Origjina e disa emrave te perdorura ne Shqiperi

Diskutime tek 'Gjuhësia' filluar nga alinos, 16 May 2004.

 1. mostro

  mostro Putraku

  Re: Origjina e disa emrave te perdorura ne Shqiperi

  Kakliq? /pf/images/graemlins/laugh.gif
   
 2. kinky lad

  kinky lad Primus registratum

  Re: Origjina e disa emrave te perdorura ne Shqiperi

  Je jashte teme!
   
 3. balforum

  balforum Primus registratum

  Re: Origjina e disa emrave te perdorura ne Shqiperi

  Po selam alekum c'do me thene?Po ferexhe,jorgan,mjekercjahap e qylaf.
   
 4. Darien

  Darien Primus registratum

  Re: Origjina e disa emrave te perdorura ne Shqiperi

  <ul type="square">
  [*]Elton
  Vjen nga anglishtja e vjetër - Ella's town (qyteti i Elës). Etimologji interesante sepse kalon nga eponim në toponim dhe prapë në emër njeriu.
  [*]Ervin
  Bashkim i elementeve të gjermanishtes eber "derr i egër" dhe vin "shok, mik". Me fjalë të tjera, bashkon simbolin e forcës me atë të miqësisë - mik i fortë.
  [*]Erika
  Më pëlqen shumë ky emër, i lexuar me theksin tek e-ja.
  Forma femërore e emrit Erik; nga norvegjishtja e vjetër ei "përherë" dhe ríkr "udhëheqës, sundimtar". Përshtatja e kuptimit në formën femërore - mbretëreshë e përjetshme.
  [/list]
   
 5. Le_Routard

  Le_Routard Forumium maestatis

  Re: Origjina e disa emrave te perdorura ne Shqiperi

  Aqif, vjen nga turqishtja do te thot Kapertoni
   
 6. balforum

  balforum Primus registratum

  Re: Origjina e disa emrave te perdorura ne Shqiperi

  Po selam alekum c'do me thene?Po ferexhe,jorgan,mjekercjahap e qylaf.
   
 7. OROSHI

  OROSHI Primus registratum

  Re: Origjina e disa emrave te perdorura ne Shqiperi

  Heheheheheheheheheheheheheheh /pf/images/graemlins/laugh.gif :eek:
   
 8. Artemis

  Artemis Primus registratum

  Re: Origjina e disa emrave te perdorura ne Shqiperi

  mjekercjahaaaap :lol: :lol: :lol:
  - vjen nga fjala e vjeter shqipe
  mjekerr- qe do te thote lesh...
  cjap- qe do te thote dhi e vogel... dhi-a, dhi-te, dhi-ne...
  Pra ndryshe mund te thuhet- leshdhiu /pf/images/graemlins/laugh.gif
   
 9. OROSHI

  OROSHI Primus registratum

  Re: Origjina e disa emrave te perdorura ne Shqiperi

  Merruni vesh me PM!
   
 10. Artemis

  Artemis Primus registratum

  Re: Origjina e disa emrave te perdorura ne Shqiperi

  Merruni vesh me PM!
   
 11. OROSHI

  OROSHI Primus registratum

  Re: Origjina e disa emrave te perdorura ne Shqiperi

  Edituar!
   
 12. Artemis

  Artemis Primus registratum

  Re: Origjina e disa emrave te perdorura ne Shqiperi

  Edituar!
   
 13. Vis Elbasani

  Vis Elbasani Forumium praecox

  Re: Origjina e disa emrave te perdorura ne Shqiperi

  O Alinos, Linos, apo si e ke...!

  Kujdes se po na i nxjerr te gjithe emrat nga Greqishtja...

  Po emri "Sonila", nga vjen? Nese rastesisht mendon qe vjen nga "Suono" dhe forma e saj e latinishtes, mos do te na thuash qe vjen nga latinishtja? Jo! Sepse fjala "suono" e italishtes, qe vjen nga forma e saj primtive e latinishtes "sonus" nuk eshte asgje tjeter pervec fjales se lashte shqipe (pellazge) "zâ"!!!
  Fjalen "zâ" te shqipes (nga gegnishtja) e gjejme ne trajte te shquar "zâni", nga e cila eshte perftuar edhe latinishtja "son-us". Madje vini re versionin e treves Durres-Tirane, nendialekt i gegnishtes, nga e cila kem : "Zo, zoni" (zë, zëri"!

  Ti mund ta kishe emrin edhe "Zana", pra...

  Keshtu qe, fillimisht mundohu te kuptosh ose te pyesesh per origjinen e emrit tend, pastaj te na sjellesh shembujt e para qe vikan gati te gjitha nga greqishtja (ose te pakten keto qe ti ke nxjerre). OK? Frank is gone!
   
 14. alinos

  alinos Forumium maestatis

  Re: Origjina e disa emrave te perdorura ne Shqiperi

  Sonila ne origjinal Sohneela eshte emer arab, por ti mund te me therrasesh zana /pf/images/graemlins/wink.gif

  Frank is gone, indeed I am replacing him, though he did not teach me albanian, neither greek.
  You keep writing essays for your friends don't u?
   
 15. Vis Elbasani

  Vis Elbasani Forumium praecox

  Re: Origjina e disa emrave te perdorura ne Shqiperi

  My friends are a couple or two. Writing essays for them is special, as long as you write once or twice. But I'm sure you're a better teacher than Frank was, as his primary job was working for certain offices. Make your students understand that entering the university means learning that their eventual diploma is nothing better than understanding an eventual essay, on any topic, even though it's written by a friend! Take this advice and you'll soon find your students writing their essays for themselves only.

  As far as I know, even Frank put his hands into Saimir essays, at least once. Then do not forget that the time my friends and I entered the Univ. was during 1996-'97. Our first year of studies was cut down in Jan. 1997, until Oct. 1997. The Albanian educational system is in debt with some of their students or ex-students, the ones we know. For example, we didn't get any book to read and study, say, American History. There was no internet to help. Frank coped with the photocopied material, and he gave it only to the (one-or-two) students who have had any question answered during the previos class. Result, the rest of the stud(a-)nts had to run photocoping or doing the pages for the next classhour. Is this studying?

  So, the point is that people should learn to enquire themselves even for their name origin - doesn't matter what an internet page or a book says. Books are made to be criticised, origins are made to be rediscovered. /pf/images/graemlins/smile.gif

  Per cunat qe s'dine anglisht ketu, po flitnim pak me Alinos qe librat dhe origjinat nuk jane absolute, por te tilla per t'u ridimensionuar. Dhe nuk ka ridimensionim pa debat!
   
 16. alinos

  alinos Forumium maestatis

  Re: Origjina e disa emrave te perdorura ne Shqiperi

  nuk me pelqen te nxis apo dhe mbeshtes paranojat e te tjereve.
  Mendoj se nuk po tregohesh i drejte. Te thuash se kishte pune tjeter, me duket pak qesharake. Po keshtu te minimizosh punen e tij, nuk me duket e drejte. Nuk ishin one or two, ishin me shume, por kuptohet duhet te plotesoje vetem nje kusht, qe me sa di une ishte/eshte ne interes te gjithe studenteve: te kene lexuar.
  Vetem ne vendet komuniste shkolla dhe librat jepen falas, keshtu qe s'ja kishte njeriu per borxh.
  Nga ana tjeter, viktimizimi eshte i tepruar, sepse edhe une erdha ne uni pa bere shkolle ne vit te katert (ishte 96-97), por kjo nuk veshtiresoi vazhdimin e edukimit.

  Nese do te isha shoqe edhe une si ty do ta mendoja, por ti e di fare mire se cdo gje e ka nje kufi dhe disa shoke kane abuzuar me te gjithe, perfshire edhe ty. Pse c'pandeh, se te qenit special counts for a university degree?! Jo, me vjen keq!

  Gjithashtu te falenderoj per keshillen, edhe pse m'u duk pak konfuze. Se pari, une nuk jam puritane /pf/images/graemlins/wink.gif jetoj shume brenda realitetit qe kam zgjedhur. Se dyti, nuk mendoj se une i mesoj ndonje njeriu ndonje gje. Ajo qe un bej mund te permblidhet ne:
  -respektimin e rregullave te lojes
  -respektimin e vendimeve personale (te shkosh ne uni nuk eshte detyrim!!!)

  dhe gjithe pergjegjesine qe sjellin keto me lart kerkoj ta mbajne mbi supe.

  te tjerat jua mesojne librat.

  p.s. 80% kam menduar gjithnje se e dija kush ishe, s'paskam gabuar! Te fala Sajmirit kur ta degjosh.
  shifna verdall :wave:
   
 17. Vis Elbasani

  Vis Elbasani Forumium praecox

  Re: Origjina e disa emrave te perdorura ne Shqiperi

  SLOW DOWN! Paqe! Une te pakten kam pasur kurajen te shfaq emrin tim kudo qe jam, sepse kam respekt per emrin tim. Si rrjedhim, e ke pasur me te lehte te dish kush jam, kurse mua me eshte dashur ta zbuloj emrin tend apo te ndonje tjetri. Konfuzioni qe paraqiska keshilla ime eshte relativ. E perkthyer ne shqip, ajo nenkuptonte qe nuk vlen diploma aq sa vlen dija! Por te pakten Frenku duhet te na tregonte vendin, biblioteken, qendren e internetit apo dicka tjeter ku te gjenim librat e historise apo civilizimit. Frenkut i kemi borxh te gjithe nje gje: dashurine per kulturen amerikane. Por duhet te dish qe Frenku erdhi ne Elbasan vetem pasi e larguan nga uni i Tiranes, fakultet qe mbeti pa pedagoge te huaj per shume kohe (anglishtja). Keshtu qe Frenkun une e lavderoj ku mundem, ne cdo mjedis paragjykues apo injorant, por nuk jam aq naiv sa te mos kuptoj se c'pune tjeter bente/ben Frenku.

  Gjithsesi, Saja eshte martuar, e ke marre vesh? Mund te vije tani...

  JA, PER SHEMBULL, NJE EMER I MIRE PER T'I NXJERRE ORIGJINEN: SAIMIR - SA I MIRE!. Ne femerore ben "Saemira"! Suksese!
  P.S. "Ty te kam borxh qe me ke hapur adresen e pare te email-it. Fjalekalimi im i pare ka qene "Elbasani"" /pf/images/graemlins/smile.gif
   
 18. alinos

  alinos Forumium maestatis

  Re: Origjina e disa emrave te perdorura ne Shqiperi

  Mos more?! Martuar?????????????

  Vertet jam larguar nga njerezit... :shrug:

  Anyways, muhabetin e mikut tone te perbashket e bejme ne nje vend tjeter /pf/images/graemlins/wink.gif

  Per temen:

  kam nje kusheri qe quhet Edlir. Kuptohet emri i tij do te thote "e dlire" dhe si rrjedhoje eshte ne gjinine e gabuar, pasi ne shqip per meshkujt themi "i dlire" dhe emri i tij duhet te ishte Idlir.

  p.s. :lol: e mbaja mend punen e adreses, por nuk mbaja mend passwordin. Sidoqofte, kam bere ca faje te kesaj natyre, kam bere /pf/images/graemlins/laugh.gif
   
 19. Vis Elbasani

  Vis Elbasani Forumium praecox

  Re: Origjina e disa emrave te perdorura ne Shqiperi

  Po, duhet ta kishte Idlir!
  Kurse Saja e merr jeten pa shume komplekse, i lumte! Sa per njohuri, ajo eshte italiane dhe jetojne atje.

  Ne lidhje me temen, nje emer i perdorur ne Shqiperi eshte Cindy, ose e shkruar "Sindy". ne mos gaboj, ky emer eshte nje version i thjeshtuar i emrit Cinderella (anglisht), Cenerentola (italisht) apo Hirushja (shqip). Emrin Hirushe s'e kam degjuar. Por Cinderella(Cindy) vjen nga italishtja cenere, qe vjen nga latinishtja Cinis, qe do te thote Hi, hiri. Tani, me dukuri gjuhesore, kemi tingullin [r] qe shnderrohet ne [n], (KRAHASO: "Rëra - rana, dial. geg"). Fjala latine cinis vjen pra nga forma e meparshme ciris , dhe po te heqim mbaresen latine -s , perftojme fjalen latine ciri , qe lexohet [ siri ]. Kurse fjala e lashte shqipe, paralatine, eshte hiri , qe ka rrenjen hi , gje qe latinishtja e ka kthyer ne cini (ciri) -s .
  Edhe tingulli [ s ] te fjala e meparshme " siri ", ka afersi, dhe vertetohet me shembuj te tjere, me tingullin [ h ].

  Shihni se si emri "Cindy", ose "Sindi" ka rrenje nga gjuha latine, e cila vertetohet nga ana gjuhesore qe ka rrenje nga shqipja: HI, HIRI!
   
 20. alinos

  alinos Forumium maestatis

  Re: Origjina e disa emrave te perdorura ne Shqiperi

  /pf/images/graemlins/smile.gif per Sajen
  temen kur te kem kohe...
   

Shpërndajeni këtë faqe