Përse njeriu bën keq?

Diskutime tek 'Hapësira filozofike' filluar nga atman, 10 Oct 2006.

 1. atman

  atman Forumium maestatis

  Përse njeriu bën keq?

  Çfarë thotë Krishti:
  -
  “NËSE DO TË ISHIT TË VERBËR, S’DO TË KISHIT ASNJË MËKAT”
  (mëkati kuptohet si diçka e keqe) –drejtuar farisejve. Ungjilli sipas Xhovanit, paragrafi 41.

  Sokrati pesë shekuj më parë ka thënë të kundërtën:
  - “MËKATON (bën keq) PIKËRISHT NGAQË JE I VERBËR” –
  (verbëria e kuptuar si padituri, por injoranti beson se nuk është i tillë, pra ai nuk e pikas injorancën e vet) Lexo Protagora.

  - KUSH KA TË DREJTË?
   
 2. pinkparadise

  pinkparadise Forumium maestatis

  Re: Përse njeriu bën keq?

  si mund te krahasohet, thenja e nje fetari me thenjen e nje filozofi ???
   
 3. VoGeLuShI

  VoGeLuShI Primus registratum

  Re: Përse njeriu bën keq?

  do te thote qe te dy ja kane futur kot
  njeri ben keq ose padashur ta beje
  ose i detyruar nga rrethanat
  ose sepse eshte njeri i keq
   
 4. cacol

  cacol Forumium maestatis

  Re: Përse njeriu bën keq?

  Mos harroni RELATIVITETIN! Cdo akt, gjest, fjale apo veprim qe mund te beje njeriu, eshte i veshtrueshem nga pika te ndryshme, nga pikpamje te ndryshme, nen influencen e moraleve te ndryshme! S'eshte aspak e thene qe ajo qe per mua eshte dicka e mire, te jete e mire dhe per dike tjeter, apo disa te tjere! Vlen dhe e kunderta, pra e " keqja "! Eshte nje teme qe kerkon nje sforcim te madh filozofik dhe sic dihet, filozofia te con ne nje konkluzion qe perjashton cdo arsyetim tjeter apo konkluzion tjeter! Njerez totalisht te keqinj nuk ka, por ka njerez qe shpesh here veprojne ne dem te te tjereve, te shume te tjereve! Por sic e thashe, cdo gje eshte relative!

  Sipas meje, njeriu ben keq sepse nuk mund te beje gjithnje mire!
   
 5. ciroku

  ciroku Primus registratum

  Re: Përse njeriu bën keq?

  Jemi te njejte para natyres , e mira dhe e keqa na ben te dallohemi .

  Edhe nqs se nuk ka jete pas kesaj qe po jetojme , njeriu te miren e ka ne dobi te tije dhe normalisht te keqen ne dem te tij.
   
 6. pinkparadise

  pinkparadise Forumium maestatis

  Re: Përse njeriu bën keq?

  ceshtja nuk shtrohet fare...
  pytja qe perfundon shkrimin e Atman...eshte : kush ka te drejte???

  qe ti krahasosh 2 element duhet qe te ken te pakten nje gje te pergashket (si puna thysave qe duhet ti gjesh bazen e perbashket per ti krahasuar, ndryshe nuk mundesh)

  si mund te krahasohet Jezusi, me Sokratin ??? fushat e tyre (de prediction) ishin krejtesisht te kunderta, filozofia dhe feja jane te pakrahasueshme ...sepse fuqia shtytese nga nje ane eshte besimi nga tjetra arsyetimi dhe shpjegimi...
   
 7. marina s.

  marina s. Forumium maestatis

  Re: Përse njeriu bën keq?

  </font><blockquote><font class="small">Citim:</font><hr />
  Çfarë thotë Krishti:
  -
  “NËSE DO TË ISHIT TË VERBËR, S’DO TË KISHIT ASNJË MËKAT”
  (mëkati kuptohet si diçka e keqe) –drejtuar farisejve. Ungjilli sipas Xhovanit, paragrafi 41.

  Sokrati pesë shekuj më parë ka thënë të kundërtën:
  - “MËKATON (bën keq) PIKËRISHT NGAQË JE I VERBËR” –
  (verbëria e kuptuar si padituri, por injoranti beson se nuk është i tillë, pra ai nuk e pikas injorancën e vet) Lexo Protagora.

  - KUSH KA TË DREJTË?

  [/ QUOTE ]
  Pergjigja e pyetjes tende eshte: te dy e kane gabim.
  Pse? Sepse ka njerez te kulturuar e qorra qe s'lene gje pa bere.
  Kjo pergjigje qe dhashe eshte fare kot...pershtatet me menyren koti ne te cilen eshte shtruar argumenti.

  Tema,si ide eshte mjaft interesante,por shtroje ndryshe Atman /pf/images/graemlins/smile.gif
   
 8. terepervetezotipertegjith

  terepervetezotipertegjith Primus registratum

  Re: Përse njeriu bën keq?

  </font><blockquote><font class="small">Citim:</font><hr />
  si mund te krahasohet, thenja e nje fetari me thenjen e nje filozofi ???

  [/ QUOTE ]

  fetari e thote ne baze te fese filozofi e thote ne baze te llogjikes dhe ideologjise /pf/images/graemlins/wink.gif
   
 9. dahlia

  dahlia Grupi i të çmëndurve!

  Re: Përse njeriu bën keq?

  po kollaj fare eshte shume e veshtire te besh mire...eshte shume e lehte te besh keq...dhe njerzit zgjedhin rrugen me te lehte...
   
 10. ladouce2005

  ladouce2005 Primus registratum

  Re: Përse njeriu bën keq?

  perkundrazi, me kollaj ben mire se keq, e me vone do sjell nje gje te vogel qe lexova sot e mu duk interesante...cfare do ndodhte sikur cdo inat e urrejtje qe kemi ta shfaqnim hapur me dhune???
  later /pf/images/graemlins/smile.gif
   
 11. zog

  zog Primus registratum

  Re: Përse njeriu bën keq?

  </font><blockquote><font class="small">Citim:</font><hr />
  Çfarë thotë Krishti:
  -
  “NËSE DO TË ISHIT TË VERBËR, S’DO TË KISHIT ASNJË MËKAT”
  (mëkati kuptohet si diçka e keqe) –drejtuar farisejve. Ungjilli sipas Xhovanit, paragrafi 41.

  Sokrati pesë shekuj më parë ka thënë të kundërtën:
  - “MËKATON (bën keq) PIKËRISHT NGAQË JE I VERBËR” –
  (verbëria e kuptuar si padituri, por injoranti beson se nuk është i tillë, pra ai nuk e pikas injorancën e vet) Lexo Protagora.

  - KUSH KA TË DREJTË?

  [/ QUOTE ]

  siç e the dhe vete, behet fjale, vetem, per te njejtin SINONIM. sokrati me fjalen "te verber" nenkupton tek shprehja e tij, DRITESHKURTER (dhe jo i paditur, siç perktheve ti), ndersa jezusi e merr fjalen ne kuptim te saj te pare, i verber=qorr pra ai qe nuk ka mundesi te shohe.

  TE DY KANE TE DREJTE. ngaqe siç e thashe nuk flasin per te njejten gje.

  jezusi mendon : sado i keq te jesh prej natyre, kur nuk sheh DOT, edhe deshire te kesh nuk i ben dot keq tjetrit. ndersa kur, duke qene i tille ti ben keq, nuk je mekatar, ngaqe e keqja tende behet detyrimisht PA DASHJEN TENDE (psh nje i verber qe duke dash te ndezi zjarrin se ka ftohte i ve flaken gjithe fshatit, nuk eshte mekatar, s'ka si te jete, ai nuk kishte qellim te digjte fshatin. kjo qe pasoje E VERBESISE se tij, jo e ligesise se tij.

  sokrati mendon ; kur nuk je largpames, dmth kur je DRITESHKURTER (perseris edhe nje here qe nuk behet fjale per TE PADITURIN, ky duke qene i tille nuk ka force te beje keq, te hedhi kullat binjake per toke, si ben ladeni psh) nuk ka sesi TE BESH MIRE, ngaqe s'ka, duhet ndryshe shume shans, e shansi nuk eshte zotesi. pra edhe per sokratin, duke qene se njerezit largpames numerohen me gishta, vetvetiu shumica mbeten makatare.

  rezultojme pra qe perfundimi te dyve, eshte, NJESOJ.

  njeriu, duke mos qene largpames (keta jane te rralle) e njekohesisht i verber (edhe keta jane te rralle), eshte mekatar.

  ps: shume teme e bukur, tema te tilla jane kenaqesi e per rrjedhoje duhet te jene kerkese e jona.
   
 12. dahlia

  dahlia Grupi i të çmëndurve!

  Re: Përse njeriu bën keq?

  Perse njeriu ben keq dhe theniet e mesiperme nuk kane lidhje...

  thenia e Krishtit...ka nje vazhdim me siguri...sepse ai eshte drita...sipas fese se krishtere...

  thenia e sokratit ka te beje me diturine...largpamesine e njeriut...dhe Sokrati vetem ka konstatuar dhe nuk thote ta ndjekim nga mbrapa...ky eshte nje ndryshim rrenjesor per mua...

  sa per te berin keq...e thashe dhe me lart...njeriu eshte i lindur i tille (aspak i keq) por egoist...qe nga momenti qe eshte mire dhe mund te beje mire themi qe eshte njeri i mire...keta jane shume me te pakte se ata qe bejne keq...ndersa ai qe ben keq...ben se nuk di te bej mire...ose nuk eshte mire vete dhe do qe te gjithe te jene me keq se ai vete... dalim tek relativja e Tonit...

  Zog une e kam pare nga kendveshtrim tjeter...edhe pse jam dakort me ty deri diku...nuk e di se si dola ne konkluzion tjeter /pf/images/graemlins/smile.gif
   
 13. zog

  zog Primus registratum

  Re: Përse njeriu bën keq?

  dahlia pash nerin mos ja fut kot, kur thua "njeriu eshte i lindur i tille".
  kete lloj pergjigje nuk e ha njeri, nuk e le DOT me kaq.

  sepse qe thu ti edhe bufi e di qe njeriu nuk FLUTURON dot, nuk ka krahet e zogut. por kjo s' ka penguar kush (ka dash) ta PROVOJE fluturimin duke bere krahe si te zogut. a i ke pare filmat e vjeter mbi fluturimet.

  e pak nga pak u arrit tek avionet e sotshem.

  s'kanejt pra njeri, njeriu, me pergjithe pergjithesuese "ai ka lindur". kerkon me tej, pa pushim.

  sidhe une nuk dola gje me ndonje perfundim. veç sqarova ato dy theniet lart. qe te dyja i bin legenit duke bere te njejten zhurme.

  eshte njeriu mekatar, ngaqe nuk eshte shume i zgjut, jo per te mos qene mekatar, po te pakten TE JUSTIFIKOJE mekatin e tij.

  tu dash te shpike per njerezimin, ajshtajni (po marr kete per shembull, se ne te tjeret jemi gurre zalli, siç thote kajami", bombe beri si perfundim ngaqe gjithe ai mund i madh.

  do thuash ti e ben te tjeret duke u mbeshtet tek studimet e tij. po a nuk eshte njesoj ?
  e pra kur ajnshtajni na del mekatar, vaj halli ne te tjeret qe bejme mekate ne çdo hap tonin.

  nji keshtu pra.
   
 14. dahlia

  dahlia Grupi i të çmëndurve!

  Re: Përse njeriu bën keq?

  heheeeeee e shikon sa i keq je ti...permend te keqen e Ajnshtajnit...po te mirat pse s'ja permend? Sepse eshte me e lehte te mbahet mend e keqja se e mira...e para kjo... e dyta eshte e vertete qe ajo shprehja ime ishte shume kot;..doja ti bija shkurt po ti nuk te le...tani i bie qe te argumentoj çfare thashe me lart por nuk kam ça te shtoj...une nuk po flas per inteligjencen e njeriut..;per arritjet e njerezimit...po te futemi te mekati do dalim te feja dhe thelbi ishte "perse njeriu ben keq"...dhe i bie qe eshte normale qe ben keq se eshte mekatar...kush thote qe jemi mekatar!!! vetem feja...
   
 15. zog

  zog Primus registratum

  Re: Përse njeriu bën keq?

  po pra e kuptove, thelbi aty eshte, njeriu eshte mekatar, ngaqe nuk eshte i verber thote jezusi (zoti vete sipas krishtereve) ; eshte mekatar ngaqe nuk eshte largpames thote sokrati (filozofi me i madh qe njeh bota deri me sot).

  po ta kishte menduar ajnshtajni kur ishte I RI (e completement kaco, /pf/images/graemlins/laugh.gif ) plot endra te bukra e humaniste, se do te bente BOMBE, do te qe bere prift mendoj, jo fizikant.
   
 16. dahlia

  dahlia Grupi i të çmëndurve!

  Re: Përse njeriu bën keq?

  ti e pranon qe njeriu eshte mekatar?
   
 17. zog

  zog Primus registratum

  Re: Përse njeriu bën keq?

  patjeter, bile pa vertetim. atyre dy burrave lart nuk u shkoj as deri tek gishti kembes. keshtuqe ......j'ai pas de choix.

  vetem qe .......niçja i tregoi botes edhe nje dimension tjeter te saj......hapesiren pertej se mires e te keqes. pra jashte MORALIT njerezor.

  sokrati si dhe jezusi, mbeten moralista. ata e shohin boten sidhe njerezit vetem nen kete prizem.
   
 18. dahlia

  dahlia Grupi i të çmëndurve!

  Re: Përse njeriu bën keq?

  ben ... t'a le choix ... me duket... /pf/images/graemlins/smile.gif
   
 19. cacol

  cacol Forumium maestatis

  Re: Përse njeriu bën keq?

  .
   
 20. ALTIN

  ALTIN Primus registratum

  Re: Përse njeriu bën keq?

  /pf/images/graemlins/shrug.gif
   

Shpërndajeni këtë faqe