Përse njeriu bën keq?

Diskutime tek 'Hapësira filozofike' filluar nga atman, 10 Oct 2006.

 1. Harris

  Harris Forumium praecox

  Re: Përse njeriu bën keq?

  <div class="ubbcode-block"><div class="ubbcode-header">Originally Posted By: policia</div><div class="ubbcode-body">ne fakt cfare nuk pret nga njerzit... </div></div>

  Po prite gje nga njerzit, ke mbetur pa gje policia
   
 2. Cleopatra

  Cleopatra Forumium praecox

  Re: Përse njeriu bën keq?

  Jo te gjithe njerzt bejne keq,e jo perher e keqja na ben keq...
   
 3. Gegë

  Gegë Primus registratum

  Re: Përse njeriu bën keq?

  N'fakt nje veprim te caktuar mund ta vlersosh si te mire apo te keq vetem nen kendveshtrimin e moralit, ose dobise personale apo te pergjithshme. K'shtu qe gjykimet keq apo mire jane vetem gjykime iracionale duke pas parasysh se nuk ekziston nje moral i perbotshem apo i pergjithshem. Nga pikpamja e dobise perseri nuk jemi objektiv kur gjykojme. Megjithate ata qe bejne keq ne i cilesojme si egoist te marre qe nuk e njohin altruizmin. Gjithsesi une shtroj nje pytje; Supozojme se une kryej nje veprim duke marre paraysh vetem interesin tim vetjak dhe s'dua tia di fare per pasojat qe ndikojne te te tjeret. Megjithate nje person i dyte perfiton dobi nga veprimi im dhe nje i trete te kunderten pra pasojat ndikojne negativisht (mos harrojme se ne çatin kryrjes se veprimit qellimet ishin vetem te brendshme). Si cilesohet veprimi im ne kete rat, egoist apo altruist? I mire apo i keq?
   
 4. Kondrapedali

  Kondrapedali Kondrapedali

  Re: Përse njeriu bën keq?

  <div class="ubbcode-block"><div class="ubbcode-header">Originally Posted By: Mindhunter_Girl</div><div class="ubbcode-body">Jo te gjithe njerzt bejne keq,e jo perher e keqja na ben keq... </div></div>

  Të gjithë njerëzit bëjnë keq por jo përher e keqja na bën keq.

  P.S. Kishe një JO në fillim të fjalisë që e kishe shtyp gabimisht [​IMG]
   
 5. atman

  atman Forumium maestatis

  Re: Përse njeriu bën keq?

  Gege, sa kohe te duhet ty per te kaluar nga parashikimi te vezhgimi (pasoja) i veprimit tend?
   
 6. Gegë

  Gegë Primus registratum

  Re: Përse njeriu bën keq?

  Nuk e kuptoj pytjen tende. Une nuk parashikoj asgje. Tlutem beje me qart pytjen, ku do te dalesh. Me fal per 'injorancen'. Duhet njohur mire arti i te pyeturit qe ti pergjigjesh nje pytje me pytje.
   
 7. Harris

  Harris Forumium praecox

  Re: Përse njeriu bën keq?

  Njeriut si duhet shume te bej mire, as si duhet shume te bej keq, lind me te e mira e e keqja or bab. A thjesht qeshtje ndergjegje
   
 8. Wise

  Wise Valoris scriptorum

  njerezit bejne keq sepse jane vertet te dobet dhe djallezia eshte gjithcka qe del nga dobesia...
   
 9. Al-Punk

  Al-Punk Still here

  Nuk mendon se njerezit bejne keq se shohin te miren e tyre ne plan te ngushte pa konceptuar te miren shoqerore?
   
 10. Apsara

  Apsara Primus registratum

  Nuk mendoj qe nje person eshte i lindur i tille "evil",mendoj qe ambjenti mund te jet nje faktor.Dikush i rritur ne nje mjedis te rrethuar ne krime patjeter qe do kontriboje ne sjelljen e tij ne dem te shoqerise .Vendimet e gabuara ndikojne ne disa raste qe dikush te beje keq,gjithsesi ka dhe te semure mendor.Si perfundim varferia,abuzimi dhe shendeti mendor mendoj qe kan influence por jo gjithmon jan arsyeja.
   
 11. lingi

  lingi Guest


  mund te krahasohen pasi te dy jane njesoj...
  truderr!!
   
 12. Hank

  Hank Valoris scriptorum

  Shume i rrezikshem gjykimi yt. Nuk mund te paragjykosh njerezit qe lindin ne nje ambient te rrethuar me krime do te behen kriminele. I bie qe ne Shqiperi te mos kete shprese per askend, pasi 60% e njerezve ne kohen e komunizmit psh, vidhnin dicka nga "shteti". Pergjithesimet jane gjithmone te rrezikshme, u duhet qendruar larg. Megjithate jam dakort qe shkaqet ne jete te bejne "te jesh" i keq shpeshhere.
   
  ola2010 likes this.
 13. Apsara

  Apsara Primus registratum

  Nese e ke lexuar mire eshte "mund" influencoje ambienti nuk ishte definite lexo mire.
   
 14. drilon lajqi

  drilon lajqi Guest

   
 15. Andon Kazaqi

  Andon Kazaqi Forumium praecox

  Ne njerezit jemi kafsha me e zgjuar ne planet.Po ne fund te fundit kafsh mbetemi.kemi kufijt tona,parimet vetiake dhe krenarin ne qofte se na cenohet nje nga keto mund te jet fatale.Cdo kafsh e ka ne natyr te vrasi...
   
 16. Wii

  Wii Grupi i të moçmëve!

  Re: Përse njeriu bën keq?

  se osh legen...
   
 17. Anavlore

  Anavlore Forumium praecox

  Mekaton pikerisht ngaqe je i verber, zilia, urrjetja , inati ,hakmarrja, deshira per pushtet, lufta per mbijetese te zen syte. Njeriu lodhet duke ecur gjithmone drejt, eshte i prirur te bej keq. Une mendoj qe njeriu mekaton sepse eshte i verber.
   
 18. Sweety el

  Sweety el Locus omnem

  Pyetje me vend! Me ka detyruar te mendohem jo pak dhe ende s'jam e sigurt nese mund t'i jap nje pergjigje te prere!

  Njeriu nga natyra eshte qenie shume, por ama shume "e koklavitur" dhe sjellja e tij me boten e jashtme varet nga faktore nga me te ndryshmit. Nese "ky' njeri vepron ne nje menyre te tille sipas se ciles i sjell dobi dikujt tjeter apo shoqerise si e tere, atehere "ai" cilesohet si, marrim shembullin, "humanist" Nga ana tjeter, nese i njetjti person vepron "kunder" nje "kodi te paracaktuar" sjellje atehere cilesohet "armiqesor" (keqberes) Lind pyetja: Cfare e detyron (e shtyn, nxit, motivon) ate te sillet sipas menyrave te siper permendura?! Mjedisi ku eshte rritur, niveli shkollor dhe botkuptimi per jeten si rezultat, eshte nje nga arsyet baze. I po se njejtes rendesie eshte edhe gjendja apo shendeti mendor (tendenca e rreshkitjes [​IMG])

  p.s M'u kujtua ajo shprehja: "hall me te mire, e hall me te keq...!"
   
  florida likes this.
 19. abs

  abs nuk e di...

  ... a ban me dite c'fare don me than me ba keq?
   
 20. Sekreti

  Sekreti Forumium praecox

  ket pergjigje smundet me e dhan askush....ne te vertet e keqja nuk egziston
  eshte thjeshte munges e se mires...
   
  Sweety likes this.

Shpërndajeni këtë faqe