim i mire dhe i drejt etj etj.

  tjetri esht dhe nje réfuge aty ku çplodhesh nga ngarkimi i vetvetes dhe vetmis,luftes perbrenda - gjen dhe nje far paqe /ubb/images/%%GRAEMLIN_URL%%/smile.gif .

  njeriu ka nevoj per njeriun,s'ka nevoj per armik sepse lufton gjithmon brenda - fitorja brenda,esht nje arritje.
  te fitosh jasht,thjesht esht nje frik , kodardi (?) nga refleksi i pasqyres . fakt koshence!
   
 5. merc

  merc Forumium praecox

  Re: Njeriu ka me shume nevoje per miq apo armiq

  Nese njeriu do te kishte vetem miq pse i duhej atehere te behej me i forte...???!!!
   
 6. maxper

  maxper Primus registratum

  Re: Njeriu ka me shume nevoje per miq apo armiq

  po te kish vetem armiq, do ishte ajo shprehja pastaj e, "Nqs s'te vret, te forcon"
   
 7. ezhderha

  ezhderha Primus registratum

  Re: Njeriu ka me shume nevoje per miq apo armiq

  normalisht qe miq
   
 8. Angel-A

  Angel-A Primus registratum

  Re: Njeriu ka me shume nevoje per miq apo armiq

  Varet nga njeriu specifik besoj....ka njerez qe te ecin perpara kane nevoje per miq, per mbeshtetje, per perkrahje dhe te tille njoh shume. Ka te tjere qe kane nevoje per armiq, per te 'luftuar', per tu futur ne konkurence, per te mposhtur qe te ngjiten me larte; te tille spara njoh shume...mendoj se eshte ceshtje karakteriale.
   
 9. policia

  policia Forumium maestatis

  Re: Njeriu ka me shume nevoje per miq apo armiq

  jemi vete ne qe bejme miq dhe armiq...
  mesa duket kemi nevoje...
   
 10. Florus

  Florus Forumium maestatis

  Re: Njeriu ka me shume nevoje per miq apo armiq

  Patjeter qe kemi nevoje dhe per armiq.
  Duke ditur se kush jane "ata" (armiqte) arrijme te kuptojme se kush jemi "ne" dhe per rrjedhoje forcojme kohezivitetin brenda nje rrethi te caktuar shoqeror. Krijojme nje entitet te vecante (te bazuar ne disa vlera, norma, mendesi) ku e kemi me te lehte te konformohemi me njeri-tjetrin.
   
 11. adarocks

  adarocks Forumium praecox

  Re: Njeriu ka me shume nevoje per miq apo armiq

  njeriu ka nevoje per leke /ubb/images/%%GRAEMLIN_URL%%/smile.gif

  ps ishte nje battute /ubb/images/%%GRAEMLIN_URL%%/smile.gif
   
 12. Negativ*

  Negativ* Primus registratum

  Re: Njeriu ka me shume nevoje per miq apo armiq

  Ne mesin e shume miqeve padyshim se nder ta do te kete dhe shume Armiq.

  Miku te mbeshtet ndersa Armiku te bene edhe me te fort.
   
 13. lu_lu

  lu_lu Primus registratum

  Re: Njeriu ka me shume nevoje per miq apo armiq

  Njeriu duhet te kete dhe armiq per mendimin tim se ndersa miqte te vene ne pa vetem virtytet armiqte bejne te kunderten... (vetem veset)ne kete menyre ti do reflektosh nese ato qe thone armiqte per ty jane apo nuk jane te verteta dhe do punosh me shume me veten tende ( per te qene njeri me i mire )... pastaj po pate gjithmone vetem miq dhe te mira, nuk do kesh perse te luftosh dhe jeta do behej di si rutine.
   
 14. Bardhyli00

  Bardhyli00 Forumium maestatis

  per mendimin tim ,me shume per armiq sepse vetem kur te njohesh mire armiqte e tua atehere do te njohesh miqte e vertete
  kur je e rrethuar nga shume miq ta dish se ke me teper armiq sepse zilia ,rivaliteti mes teje dhe te tjeret, prish ate lidhje te quajtur miqesi ,duke e kthyer ne ndjenje te ftohte ,te hidhur te quajtur tradheti
   
 15. Megg

  Megg Carpe Diem

  Sa me shume miq te kesh aq me mire esht por kan than Armikun Mbaje me Afer Se Mikun... Edhe armiqte te bejne te njohesh veten dhe te vleresosh miqte e vertete...Si thote pidi.Po nje armik del boll :p
  Miqte nuk kane te krahasuar,,,Dmth edhe armiq edhe miq po keto te fundit me shume,aq me mire :)
   
 16. Sekreti

  Sekreti Forumium praecox

  njeriu ka nevoj ne jet per diversitet
  "e un te krijova ty sipas shembelltyres time"...keshtu thote zoti diku, e po qe kjo e vertet edhe Zotit ju desht Djalli, pra me mir miq se armiq por edhe pa armiq mos na laft zoti.
   
 17. abs

  abs nuk e di...

  ...se di pse dhe kjo pyetje me duket sikur thote:
  Njeriu ka nevoje me shume per meshkuj apo per femna :D

  Pergjigja ime kuptohet qe do ishte per MESHKUJ por mos me laft zoti pa femna perreth :D arsyen ju a them njehere tjeter ;)
   
 18. INIT

  INIT Forumium maestatis

  hahhaha, doje te thoje femrat perreth dhe meshkujt siper besoj ?! ( Siper si lartesi ....) :p
   
 19. mirdita

  mirdita Papirus rex

  Paj do te thosha se njeriu ka nevoj per miq te vertet sepse ti mendon se keta jan miqet me te mir ata ne te kunderten jam armiqet e tu..:)
   
 20. mirdita

  mirdita Papirus rex

  Shum e vertet :)
   
  Rrezart likes this.

Shpërndajeni këtë faqe